Run the Vineyards - Crow Vineyard 5K

Sat July 25, 2020 Kennedyville, MD US 21645 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name              Sex Age Age Grade City               State Clock Time Chip Time  Pace  Division Division          
                                                                                                    Place                      
===== ==== ================= === === ========= ================== ===== ========== ========== ===== ======== ================= 
1     1178 Daniel Callow     M   23  68.5      Annapolis          MD    0:18:59.20 0:18:57.60 6:06  1        M Overall Winners 
2     1205 John Leonard      M   38  64.8      Leonardtown        MD    0:20:53.17 0:20:51.07 6:43  2        M Overall Winners 
3     1191 David Hall        M   37  60.3      Smyrna             DE    0:22:17.10 0:22:14.60 7:10  3        M Overall Winners 
4     1180 Bill Campbell     M   52  66.5      Mullica Hill       NJ    0:22:35.34 0:22:32.84 7:15  4        M Overall Winners 
                                                                                                    1        M5059             
5     1202 Mike Lashomb      M   36  57.2      Bear               DE    0:23:22.50 0:23:17.89 7:30  5        M Overall Winners 
                                                                                                    1        M3039             
6     1234 Aaron Schauber    M   29  53.9      Sudlersville       MD    0:24:07.89 0:24:05.79 7:45  6        M Overall Winners 
                                                                                                    1        M2029             
7     1201 Dawn Land         F   54  69.6      Middletown         DE    0:24:53.16 0:24:49.34 7:59  1        F Overall Winners 
8     1179 Michael Callow    M   48  56.9      Annapolis          MD    0:25:37.63 0:25:33.65 8:14  7        M Overall Winners 
                                                                                                    1        M4049             
9     1182 Hans Crompton     M   28  50.7      Elkton             MD    0:25:41.44 0:25:37.48 8:15  8        M Overall Winners 
                                                                                                    2        M2029             
10    1219 Kate Olson        F   38  54.6      Galena             MD    0:27:33.64 0:27:29.28 8:51  2        F Overall Winners 
11    1121 Jose Vazquez      M   40  47.8      Bear               DE    0:28:50.38 0:28:43.03 9:15  9        M Overall Winners 
                                                                                                    2        M4049             
12    1181 Erica Chadick     F   39  50.7      Newark             DE    0:29:48.57 0:29:45.06 9:35  3        F Overall Winners 
13    1218 April Oldenberg   F   24  45.1      Chestertown        MD    0:32:51.85 0:32:45.32 10:33 4        F Overall Winners 
                                                                                                    1        F2029             
14    1186 Lydia Eichler     F   24  45.1      Centreville        MD    0:32:51.85 0:32:45.75 10:33 5        F Overall Winners 
                                                                                                    2        F2029             
15    1203 Trisha LaShomb    F   41  45.8      Elkton             MD    0:33:24.52 0:33:17.67 10:43 6        F Overall Winners 
                                                                                                    1        F4049             
16    1204 Mandy Lebeau      F   38  44.8      Smyrna             DE    0:33:30.00 0:33:30.00 10:47 7        F Overall Winners 
                                                                                                    1        F3039             
17    1207 Sadie Lynch       F   22  43.2      Annapolis          MD    0:34:18.33 0:34:13.00 11:01 8        F Overall Winners 
                                                                                                    3        F2029             
18    1228 Karen Romecki     F   57  51.8      Conowingo          MD    0:34:39.64 0:34:32.80 11:07 9        F Overall Winners 
                                                                                                    1        F5059             
19    1238 Christopher Wade  M   43  40.4      Smyrna             DE    0:34:47.60 0:34:39.84 11:09 10       M Overall Winners 
                                                                                                    3        M4049             
20    1239 Elizabeth Wade    F   42  44.2      Smyrna             DE    0:34:50.34 0:34:43.18 11:11 10       F Overall Winners 
                                                                                                    2        F4049             
21    1220 Angela Patchell   F   41  42.5      Port Deposit       MD    0:36:04.00 0:35:55.02 11:34 11       F Overall Winners 
                                                                                                    3        F4049             
22    1223 Ronald Quetel     M   54  42.3      Annapolis          MD    0:36:03.85 0:35:59.12 11:35 11       M Overall Winners 
                                                                                                    2        M5059             
23    1047 Gregory Dietrich  M   51  40.4      Pylesville         MD    0:36:57.55 0:36:48.08 11:51 12       M Overall Winners 
                                                                                                    3        M5059             
24    1243 Nichole Whaley    F   28  39.8      Queenstown         MD    0:37:14.77 0:37:05.42 11:56 13       F Overall Winners 
                                                                                                    4        F2029             
25    1069 Margaret Mullinix F   53  46.0      Millersville       MD    0:37:11.43 0:37:05.89 11:56 12       F Overall Winners 
                                                                                                    2        F5059             
26    1240 Andrew Warner     M   31  35.1      Middle River       MD    0:37:17.11 0:37:10.38 11:58 13       M Overall Winners 
