Super Meijer Bowl 5K Run/Walk

Sun February 2, 2020 Okemos, MI US 48864 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                Gender Clock   Chip    Pace  Age Division Division                   
                                     Time    Time              Place                               
===== === =================== ====== ======= ======= ===== === ======== ========================== 
1     637 Joe Marrah          M      18:41           6:01  20                                      
2     654 Bram Parkinson      M      19:28   19:27   6:16  18  1        Overall Male Winner        
3     658 Jeremy Shinn        M      19:40   19:40   6:20  20  2        Overall Male Winner        
                                                               1        Male 20-24                 
4     671 Austin Muylle       M      19:58   19:54   6:25  14  3        Overall Male Winner        
                                                               1        Male 13-14                 
5     663 Mike Homan          M      20:29           6:36  53                                      
6     610 Robert Cook         M      20:46           6:41  52                                      
7     664 Shaun Schneider     M      20:56   20:56   6:45  37  4        Overall Male Winner        
                                                               1        Male 35-39                 
8     647 Zachary Wooledge    M      21:01   21:00   6:46  29  5        Overall Male Winner        
                                                               1        Male 25-29                 
9     670 Jason Eagleston     M      21:56   21:54   7:03  30  6        Overall Male Winner        
                                                               1        Male 30-34                 
10    659 E. Lkehnst          M      22:17   22:16   7:10  9   7        Overall Male Winner        
                                                               1        Male 10 & under            
11    530 Sophie Seward       F      22:17           7:11  17                                      
12    660 Shane Lehnst        M      22:23   22:22   7:12  37  8        Overall Male Winner        
                                                               2        Male 35-39                 
13    616 Evan Dempsey        M      22:36   22:31   7:15  13  9        Overall Male Winner        
                                                               2        Male 13-14                 
14    640 Rich Allen          M      22:55   22:54   7:23  37  10       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 35-39                 
15    645 Tim Sochor          M      23:01   22:59   7:24  49  11       Overall Male Winner        
                                                               1        Male Master Winner         
16    582 Daniel Homer        M      23:11   23:07   7:27  45  12       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 45-49                 
                                                               2        Male Master Winner         
17    525 Gerard Wilbrink     M      23:17   23:12   7:29  60  13       Overall Male Winner        
                                                               1        Male Grand Master Winner   
18    665 Tim Cook            M      23:16   23:13   7:29  50  14       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 50-54                 
                                                               2        Male Grand Master Winner   
19    585 Jordan McNeilly     M      23:21   23:19   7:31  23  15       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 20-24                 
20    625 John Heystek        M      23:32   23:25   7:33  39  16       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 35-39                 
21    639 Lynn Kentner        M      23:34   23:27   7:33  58  17       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 55-59                 
                                                               3        Male Grand Master Winner   
22    547 Danny Smith         M      23:46   23:43   7:39  25  18       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 25-29                 
23    561 Gary Muylle         M      23:50   23:44   7:39  57  19       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 55-59                 
                                                               4        Male Grand Master Winner   
24    601 Kevin Bisard        M      23:51   23:49   7:40  30  20       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 30-34                 
25    560 Sarah Muylle        F      23:57   23:51   7:41  25  1        Overall Female Winner      
26    600 Jason Pascotto      M      24:12   24:09   7:47  32  21       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 30-34                 
27    577 Mikey Getter        M      24:16   24:11   7:48  46  22       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 45-49                 
                                                               3        Male Master Winner         
28    618 Sarah Summerhill    F      24:21   24:16   7:49  36  2        Overall Female Winner      
                                                               1        Female 35-39               
29    522 Alexis Lyons        F      24:32   24:31   7:54  16  3        Overall Female Winner      
                                                               1        Female 15-19               
30    523 Gary Holbrook       M      24:41   24:32   7:54  37  23       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 35-39                 
31    627 Damian Kleman       M      24:48   24:41   7:57  13  24       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 13-14                 
32    668 Rich Young          M      24:51   24:45   7:59  50  25       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 50-54                 
                                                               5        Male Grand Master Winner   
33    595 Tiffany Adams       F      24:48   24:45   7:59  33  4        Overall Female Winner      
                                                               1        Female 30-34               
34    667 Mark Bush           M      24:49   24:47   7:59  55  26       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 55-59                 
                                                               6        Male Grand Master Winner   
35    611 David Stierley      M      24:59   24:55   8:02  62  27       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 60-64                 
                                                               7        Male Grand Master Winner   
36    672 Dave Muylle         M      25:12   25:06   8:05  58  28       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 55-59                 
                                                               8        Male Grand Master Winner   
37    538 Christopher Merrill M      25:20   25:10   8:07  47  29       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 45-49                 
