Run The Loop Marathon

Sun September 1, 2019 Downingtown, PA US 19335 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name               Gender Chip      Pace  Age Division 
                                     Time                Place    
===== ==== ================== ====== ========= ===== === ======== 
1     1090 Brock Butler       M      1:12:33.3 5:32  42  1        
2     1004 Lyle Stauffer      M      1:19:24.4 6:04  38  2        
3     1083 Jeffrey Young      M      1:22:07.5 6:16  28  3        
4     1095 Dylan Bassham      M      1:28:21.5 6:45  24  1        
5     1317 Ernest Lehman, Jr. M      1:28:47.5 6:47  48  1        
6     1043 Abby Dean          F      1:29:01.6 6:48  47  1        
7     1006 Matthew Cutrona    M      1:29:01.8 6:48  49  2        
8     1049 Derek Call         M      1:32:47.2 7:05  33  3        
9     1101 Danielle Burns     F      1:38:30.4 7:31  36  2        
10    1044 Steve Mogck        M      1:42:21.4 7:49  46  4        
11    2352 Keith Flannery     M      1:45:20.4 8:02  54  5        
12    2356 Bogdan Machkur     M      1:46:55.8 8:10  32  6        
13    1087 Lauren Bachner     F      1:51:41.4 8:32  35  3        
14    1314 Crystal Wright     F      1:52:02.1 8:33  38  1        
15    1092 MARK MCCAFFREY     M      1:55:17.1 8:48  43  7        
16    1056 Autumn Harris      F      1:55:33.0 8:49  38  2        
17    1003 ben boskoski       M      1:55:42.2 8:50  29  8        
18    1318 Samantha Stein     F      1:56:46.1 8:55  32  3        
19    1086 Savannah Martinez  F      1:58:19.4 9:02  29  4        
20    1007 Eric Mannion       M      1:58:42.6 9:04  45  9        
21    1048 Jill Holsclaw      F      1:59:21.2 9:07  51  1        
22    1084 Jill Conroy        F      1:59:33.0 9:08  60  5        
23    1009 Kabita Joshi       F      2:17:59.8 10:32 38  6        
24    2103 Richard DeCample   M      2:19:22.9 10:38 74  10       
25    1055 Adrienne Cook      F      2:23:30.6 10:57 51  7        
26    1099 Tina Lawson        F      2:28:43.2 11:21 53  8        
27    1074 Alexandra Cuddy    F      2:38:22.0 12:05 21  9        
28    1310 Amelia Coates      F      2:42:48.0 12:26 32  10       
29    2248 Bruce Cronrath     M      2:56:06.0 13:27 76  11       
30    1014 Andrew Putter      M      3:35:37.6 16:28 51  12       
31    2099 Linda DeCample     F      3:38:13.3 16:39 71  11       


Top Male Finisher - Open
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location              Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ===================== ========= 
1     Brock Butler  1090 42  1       M      Chester Springs PA US 1:12:33.3 
2     Lyle Stauffer 1004 38  2       M        US                  1:19:24.4 
3     Jeffrey Young 1083 28  3       M      West Chester PA US    1:22:07.5 


Top Female Finisher - Open
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Abby Dean      1043 47  6       F      Philadelphia PA US 1:29:01.6 
2     Danielle Burns 1101 36  9       F        US               1:38:30.4 
3     Lauren Bachner 1087 35  13      F      West Chester PA US 1:51:41.4 


Top Male Finisher - Masters
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ================== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Ernest Lehman, Jr. 1317 48  5       M      Marietta PA US 1:28:47.5 


Top Female Finisher - Masters
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location      Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ============= ========= 
1     Jill Holsclaw 1048 51  21      F      Malvern PA US 1:59:21.2 

Embed Code