blueseventy Friday Night Swim Races

Fri June 14 - Fri July 19 Kent, WA US 98030 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City          State Country Clock     Chip      Pace Age Age        Division Division 
                                                                    Time      Time               Percentage Place             
===== === ====================== ====== ============= ===== ======= ========= ========= ==== === ========== ======== ======== 
1     140 David Townliand        M      DUPONT        WA    US      28:53.4   28:53.4        25             1        M 0-99   
2     258 Skyler Martens         M      Kirkland      WA    US      28:57.7   28:57.7        24             2        M 0-99   
3     235 Curtis Troupe          M      Seattle       WA    US      29:02.9   29:02.9        62             3        M 0-99   
4     200 Lyset Cadena           F      Seattle       WA    US      29:44.3   29:44.3        37             1        F 0-99   
5     242 Ryan Downey            M      Renton        WA    US      29:52.7   29:52.7        42             4        M 0-99   
6     139 Sarah Lane             F      Tacoma        WA    US      30:39.0   30:39.0        41             2        F 0-99   
7     218 Maureen Swanson        F      Redmond       WA    US      30:40.1   30:40.1        32             3        F 0-99   
8     131 Andrew Richter         M      Edmonds       WA    US      30:51.2   30:51.2        43             5        M 0-99   
9     197 Alexandra Gustafson    F      Seattle       WA    US      30:58.3   30:58.3        26             4        F 0-99   
10    276 Robin White            F      Sammamish     WA    US      31:43.3   31:43.3        47             5        F 0-99   
11    146 Katlyn Smethurst       F      Federal Way   WA    US      32:29.6   32:29.6        31             6        F 0-99   
12    263 Julien Pierre          M      Sammamish     WA    US      32:30.0   32:30.0        36             6        M 0-99   
13    249 ERICA BOLVIN           F      Edgewood      WA    US      33:02.5   33:02.5        41             7        F 0-99   
14    201 Linda McCandless       F      Maple Valley  WA    US      33:10.6   33:10.6        52             8        F 0-99   
15    229 Ariel Gliboff          F      Bellevue      WA    US      33:47.9   33:47.9        27             9        F 0-99   
16    277 amanda lumbard         F      sammamish           US      34:09.1   34:09.1        42             10       F 0-99   
17    138 Michelle Menkens       F      Kent          WA    US      34:21.3   34:21.3        62             11       F 0-99   
18    204 Little Verbeurgt       F      Federal Way   WA    US      34:49.4   34:49.4        43             12       F 0-99   
19    268 Jennifer Henkel        F      Gig Harbor                  35:19.0   35:19.0        53             13       F 0-99   
20    126 E. Smith               F      Tacoma        WA    US      35:31.1   35:31.1        11             14       F 0-99   
21    221 Eric Fahsl             M      Seattle       WA    US      35:48.5   35:48.5        36             7        M 0-99   
22    215 Kari Vreugdenhil       F      Auburn        WA    US      36:14.2   36:14.2        46             15       F 0-99   
23    185 Carlin Birrell         M      Maple Valley  WA    US      36:29.0   36:29.0        30             8        M 0-99   
24    246 Alexey Panteyev        M      Bellevue      WA    US      36:44.1   36:44.1        44             9        M 0-99   
25    181 Scott Pringle          M      Poulsbo       WA    US      36:53.9   36:53.9        40             10       M 0-99   
26    144 Cortney Jacobsen       F      Kenmore       WA    US      37:58.7   37:58.7        42             16       F 0-99   
27    110 Karin Williams         F      Olympia       WA    US      38:16.6   38:16.6        39             17       F 0-99   
28    135 Katelyn Pelak          F      SEATTLE       WA    US      38:23.5   38:23.5        30             18       F 0-99   
29    114 Adam Parker            M      Tacoma        WA    US      38:50.4   38:50.4        42             11       M 0-99   
30    137 Evan Soderquist        M      Seattle       WA    US      38:58.4   38:58.4        37             12       M 0-99   
31    162 Adam Troxell           M      Snohomish     WA    US      39:02.7   39:02.7        43             13       M 0-99   
32    157 Lisa Steppe            F      Auburn        WA    US      39:22.2   39:22.2        47             19       F 0-99   
33    115 Meghan Kelly-Stallings F      Seattle       WA    US      39:31.7   39:31.7        38             20       F 0-99   
34    121 Pavla Petralli         F      Redmond       WA    US      39:34.2   39:34.2        40             21       F 0-99   
35    112 Mike Nelson            M      Seattle       WA    US      39:43.1   39:43.1        72             14       M 0-99   
36    239 Cort O'Connor          M      Tacoma        WA    US      39:46.3   39:46.3        53             15       M 0-99   
37    166 Lindsey Kiesz          F      Wenatchee     WA    US      39:50.9   39:50.9        39             22       F 0-99   
38    151 Karin Morea            F      Kent          WA    US      40:06.2   40:06.2        37             23       F 0-99   
39    134 Lanny Moore            M      Puyallup      WA    US      40:53.7   40:53.7        55             16       M 0-99   
40    216 Janet Schneider        F      Bellevue      WA    US      40:56.8   40:56.8        45             24       F 0-99   
41    113 Torrey Sanbeck         F      Tacoma        WA    US      41:02.6   41:02.6        48             25       F 0-99   
42    142 Lisa Nelson            F      Renton        WA    US      41:04.2   41:04.2        49             26       F 0-99   