                                                               4        Male Master Winner         
38    532 Eli Seward          M      25:16   25:13   8:08  13  30       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 13-14                 
39    675 Andy Brogan         M      25:32   25:18   8:09  45  31       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 45-49                 
                                                               5        Male Master Winner         
40    608 Leaha Sinnaeve      F      25:26   25:23   8:11  16  5        Overall Female Winner      
                                                               2        Female 15-19               
41    596 Ruth Smith          F      25:49   25:33   8:14  37  6        Overall Female Winner      
                                                               2        Female 35-39               
42    529 Eric Seward         M      25:50   25:42   8:17  44  32       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 40-44                 
                                                               6        Male Master Winner         
43    576 Jim Windsand        M      25:46   25:44   8:18  63  33       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 60-64                 
                                                               9        Male Grand Master Winner   
44    646 Eric Stockwall      M      26:00   25:55   8:21  53  34       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 50-54                 
                                                               10       Male Grand Master Winner   
45    673 Nicole Brillauthes  F      26:25   26:22   8:30  43  7        Overall Female Winner      
                                                               1        Female Master Winner       
46    548 Debbie Bellant      F      26:22           8:30  49                                      
47    554 Megan Merrill       F      26:31   26:26   8:31  33  8        Overall Female Winner      
                                                               2        Female 30-34               
48    624 Jared Fromson       M      26:37   26:29   8:32  38  35       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 35-39                 
49    666 Kim Bane            F      26:33           8:33  58                                      
50    599 Amy Willing         F      26:43   26:41   8:36  49  9        Overall Female Winner      
                                                               1        Female 45-49               
                                                               2        Female Master Winner       
51    540 Claire Lee          F      27:09   26:44   8:37  26  10       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 25-29               
52    655 Z. Swager           M      26:50   26:47   8:38  8   36       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 10 & under            
53    662 Bruce Umpstead      M      27:22   27:09   8:45  44  37       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 40-44                 
                                                               7        Male Master Winner         
54    574 Don Sweet           M      27:34   27:18   8:48  56  38       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 55-59                 
                                                               11       Male Grand Master Winner   
55    615 Angela Daridas      F      27:33   27:27   8:51  52  11       Overall Female Winner      
                                                               1        Female Grand Master Winner 
56    648 Duane Clarke        M      27:42   27:32   8:52  61  39       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 60-64                 
                                                               12       Male Grand Master Winner   
57    597 Julius Sawyer       M      28:04   27:46   8:57  37  40       Overall Male Winner        
                                                               7        Male 35-39                 
58    652 Greta Sommerfeld    F      27:55   27:48   8:58  21  12       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 20-24               
59    594 Ross Notman         M      28:07   28:05   9:03  32  41       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 30-34                 
60    575 Bill Keller         M      28:11   28:06   9:03  73  42       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 70-74                 
                                                               13       Male Grand Master Winner   
61    623 Suzanne Fromson     F      28:27   28:17   9:07  37  13       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 35-39               
62    549 Melody Guarnaccia   F      28:30   28:17   9:07  50  14       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 50-54               
                                                               2        Female Grand Master Winner 
63    676 Eva Schwarz         F      28:31   28:27   9:10  13  15       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 13-14               
64    607 Tony Sinnaeve       M      28:37   28:29   9:11  50  43       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 50-54                 
                                                               14       Male Grand Master Winner   
65    629 Matthew Boucher     M      28:56   28:48   9:17  23  44       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 20-24                 
66    542 Donald White        M      29:14   29:08   9:23  35  45       Overall Male Winner        
                                                               8        Male 35-39                 
67    526 Jenny Transue       F      29:21   29:11   9:24  52  16       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 50-54               
                                                               3        Female Grand Master Winner 
68    651 Joe Evans           M      29:18   29:11   9:24  59  46       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 55-59                 
                                                               15       Male Grand Master Winner   
69    539 Kelly Bruce         F      29:22   29:15   9:26  42  17       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 40-44               
                                                               3        Female Master Winner       
70    564 Bernice Wagner      F      29:41   29:36   9:32  59  18       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 55-59               
                                                               4        Female Grand Master Winner 
71    502 Stuart Rankin       M      29:45   29:38   9:33  36  47       Overall Male Winner        
                                                               9        Male 35-39                 
72    552 Deb Smith           F      29:50   29:39   9:33  58  19       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 55-59               