                                                                                                    2        M3039             
27    1216 Jennifer Noto     F   62  50.2      Mamaroneck         NY    0:38:01.70 0:37:52.71 12:12 14       F Overall Winners 
                                                                                                    1        F6069             
28    1197 Gregory Jones     M   58  41.4      Annapolis          MD    0:38:04.31 0:37:56.47 12:13 14       M Overall Winners 
                                                                                                    4        M5059             
29    1190 Chrystal Hall     F   37  39.3      Smyrna             DE    0:38:13.56 0:38:04.58 12:15 15       F Overall Winners 
                                                                                                    2        F3039             
30    1122 Brenda Cachuela   F   48  42.1      Sykesville         MD    0:38:32.94 0:38:22.75 12:21 16       F Overall Winners 
                                                                                                    4        F4049             
31    1189 Robert Greis      M   57  39.6      Crofton            MD    0:39:30.58 0:39:19.39 12:39 15       M Overall Winners 
                                                                                                    5        M5059             
32    1176 Sara Boothe       F   25  37.2      Chestertown        MD    0:39:54.55 0:39:41.94 12:47 17       F Overall Winners 
                                                                                                    5        F2029             
33    1221 Sarah Patterson   F   41  38.1      Newark             DE    0:40:13.47 0:40:04.53 12:54 18       F Overall Winners 
                                                                                                    5        F4049             
34    1229 Joyce Ruderman    F   64  46.4      Califon            NJ    0:42:01.14 0:41:56.94 13:30 19       F Overall Winners 
                                                                                                    2        F6069             
35    1211 Alexis Moore      F   28  34.5      Oaklyn             NJ    0:43:03.48 0:42:50.33 13:47 20       F Overall Winners 
                                                                                                    6        F2029             
36    1188 Nicole Fiorellino F   33  34.5      Kennedyville       MD    0:43:12.21 0:42:54.33 13:49 21       F Overall Winners 
                                                                                                    3        F3039             
37    1198 Dawn Karbaum      F   49  37.7      Sudlersville       MD    0:43:41.23 0:43:19.39 13:57 22       F Overall Winners 
                                                                                                    6        F4049             
38    1237 Amanda Shuckhart  F   26  33.3      Church Hill        MD    0:44:39.50 0:44:21.81 14:17 23       F Overall Winners 
                                                                                                    7        F2029             
39    1195 Lauren Jeffers    F   38  33.2      Chestertown        MD    0:45:37.96 0:45:14.38 14:34 24       F Overall Winners 
                                                                                                    4        F3039             
40    1212 David Murphy      M   60  34.7      Kennedyville       MD    0:46:05.35 0:46:01.44 14:49 16       M Overall Winners 
                                                                                                    1        M6069             
41    1213 Terri Murphy      F   59  39.8      Kennedyville       MD    0:46:05.26 0:46:01.94 14:49 25       F Overall Winners 
                                                                                                    3        F5059             
42    1233 SALLY SANTI       F   52  35.5      Nazareth           PA    0:47:51.49 0:47:30.87 15:18 26       F Overall Winners 
                                                                                                    4        F5059             
43    1247 Erin Gale         F   26  30.9      Kennedyville       MD    0:47:59.80 0:47:43.32 15:22 28       F Overall Winners 
                                                                                                    9        F2029             
44    1248 Hannah Dann       F   28  30.9      Galena             MD    0:48:04.92 0:47:47.01 15:23 29       F Overall Winners 
                                                                                                    10       F2029             
45    1226 Melynn Readmond   F   25  30.9      Grasonville        MD    0:47:56.99 0:47:50.86 15:24 27       F Overall Winners 
                                                                                                    8        F2029             
46    1217 Jennifer Novinger F   43  32.0      Edgewater          MD    0:48:34.94 0:48:22.01 15:34 31       F Overall Winners 
                                                                                                    8        F4049             
47    1194 Lisa Jackson      F   47  33.1      Edgewater          MD    0:48:34.73 0:48:22.53 15:34 30       F Overall Winners 
                                                                                                    7        F4049             
48    1193 Jackie Jablecki   F   31  30.2      Chestertown        MD    0:49:07.15 0:48:56.81 15:45 32       F Overall Winners 
                                                                                                    5        F3039             
49    1206 Theresa Leonard   F   39  30.4      Leonardtown        MD    0:49:51.73 0:49:34.45 15:57 33       F Overall Winners 
                                                                                                    6        F3039             
50    1183 Mary Anne Crooks  F   62  38.3      Townsend           DE    0:49:52.61 0:49:35.32 15:58 34       F Overall Winners 
                                                                                                    3        F6069             
51    1177 Ashley Brewer     F   29  27.8      Church Hill        MD    0:53:23.20 0:53:06.34 17:06 35       F Overall Winners 
