Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City                 State Country Clock   Pace  Age Age        Division Division  
                                                                           Time              Percentage Place              
===== === ====================== ====== ==================== ===== ======= ======= ===== === ========== ======== ========= 
1     318 Luke Tkaczyk           M                                         17:14.4 5:33  15  78.0       1        M OA      
2     319 Tyler Tkaczyk          M                                         18:52.9 6:05  13  74.3       1        M 13-14   
3     313 Mike Hannon            M                                         20:00.8 6:27  58  78.5       1        M M       
4     321 Jon Williams           M                                         20:13.8 6:31  50  72.9       1        M GM      
5     17  Peter Bauleke          M      Southern Pines       NC    US      20:21.4 6:33  31  64.1       1        M 30-34   
6     223 Norberto Olivera       M      Lake Worth           FL    US      21:08.5 6:48  56  73.1       1        M 55-59   
7     353 Jeff Webb              M                                         21:16.2 6:51  46  67.3       1        M 45-49   
8     72  Jay Culbreth           M      Placida              FL    US      21:22.7 6:53  35  62.1       1        M 35-39   
9     348 Owen Studdiford        M                                         21:33.3 6:56  13  65.1       1        M YOA 11  
10    316 Brent Tkaczyk          M                                         21:34.8 6:57  49  67.8       2        M 45-49   
11    144 Kevin Huynh            M      Hamilton             ON    CA      21:55.3 7:03  32  59.7       2        M 30-34   
12    284 Andres Sundberg        M                                 US      21:56.2 7:04  20  59.2       1        M 20-24   
13    166 Sally Libonati         F      Rotonda West         FL    US      22:08.8 7:08  43  69.8       1        F OA      
14    212 Rich Morrell           M      Rockport             MA    US      22:10.7 7:08  49  66.0       3        M 45-49   
15    165 John Libonati          M      Rotonda West         FL    US      22:18.8 7:11  45  63.7       4        M 45-49   
16    142 Kelly Hunter           F      Clermont             FL    US      22:19.1 7:11  35  66.6       1        F 35-39   
17    135 Juan Hidalgo           M      North Port           FL    US      22:24.2 7:13  55  68.4       2        M 55-59   
18    98  Brendan Flavin         M      Port Charlotte       FL    US      22:27.4 7:14  14  61.0       2        M 13-14   
19    129 Leslie Harrison        F      Rotonda West         FL    US      22:27.7 7:14  55  77.8       1        F M       
20    317 Amy Tkaczyk            F                                         22:48.3 7:20  45  68.9       1        F 45-49   
21    175 Walter Lysinger        M      Parrish              FL    US      22:51.7 7:22  60  69.8       1        M SGM     
22    349 Maeve Studdiford       F                                         23:07.6 7:27  16  65.9       1        F 15-19   
23    132 Bethany Heslam         F      North Port           FL    US      23:12.1 7:28  54  74.4       1        F GM      
24    18  Robert Bauleke         M      Reno                 NV    US      23:13.7 7:29  34  56.8       3        M 30-34   
25    108 Dennis Freeman         M      Oakville             ON    CA      23:19.2 7:30  53  64.8       1        M 50-54   
26    110 Jackie Galbraith       F      Port Charlotte       FL    US      23:24.9 7:32  35  63.5       2        F 35-39   
27    320 John Bates             M                                         23:25.8 7:32  68  73.0       1        M 65-69   
28    324 Kayla Lehman           F                                         23:26.3 7:33  29  63.0       1        F 25-29   
29    149 R. Keys                M      Sarasota             FL    US      23:42.7 7:38  9   68.7       1        M YOA 10< 
30    341 Soltan Tamas           M                                         23:51.9 7:41  20  54.4       1        M 25-29   
31    157 Jeffrey Lambrecht      M      Troy                 MI    US      24:04.7 7:45  52  62.2       2        M 50-54   
32    264 Alex Rodriguez         M      Cazenovia            NY    US      24:06.6 7:46  17  54.3       1        M 15-19   
33    351 Brad Schoem            M                                         24:09.2 7:46  32  54.2       4        M 30-34   
34    308 BOBBY WRENN            M      North Port           FL    US      24:24.9 7:52  54  62.3       3        M 50-54   
35    147 Charles Johnson        M      Rotonda West         FL    US      24:27.5 7:52  68  69.9       2        M 65-69   
36    224 Marti Stetter          F      North Port           FL    US      24:39.3 7:56  60  75.2       1        F SGM     
37    282 Lynn Stinson           F      Sarasota             FL    US      24:42.1 7:57  47  64.8       2        F 45-49   
38    113 Susan Gammon           F      Placida              FL    US      24:46.1 7:58  53  69.0       1        F 50-54   
39    352 Jodi Bennett           F                                         24:51.3 8:00  50  66.5       2        F 50-54   
40    32  Robin Bishop           M      Naples               FL    US      24:54.4 8:01  54  61.1       4        M 50-54   
41    338 Sophia Cherniak        F                                         24:54.7 8:01  14  63.4       1        F YOA 11  
42    242 ALEX RAFIDI            M      North Port           FL    US      24:58.3 8:02  24  52.0       2        M 20-24   
43    309 V. WRENN               F      North Port           FL    US      25:00.6 8:03  10  69.5       1        F YOA 10< 
44    184 Timothy Mclaughlin     M      Venice               FL    US      25:08.7 8:06  63  65.1       1        M 60-64   