                                                               5        Female Grand Master Winner 
73    545 Joseph Peters       M      30:14   29:46   9:36  44  48       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 40-44                 
                                                               8        Male Master Winner         
74    556 Jeff Anderson       M      29:53   29:46   9:36  52  49       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 50-54                 
                                                               16       Male Grand Master Winner   
75    569 Naomi Segal         F      29:56   29:49   9:37  13  20       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 13-14               
76    642 Keith Foote         M      30:07   29:55   9:39  59  50       Overall Male Winner        
                                                               7        Male 55-59                 
                                                               17       Male Grand Master Winner   
77    524 Lynne Hart          F      30:12   30:00   9:40  52  21       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 50-54               
                                                               6        Female Grand Master Winner 
78    632 Mike Peters         M      30:16   30:01   9:40  37  51       Overall Male Winner        
                                                               10       Male 35-39                 
79    634 Alex Fitzpatrick    M      30:18   30:03   9:41  43  52       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 40-44                 
                                                               9        Male Master Winner         
80    669 Shelley Muzo        F      30:11   30:03   9:41  39  22       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 35-39               
81    583 Jacqueline Little   F      30:20   30:04   9:41  52  23       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 50-54               
                                                               7        Female Grand Master Winner 
82    551 Rebecca King        F      30:16   30:06   9:42  55  24       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 55-59               
                                                               8        Female Grand Master Winner 
83    626 Kathy Heystek       F      30:19   30:08   9:43  40  25       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 40-44               
                                                               4        Female Master Winner       
84    553 D. Buck             M      30:21   30:10   9:43  12  53       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 11-12                 
85    563 Cami Pendell        F      30:39   30:12   9:44  40  26       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 40-44               
                                                               5        Female Master Winner       
86    584 Heidi Martens       F      30:15   30:13   9:44  41  27       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 40-44               
                                                               6        Female Master Winner       
87    649 Charlie Kotz        M      30:29   30:19   9:46  58  54       Overall Male Winner        
                                                               8        Male 55-59                 
                                                               18       Male Grand Master Winner   
88    635 Michelle Phillipich F      30:36   30:25   9:48  38  28       Overall Female Winner      
                                                               5        Female 35-39               
89    537 David Chapin        M      30:42   30:26   9:49  62  55       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 60-64                 
                                                               19       Male Grand Master Winner   
90    531 Hannah Seward       F      30:39   30:30   9:50  15  29       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 15-19               
91    534 Kristen Woebse      F      30:46   30:35   9:51  28  30       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 25-29               
92    619 Amy Flourry         F      30:58   30:40   9:53  39  31       Overall Female Winner      
                                                               6        Female 35-39               
93    674 Melissa Yutzey      F      31:10   30:44   9:54  37  32       Overall Female Winner      
                                                               7        Female 35-39               
94    650 Beth Kotz           F      30:54   30:45   9:55  25  33       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 25-29               
95    613 Angie Kirsch        F      31:11   30:45   9:55  45  34       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 45-49               
                                                               7        Female Master Winner       
96    503 Karenn Vernagus     F      31:17   31:07   10:02 41  35       Overall Female Winner      
                                                               5        Female 40-44               
                                                               8        Female Master Winner       
97    589 Stephanie Little    F      31:25   31:09   10:02 29  36       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 25-29               
98    562 Barb Schelter       F      31:24   31:11   10:03 51  37       Overall Female Winner      
                                                               5        Female 50-54               
                                                               9        Female Grand Master Winner 
99    568 Robert Garrett      M      31:27   31:18   10:05 17  56       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 15-19                 
100   566 Dana Mcnitt         F      31:28   31:20   10:06 21  38       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 20-24               
101   533 Z. Seward           F      31:30   31:21   10:06 9   39       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 10 & under          
102   541 Ryan Buter          M      32:19   31:53   10:17 24  57       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 20-24                 
103   550 Taylor Guarnaccia   F      32:20   32:08   10:21 20  40       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 20-24               
104   612 Jim Kirsch          M      32:43   32:11   10:22 47  58       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 45-49                 
                                                               10       Male Master Winner         
105   510 Edie Ellis          F      32:33   32:18   10:25 54  41       Overall Female Winner      
                                                               6        Female 50-54               
                                                               10       Female Grand Master Winner 
