Results For
Hobble Creek Half Marathon

Mapleton, UT 84664
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                       Gender City                Chip      Pace  Age Division Division  
                                                                 Time                Place              
===== ==== ========================== ====== =================== ========= ===== === ======== ========= 
1     1267 Slim Allen                 M      orem                1:03:53.4 4:53  22  1        M Open    
2     1234 Adam Hendrickson           M      Logan               1:05:43.4 5:01  25  2        M Open    
3     1345 Dustin Bybee               M      Alpine              1:07:43.8 5:10  37  3        M Open    
4     1353 Alex Hartshorn             M      Highland            1:09:07.2 5:17  18  1        M 15-18   
5     1339 Ryan Bybee                 M      Highland            1:09:51.2 5:20  44  1        M Masters 
6     1306 Robby Lee                  M      Layton              1:10:05.0 5:21  28  1        M 25-29   
7     1422 Brayden Allsop             M      Provo               1:11:07.4 5:26  23  1        M 19-24   
8     1132 Raymond Rodriguez          M      Las Vegas           1:11:20.4 5:27  34  1        M 30-34   
9     1290 Isaac Rasmussen            M      Highland            1:11:26.7 5:27  18  2        M 15-18   
10    1414 Mitch Carroll              M      Provo               1:11:30.8 5:28  23  2        M 19-24   
11    1007 Kyle Petersen              M      Lehi                1:11:53.1 5:29  27  2        M 25-29   
12    1363 Jeff Manning               M      Pleasant Grove      1:12:05.5 5:30  32  2        M 30-34   
13    1186 Brian Schulz               M      Lindon              1:12:35.8 5:33  20  3        M 19-24   
14    1390 Melchor Suaste             M      Salt Lake City      1:12:43.4 5:33  42  2        M Masters 
15    1377 Colin Gill                 M      Lehi                1:12:48.1 5:33  29  3        M 25-29   
16    1311 Golden Harper              M      Draper              1:12:55.4 5:34  38  1        M 35-39   
17    1131 Christina Vergara-Aleshire F      Henderson           1:13:05.5 5:35  38  1        F Open    
18    1126 Brett Andrus               M      Orem                1:13:33.9 5:37  38  2        M 35-39   
19    1294 Jack Miller                M      Highland            1:13:37.7 5:37  18  3        M 15-18   
20    1332 David Taylor               M      Mapleton            1:13:41.6 5:38  52  3        M Masters 
21    495  Juston Park                M                          1:13:50.3 5:38  40  1        M 40-44   
22    1287 Selina Sekulic             F      Salt Lake City      1:14:26.4 5:41  34  2        F Open    
23    1214 Kevin Allen                M      Rigby               1:14:48.3 5:43  30  3        M 30-34   
24    1392 Tyler Bowers               M      American Fork       1:15:18.7 5:45  29  4        M 25-29   
25    1369 Matt Polifka               M      Riverton            1:15:19.0 5:45  33  4        M 30-34   
26    1335 Tyson Raff                 M      Provo               1:15:31.7 5:46  25  5        M 25-29   
27    1168 Bryce Peterson             M      Magna               1:15:32.2 5:46  36  3        M 35-39   
28    1295 Tawny Bybee                F      Alpine              1:15:56.1 5:48  33  3        F Open    
29    1233 Jackie Hendrickson         F      Logan               1:16:49.9 5:52  24  1        F 19-24   
30    1342 Aidan Griffin              M      Herriman            1:17:57.2 5:57  18  4        M 15-18   
31    1366 Adam Derfler               M      Bluffdale           1:18:12.1 5:58  28  6        M 25-29   
32    1375 Ryan Jensen                M      Provo               1:18:13.3 5:58  24  4        M 19-24   
33    1393 Hilary Troutner            F      Provo               1:18:31.6 6:00  29  1        F 25-29   
34    1370 Nathan Zarlengo            M      Herriman            1:20:15.9 6:08  38  4        M 35-39   
35    1391 Johanna Donaldson          F      Provo               1:21:14.0 6:12  27  2        F 25-29   
36    1291 Janel Zick                 F      West Valley City    1:22:02.6 6:16  28  3        F 25-29   
