Mint City Races - CANCELLED 2020

Sat August 8, 2020 St. Johns, MI 48879 US Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                  Gender City                State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  
                                                                          Time      Time                Percentage Place              
===== ==== ===================== ====== =================== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ========= 
1     1410 Griffin Bohannon      M      Mount Pleasant      MI    US      0:56:53.4 0:56:52.0 5:41  28  77.4       1        M Overall 
2     1319 Ken Zimmerman         M      Dewitt              MI    US      0:58:14.4 0:58:12.7 5:49  36  76.3       1        M 35-39   
3     1255 Kevin Pline           M      Plymouth            MI    US      1:03:57.8 1:03:56.5 6:24  36  69.5       2        M 35-39   
4     1273 Dave Leder            M      Lansing             MI    US      1:05:10.1 1:05:09.0 6:31  41  70.2       1        M Masters 
5     1297 Abe Kane              M      Jackson             MI    US      1:05:25.5 1:05:20.8 6:32  27  67.3       1        M 25-29   
6     1301 Sarah Sandborn        F      Sunfield            MI    US      1:06:06.5 1:06:03.8 6:36  34  75.2       1        F Overall 
7     1277 William Lambert       M      Dansville           MI    US      1:06:28.7 1:06:27.3 6:39  20  66.2       1        M 20-24   
8     1279 Andrew Menard         M      Saint Johns         MI    US      1:07:30.7 1:07:28.7 6:45  16  66.6       1        M 15-19   
9     1292 Joel Henry            M      Haslett             MI    US      1:09:20.3 1:09:18.1 6:56  50  71.1       1        M 50-54   
10    1270 Jennifer Eaton        F      St. Johns           MI    US      1:11:06.1 1:11:04.2 7:06  19  69.4       1        F 15-19   
11    1242 Rhonda Dick           F      Dewitt              MI    US      1:11:22.5 1:11:20.5 7:08  50  78.7       1        F Masters 
12    1422 Will Wilbur           M      Okemos              MI    US      1:14:06.9 1:14:02.6 7:24  25  59.4       2        M 25-29   
13    1318 David Weismantel      M      East Lansing        MI    US      1:15:44.3 1:15:38.2 7:34  51  65.7       2        M 50-54   
14    1298 Sierra Kane           F      Jackson             MI    US      1:16:09.2 1:16:01.9 7:36  26  64.9       1        F 25-29   
15    1230 Brianna Carver        F      Dewitt              MI    US      1:16:32.1 1:16:29.5 7:39  26  64.5       2        F 25-29   
16    1321 Mark Payne            M      Hastings            MI    US      1:16:36.3 1:16:32.5 7:39  57  68.4       1        M 55-59   
17    1309 Amy Blaising-Wallace  F      East LansingLansing MI    US      1:17:08.0 1:16:55.1 7:42  46  69.7       1        F 45-49   
18    1287 Milah Montle          F      Saint Johns         MI    US      1:17:12.9 1:17:11.0 7:43  18  63.9       2        F 15-19   
19    1311 Charles Ross          M      ionia               MI    US      1:18:18.4 1:18:14.5 7:49  67  73.7       1        M 65-69   
20    1308 Teryl Hammill         M      Okemos              MI    US      1:19:03.7 1:18:54.5 7:53  48  61.4       1        M 45-49   
21    1220 Chris Shadduck        M      dewitt              MI    US      1:19:48.4 1:19:41.1 7:58  40  57.0       1        M 40-44   
22    1306 Ronald Weemaes        M      Big Rapids          MI    US      1:20:02.1 1:19:48.2 7:59  47  60.1       2        M 45-49   
23    1415 Jim Carter            M      Okemos              MI    US      1:20:13.7 1:20:09.8 8:01  68  72.6       2        M 65-69   
24    1269 Ed Thelen             M      Saint Johns         MI    US      1:20:33.9 1:20:29.2 8:03  57  65.1       2        M 55-59   