106   653 Brian Doefer        M      32:36   32:18   10:25 51  59       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 50-54                 
                                                               20       Male Grand Master Winner   
107   517 Meagan Brown        F      32:27   32:18   10:25 33  42       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 30-34               
108   559 Michelle Brittain   F      32:33   32:20   10:25 41  43       Overall Female Winner      
                                                               6        Female 40-44               
                                                               9        Female Master Winner       
109   586 Vanessa Lake        F      32:45   32:30   10:29 29  44       Overall Female Winner      
                                                               5        Female 25-29               
110   515 Christine Heron     F      32:40   32:32   10:29 44  45       Overall Female Winner      
                                                               7        Female 40-44               
                                                               10       Female Master Winner       
111   573 Kim Sweet           F      32:53   32:37   10:31 54  46       Overall Female Winner      
                                                               7        Female 50-54               
                                                               11       Female Grand Master Winner 
112   661 Terry Gawel         M      33:09   32:56   10:37 64  60       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 60-64                 
                                                               21       Male Grand Master Winner   
113   535 Fawn Buck           F      33:17   33:07   10:40 41  47       Overall Female Winner      
                                                               8        Female 40-44               
                                                               11       Female Master Winner       
114   565 Dominique Mcnitt    F      33:38   33:29   10:48 20  48       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 20-24               
115   579 Stephanie Reid      F      34:06   33:43   10:52 30  49       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 30-34               
116   602 Diane Willman       F      34:04   33:45   10:53 49  50       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 45-49               
                                                               12       Female Master Winner       
117   630 K. Bisard           F      34:09   34:05   10:59 11  51       Overall Female Winner      
                                                               1        Female11-12                
118   614 Kurt Bisard         M      34:19   34:14   11:02 28  61       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 25-29                 
119   592 Mao Lee             F      34:31   34:20   11:04 36  52       Overall Female Winner      
                                                               8        Female 35-39               
120   546 Jerry Schray        M      34:50   34:35   11:09 54  62       Overall Male Winner        
                                                               7        Male 50-54                 
                                                               22       Male Grand Master Winner   
121   631 Kristin Kotarba     F      34:51   34:39   11:10 24  53       Overall Female Winner      
                                                               5        Female 20-24               
122   598 David Munro         M      35:19   34:53   11:15 23  63       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 20-24                 
123   555 Maryann Baxter      F      35:05   35:02   11:18 57  54       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 55-59               
                                                               12       Female Grand Master Winner 
124   591 Randy Fielder       M      35:42   35:25   11:25 62  64       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 60-64                 
                                                               23       Male Grand Master Winner   
125   527 Jess Sobel          M      35:42   35:29   11:26 61  65       Overall Male Winner        
                                                               7        Male 60-64                 
                                                               24       Male Grand Master Winner   
126   528 Jessica Sobel       F      35:42   35:31   11:27 22  55       Overall Female Winner      
                                                               6        Female 20-24               
127   593 Hue Vang            M      35:46   35:33   11:28 41  66       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 40-44                 
                                                               11       Male Master Winner         
128   511 Karen McAllen       F      35:49   35:37   11:29 40  56       Overall Female Winner      
                                                               9        Female 40-44               
                                                               13       Female Master Winner       
129   580 Van Reid            M      36:24   36:00   11:36 32  67       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 30-34                 
130   606 Jeffrey Backoski    M      36:28   36:14   11:41 33  68       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 30-34                 
131   620 Galen Flourry       M      37:05   36:43   11:50 42  69       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 40-44                 
                                                               12       Male Master Winner         
132   570 Sue Surateaux       F      37:05   36:49   11:52 63  57       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 60-64               
                                                               13       Female Grand Master Winner 
133   581 Curtis Thomas       M      37:20   37:03   11:57 49  70       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 45-49                 
                                                               13       Male Master Winner         
134   505 Marge Novak         F      37:37   37:11   11:59 68  58       Overall Female Winner      
                                                               1        Female 65-69               
                                                               14       Female Grand Master Winner 
135   509 Mary Hanson         F      37:29   37:11   11:59 49  59       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 45-49               
                                                               14       Female Master Winner       
136   621 Bridget Potchen     F      38:08   37:48   12:11 49  60       Overall Female Winner      
                                                               5        Female 45-49               
                                                               15       Female Master Winner       
