Mint City Races - CANCELLED 2020

Sat August 8, 2020 St. Johns, MI US 48879 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Name                   Gender City         Clock     Chip      Pace  Age Division Division  
                                                 Time      Time                Place              
===== ====================== ====== ============ ========= ========= ===== === ======== ========= 
1     Griffin Bohannon       M      Alma         0:54:23.0 0:54:21.8 5:26  30  1        M Overall 
2     Donavon Hornbeck       M                   1:01:36.5 1:01:35.3 6:10  35  1        M 35-39   
3     David McComb           M      Dewitt       1:01:42.4 1:01:40.3 6:10  30  1        M 30-34   
4     Sarah Kasabian-Larson  F      Alma         1:02:59.5 1:02:58.3 6:18  36  1        F Overall 
5     jarrod eaton           M      Saint Johns  1:05:00.1 1:04:59.1 6:30  23  1        M 20-24   
6     Allison Slawson        F      Owosso       1:06:48.5 1:06:46.7 6:41  16  1        F 15-19   
7     Griffin Armorustmacher M                   1:10:09.8 1:10:07.4 7:01  15  1        M 15-19   
8     Nick Bartlett          M      Niles        1:11:22.5 1:11:20.6 7:08  33  2        M 30-34   
9     Tyler Dickenson        M      Saint Johns  1:11:37.3 1:11:35.5 7:10  29  1        M 25-29   
10    Lisa Pangburn          F      Lansing      1:11:51.6 1:11:48.2 7:11  38  1        F 35-39   
11    steven adams           M      Owosso       1:12:29.5 1:12:27.5 7:15  46  1        M Masters 
12    Keith Cravotta         M      Dewitt       1:12:36.3 1:12:34.3 7:15  38  2        M 35-39   
13    John Wenstrom          M      Grand Ledge  1:13:01.0 1:12:59.4 7:18  33  3        M 30-34   
14    Kristen Calabrese      F      Dewitt       1:13:50.3 1:13:47.3 7:23  36  2        F 35-39   
15    Mike Shorna            M                   1:16:52.4 1:16:45.2 7:41  55  1        M 55-59   
16    Joel McComb            M      Lansing      1:17:14.3 1:17:11.4 7:43  30  4        M 30-34   
17    Charles Fritz          M      Dewitt       1:18:01.7 1:17:56.6 7:48  43  1        M 40-44   
18    Rhonda Dick            F                   1:18:04.5 1:18:00.4 7:48  52  1        F Masters 
19    Phil Hegge             M      Okemos       1:19:07.4 1:19:03.5 7:54  65  1        M 65-69   
20    Kirk Heskitt           M      Dewitt       1:19:46.6 1:19:42.5 7:58  60  1        M 60-64   
21    Acie Stanfill          M                   1:19:53.1 1:19:43.3 7:58  75  1        M 75-97   
22    Ed Thelen              M      st johns     1:20:03.4 1:19:59.6 8:00  59  2        M 55-59   
23    John Wood              M      Holt         1:20:28.3 1:20:23.3 8:02  43  2        M 40-44   
24    Susanne Kleff          F                   1:20:30.0 1:20:25.4 8:03  58  1        F 55-59   
25    Glen Linsley           M                   1:21:24.7 1:21:21.4 8:08  65  2        M 65-69   
26    Christopher Shadduck   M      Dewitt       1:22:02.0 1:21:54.4 8:11  42  3        M 40-44   
27    Ron Alleman            M      Dewitt       1:22:07.4 1:22:06.6 8:13  59  3        M 55-59   
28    Kurt Swendsen          M      East Lansing 1:22:23.3 1:22:17.9 8:14  52  1        M 50-54   
29    Reuben Cuison          M      Okemos       1:22:49.5 1:22:44.2 8:16  56  4        M 55-59   
30    James Elkins           M      Laingsburg   1:23:44.3 1:23:39.4 8:22  42  4        M 40-44   
31    Corey Wright           M      Lansing      1:24:13.4 1:24:09.7 8:25  36  3        M 35-39   
32    Michael Bell           M      Okemos       1:24:18.4 1:24:13.7 8:25  30  5        M 30-34   
33    Faith Cullens          F      Holt         1:24:18.8 1:24:14.4 8:25  38  3        F 35-39   
34    James Scholl           M      Okemos       1:24:23.1 1:24:20.4 8:26  65  3        M 65-69   
35    John Coleman           M                   1:24:44.4 1:24:41.4 8:28  66  4        M 65-69   
36    Kim Pung               F      Pewamo       1:26:03.6 1:25:52.5 8:35  34  1        F 30-34   