43    220 Andriette Hall         F      Maple Valley  WA    US      41:05.5   41:05.5        61             27       F 0-99   
44    188 Eugene Partridge       M      Kent          WA    US      41:11.5   41:11.5        68             17       M 0-99   
45    165 Doug Sweet             M      Auburn        WA    US      41:14.1   41:14.1        60             18       M 0-99   
46    280 Tafara Pulse           F      Seattle             US      41:48.3   41:48.3        35             28       F 0-99   
47    172 Caitlin Bell           F      Seattle       WA    US      42:11.2   42:11.2        36             29       F 0-99   
48    226 Brent Eley             M      Bellevue      WA    US      42:19.0   42:19.0        53             19       M 0-99   
49    190 Kris Reed              F      Seattlele     WA    US      42:28.0   42:28.0        30             30       F 0-99   
50    170 Rachel Elizalde-Powell F      Renton        WA    US      42:49.8   42:49.8        44             31       F 0-99   
51    156 Steve Grasso           M      Sammamish     WA    US      43:03.8   43:03.8        57             20       M 0-99   
52    183 Angie Feser            F      Issaquah      WA    US      43:05.6   43:05.6        50             32       F 0-99   
53    260 Ronelle Carman         F      Snoqualmie    WA    US      43:35.6   43:35.6        43             33       F 0-99   
54    254 Greg Nolten            M      Kent          WA    US      43:37.0   43:37.0        45             21       M 0-99   
55    182 Ben Brennan            M      Kent          WA    US      43:40.3   43:40.3        36             22       M 0-99   
56    250 Joshua Bolvin          M      Edgewood      WA    US      43:42.3   43:42.3        35             23       M 0-99   
57    247 Rich Murdy             M      Renton        WA    US      43:48.9   43:48.9        44             24       M 0-99   
58    222 Alicia Certain         F      Seattle       WA    US      43:49.6   43:49.6        35             34       F 0-99   
59    148 Dagmar Fronek          F      Kent          WA    US      43:53.4   43:53.4        52             35       F 0-99   
60    259 Richard Tsai           M      Kirkland      WA    US      44:38.4   44:38.4        41             25       M 0-99   
61    173 Andrew Nalundasan      M      Seattle       WA    US      44:46.2   44:46.2        30             26       M 0-99   
62    136 Carol Horowitz         F      Seattle       WA    US      44:56.3   44:56.3        67             36       F 0-99   
63    248 Ann Ota                F      Renton        WA    US      45:15.4   45:15.4        55             37       F 0-99   
64    124 Robyn Nelson           F      Silverdale    WA    US      45:47.3   45:47.3        63             38       F 0-99   
65    133 Shawn Painter          F      Port Orchard  WA    US      46:32.8   46:32.8        54             39       F 0-99   
66    177 Harsimran Brar         M      Seattle       WA    US      48:30.6   48:30.6        34             27       M 0-99   
67    125 Janette Hatcher        F      Bremerton     WA    US      48:36.3   48:36.3        51             40       F 0-99   
68    155 Jerry Crowell          M      Bothell       WA    US      49:17.9   49:17.9        44             28       M 0-99   
69    232 Eileen Olson           F      Seattle       WA    US      49:35.6   49:35.6        56             41       F 0-99   
70    251 John Roberts           M      Renton        WA    US      53:22.5   53:22.5        40             29       M 0-99   
71    194 Emaline Vance Stevens  F      Seattle       WA    US      53:28.0   53:28.0        42             42       F 0-99   
72    105 Molly Widdop           F      Olympia       WA    US      53:34.8   53:34.8        39             43       F 0-99   
73    270 Marques Garcia         M      Carnation                   53:46.5   53:46.5        58             30       M 0-99   
74    174 Christopher Zarlengo   M      Auburn        WA    US      54:42.8   54:42.8        36             31       M 0-99   
75    257 mary O'Brien           F      Sammamish     WA    US      54:55.8   54:55.8        65             44       F 0-99   
76    111 Steven Pyell           M      Issaquah      WA    US      56:57.6   56:57.6        29             32       M 0-99   
77    234 Colt Fairley           M      Puyallup      WA    US      57:23.2   57:23.2        32             33       M 0-99   
78    256 JAMIE OBRIEN           F      Seattle       WA    US      59:26.1   59:26.1        31             45       F 0-99   
79    274 Debby Wilson           F      Mercer Island       US      59:29.3   59:29.3        58             46       F 0-99   
80    119 Joseph Cordell         M      Bellevue      WA    US      1:00:36.4 1:00:36.4      28             34       M 0-99   
81    255 Stephen Thordarson     M      Seattle       WA    US      1:02:07.7 1:02:07.7      52             35       M 0-99   


Male 0-99
Place Name            Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== =============== === === ======= ====== ============== ======= 
1     David Townliand 140 25  1       M      DUPONT WA US   28:53.4 
2     Skyler Martens  258 24  2       M      Kirkland WA US 28:57.7 
3     Curtis Troupe   235 62  3       M      Seattle WA US  29:02.9 


Female 0-99
Place Name            Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== =============== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Lyset Cadena    200 37  4       F      Seattle WA US 29:44.3 
2     Sarah Lane      139 41  6       F      Tacoma WA US  30:39.0 
3     Maureen Swanson 218 32  7       F      Redmond WA US 30:40.1 

Additional results can be found at http://fridaynightswimraces.com/index.html.

Embed Code