137   622 Joseph Potchen      M      38:08   37:48   12:11 48  71       Overall Male Winner        
                                                               7        Male 45-49                 
                                                               14       Male Master Winner         
138   604 Denise Egland       F      39:07   38:48   12:30 60  61       Overall Female Winner      
                                                               2        Female 60-64               
                                                               15       Female Grand Master Winner 
139   605 Jill Bielawski      F      39:48   39:22   12:41 60  62       Overall Female Winner      
                                                               3        Female 60-64               
                                                               16       Female Grand Master Winner 
140   641 Barb Slovisky       F      40:27   40:02   12:54 58  63       Overall Female Winner      
                                                               5        Female 55-59               
                                                               17       Female Grand Master Winner 
141   536 Nicole Lewis        F      40:38   40:17   12:59 26  64       Overall Female Winner      
                                                               6        Female 25-29               
142   657 Sara Ramereiz       F      40:32   40:17   12:59 39  65       Overall Female Winner      
                                                               9        Female 35-39               
143   558 David Devereaux     M      40:54   40:23   13:01 71  72       Overall Male Winner        
                                                               2        Male 70-74                 
                                                               25       Male Grand Master Winner   
144   633 Paula Bobosky       F      41:59   41:43   13:27 21  66       Overall Female Winner      
                                                               7        Female 20-24               
145   508 Lynne Thatcher      F      42:15   42:02   13:33 42  67       Overall Female Winner      
                                                               10       Female 40-44               
                                                               16       Female Master Winner       
146   617 Kay McNeal          F      42:43   42:24   13:40 62  68       Overall Female Winner      
                                                               4        Female 60-64               
                                                               18       Female Grand Master Winner 
147   571 Michelle Miller     F      43:13   42:50   13:49 44  69       Overall Female Winner      
                                                               11       Female 40-44               
                                                               17       Female Master Winner       
148   638 Edie Kentner        F      43:29   43:12   13:56 59  70       Overall Female Winner      
                                                               6        Female 55-59               
                                                               19       Female Grand Master Winner 
149   644 J. Swick            M      43:29   43:12   13:56 6   73       Overall Male Winner        
                                                               3        Male 10 & under            
150   590 Dave Thurston       M      44:45   44:31   14:21 65  74       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 65-69                 
                                                               26       Male Grand Master Winner   
151   557 Harrison Hensley    M      46:55   46:22   14:57 81  75       Overall Male Winner        
                                                               1        Male 80 and up             
                                                               27       Male Grand Master Winner   
152   656 K. Swager           M      50:34   50:18   16:13 5   76       Overall Male Winner        
                                                               4        Male 10 & under            
153   677 Latricia Granderson F      52:01   51:33   16:37 35  71       Overall Female Winner      
                                                               10       Female 35-39               
154   572 Evan Williams       M      52:43   52:18   16:52 14  77       Overall Male Winner        
                                                               5        Male 13-14                 
155   514 Alex Freeman        M      53:15   52:53   17:03 24  78       Overall Male Winner        
                                                               6        Male 20-24                 
156   513 Mark Freeman        M      53:15   52:54   17:03 56  79       Overall Male Winner        
                                                               9        Male 55-59                 
                                                               28       Male Grand Master Winner   
157   512 Deb Freeman         F      53:15   52:54   17:03 53  72       Overall Female Winner      
                                                               8        Female 50-54               
                                                               20       Female Grand Master Winner 
158   516 Melissa Daunt       F      59:21   58:56   19:00 40  73       Overall Female Winner      
                                                               12       Female 40-44               
                                                               18       Female Master Winner       
159   521 Krystal Fauls       F      1:02:10 1:01:45 19:55 28  74       Overall Female Winner      
                                                               7        Female 25-29               
160   519 Brittany Stratz     F      1:02:11 1:01:46 19:55 29  75       Overall Female Winner      
                                                               8        Female 25-29               
161   518 Jessica Spencer     F      1:02:11 1:01:48 19:56 28  76       Overall Female Winner      
                                                               9        Female 25-29               
162   520 Jeanette Redman     F      1:02:11 1:01:48 19:56 29  77       Overall Female Winner      
                                                               10       Female 25-29               
163   544 Brenda Davis        F      1:04:27 1:04:03 20:39 56  78       Overall Female Winner      
                                                               7        Female 55-59               
                                                               21       Female Grand Master Winner 
164   543 Randy Linton        M      1:04:26 1:04:03 20:39 57  80       Overall Male Winner        
                                                               10       Male 55-59                 
                                                               29       Male Grand Master Winner   