37    Christine Cerny        F      Metamora     1:26:23.0 1:26:13.7 8:37  48  1        F 45-49   
38    Tim Dardas             M      Okemos       1:26:21.6 1:26:14.9 8:37  45  1        M 45-49   
39    Radka Todorova         F                   1:26:55.5 1:26:45.7 8:41  52  1        F 50-54   
40    Richard Hayhoe         M                   1:27:28.6 1:27:22.2 8:44  66  5        M 65-69   
41    Charissa Shadduck      F      dewitt       1:28:08.0 1:28:00.3 8:48  40  1        F 40-44   
42    Cindy Wigman           F                   1:28:13.4 1:28:02.9 8:48  62  1        F 60-64   
43    Ruth Schultz           F      Okemos       1:28:13.3 1:28:06.1 8:49  53  2        F 50-54   
44    Kent Nordlund          M      Lansing      1:28:44.7 1:28:36.6 8:52  45  2        M 45-49   
45    Rick Pieters           M      St Johns     1:28:50.0 1:28:40.9 8:52  49  3        M 45-49   
46    Kristine Kotsch        F      Dewitt       1:28:47.6 1:28:42.5 8:52  49  2        F 45-49   
47    Angela Dardas          F      Okemos       1:29:14.5 1:29:08.0 8:55  57  2        F 55-59   
48    Karl Hauser            M      Clare        1:30:14.7 1:30:03.9 9:00  53  2        M 50-54   
49    Richard DeMello        M      Ovid         1:30:30.0 1:30:22.1 9:02  50  3        M 50-54   
50    Diane Mattson          F      Brighton     1:30:57.0 1:30:49.4 9:05  58  3        F 55-59   
51    Anna Thurmond          F      Holt         1:30:57.4 1:30:49.9 9:05  26  1        F 25-29   
52    Eustaquia Lee          F      Ovid         1:32:10.5 1:32:02.8 9:12  40  2        F 40-44   
53    Dan Talhelm            M      East Lansing 1:33:51.5 1:33:48.0 9:23  77  2        M 75-97   
54    Duane Clarke           M      East Lansing 1:35:24.7 1:35:16.9 9:32  66  6        M 65-69   
55    Jack Wein              M      East Lansing 1:35:28.0 1:35:21.5 9:32  63  2        M 60-64   
56    Jessica Lopez          F      East Lansing 1:35:33.1 1:35:23.3 9:32  36  4        F 35-39   
57    Claire Abraham         F      St. Johns    1:35:58.6 1:35:52.4 9:35  30  2        F 30-34   
58    John Heystek           M      Saint Johns  1:37:22.3 1:37:12.5 9:43  43  5        M 40-44   
59    Mark Palmer            M                   1:37:22.3 1:37:13.0 9:43  52  4        M 50-54   
60    Dona DeRossett         F      Otisville    1:38:06.6 1:38:00.8 9:48  66  1        F 65-69   
61    Kaitlynn Hollis        F      St. Johns    1:38:57.4 1:38:51.3 9:53  31  3        F 30-34   
62    Veronica Jackson       F      Lansing      1:40:26.9 1:40:16.6 10:02 59  4        F 55-59   
63    Steve Holden           M      East Lansing 1:41:41.7 1:41:24.3 10:08 52  5        M 50-54   
64    Richard Scheck         M      Troy         1:42:53.7 1:42:47.6 10:17 51  6        M 50-54   
65    Kelsey Southwick       F      Dewitt       1:43:34.1 1:43:26.4 10:21 26  2        F 25-29   
66    Kathy George           F      Saint Johns  1:46:20.2 1:46:07.8 10:37 51  3        F 50-54   
67    Bill Keller            M      Lansing      1:46:36.5 1:46:32.2 10:39 77  3        M 75-97   
68    Ellen Brown            F      Sturgis      1:46:53.8 1:46:44.8 10:40 46  3        F 45-49   
69    Christopher Brown      M      Bath         1:47:16.9 1:47:11.0 10:43 49  4        M 45-49   
70    Bernice Wagner         F      St Johns     1:49:32.9 1:49:24.5 10:56 63  2        F 60-64   
71    Marc Arthur            M      Dewitt       1:49:52.5 1:49:40.7 10:58 53  7        M 50-54   
72    Emilie Randolph        F      Saint Johns  1:50:48.0 1:50:35.1 11:04 35  5        F 35-39   
73    Candace Heskitt        F                   1:50:42.5 1:50:36.1 11:04 38  6        F 35-39   
74    Joell Ackerman         F      Okemos       2:02:07.3 2:01:54.4 12:11 62  3        F 60-64   
75    Katie Donnelly         F      Haslett      2:02:19.4 2:02:12.3 12:13 61  4        F 60-64   
76    Andrew Schrauben       M      Portland     2:07:14.0 2:07:05.6 12:43 56  5        M 55-59   
77    Jennifer Gehl          F      Grand Rapids 2:39:33.8 2:39:24.3 15:56 48  4        F 45-49   