25    1418 John Heystek          M      St. Johns           MI    US      1:21:36.0 1:21:21.9 8:08  41  56.2       2        M 40-44   
26    1315 Steve Brennan         M      Dewitt              MI    US      1:22:46.3 1:22:40.2 8:16  55  62.2       3        M 55-59   
27    1295 Mark Palmer           M      Saint Johns         MI    US      1:23:09.3 1:22:55.7 8:18  50  59.4       3        M 50-54   
28    1299 William Bouwman       M      Owosso              MI    US      1:23:17.2 1:23:08.8 8:19  53  60.8       4        M 50-54   
29    1256 Megan Pline           F      Plymouth            MI    US      1:24:29.2 1:24:15.1 8:26  34  59.0       1        F 30-34   
30    1248 Kim Albin             F      dewitt              MI    US      1:24:26.9 1:24:21.8 8:26  43  61.9       1        F 40-44   
31    1219 Charissa Shadduck     F      dewitt              MI    US      1:24:56.4 1:24:49.1 8:29  38  59.5       1        F 35-39   
32    1293 Nikole Brown          F      Portland            MI    US      1:25:29.5 1:25:16.2 8:32  32  58.0       2        F 30-34   
33    1267 Radka Todorova        F      Okemos              MI    US      1:26:34.9 1:26:27.9 8:39  50  64.9       1        F 50-54   
34    1280 Rick Pieters          M      St. Johns           MI    US      1:26:48.8 1:26:34.7 8:39  47  55.4       3        M 45-49   
35    1411 Keenen White          M      Mount Pleasant      MI    US      1:26:40.5 1:26:36.0 8:40  54  58.9       5        M 50-54   
36    1265 Kent Nordlund         M      Lansing             MI    US      1:26:50.6 1:26:37.3 8:40  43  53.6       3        M 40-44   
37    1294 Brenda Smith          F      Lyons               MI    US      1:27:21.1 1:27:08.5 8:43  50  64.4       2        F 50-54   
38    1414 Harry Plouff          M      Mount Pleasant      MI    US      1:27:41.1 1:27:37.4 8:46  68  66.5       3        M 65-69   
39    1261 Elise Findlay         F      Lansing             MI    US      1:27:52.5 1:27:44.9 8:46  39  57.8       2        F 35-39   
40    1246 Morgan Most           F      Ithaca              MI    US      1:29:02.7 1:28:58.8 8:54  14  59.5       1        F 0-14    
41    1322 Danielle Payne        F      Hastings            MI    US      1:29:07.7 1:28:59.1 8:54  28  55.5       3        F 25-29   
42    1320 Mindy Keck            F      Bannister           MI    US      1:29:15.6 1:29:05.0 8:55  35  56.0       3        F 35-39   
43    1278 Dan Talhelm           M      East Lansing        MI    US      1:29:47.7 1:29:41.6 8:58  75  70.9       1        M 75-97   
44    1312 Kristen (Kiki) Danek  F      East Lansing        MI    US      1:29:53.3 1:29:46.0 8:59  49  61.8       2        F 45-49   
45    1286 Jim Windsand          M      Haslett             MI    US      1:29:57.5 1:29:54.4 8:59  66  63.5       4        M 65-69   
46    1247 Debbie Bellant        F      Lansing             MI    US      1:30:44.7 1:30:33.9 9:03  52  63.5       3        F 50-54   
47    1225 Richard DeMello       M      Ovid                MI    US      1:31:45.8 1:31:30.5 9:09  48  52.9       4        M 45-49   
48    1250 Amanda Arthur         F      DeWitt              MI    US      1:32:01.9 1:31:43.8 9:10  27  53.8       4        F 25-29   
49    1313 Beth Dudash           F      Lansing             MI    US      1:31:59.6 1:31:49.9 9:11  39  55.3       4        F 35-39   
50    1243 Michelle Hildebrant   F      Dewitt              MI    US      1:32:48.0 1:32:39.3 9:16  44  56.8       2        F 40-44   
51    1245 Dean Schrauben        M      Fowler              MI    US      1:33:14.5 1:33:01.7 9:18  59  57.4       4        M 55-59   
52    1264 Rebecca Kramer        F      Dewitt              MI    US      1:33:39.1 1:33:31.3 9:21  37  53.7       5        F 35-39   