Overall Male Winner
Place Name           Bib Age Overall Location Time  
===== ============== === === ======= ======== ===== 
1     Bram Parkinson 654 18  2                19:27 


Overall Female Winner
Place Name         Bib Age Overall Location Time  
===== ============ === === ======= ======== ===== 
1     Sarah Muylle 560 25  25               23:51 


Male Master Winner
Place Name       Bib Age Overall Location        Time  
===== ========== === === ======= =============== ===== 
1     Tim Sochor 645 49  15      Kalamazoo MI US 22:59 


Female Master Winner
Place Name               Bib Age Overall Location Time  
===== ================== === === ======= ======== ===== 
1     Nicole Brillauthes 673 43  45               26:22 


Male Grand Master Winner
Place Name            Bib Age Overall Location     Time  
===== =============== === === ======= ============ ===== 
1     Gerard Wilbrink 525 60  17      Okemos MI US 23:12 


Female Grand Master Winner
Place Name           Bib Age Overall Location Time  
===== ============== === === ======= ======== ===== 
1     Angela Daridas 615 52  55               27:27 


Male 10 & under
Place Name       Bib Age Overall Location         Time  
===== ========== === === ======= ================ ===== 
1     E. Lkehnst 659 9   10                       22:16 
2     Z. Swager  655 8   52                       26:47 
3     J. Swick   644 6   149     Glen Ellyn IL US 43:12 
4     K. Swager  656 5   152                      50:18 


Female 10 & under
Place Name      Bib Age Overall Location     Time  
===== ========= === === ======= ============ ===== 
1     Z. Seward 533 9   101     Marion IN US 31:21 


Male 11-12
Place Name    Bib Age Overall Location Time  
===== ======= === === ======= ======== ===== 
1     D. Buck 553 12  84               30:10 


Female11-12
Place Name      Bib Age Overall Location          Time  
===== ========= === === ======= ================= ===== 
1     K. Bisard 630 11  117     williamston MI US 34:05 


Male 13-14
Place Name          Bib Age Overall Location           Time  
===== ============= === === ======= ================== ===== 
1     Austin Muylle 671 14  4                          19:54 
2     Evan Dempsey  616 13  13      East Lansing MI US 22:31 
3     Damian Kleman 627 13  31      Okemos MI US       24:41 
4     Eli Seward    532 13  38      Marion IN US       25:13 
5     Evan Williams 572 14  154                        52:18 


Female 13-14
Place Name        Bib Age Overall Location Time  
===== =========== === === ======= ======== ===== 
1     Eva Schwarz 676 13  63               28:27 
2     Naomi Segal 569 13  75               29:49 


Male 15-19
Place Name           Bib Age Overall Location Time  
===== ============== === === ======= ======== ===== 
1     Robert Garrett 568 17  99               31:18 


Female 15-19
Place Name           Bib Age Overall Location     Time  
===== ============== === === ======= ============ ===== 
1     Alexis Lyons   522 16  29      Mason MI US  24:31 
2     Leaha Sinnaeve 608 16  40      Leslie MI US 25:23 
3     Hannah Seward  531 15  90      Marion IN US 30:30 


Male 20-24
Place Name            Bib Age Overall Location      Time  
===== =============== === === ======= ============= ===== 
1     Jeremy Shinn    658 20  3                     19:40 
2     Jordan McNeilly 585 23  19      Holt MI US    23:19 
3     Matthew Boucher 629 23  65      Lansing MI US 28:48 
4     Ryan Buter      541 24  102     Haslett MI US 31:53 
5     David Munro     598 23  122     Haslett MI US 34:53 
6     Alex Freeman    514 24  155     Holt MI US    52:53 


Female 20-24
Place Name              Bib Age Overall Location           Time  
===== ================= === === ======= ================== ===== 
1     Greta Sommerfeld  652 21  58                         27:48 
2     Dana Mcnitt       566 21  100                        31:20 
3     Taylor Guarnaccia 550 20  103     East Lansing MI US 32:08 
4     Dominique Mcnitt  565 20  114                        33:29 
5     Kristin Kotarba   631 24  121     Williamston MI US  34:39 
6     Jessica Sobel     528 22  126     Okemos MI US       35:31 
7     Paula Bobosky     633 21  144     East Lansing MI US 41:43 


Male 25-29
Place Name             Bib Age Overall Location      Time  
===== ================ === === ======= ============= ===== 
1     Zachary Wooledge 647 29  8                     21:00 
2     Danny Smith      547 25  22      Haslett MI US 23:43 
3     Kurt Bisard      614 28  118                   34:14 


Female 25-29
Place Name             Bib Age Overall Location          Time    
===== ================ === === ======= ================= ======= 
1     Claire Lee       540 26  51      Haslett MI US     26:44   
2     Kristen Woebse   534 28  91      Haslett MI US     30:35   
3     Beth Kotz        650 25  94                        30:45   
4     Stephanie Little 589 29  97      Climax MI US      31:09   
5     Vanessa Lake     586 29  109     Lansing MI US     32:30   
6     Nicole Lewis     536 26  141     Davison MI US     40:17   
7     Krystal Fauls    521 28  159     Garden City MI US 1:01:45 
8     Brittany Stratz  519 29  160     Dewitt MI US      1:01:46 
9     Jessica Spencer  518 28  161     south lyon MI US  1:01:48 
10    Jeanette Redman  520 29  162     Dewitt MI US      1:01:48 