45    342 Joanna Tyburek         F                                         25:09.1 8:06  34  59.0       1        F 30-34   
46    278 Billy Squires          M      Rotonda West         FL    US      25:10.0 8:06  71  70.3       1        M VGM     
47    151 Beth Kissinger         F      Contoocook           NH    US      25:11.1 8:06  53  67.8       3        F 50-54   
48    323 Collin Weir            M                                         25:14.6 8:08  21  51.4       3        M 20-24   
49    219 Karen Newland          F      Kalamazoo            MI    US      25:18.1 8:09  55  69.0       1        F 55-59   
50    93  sheri ervin            F      Falmouth             ME    US      25:20.6 8:09  54  68.1       4        F 50-54   
51    33  Jeff Blevins           M      North Port           FL    US      25:23.3 8:10  50  58.1       5        M 50-54   
52    64  Kelsey Chavarria       F      Rotonda West         FL    US      25:42.7 8:17  25  57.4       2        F 25-29   
53    181 I. Martinez            M      Port Charlotte       FL    US      25:48.1 8:18  8   66.6       1        M 0- 8    
54    230 Buteena Pfeffer        F      Venice               FL    US      26:01.5 8:23  70  81.1       1        F VGM     
55    361 Austin Keesler         M                                         26:09.7 8:25  23  49.6       4        M 20-24   
56    49  Virginie Breuer        F      Punta Gorda          FL    US      26:20.8 8:29  43  58.7       1        F 40-44   
57    343 Aleksandra Tyburek     F                                         26:24.0 8:30  35  56.3       3        F 35-39   
58    78  Nancee Dennison        F      Nashville            TN    US      26:26.8 8:31  55  66.0       2        F 55-59   
59    66  Maria Classon          F      Cape Coral           FL    US      26:35.0 8:33  30  55.5       2        F 30-34   
60    96  Shelly Fink            F      Kalamazoo            MI    US      26:46.1 8:37  68  76.7       1        F 65-69   
61    182 Ramon Martinez         M      Port Charlotte       FL    US      26:59.6 8:41  40  50.8       1        M 40-44   
62    89  Megan Eliason          F      Lakewood ranch       FL    US      27:01.9 8:42  29  54.6       3        F 25-29   
63    10  Maria Barragan         F      Lake Placid          FL    US      27:09.0 8:44  49  60.2       3        F 45-49   
64    112 Dave Gammon            M      Placida              FL    US      27:18.4 8:47  57  57.1       3        M 55-59   
65    192 Richard Meyerholz      M      Venice               FL    US      27:23.5 8:49  59  57.8       4        M 55-59   
66    227 Jim Peace              M      Englewood            FL    US      27:24.3 8:49  72  65.4       1        M 70-74   
67    56  Melody Burt            F      Punta Gorda          FL    US      27:26.0 8:50  53  62.3       5        F 50-54   
68    139 Terrie Hoops           F      Venice               FL    US      27:42.8 8:55  49  59.0       4        F 45-49   
69    150 Fred Kindred           M      Mason                OH    US      27:43.4 8:55  75  67.6       1        M 75-99   
70    331 Bradford Boney         M                                         27:49.9 8:57  35  47.7       2        M 35-39   
71    279 Diana Squires          F      Rotonda West         FL    US      28:00.3 9:01  55  62.4       3        F 55-59   
72    106 Roland Frank           M      Englewood            FL    US      28:07.0 9:03  70  62.1       2        M 70-74   
73    301 Chris Webb             M      West Lafayette       IN    US      28:30.2 9:10  52  52.6       6        M 50-54   
74    306 kathleen wilson        F      Port Charlotte       FL    US      28:30.4 9:11  55  61.3       4        F 55-59   
75    286 Rachel Thieman         F      Ramrod Key           FL    US      28:40.2 9:14  44  54.4       2        F 40-44   
76    70  Francis Colosimo       M                                 US      28:40.5 9:14  45  49.6       5        M 45-49   
77    238 Aaron Porcaro          M      Hamilton             ON    CA      28:48.9 9:16  27  45.1       2        M 25-29   
78    162 James Lawrence         M      Cobourg              ON    CA      28:59.2 9:20  70  60.3       3        M 70-74   
79    176 G. MacCord             F      North Port           FL    US      28:59.4 9:20  12  56.9       1        F 11-12   
80    266 Elliot Rodriguez       M      Cazenovia            NY    US      29:03.9 9:21  51  51.1       7        M 50-54   
81    211 T. Morgan              M      North Port           FL    US      29:05.4 9:22  9   56.0       1        M 9-10    
82    333 Debbie Seelye          F                                         29:08.6 9:23  61  64.4       1        F 60-64   
83    347 Cathleen Studdiford    F                                         29:11.9 9:24  47  54.8       5        F 45-49   
84    81  Peter Dowling          M                                 US      29:53.2 9:37  67  56.7       3        M 65-69   
85    271 Tim Seelye             M      Rotonda West         FL    US      29:54.0 9:37  65  55.7       4        M 65-69   
86    117 Rolf Gesen             M      Concord              NH    US      29:57.9 9:39  58  52.5       5        M 55-59   
87    326 Janice Jankowski       F      Port Charlotte       FL    US      29:59.9 9:39  45  52.4       6        F 45-49   
88    63  James Chappo           M      North Port           FL    US      30:05.4 9:41  61  53.5       2        M 60-64   
89    210 Shyla Morgan           F      North Port           FL    US      30:12.6 9:43  41  50.5       3        F 40-44   
90    262 Kyle Jayne Robbins     F                                 US      30:12.9 9:44  14  52.2       1        F 13-14   