53    1285 Jamie Trimmer         F      Eagle               MI    US      1:33:39.3 1:33:31.5 9:21  44  56.3       3        F 40-44   
54    1237 Jack Wein             M      East Lansing        MI    US      1:34:09.5 1:34:03.5 9:24  61  57.8       1        M 60-64   
55    1258 Jodie Fowler          F      Eaton Rapids        MI    US      1:34:15.2 1:34:04.8 9:24  38  53.7       6        F 35-39   
56    1296 Sherri Scott          F      Bath                MI    US      1:34:47.9 1:34:33.6 9:27  41  54.4       4        F 40-44   
57    1252 Nancy Seelye          F      Bath                MI    US      1:34:56.7 1:34:50.1 9:29  65  72.1       1        F 65-69   
58    1236 Laura Mills           F      Ashley              MI    US      1:35:07.5 1:35:02.2 9:30  31  52.0       3        F 30-34   
59    1260 Heather Notter        F      Bay City            MI    US      1:35:36.9 1:35:25.8 9:33  40  53.5       5        F 40-44   
60    1274 Debra Weber           F      Midland             MI    US      1:35:43.2 1:35:32.2 9:33  43  54.6       6        F 40-44   
61    1271 Kristine Kotsch-Megge F      Grand Ledge         MI    US      1:35:43.7 1:35:35.7 9:34  47  56.7       3        F 45-49   
62    1276 CHRISSI SMITH         F      St Johns            MI    US      1:36:05.9 1:35:52.0 9:35  46  55.9       4        F 45-49   
63    1263 Julie Pozega          F      Grand Ledge         MI    US      1:36:50.7 1:36:47.0 9:41  48  56.6       5        F 45-49   
64    1409 John Covell           M      Haslett             MI    US      1:37:20.5 1:37:17.1 9:44  66  58.7       5        M 65-69   
65    1310 Stephanie Lewandowski F      DeWitt              MI    US      1:37:34.3 1:37:28.3 9:45  47  55.6       6        F 45-49   
66    1233 Betsy Bosowski        F      Charlotte           MI    US      1:38:56.4 1:38:40.5 9:52  59  63.7       1        F 55-59   
67    1283 Veronica Jackson      F      Lansing             MI    US      1:40:54.4 1:38:52.3 9:53  57  61.9       2        F 55-59   
68    1421 Mary Wyatt            F      Potterville         MI    US      1:40:16.4 1:40:06.7 10:01 44  52.6       7        F 40-44   
69    1232 Claire Abraham        F      St. Johns           MI    US      1:41:54.9 1:41:44.2 10:10 28  48.5       5        F 25-29   
70    1275 Laura Dyras           F      East Lansing        MI    US      1:42:49.2 1:42:43.2 10:16 32  48.2       4        F 30-34   
71    1272 Christopher Brown     M      Bath                MI    US      1:43:46.9 1:43:33.2 10:21 47  46.4       5        M 45-49   
72    1262 Paul Pozega           M      Grand Ledge         MI    US      1:43:43.8 1:43:40.2 10:22 57  50.5       5        M 55-59   
73    1291 John Haley            M      Shepherd            MI    US      1:43:56.1 1:43:43.8 10:22 70  57.3       1        M 70-74   
74    1305 Michelle Weemaes      F      Big Rapids          MI    US      1:44:10.0 1:43:56.6 10:24 46  51.6       7        F 45-49   
75    1316 Tom Wilbur            M      Okemos              MI    US      1:44:10.8 1:44:01.9 10:24 76  62.2       2        M 75-97   
76    1284 Andy Trimmer          M      Lansing             MI    US      1:44:36.7 1:44:28.6 10:27 41  43.8       4        M 40-44   
77    1314 Catherine LaMothe     F      Okemos              MI    US      1:44:40.8 1:44:31.6 10:27 56  57.8       3        F 55-59   
78    1303 Ken Schapman          M      Bath                MI    US      1:44:43.5 1:44:33.5 10:27 45  45.2       6        M 45-49   
79    1413 Stan Curtiss          M      Mount Pleasant      MI    US      1:45:06.0 1:44:54.2 10:29 80  67.0       3        M 75-97   