Male 30-34
Place Name             Bib Age Overall Location           Time  
===== ================ === === ======= ================== ===== 
1     Jason Eagleston  670 30  9                          21:54 
2     Kevin Bisard     601 30  24      Williamston MI US  23:49 
3     Jason Pascotto   600 32  26      East Lansing MI US 24:09 
4     Ross Notman      594 32  59      Haslett MI US      28:05 
5     Van Reid         580 32  129                        36:00 
6     Jeffrey Backoski 606 33  130     Haslett MI US      36:14 


Female 30-34
Place Name           Bib Age Overall Location      Time  
===== ============== === === ======= ============= ===== 
1     Tiffany Adams  595 33  33      Chicago IL US 24:45 
2     Megan Merrill  554 33  47                    26:26 
3     Meagan Brown   517 33  107     Burton MI US  32:18 
4     Stephanie Reid 579 30  115                   33:43 


Male 35-39
Place Name            Bib Age Overall Location           Time  
===== =============== === === ======= ================== ===== 
1     Shaun Schneider 664 37  7                          20:56 
2     Shane Lehnst    660 37  12                         22:22 
3     Rich Allen      640 37  14      Okemos MI US       22:54 
4     John Heystek    625 39  20      Saint Johns MI US  23:25 
5     Gary Holbrook   523 37  30      EATON RAPIDS MI US 24:32 
6     Jared Fromson   624 38  48      St. Johns MI US    26:29 
7     Julius Sawyer   597 37  57      Dewitt MI US       27:46 
8     Donald White    542 35  66      Grand Rapids MI US 29:08 
9     Stuart Rankin   502 36  71      Eaton Rapids MI US 29:38 
10    Mike Peters     632 37  78      Holt MI US         30:01 


Female 35-39
Place Name                Bib Age Overall Location           Time  
===== =================== === === ======= ================== ===== 
1     Sarah Summerhill    618 36  28      East Lansing MI US 24:16 
2     Ruth Smith          596 37  41      Okemos MI US       25:33 
3     Suzanne Fromson     623 37  61      St. Johns MI US    28:17 
4     Shelley Muzo        669 39  80                         30:03 
5     Michelle Phillipich 635 38  88                         30:25 
6     Amy Flourry         619 39  92      Lansing MI US      30:40 
7     Melissa Yutzey      674 37  93                         30:44 
8     Mao Lee             592 36  119     Lansing MI US      34:20 
9     Sara Ramereiz       657 39  142                        40:17 
10    Latricia Granderson 677 35  153                        51:33 


Male 40-44
Place Name             Bib Age Overall Location      Time  
===== ================ === === ======= ============= ===== 
1     Eric Seward      529 44  42      Marion IN US  25:42 
2     Bruce Umpstead   662 44  53                    27:09 
3     Joseph Peters    545 44  73      Howell MI US  29:46 
4     Alex Fitzpatrick 634 43  79      Lansing MI US 30:03 
5     Hue Vang         593 41  127     Lansing MI US 35:33 
6     Galen Flourry    620 42  131     Lansing MI US 36:43 


Female 40-44
Place Name              Bib Age Overall Location           Time  
===== ================= === === ======= ================== ===== 
1     Kelly Bruce       539 42  69      Highland MI US     29:15 
2     Kathy Heystek     626 40  83      Saint Johns MI US  30:08 
3     Cami Pendell      563 40  85                         30:12 
4     Heidi Martens     584 41  86      St. Johns MI US    30:13 
5     Karenn Vernagus   503 41  96                         31:07 
6     Michelle Brittain 559 41  108                        32:20 
7     Christine Heron   515 44  110     Swartz Creek MI US 32:32 
8     Fawn Buck         535 41  113     Holt MI US         33:07 
9     Karen McAllen     511 40  128     Rockford MI US     35:37 
10    Lynne Thatcher    508 42  145     Okemos MI US       42:02 
11    Michelle Miller   571 44  147                        42:50 
12    Melissa Daunt     516 40  158     Flint MI US        58:56 


Male 45-49
Place Name                Bib Age Overall Location        Time  
===== =================== === === ======= =============== ===== 
1     Daniel Homer        582 45  16      Haslett MI US   23:07 
2     Mikey Getter        577 46  27                      24:11 
3     Christopher Merrill 538 47  37      dansville MI US 25:10 
4     Andy Brogan         675 45  39                      25:18 
5     Jim Kirsch          612 47  104                     32:11 
6     Curtis Thomas       581 49  133     Lansing MI US   37:03 
7     Joseph Potchen      622 48  137     okemos MI US    37:48 