91    34  Bill Bond              M      North Fort Myers     FL    US      30:15.6 9:44  75  62.0       2        M 75-99   
92    272 Amanda Shedlock        F      Punta Gorda          FL    US      30:17.3 9:45  30  48.8       3        F 30-34   
93    249 Susan Records          F      Englewood            FL    US      30:18.1 9:45  56  58.4       5        F 55-59   
94    327 Laurie Herman          F                                         30:22.0 9:46  66  65.9       2        F 65-69   
95    27  Lori Bemis             F      Punta Gorda          FL    US      30:23.1 9:47  34  48.8       4        F 30-34   
96    208 Ed Morgan              M      North Port           FL    US      30:25.8 9:48  75  61.6       3        M 75-99   
97    38  H. Boney               M                                 US      30:26.6 9:48  7   60.1       2        M 0- 8    
98    222 Rick OBrien            M      South Portland       ME    US      30:34.7 9:51  72  58.6       4        M 70-74   
99    138 David Hoops            M      Venice               FL    US      30:35.5 9:51  60  52.2       3        M 60-64   
100   174 Linda Lysinger         F      Parrish              FL    US      30:41.1 9:53  58  59.0       6        F 55-59   
101   42  Jacqueline Borden      F      Boca Grande          FL    US      31:02.4 9:59  49  52.7       7        F 45-49   
102   52  Edward Bulewich        M                                 US      31:08.5 10:01 72  57.5       5        M 70-74   
103   253 Merly Rennie           F                                         31:12.0 10:03 49  52.4       8        F 45-49   
104   297 Janice Waters          F      Rotonda West         FL    US      31:12.2 10:03 56  56.7       7        F 55-59   
105   20  Kathy Baumgartner      F      Placida              FL    US      31:15.1 10:04 63  61.6       2        F 60-64   
106   171 Mike Lucas             M      Victoria Harbour     ON    CA      31:17.0 10:04 69  55.2       5        M 65-69   
107   156 Nancy Kolbe            F      Venice               FL    US      31:21.1 10:05 66  63.8       3        F 65-69   
108   275 Honey Skinner          F      Boca Grande          FL    US      31:22.3 10:06 61  59.8       3        F 60-64   
109   101 J. Florea              M      Venice               FL    US      31:23.4 10:06 8   54.7       3        M 0- 8    
110   346 John Studdiford        M                                         31:32.5 10:09 52  47.5       8        M 50-54   
111   29  Nancy Bielawski        F      Englewood            FL    US      31:36.6 10:10 56  55.9       8        F 55-59   
112   250 Ron Reid               M      Venice               FL    US      31:37.8 10:11 69  54.6       6        M 65-69   
113   23  M. Beck                F      Venice               FL    US      31:55.9 10:17 9   56.2       1        F 9-10    
114   100 Brent Florea           M      Venice               FL    US      31:56.6 10:17 38  42.3       3        M 35-39   
115   6   Mike Armstrong         M      Port Charlotte       FL    US      31:57.9 10:17 56  48.3       6        M 55-59   
116   121 Amy Goff               F                                         31:59.1 10:18 58  56.6       9        F 55-59   
117   325 Dylan Duley            M                                         32:01.2 10:18 21  40.5       5        M 20-24   
118   3   Blake Ahlers           M                                         32:01.3 10:18 13  43.8       3        M 13-14   
119   88  James Eger             M      Englewood            FL    US      32:04.4 10:19 58  49.0       7        M 55-59   
120   2   Selena Ackerland       F      Sarasota             FL    US      32:04.9 10:20 40  47.3       4        F 40-44   
121   355 Kristina Gingerich     F                                         32:05.0 10:20 23  46.0       1        F 20-24   
122   268 Jessica Schilling      F      North PortNorth Port FL    US      32:10.9 10:21 32  45.9       5        F 30-34   
123   204 Joei Monroe            F      Rotonda West         FL    US      32:13.5 10:22 41  47.3       5        F 40-44   
124   146 Bill Johns             M      Venice               FL    US      32:14.8 10:23 76  59.2       4        M 75-99   
125   203 Alisha Moninger        F      Sarasota             FL    US      32:22.6 10:25 49  50.5       9        F 45-49   
126   94  Elise Falzone          F      Sarasota             FL    US      32:24.7 10:26 45  48.5       10       F 45-49   
127   58  Michael Camp           M      Port Charlotte       FL    US      32:29.5 10:27 55  47.2       8        M 55-59   
128   251 James Renfro           M      North Fort Myers     FL    US      32:31.4 10:28 74  56.7       6        M 70-74   
129   329 Paul Clough            M                                         32:32.0 10:28 70  53.7       7        M 70-74   
130   43  W. Borden              M      Boca Grande          FL    US      32:34.2 10:29 10  47.7       2        M 9-10    
131   79  Rich Doppelfeld        M      Westfield            IN    US      32:35.0 10:29 58  48.2       9        M 55-59   
132   274 Amy Skalny             F      Placida              FL    US      32:35.2 10:29 53  52.4       6        F 50-54   
133   57  Elizabeth Cain         F      North Port           FL    US      32:41.1 10:31 32  45.2       6        F 30-34   
134   257 Dale Riegsecker        M      Venice               FL    US      33:01.6 10:38 64  50.0       4        M 60-64   
135   60  D. Castillo            M                                 US      33:04.2 10:39 9   49.2       3        M 9-10    
136   193 A. Michal              M      North port           FL    US      33:08.0 10:40 10  46.9       4        M 9-10    
137   172 Dana Lutz              F      Rotonda West         FL    US      33:09.6 10:40 43  46.6       6        F 40-44   