Top Male Finisher - Overall
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location   Time  
===== ================ ==== === ======= ====== ========== ===== 
1     Griffin Bohannon 1056 30  1       M      Alma MI US 54:23 


Top Female Finisher - Overall
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Location   Time      
===== ===================== ==== === ======= ====== ========== ========= 
1     Sarah Kasabian-Larson 1042 36  4       F      Alma MI US 1:02:59.5 


Top Male Finisher - Masters
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ============ ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     steven adams 1034 46  11      M      Owosso MI US 1:12:29.5 


Top Female Finisher - Masters
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location Time      
===== =========== ==== === ======= ====== ======== ========= 
1     Rhonda Dick 1044 52  18      F               1:18:04.5 


Male 15 to 19
Place Name                   Bib  Age Overall Gender Location Time      
===== ====================== ==== === ======= ====== ======== ========= 
1     Griffin Armorustmacher 1150 15  7       M               1:10:07.4 


Male 20 to 24
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ============ ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     jarrod eaton 1035 23  5       M      Saint Johns MI US 1:04:59.1 


Male 25 to 29
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Tyler Dickenson 1061 29  9       M      Saint Johns MI US 1:11:35.5 


Male 30 to 34
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     David McComb  1036 30  3       M      Dewitt MI US      1:01:40.3 
2     Nick Bartlett 1060 33  8       M      Niles MI US       1:11:20.6 
3     John Wenstrom 1017 33  13      M      Grand Ledge MI US 1:12:59.4 
4     Joel McComb   1041 30  16      M      Lansing MI US     1:17:11.4 
5     Michael Bell  1023 30  32      M      Okemos MI US      1:24:13.7 


Male 35 to 39
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location      Time      
===== ================ ==== === ======= ====== ============= ========= 
1     Donavon Hornbeck 1145 35  2       M                    1:01:35.3 
2     Keith Cravotta   1039 38  12      M      Dewitt MI US  1:12:34.3 
3     Corey Wright     1011 36  31      M      Lansing MI US 1:24:09.7 


Male 40 to 44
Place Name                 Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ==================== ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Charles Fritz        1055 43  17      M      Dewitt MI US      1:17:56.6 
2     John Wood            1069 43  23      M      Holt MI US        1:20:23.3 
3     Christopher Shadduck 1014 42  26      M      Dewitt MI US      1:21:54.4 
4     James Elkins         1067 42  30      M      Laingsburg MI US  1:23:39.4 
5     John Heystek         1022 43  58      M      Saint Johns MI US 1:37:12.5 


Male 45 to 49
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ================= ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Tim Dardas        1016 45  38      M      Okemos MI US   1:26:14.9 
2     Kent Nordlund     1002 45  44      M      Lansing MI US  1:28:36.6 
3     Rick Pieters      1050 49  45      M      St Johns MI US 1:28:40.9 
4     Christopher Brown 1062 49  69      M      Bath MI US     1:47:11.0 


Male 50 to 54
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Kurt Swendsen   1068 52  28      M      East Lansing MI US 1:22:17.9 
2     Karl Hauser     1028 53  48      M      Clare MI US        1:30:03.9 
3     Richard DeMello 1005 50  49      M      Ovid MI US         1:30:22.1 
4     Mark Palmer     1147 52  59      M                         1:37:13.0 
5     Steve Holden    1065 52  63      M      East Lansing MI US 1:41:24.3 
6     Richard Scheck  1064 51  64      M      Troy MI US         1:42:47.6 
7     Marc Arthur     1012 53  71      M      Dewitt MI US       1:49:40.7 