                                                                                                    11       F2029             
52    1187 Tomi Fabri        F   67  37.2      Sudlersville       MD    0:54:47.90 0:54:29.00 17:32 36       F Overall Winners 
                                                                                                    4        F6069             
53    1225 David Readmond    M   47  26.2      Grasonville        MD    0:55:25.58 0:55:07.08 17:44 17       M Overall Winners 
                                                                                                    4        M4049             
54    1214 Kathleen Murray   F   60  33.6      Lincoln University PA    0:55:32.68 0:55:14.32 17:47 38       F Overall Winners 
                                                                                                    5        F6069             
55    1209 Jennifer McClure  F   36  27.0      Lincoln University PA    0:55:32.89 0:55:14.53 17:47 39       F Overall Winners 
                                                                                                    8        F3039             
56    1192 Kristin Harper    F   38  27.1      Church Hill        MD    0:55:31.72 0:55:21.53 17:49 37       F Overall Winners 
                                                                                                    7        F3039             
57    1175 Glynnis Allan     F   55  31.4      Mamaroneck         NY    0:55:47.12 0:55:38.01 17:54 40       F Overall Winners 
                                                                                                    5        F5059             
58    1244 Aidan Sullivan    M   21  22.9      Henrico            VA    0:57:22.36 0:56:48.57 18:17 19       M Overall Winners 
                                                                                                    4        M2029             
59    1232 Michelle Sabo     F   49  28.8      Westminster        MD    0:57:16.67 0:56:48.83 18:17 41       F Overall Winners 
                                                                                                    9        F4049             
60    1246 Mark Sullivan     M   56  27.2      Henrico            VA    0:57:22.92 0:56:50.14 18:18 20       M Overall Winners 
                                                                                                    6        M5059             
61    1230 Alex Sabo         M   21  22.8      Westminster        MD    0:57:15.87 0:56:50.39 18:18 18       M Overall Winners 
                                                                                                    3        M2029             
62    1245 Lynne Sullivan    F   55  30.7      Henrico            VA    0:57:23.11 0:56:55.59 18:19 42       F Overall Winners 
                                                                                                    6        F5059             
63    1231 Michael Sabo      M   49  25.7      Westminster        MD    0:57:23.17 0:56:58.36 18:20 21       M Overall Winners 
                                                                                                    5        M4049             
64    1242 Sinae Warner      F   29  25.8      Middle River       MD    0:57:24.61 0:57:17.75 18:27 44       F Overall Winners 
                                                                                                    12       F2029             
65    1241 Kaitlynn Warner   F   33  25.8      Pasadena           MD    0:57:23.96 0:57:18.33 18:27 43       F Overall Winners 
                                                                                                    9        F3039             
66    1224 Shanon Quetel     F   49  28.5      Annapolis          MD    0:57:47.43 0:57:23.51 18:28 45       F Overall Winners 
                                                                                                    10       F4049             
67    1222 Briana Quetel     F   23  25.7      Annapolis          MD    0:57:47.65 0:57:24.69 18:29 47       F Overall Winners 
                                                                                                    13       F2029             
68    1196 Dara Jones        F   60  32.3      Annapolis          MD    0:57:47.43 0:57:25.70 18:29 46       F Overall Winners 
                                                                                                    6        F6069             
69    1235 Daphne Schauber   F   37  24.7      Annapolis          MD    1:00:51.11 1:00:35.26 19:30 48       F Overall Winners 
                                                                                                    10       F3039             
70    1236 Karen Schauber    F   58  29.9      Chestertown        MD    1:00:51.90 1:00:35.63 19:30 49       F Overall Winners 
                                                                                                    7        F5059             
71    1227 Tristam Readmond  F   45  25.3      Grasonville        MD    1:02:25.78 1:02:06.97 20:00 50       F Overall Winners 
                                                                                                    11       F4049             
72    1185 Kesley Eichler    F   57  28.8      Queenstown         MD    1:02:27.60 1:02:12.14 20:01 51       F Overall Winners 
                                                                                                    8        F5059             
73    1200 Teresa Kimbles    F   57  28.8      Centreville        MD    1:02:27.60 1:02:12.14 20:01 52       F Overall Winners 
                                                                                                    9        F5059             
74    1210 Lisa Mengel       F   55  27.0      North East         MD    1:05:03.69 1:04:43.47 20:50 53       F Overall Winners 
                                                                                                    10       F5059             
75    1184 Melissa Dukes     F   32  19.6      Alpharetta         GA    1:15:47.54 1:15:16.43 24:14 54       F Overall Winners 
                                                                                                    11       F3039             