138   90  Ron Elkins             M      Venice               FL    US      33:14.4 10:42 71  53.2       8        M 70-74   
139   194 Isabella Michal        F      North Port           FL    US      33:22.0 10:44 18  44.5       2        F 15-19   
140   103 F. Foos                M                                 US      33:24.3 10:45 7   54.8       4        M 0- 8    
141   258 Pamela Riegsecker      F      Venice               FL    US      33:31.1 10:47 61  56.0       4        F 60-64   
142   213 Kathy Mowry            F      Venice               FL    US      33:31.3 10:47 68  61.3       4        F 65-69   
143   145 Donna Jezowski         F      Venice               FL    US      33:33.0 10:48 76  68.7       1        F 75-99   
144   31  Margaret Bishop        F      Naples               FL    US      33:43.4 10:51 63  57.1       5        F 60-64   
145   170 Carly Lisik            F      Englewood            FL    US      33:44.8 10:52 28  43.8       4        F 25-29   
146   102 A. Foos                F                                 US      34:04.8 10:58 9   52.6       2        F 9-10    
147   161 Deborah Lawrence       F      Cobourg              ON    CA      34:10.5 11:00 65  57.7       5        F 65-69   
148   8   Donna Baker            F      Englewood            FL    US      34:22.7 11:04 71  62.2       1        F 70-74   
149   50  Ken Brown              M      Harrison             MI    US      34:23.9 11:04 64  48.0       5        M 60-64   
150   30  Patrick Bigness        M      Port Charlotte       FL    US      34:41.9 11:10 51  42.8       9        M 50-54   
151   123 Julianne Greenberg     F      Port Charlotte       FL    US      34:42.4 11:10 46  45.7       11       F 45-49   
152   126 Amber Gruenewald       F      PORT CHARLOTTE       FL    US      34:57.8 11:15 50  47.2       7        F 50-54   
153   75  Jennifer Dagenais      F      Sarasota             FL    US      35:00.7 11:16 46  45.3       12       F 45-49   
154   24  Jamie Beckstead        F      Placida              FL    US      35:02.4 11:17 61  53.6       6        F 60-64   
155   36  Mary Bonetz            F      Port Charlotte       FL    US      35:10.7 11:19 75  64.5       2        F 75-99   
156   186 barbara mcnulty        F      Placida              FL    US      35:15.3 11:21 69  59.0       6        F 65-69   
157   107 Timothy Fredman        M                                         35:20.5 11:23 76  54.0       5        M 75-99   
158   39  Gaby Bonville          F      Arcadia              FL    US      35:23.5 11:23 38  42.4       4        F 35-39   
159   163 Donald Leslie          M      Punta Gorda          FL    US      35:31.7 11:26 76  53.7       6        M 75-99   
160   99  Chris Flavin           M      Port Charlotte       FL    US      35:37.5 11:28 55  43.0       10       M 55-59   
161   71  Ken Cormier            M      North Port           FL    US      35:47.7 11:31 69  48.3       7        M 65-69   
162   5   Elizabeth Ahlers       F                                         35:55.1 11:34 15  43.2       3        F 15-19   
163   7   Richard Arnold         M      North Port           FL    US      35:56.7 11:34 65  46.3       8        M 65-69   
164   220 N. Nguyen              M      Nokomis              FL    US      36:07.9 11:38 7   50.6       5        M 0- 8    
165   216 Kathy Neal             F      Kalamazoo            MI    US      36:08.9 11:38 73  61.0       2        F 70-74   
166   356 Bailey Kissinger       F                                         36:18.2 11:41 24  40.7       2        F 20-24   
167   109 Connie Friend          F      Charlottesville      VA    US      36:20.0 11:42 72  59.8       3        F 70-74   
168   296 Clark Walter           M      Charlottesville      VA    US      36:20.0 11:42 69  47.6       9        M 65-69   
169   9   Ed Barr                M      Kalamazoo            MI    US      36:26.2 11:44 49  40.2       6        M 45-49   
170   187 John McQuade           M      Harwich Port         MA    US      36:28.3 11:44 64  45.3       6        M 60-64   
171   130 Carol Hart             F      North Venice         FL    US      36:28.7 11:44 63  52.8       7        F 60-64   
172   281 David Standen          M      North Port           FL    US      36:32.5 11:46 73  49.7       9        M 70-74   
173   358 Jordyn Screetan        F                                         36:37.4 11:47 21  40.3       3        F 20-24   
174   359 Rebecca Munoz          F                                         36:37.9 11:47 23  40.3       4        F 20-24   
175   263 John Rocheleau         M      Venice               FL    US      36:40.0 11:48 65  45.4       10       M 65-69   
176   312 Kevin Zee              M      Englewood            FL    US      36:40.3 11:48 59  43.2       11       M 55-59   
177   261 Danielle Robbins       F                                 US      36:41.2 11:48 47  43.6       13       F 45-49   
178   153 C. Knowles             F      Nokomis              FL    US      36:48.8 11:51 9   48.7       3        F 9-10    
179   155 Jeff Knowles           M      Nokomis              FL    US      36:48.9 11:51 49  39.7       7        M 45-49   
180   136 Erin Higgins           F                                         37:02.9 11:55 35  40.1       5        F 35-39   
181   95  Donald Fialka          M      Venice               FL    US      37:06.8 11:57 77  52.4       7        M 75-99   
182   314 P. Foos                F                                         37:08.0 11:57 12  44.4       2        F 11-12   
183   137 Sarah Hollander        F                                         37:08.0 11:57 49  44.0       14       F 45-49   
184   105 Sandy Foster           F      North Bay            ON    CA      37:18.5 12:01 75  60.8       3        F 75-99   