Male 55 to 59
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ================ ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Mike Shorna      1140 55  15      M                     1:16:45.2 
2     Ed Thelen        1020 59  22      M      st johns MI US 1:19:59.6 
3     Ron Alleman      1038 59  27      M      Dewitt MI US   1:22:06.6 
4     Reuben Cuison    1072 56  29      M      Okemos MI US   1:22:44.2 
5     Andrew Schrauben 1059 56  76      M      Portland MI US 2:07:05.6 


Male 60 to 64
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============ ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Kirk Heskitt 1051 60  20      M      Dewitt MI US       1:19:42.5 
2     Jack Wein    1045 63  55      M      East Lansing MI US 1:35:21.5 


Male 65 to 69
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Phil Hegge     1071 65  19      M      Okemos MI US       1:19:03.5 
2     Glen Linsley   1148 65  25      M                         1:21:21.4 
3     James Scholl   1066 65  34      M      Okemos MI US       1:24:20.4 
4     John Coleman   1152 66  35      M                         1:24:41.4 
5     Richard Hayhoe 1146 66  40      M                         1:27:22.2 
6     Duane Clarke   1027 66  54      M      East Lansing MI US 1:35:16.9 


Male 75 and up
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Acie Stanfill 1144 75  21      M                         1:19:43.3 
2     Dan Talhelm   1021 77  53      M      East Lansing MI US 1:33:48.0 
3     Bill Keller   1031 77  67      M      Lansing MI US      1:46:32.2 


Female 15 to 19
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Allison Slawson 1037 16  6       F      Owosso MI US 1:06:46.7 


Female 25 to 29
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ================ ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Anna Thurmond    1007 26  51      F      Holt MI US   1:30:49.9 
2     Kelsey Southwick 1001 26  65      F      Dewitt MI US 1:43:26.4 


Female 30 to 34
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time      
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ========= 
1     Kim Pung        1040 34  36      F      Pewamo MI US    1:25:52.5 
2     Claire Abraham  1008 30  57      F      St. Johns MI US 1:35:52.4 
3     Kaitlynn Hollis 1009 31  61      F      St. Johns MI US 1:38:51.3 


Female 35 to 39
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ================= ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Lisa Pangburn     1063 38  10      F      Lansing MI US      1:11:48.2 
2     Kristen Calabrese 1033 36  14      F      Dewitt MI US       1:13:47.3 
3     Faith Cullens     1026 38  33      F      Holt MI US         1:24:14.4 
4     Jessica Lopez     1004 36  56      F      East Lansing MI US 1:35:23.3 
5     Emilie Randolph   1049 35  72      F      Saint Johns MI US  1:50:35.1 
6     Candace Heskitt   1151 38  73      F                         1:50:36.1 


Female 40 to 44
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ================= ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Charissa Shadduck 1013 40  41      F      dewitt MI US 1:28:00.3 
2     Eustaquia Lee     1043 40  52      F      Ovid MI US   1:32:02.8 


Female 45 to 49
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Christine Cerny 1047 48  37      F      Metamora MI US     1:26:13.7 
2     Kristine Kotsch 1054 49  46      F      Dewitt MI US       1:28:42.5 
3     Ellen Brown     1052 46  68      F      Sturgis MI US      1:46:44.8 
4     Jennifer Gehl   1048 48  77      F      Grand Rapids MI US 2:39:24.3 


Female 50 to 54
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Radka Todorova 1142 52  39      F                        1:26:45.7 
2     Ruth Schultz   1029 53  43      F      Okemos MI US      1:28:06.1 
3     Kathy George   1046 51  66      F      Saint Johns MI US 1:46:07.8 


Female 55 to 59
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ================ ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Susanne Kleff    1141 58  24      F                     1:20:25.4 
2     Angela Dardas    1015 57  47      F      Okemos MI US   1:29:08.0 
3     Diane Mattson    1006 58  50      F      Brighton MI US 1:30:49.4 
4     Veronica Jackson 1018 59  62      F      Lansing MI US  1:40:16.6 


Female 60 to 64
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Cindy Wigman   1143 62  42      F                     1:28:02.9 
2     Bernice Wagner 1030 63  70      F      St Johns MI US 1:49:24.5 
3     Joell Ackerman 1070 62  74      F      Okemos MI US   2:01:54.4 
4     Katie Donnelly 1019 61  75      F      Haslett MI US  2:02:12.3 


Female 65 to 69
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location        Time      
===== ============== ==== === ======= ====== =============== ========= 
1     Dona DeRossett 1058 66  60      F      Otisville MI US 1:38:00.8 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.