Male Overall Winners
Place Name          Bib  Age Overall Location          Time     
===== ============= ==== === ======= ================= ======== 
1     Daniel Callow 1178 23  1       Annapolis MD US   18:59.20 
2     John Leonard  1205 38  2       Leonardtown MD US 20:53.17 
3     David Hall    1191 37  3       Smyrna DE US      22:17.10 


Female Overall Winners
Place Name          Bib  Age Overall Location         Time     
===== ============= ==== === ======= ================ ======== 
1     Dawn Land     1201 54  7       Middletown DE US 24:53.16 
2     Kate Olson    1219 38  10      Galena MD US     27:33.64 
3     Erica Chadick 1181 39  12      Newark DE US     29:48.57 


Female 60 - 69
Place Name             Bib  Age Overall Location         Time     
===== ================ ==== === ======= ================ ======== 
1     Jennifer Noto    1216 62  27      Mamaroneck NY US 38:01.70 
2     Joyce Ruderman   1229 64  34      Califon NJ US    42:01.14 
3     Mary Anne Crooks 1183 62  50      Townsend DE US   49:52.61 


Male 20 - 29
Place Name           Bib  Age Overall Location           Time     
===== ============== ==== === ======= ================== ======== 
1     Aaron Schauber 1234 29  6       Sudlersville MD US 24:07.89 
2     Hans Crompton  1182 28  9       Elkton MD US       25:41.44 
3     Alex Sabo      1230 21  61      Westminster MD US  57:15.87 


Male 30 - 39
Place Name          Bib  Age Overall Location           Time     
===== ============= ==== === ======= ================== ======== 
1     Mike Lashomb  1202 36  5       Bear DE US         23:22.50 
2     Andrew Warner 1240 31  26      Middle River MD US 37:17.11 


Male 40 - 49
Place Name             Bib  Age Overall Location        Time     
===== ================ ==== === ======= =============== ======== 
1     Michael Callow   1179 48  8       Annapolis MD US 25:37.63 
2     Jose Vazquez     1121 40  11      Bear DE US      28:50.38 
3     Christopher Wade 1238 43  19      Smyrna DE US    34:47.60 


Male 50 - 59
Place Name             Bib  Age Overall Location           Time     
===== ================ ==== === ======= ================== ======== 
1     Bill Campbell    1180 52  4       Mullica Hill NJ US 22:35.34 
2     Ronald Quetel    1223 54  22      Annapolis MD US    36:03.85 
3     Gregory Dietrich 1047 51  23      Pylesville MD US   36:57.55 


Male 60 - 69
Place Name         Bib  Age Overall Location           Time     
===== ============ ==== === ======= ================== ======== 
1     David Murphy 1212 60  40      Kennedyville MD US 46:05.35 


Female 50 - 59
Place Name              Bib  Age Overall Location           Time     
===== ================= ==== === ======= ================== ======== 
1     Karen Romecki     1228 57  18      Conowingo MD US    34:39.64 
2     Margaret Mullinix 1069 53  25      Millersville MD US 37:11.43 
3     Terri Murphy      1213 59  41      Kennedyville MD US 46:05.26 


Female 40 - 49
Place Name            Bib  Age Overall Location           Time     
===== =============== ==== === ======= ================== ======== 
1     Trisha LaShomb  1203 41  15      Elkton MD US       33:24.52 
2     Elizabeth Wade  1239 42  20      Smyrna DE US       34:50.34 
3     Angela Patchell 1220 41  21      Port Deposit MD US 36:04.00 


Female 30 - 39
Place Name              Bib  Age Overall Location           Time     
===== ================= ==== === ======= ================== ======== 
1     Mandy Lebeau      1204 38  16      Smyrna DE US       33:30.00 
2     Chrystal Hall     1190 37  29      Smyrna DE US       38:13.56 
3     Nicole Fiorellino 1188 33  36      Kennedyville MD US 43:12.21 


Female 20 - 29
Place Name            Bib  Age Overall Location          Time     
===== =============== ==== === ======= ================= ======== 
1     April Oldenberg 1218 24  13      Chestertown MD US 32:51.85 
2     Lydia Eichler   1186 24  14      Centreville MD US 32:51.85 
3     Sadie Lynch     1207 22  17      Annapolis MD US   34:18.33 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.