185   254 William Rennie         M                                         37:21.8 12:02 50  39.5       10       M 50-54   
186   169 M. Lindsy              F                                 US      37:23.5 12:02 9   48.0       4        F 9-10    
187   285 Billy Tampsett         M      englewood            FL    US      37:33.1 12:05 65  44.3       11       M 65-69   
188   354 Simon Pauns            M                                         37:35.2 12:06 51  39.6       11       M 50-54   
189   294 Frank Vogel            M      Newton               IA    US      37:45.3 12:09 78  52.5       8        M 75-99   
190   245 L. Ray                 F                                 US      37:46.8 12:10 7   51.0       1        F 0- 8    
191   246 Paul Ray               M      Englewood            FL    US      37:49.1 12:10 38  35.7       4        M 35-39   
192   288 Donna Tomaio           F      Port Charlotte       FL    US      37:49.6 12:11 60  49.0       8        F 60-64   
193   127 Ralf Gruenewald        M      Port Charlotte       FL    US      37:56.2 12:13 61  42.4       7        M 60-64   
194   97  Lisa Fisher            F      North Port           FL    US      37:56.6 12:13 48  42.6       15       F 45-49   
195   80  Kelly Doran            F      Murray               KY    US      38:00.8 12:14 59  48.2       10       F 55-59   
196   128 Mary Harder            F      Punta Gorda          FL    US      38:03.4 12:15 69  54.7       7        F 65-69   
197   143 Jessica Huynh          F      Hamilton             ON    CA      38:11.9 12:18 30  38.7       7        F 30-34   
198   91  Tina Elkins            F      Venice               FL    US      38:17.4 12:19 53  44.6       8        F 50-54   
199   292 T. Truisi              M                                 US      38:24.7 12:22 9   42.4       5        M 9-10    
200   247 Jason Reardon          M      Arcadia              FL    US      38:40.8 12:27 44  36.5       2        M 40-44   
201   248 Joy Reardon            F      Arcadia              FL    US      38:41.3 12:27 44  40.3       7        F 40-44   
202   225 Caroline O’ Connor   F      Englewood            FL    US      38:48.4 12:29 50  42.6       9        F 50-54   
203   276 Melissa Slater         F      Port Charlotte       FL    US      38:59.4 12:33 44  40.0       8        F 40-44   
204   277 N. Slater              M      PT CHARLOTTE         FL    US      38:59.9 12:33 11  38.2       1        M 11-12   
205   188 Teresa Meisner         F      Englewood            FL    US      39:07.4 12:36 51  42.7       10       F 50-54   
206   173 George Lynch           M                                         39:12.8 12:37 79  51.7       9        M 75-99   
207   357 Daisy Beauchot         F                                         39:24.6 12:41 22  37.5       5        F 20-24   
208   231 David Pierce           M      Venice               FL    US      39:27.0 12:42 76  48.4       10       M 75-99   
209   40  Jennifer Bonwill       F      Nokomis              FL    US      39:28.4 12:42 31  37.4       8        F 30-34   
210   51  Pat Brown              F      Harrison             MI    US      39:42.6 12:47 64  49.1       9        F 60-64   
211   289 Sylvia Tonolini        F      Englewood            FL    US      39:48.1 12:49 75  57.0       4        F 75-99   
212   302 Dede Webb              F      West Lafayette       IN    US      39:49.0 12:49 48  40.6       16       F 45-49   
213   280 LINDA STACY            F      North Port           FL    US      39:49.8 12:49 63  48.3       10       F 60-64   
214   206 KAREN MOON             F      Williamston          MI    US      39:53.8 12:50 68  51.5       8        F 65-69   
215   215 Frida Munoz            F      Rotonda West         FL    US      40:35.6 13:04 32  36.4       9        F 30-34   
216   340 Agnes Ra'cz            F                                         40:40.4 13:05 28  36.3       5        F 25-29   
217   131 James Hart             M      North Venice         FL    US      40:40.8 13:06 69  42.5       12       M 65-69   
218   15  V. Barrett             F      Boca Grande          FL    US      40:50.0 13:09 6   49.3       2        F 0- 8    
219   12  Colby Barrett          M      Boca Grande          FL    US      41:08.4 13:15 40  33.3       3        M 40-44   
220   13  L. Barrett             M      Boca Grande          FL    US      41:08.6 13:15 11  36.3       2        M 11-12   
221   283 N. Strube              F      ArcadiaArcadia       FL    US      41:23.4 13:19 8   44.9       3        F 0- 8    
222   67  Laurie Clevenger       F      North Port           FL    US      41:27.7 13:21 49  39.4       17       F 45-49   
223   141 E. Hunt                F                                 US      41:36.6 13:24 10  41.8       5        F 9-10    
224   336 Monika Delgado-Bradley F                                         42:09.1 13:34 28  35.0       6        F 25-29   
225   154 J. KNOWLES             M      Nokomis              FL    US      42:35.0 13:42 12  33.9       3        M 11-12   
226   152 Ann Knowles            F      Nokomis              FL    US      42:35.5 13:43 46  37.2       18       F 45-49   
227   305 Carol Westerman        F      Sarasota             FL    US      42:58.9 13:50 80  57.1       5        F 75-99   
228   65  Alan Classon           M      Cape Coral           FL    US      43:12.5 13:54 57  36.1       12       M 55-59   
229   214 Katie Mullins          F      Englewood            FL    US      43:15.0 13:55 34  34.3       10       F 30-34   
230   322 Kathlene Casciani      F                                         43:15.8 13:56 31  34.1       11       F 30-34   