80    1249 Marc Arthur           M      DeWitt              MI    US      1:45:23.5 1:45:06.4 10:31 51  47.3       6        M 50-54   
81    1259 JOSEPH TOTH           M      Okemos              MI    US      1:46:10.8 1:46:02.4 10:36 79  64.8       4        M 75-97   
82    1251 Denise Brembeck       F      Eaton Rapids        MI    US      1:46:33.8 1:46:27.2 10:39 57  57.5       4        F 55-59   
83    1253 Gary Seelye           M      Bath                MI    US      1:46:47.7 1:46:41.1 10:40 69  55.1       6        M 65-69   
84    1254 Bernice Wagner        F      Saint Johns         MI    US      1:48:37.5 1:48:23.7 10:50 61  59.6       1        F 60-64   
85    1290 Stephanie Arntson     F      Saint Johns         MI    US      1:48:47.8 1:48:32.0 10:51 39  46.8       7        F 35-39   
86    1235 Kari Marciniak        F      Potterville         MI    US      1:48:48.1 1:48:32.1 10:51 40  47.0       8        F 40-44   
87    1302 Jamie Schapman        F      Bath                MI    US      1:49:05.1 1:48:54.8 10:53 43  47.9       9        F 40-44   
88    1304 Maggy Zidar           F      Pontiac             MI    US      1:49:17.9 1:49:08.6 10:55 66  63.6       2        F 65-69   
89    1240 Jess Sobel            M      Okemos              MI    US      1:51:03.1 1:50:47.8 11:05 63  50.0       2        M 60-64   
90    1239 Jessica Sobel         F      Okemos              MI    US      1:51:02.8 1:50:48.1 11:05 25  44.5       6        F 25-29   
91    1288 Jonathan Ferguson     M      East Lansing        MI    US      1:52:59.8 1:52:47.4 11:17 35  39.3       3        M 35-39   
92    1317 David Ferguson Sr.    M      East Lansing        MI    US      1:53:18.6 1:53:06.8 11:19 38  39.6       4        M 35-39   
93    1234 Robert Nemeth         M      Charlotte           MI    US      1:53:29.7 1:53:12.2 11:19 60  47.6       3        M 60-64   
94    1266 Nora Thompson         F      OKEMOS              MI    US      1:54:42.8 1:54:28.9 11:27 59  54.9       5        F 55-59   
95    1257 Jim Gunther           M      Saint Johns         MI    US      1:55:12.3 1:54:57.1 11:30 62  47.8       4        M 60-64   
96    1281 Megan Stuart          F      Morrice             MI    US      1:55:30.1 1:55:13.3 11:31 23  42.8       1        F 20-24   
97    1282 Kristine Stuart       F      Morrice             MI    US      1:55:30.7 1:55:13.6 11:31 54  51.1       4        F 50-54   
98    1268 Colleen Oxby          F      Lansing             MI    US      1:57:27.9 1:57:15.2 11:44 41  43.8       10       F 40-44   
99    1289 Deborah Delcamp       F      Lansing             MI    US      1:57:28.0 1:57:15.9 11:44 37  42.8       8        F 35-39   
100   1221 Allen Dow             M      Saint Johns         MI    US      2:01:11.2 2:01:00.1 12:06 44  38.7       5        M 40-44   
101   1307 Bobby Crim            M      grand ledge         MI    US      2:08:55.9 2:08:41.9 12:52 84  61.0       5        M 75-97   


Top Male Finisher - Overall
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ==================== ======= 
1     Griffin Bohannon 1410 28  1       M      Mount Pleasant MI US 56:53.4 


Top Female Finisher - Overall
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Sarah Sandborn 1301 34  6       F      Sunfield MI US 1:06:06.5 


Top Male Finisher - Masters
Place Name       Bib  Age Overall Gender Location      Time      
===== ========== ==== === ======= ====== ============= ========= 
1     Dave Leder 1273 41  4       M      Lansing MI US 1:05:10.1 


Top Female Finisher - Masters
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== =========== ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Rhonda Dick 1242 50  11      F      Dewitt MI US 1:11:22.5 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.