Female 45-49
Place Name            Bib Age Overall Location           Time  
===== =============== === === ======= ================== ===== 
1     Amy Willing     599 49  50      Lansing MI US      26:41 
2     Angie Kirsch    613 45  95                         30:45 
3     Diane Willman   602 49  116     DeWitt MI US       33:45 
4     Mary Hanson     509 49  135     East Lansing MI US 37:11 
5     Bridget Potchen 621 49  136     okemos MI US       37:48 


Male 50-54
Place Name           Bib Age Overall Location       Time  
===== ============== === === ======= ============== ===== 
1     Tim Cook       665 50  18                     23:13 
2     Rich Young     668 50  32                     24:45 
3     Eric Stockwall 646 53  44                     25:55 
4     Tony Sinnaeve  607 50  64      Leslie MI US   28:29 
5     Jeff Anderson  556 52  74                     29:46 
6     Brian Doefer   653 51  106                    32:18 
7     Jerry Schray   546 54  120     Woodland MI US 34:35 


Female 50-54
Place Name              Bib Age Overall Location           Time  
===== ================= === === ======= ================== ===== 
1     Melody Guarnaccia 549 50  62      East Lansing MI US 28:17 
2     Jenny Transue     526 52  67      Okemos MI US       29:11 
3     Lynne Hart        524 52  77      Onondaga MI US     30:00 
4     Jacqueline Little 583 52  81      Climax MI US       30:04 
5     Barb Schelter     562 51  98                         31:11 
6     Edie Ellis        510 54  105     Laingsburg MI US   32:18 
7     Kim Sweet         573 54  111                        32:37 
8     Deb Freeman       512 53  157     Holt MI US         52:54 


Male 55-59
Place Name         Bib Age Overall Location          Time    
===== ============ === === ======= ================= ======= 
1     Lynn Kentner 639 58  21      Lansing MI US     23:27   
2     Gary Muylle  561 57  23                        23:44   
3     Mark Bush    667 55  34                        24:47   
4     Dave Muylle  672 58  36                        25:06   
5     Don Sweet    574 56  54                        27:18   
6     Joe Evans    651 59  68                        29:11   
7     Keith Foote  642 59  76      St. Johns MI US   29:55   
8     Charlie Kotz 649 58  87                        30:19   
9     Mark Freeman 513 56  156     Holt MI US        52:54   
10    Randy Linton 543 57  164     Grand Ledge MI US 1:04:03 


Female 55-59
Place Name           Bib Age Overall Location           Time    
===== ============== === === ======= ================== ======= 
1     Bernice Wagner 564 59  70                         29:36   
2     Deb Smith      552 58  72      Lansing MI US      29:39   
3     Rebecca King   551 55  82      Okemos MI US       30:06   
4     Maryann Baxter 555 57  123                        35:02   
5     Barb Slovisky  641 58  140     East Lansing MI US 40:02   
6     Edie Kentner   638 59  148     Lansing MI US      43:12   
7     Brenda Davis   544 56  163     Grand Ledge MI US  1:04:03 


Male 60-64
Place Name           Bib Age Overall Location           Time  
===== ============== === === ======= ================== ===== 
1     David Stierley 611 62  35                         24:55 
2     Jim Windsand   576 63  43                         25:44 
3     Duane Clarke   648 61  56                         27:32 
4     David Chapin   537 62  89      East Lansing MI US 30:26 
5     Terry Gawel    661 64  112                        32:56 
6     Randy Fielder  591 62  124                        35:25 
7     Jess Sobel     527 61  125     Okemos MI US       35:29 


Female 60-64
Place Name           Bib Age Overall Location      Time  
===== ============== === === ======= ============= ===== 
1     Sue Surateaux  570 63  132                   36:49 
2     Denise Egland  604 60  138     DeWitt MI US  38:48 
3     Jill Bielawski 605 60  139     Lansing MI US 39:22 
4     Kay McNeal     617 62  146     Eagle MI US   42:24 


Male 65-69
Place Name          Bib Age Overall Location Time  
===== ============= === === ======= ======== ===== 
1     Dave Thurston 590 65  150              44:31 


Female 65-69
Place Name        Bib Age Overall Location Time  
===== =========== === === ======= ======== ===== 
1     Marge Novak 505 68  134              37:11 


Male 70-74
Place Name            Bib Age Overall Location Time  
===== =============== === === ======= ======== ===== 
1     Bill Keller     575 73  60               28:06 
2     David Devereaux 558 71  143              40:23 


Male 80 and up
Place Name             Bib Age Overall Location Time  
===== ================ === === ======= ======== ===== 
1     Harrison Hensley 557 81  151              46:22 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.