231   164 Paula Leslie           F      Punta Gorda          FL    US      44:08.3 14:12 69  47.2       9        F 65-69   
232   19  Jeff Baumgartner       M      Placida              FL    US      44:35.2 14:21 68  38.4       13       M 65-69   
233   16  Jennifer Barrows       F      Boca Grande          FL    US      44:41.1 14:23 54  38.6       11       F 50-54   
234   197 Robin Mittelstadt      F      Atlanta              GA    US      44:42.0 14:23 63  43.1       11       F 60-64   
235   335 Katie Delgado          F                                         45:11.6 14:33 54  38.2       12       F 50-54   
236   86  W. Duke                M                                 US      45:15.0 14:34 11  33.0       4        M 11-12   
237   85  Daniyelle Duke         F      Placida              FL    US      45:15.4 14:34 44  34.4       9        F 40-44   
238   235 H. Pope                M                                 US      45:37.2 14:41 7   40.1       6        M 0- 8    
239   334 John Neal              M                                         45:38.0 14:41 81  46.6       11       M 75-99   
240   337 Wendy Kelly            F                                         46:03.8 14:50 40  32.9       10       F 40-44   
241   158 Leslie Lanni           F      Rotonda West         FL    US      46:05.6 14:50 40  32.9       11       F 40-44   
242   28  Cindy Bennett          F      Englewood            FL    US      46:11.0 14:52 60  40.1       12       F 60-64   
243   217 Christine L Netz       F      EnglewoodEnglewood   FL    US      46:16.8 14:54 56  38.2       11       F 55-59   
244   344 Ken Vanderberg         M                                         46:24.4 14:56 76  41.1       12       M 75-99   
245   260 Anonymous Participant  F      Englewood            FL    US      46:38.1 15:01 56  37.9       12       F 55-59   
246   259 Connor Risner          M      Englewood            FL    US      46:38.6 15:01 27  27.8       3        M 25-29   
247   198 Ashley Mizell          F      Port Charlotte       FL    US      47:34.5 15:19 33  31.1       12       F 30-34   
248   111 Kevin Galbraith        M      Port Charlotte       FL    US      47:39.1 15:20 38  28.4       5        M 35-39   
249   237 S. Pope                F                                 US      48:16.8 15:32 10  36.0       6        F 9-10    
250   84  H. Duke                M                                 US      48:17.3 15:33 8   35.6       7        M 0- 8    
251   59  Tracy Camp             F      Port Charlotte       FL    US      48:22.6 15:34 51  34.5       13       F 50-54   
252   11  B. Barrett             M      Boca Grande          FL    US      48:38.8 15:39 8   35.3       8        M 0- 8    
253   299 Gerald Watson          M      Tecumseh             MI    US      48:53.7 15:44 79  41.4       13       M 75-99   
254   300 Karen Watson           F      Tecumseh             MI    US      48:53.9 15:44 68  42.0       10       F 65-69   
255   244 I. Ray                 F      Englewood            FL    US      49:01.4 15:47 5   43.0       4        F 0- 8    
256   243 Erin Ray               F      Englewood            FL    US      49:01.8 15:47 32  30.2       13       F 30-34   
257   330 Kristen Tucker         F                                         49:27.5 15:55 57  36.2       13       F 55-59   
258   35  Leah Bond              F      North Fort Myers     FL    US      49:28.0 15:55 80  49.6       6        F 75-99   
259   196 Paul Minzey            M      Sarasota             FL    US      49:29.9 15:56 76  38.6       14       M 75-99   
260   185 Karen McLean           F      Sarasota             FL    US      49:31.4 15:56 55  35.3       14       F 55-59   
261   92  Wanda Erickson         F      Venice               FL    US      50:00.3 16:06 71  42.8       4        F 70-74   
262   53  Jon Burdette           M      Boca Grande          FL    US      50:02.9 16:07 35  26.5       6        M 35-39   
263   345 Barbara Vanderberg     F                                         50:25.7 16:14 76  45.7       7        F 75-99   
264   21  Margaret Beals         F      Kalamazoo            MI    US      50:29.4 16:15 73  43.6       5        F 70-74   
265   54  Marybeth Burdette      F      Boca Grande          FL    US      51:32.0 16:35 33  28.7       14       F 30-34   
266   122 Linda Golnek           F      Englewood            FL    US      51:50.4 16:41 76  44.4       8        F 75-99   
267   232 Lauren Pipas           F      Cazenovia            NY    US      51:57.5 16:43 54  33.2       14       F 50-54   
268   304 Bob Welts              M      Amherst              NH    US      52:05.4 16:46 85  45.8       15       M 75-99   
269   252 Karen Renfro           F      North Fort Myers     FL    US      52:09.5 16:47 72  41.6       6        F 70-74   
270   360 Eileen Mazza           F                                         52:29.7 16:54 61  35.7       13       F 60-64   
271   267 Luke Rodriguez         M      Cazenovia            NY    US      52:30.7 16:54 14  26.1       4        M 13-14   
272   104 Jonna Foos             F      Port Charlotte       FL    US      52:33.7 16:55 36  28.3       6        F 35-39   
273   328 Pat Halsey             F                                         52:35.0 16:55 57  34.0       15       F 55-59   
274   315 Greg Foos              M                                         52:38.2 16:57 43  26.6       4        M 40-44   
275   133 Jennifer Hessler       F      Englewood            FL    US      53:08.4 17:06 68  38.6       11       F 65-69   
276   134 Timothy Hessler        M      Englewood            FL    US      53:09.7 17:07 66  31.6       14       M 65-69   
277   83  Walt Duff              M      Englewood            FL    US      53:10.1 17:07 65  31.3       15       M 65-69   


Top Male Finisher - Overall
Place Name         Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============ === === ======= ====== ======== ======= 
1     Luke Tkaczyk 318 15  1       M               17:14.4 


Top Female Finisher - Overall
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Sally Libonati 166 43  13      F      Rotonda West FL US 22:08.8 


Top Male Finisher - Masters
Place Name        Bib Age Overall Gender Location Time    
===== =========== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Mike Hannon 313 58  3       M               20:00.8 


Top Female Finisher - Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Leslie Harrison 129 55  19      F      Rotonda West FL US 22:27.7 


Top Male Finisher - Grandmasters
Place Name         Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ============ === === ======= ====== ======== ======= 
1     Jon Williams 321 50  4       M               20:13.8 


Top Female Finisher - Grandmasters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Bethany Heslam 132 54  23      F      North Port FL US 23:12.1 


Top Male Finisher - Senior Grandmasters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Walter Lysinger 175 60  21      M      Parrish FL US 22:51.7 


Top Female Finisher - Senior Grandmasters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Marti Stetter 224 60  36      F      North Port FL US 24:39.3 


Top Male Finisher - Veteran Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time  
===== ============= === === ======= ====== ================== ===== 
1     Billy Squires 278 71  46      M      Rotonda West FL US 25:10 


Top Female Finisher - Veteran Masters
Place Name            Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Buteena Pfeffer 230 70  54      F      Venice FL US 26:01.5 


Top Male Finisher - Youth OA 11-14
Place Name            Bib Age Overall Gender Location Time    
===== =============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Owen Studdiford 348 13  9       M               21:33.3 


Top Female Finisher - Youth OA 11-14
Place Name            Bib Age Overall Gender Location Time    
===== =============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Sophia Cherniak 338 14  41      F               24:54.7 


Top Male Finisher - Youth OA 10-under
Place Name    Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ======= === === ======= ====== ============== ======= 
1     R. Keys 149 9   29      M      Sarasota FL US 23:42.7 


Top Female Finisher - Youth OA 10-under
Place Name     Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ======== === === ======= ====== ================ ======= 
1     V. WRENN 309 10  43      F      North Port FL US 25:00.6 


Male  8 and Under
Place Name        Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =========== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     I. Martinez 181 8   53      M      Port Charlotte FL US 25:48.1 
2     H. Boney    38  7   97      M        US                 30:26.6 
3     J. Florea   101 8   109     M      Venice FL US         31:23.4 


Male  9 to 10
Place Name        Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =========== === === ======= ====== ================= ======= 
1     T. Morgan   211 9   81      M      North Port FL US  29:05.4 
2     W. Borden   43  10  130     M      Boca Grande FL US 32:34.2 
3     D. Castillo 60  9   135     M        US              33:04.2 


Male 11 to 12
Place Name       Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ========== === === ======= ====== ================== ======= 
1     N. Slater  277 11  204     M      PT CHARLOTTE FL US 38:59.9 
2     L. Barrett 13  11  220     M      Boca Grande FL US  41:08.6 
3     J. KNOWLES 154 12  225     M      Nokomis FL US      42:35.0 


Male 13 to 14
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Tyler Tkaczyk  319 13  2       M                           18:52.9 
2     Brendan Flavin 98  14  18      M      Port Charlotte FL US 22:27.4 
3     Blake Ahlers   3   13  118     M                           32:01.3 


Male 15 to 19
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Alex Rodriguez 264 17  32      M      Cazenovia NY US 24:06.6 


Male 20 to 24
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Andres Sundberg 284 20  12      M        US             21:56.2 
2     ALEX RAFIDI     242 24  42      M      North Port FL US 24:58.3 
3     Collin Weir     323 21  48      M                       25:14.6 


Male 25 to 29
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Soltan Tamas  341 20  30      M                      23:51.9 
2     Aaron Porcaro 238 27  77      M      Hamilton ON CA  28:48.9 
3     Connor Risner 259 27  246     M      Englewood FL US 46:38.6 


Male 30 to 34
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Peter Bauleke  17  31  5       M      Southern Pines NC US 20:21.4 
2     Kevin Huynh    144 32  11      M      Hamilton ON CA       21:55.3 
3     Robert Bauleke 18  34  24      M      Reno NV US           23:13.7 


Male 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Jay Culbreth   72  35  8       M      Placida FL US 21:22.7 
2     Bradford Boney 331 35  70      M                    27:49.9 
3     Brent Florea   100 38  114     M      Venice FL US  31:56.6 


Male 40 to 44
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Ramon Martinez 182 40  61      M      Port Charlotte FL US 26:59.6 
2     Jason Reardon  247 44  200     M      Arcadia FL US        38:40.8 
3     Colby Barrett  12  40  219     M      Boca Grande FL US    41:08.4 


Male 45 to 49
Place Name          Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ============= === === ======= ====== ============== ======= 
1     Jeff Webb     353 46  7       M                     21:16.2 
2     Brent Tkaczyk 316 49  10      M                     21:34.8 
3     Rich Morrell  212 49  14      M      Rockport MA US 22:10.7 


Male 50 to 54
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Dennis Freeman    108 53  25      M      Oakville ON CA   23:19.2 
2     Jeffrey Lambrecht 157 52  31      M      Troy MI US       24:04.7 
3     BOBBY WRENN       308 54  34      M      North Port FL US 24:24.9 


Male 55 to 59
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Norberto Olivera 223 56  6       M      Lake Worth FL US 21:08.5 
2     Juan Hidalgo     135 55  17      M      North Port FL US 22:24.2 
3     Dave Gammon      112 57  64      M      Placida FL US    27:18.4 


Male 60 to 64
Place Name               Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Timothy Mclaughlin 184 63  44      M      Venice FL US     25:08.7 
2     James Chappo       63  61  88      M      North Port FL US 30:05.4 
3     David Hoops        138 60  99      M      Venice FL US     30:35.5 


Male 65 to 69
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     John Bates      320 68  27      M                         23:25.8 
2     Charles Johnson 147 68  35      M      Rotonda West FL US 24:27.5 
3     Peter Dowling   81  67  84      M        US               29:53.2 


Male 70 to 74
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Jim Peace      227 72  66      M      Englewood FL US 27:24.3 
2     Roland Frank   106 70  72      M      Englewood FL US 28:07.0 
3     James Lawrence 162 70  78      M      Cobourg ON CA   28:59.2 


Male 75 and Over
Place Name         Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============ === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Fred Kindred 150 75  69      M      Mason OH US            27:43.4 
2     Bill Bond    34  75  91      M      North Fort Myers FL US 30:15.6 
3     Ed Morgan    208 75  96      M      North Port FL US       30:25.8 


Female  8 and Under
Place Name       Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ========== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     L. Ray     245 7   190     F        US                 37:46.8 
2     V. Barrett 15  6   218     F      Boca Grande FL US    40:50.0 
3     N. Strube  283 8   221     F      ArcadiaArcadia FL US 41:23.4 


Female  9 to 10
Place Name       Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ========== === === ======= ====== ============= ======= 
1     M. Beck    23  9   113     F      Venice FL US  31:55.9 
2     A. Foos    102 9   146     F        US          34:04.8 
3     C. Knowles 153 9   178     F      Nokomis FL US 36:48.8 


Female 11 to 12
Place Name       Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ========== === === ======= ====== ================ ======= 
1     G. MacCord 176 12  79      F      North Port FL US 28:59.4 
2     P. Foos    314 12  182     F                       37:08.0 


Female 13 to 14
Place Name               Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ================== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Kyle Jayne Robbins 262 14  90      F        US     30:12.9 


Female 15 to 19
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Maeve Studdiford 349 16  22      F                       23:07.6 
2     Isabella Michal  194 18  139     F      North Port FL US 33:22.0 
3     Elizabeth Ahlers 5   15  162     F                       35:55.1 


Female 20 to 24
Place Name               Bib Age Overall Gender Location Time    
===== ================== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Kristina Gingerich 355 23  121     F               32:05.0 
2     Bailey Kissinger   356 24  166     F               36:18.2 
3     Jordyn Screetan    358 21  173     F               36:37.4 


Female 25 to 29
Place Name             Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Kayla Lehman     324 29  28      F                           23:26.3 
2     Kelsey Chavarria 64  25  52      F      Rotonda West FL US   25:42.7 
3     Megan Eliason    89  29  62      F      Lakewood ranch FL US 27:01.9 


Female 30 to 34
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Joanna Tyburek  342 34  45      F                        25:09.1 
2     Maria Classon   66  30  59      F      Cape Coral FL US  26:35.0 
3     Amanda Shedlock 272 30  92      F      Punta Gorda FL US 30:17.3 


Female 35 to 39
Place Name               Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ================== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Kelly Hunter       142 35  16      F      Clermont FL US       22:19.1 
2     Jackie Galbraith   110 35  26      F      Port Charlotte FL US 23:24.9 
3     Aleksandra Tyburek 343 35  57      F                           26:24.0 


Female 40 to 44
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Virginie Breuer 49  43  56      F      Punta Gorda FL US 26:20.8 
2     Rachel Thieman  286 44  75      F      Ramrod Key FL US  28:40.2 
3     Shyla Morgan    210 41  89      F      North Port FL US  30:12.6 


Female 45 to 49
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Amy Tkaczyk    317 45  20      F                        22:48.3 
2     Lynn Stinson   282 47  37      F      Sarasota FL US    24:42.1 
3     Maria Barragan 10  49  63      F      Lake Placid FL US 27:09.0 


Female 50 to 54
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Susan Gammon   113 53  38      F      Placida FL US    24:46.1 
2     Jodi Bennett   352 50  39      F                       24:51.3 
3     Beth Kissinger 151 53  47      F      Contoocook NH US 25:11.1 


Female 55 to 59
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Karen Newland   219 55  49      F      Kalamazoo MI US    25:18.1 
2     Nancee Dennison 78  55  58      F      Nashville TN US    26:26.8 
3     Diana Squires   279 55  71      F      Rotonda West FL US 28:00.3 


Female 60 to 64
Place Name              Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ================= === === ======= ====== ================= ======= 
1     Debbie Seelye     333 61  82      F                        29:08.6 
2     Kathy Baumgartner 20  63  105     F      Placida FL US     31:15.1 
3     Honey Skinner     275 61  108     F      Boca Grande FL US 31:22.3 


Female 65 to 69
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Shelly Fink   96  68  60      F      Kalamazoo MI US 26:46.1 
2     Laurie Herman 327 66  94      F                      30:22.0 
3     Nancy Kolbe   156 66  107     F      Venice FL US    31:21.1 


Female 70 to 74
Place Name          Bib Age Overall Gender Location              Time    
===== ============= === === ======= ====== ===================== ======= 
1     Donna Baker   8   71  148     F      Englewood FL US       34:22.7 
2     Kathy Neal    216 73  165     F      Kalamazoo MI US       36:08.9 
3     Connie Friend 109 72  167     F      Charlottesville VA US 36:20.0 


Female 75 and Over
Place Name           Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Donna Jezowski 145 76  143     F      Venice FL US         33:33.0 
2     Mary Bonetz    36  75  155     F      Port Charlotte FL US 35:10.7 
3     Sandy Foster   105 75  184     F      North Bay ON CA      37:18.5 

Embed Code