37    1346 Soren moller               M      West Jordan         1:22:22.1 6:17  50  1        M 50-54   
38    1253 Jessica Stanford           F      Draper              1:23:25.1 6:22  51  1        F Masters 
39    1085 Ryan Wing                  M      Pleasant Grove      1:24:23.7 6:27  42  2        M 40-44   
40    1093 Austin Andreason           M      Vineyard            1:24:41.7 6:28  39  5        M 35-39   
41    1262 Vincent Han                M      Provo               1:25:12.4 6:30  49  1        M 45-49   
42    1024 Adam Pinegar               M      Rock Springs        1:25:42.2 6:33  36  6        M 35-39   
43    1350 Ryan Packer                M      Alpine              1:25:50.4 6:33  43  3        M 40-44   
44    1341 Matt Heaps                 M      Lehi                1:26:28.9 6:36  48  2        M 45-49   
45    1172 Anonymous Participant      F                          1:26:36.7 6:37  39  1        F 35-39   
46    1409 Michaela Tanne             F      Lindon              1:26:43.2 6:37  24  2        F 19-24   
47    1275 Timothy Jacobsen           M      Provo               1:26:53.4 6:38  37  7        M 35-39   
48    1198 Ken Krause                 M      Salem               1:27:16.7 6:40  60  1        M 60-64   
49    1278 Nicolas Losee              M      Wallsburg           1:27:20.6 6:40  40  4        M 40-44   
50    1169 Kevyn Hale                 M      American Fork       1:27:26.8 6:41  30  5        M 30-34   
51    1006 Dan Bott                   M      Springville         1:27:47.9 6:42  41  5        M 40-44   
52    1400 Liza Sybrowsky             F      Provo               1:28:26.2 6:45  19  3        F 19-24   
53    1297 Brad Ward                  M      Springville         1:28:32.2 6:46  55  1        M 55-59   
54    1241 Melissa Terpenning         F      Mapleton            1:28:39.0 6:46  37  2        F 35-39   
55    1324 Joel Griffitts             M      Mapleton            1:29:13.3 6:49  45  3        M 45-49   
56    1112 Renata Skersyte            F      Hailey              1:29:37.0 6:50  39  3        F 35-39   
57    1285 Corey Noyes                M      Heber City          1:29:38.2 6:51  29  7        M 25-29   
58    1103 Mark Wright                M      American Fork       1:30:25.4 6:54  38  8        M 35-39   
59    1010 Sarah Bush                 F      Eagle Mountain      1:30:27.7 6:54  37  4        F 35-39   
60    1305 Brandy Lee                 F      Layton              1:31:00.5 6:57  27  4        F 25-29   
61    1349 Bart Preston               M      Lindon              1:31:04.6 6:57  48  4        M 45-49   
62    1232 Whitney Morton             F      Pleasant Grove      1:31:09.8 6:58  21  4        F 19-24   
63    1202 Callie Jackson             F      Idaho falls         1:31:10.3 6:58  32  1        F 30-34   
64    1394 emily lee                  F      Mapleton            1:31:10.6 6:58  42  2        F Masters 
65    1104 Jeremy Nelson              M      Elk Ridge           1:31:12.6 6:58  41  6        M 40-44   
66    1208 Emily Fenwick              F      Bountiful           1:31:30.8 6:59  37  5        F 35-39   
67    1421 Daniel Howe                M      Sarasota            1:32:00.1 7:01  38  9        M 35-39   
68    1138 Jack Vincent               M      Salt Lake City      1:32:25.0 7:03  20  5        M 19-24   
69    1049 Adam Hock                  M      Murray              1:32:46.2 7:05  37  10       M 35-39   
70    1320 RJ Parker                  M      Highland            1:33:15.1 7:07  22  6        M 19-24   
71    1325 Michelle Margetts          F      South Jordan        1:33:16.9 7:07  50  3        F Masters 
72    1154 Lindsee Griffiths          F      Orem                1:33:42.3 7:09  23  5        F 19-24   
73    1058 Lexi Devenport             F      Orem                1:33:48.4 7:10  28  5        F 25-29   
74    1314 Scott Mumford              M      Highland            1:34:00.8 7:11  48  5        M 45-49   
75    1264 Scott Crandall             M      Spanish Fork        1:34:03.3 7:11  59  2        M 55-59   
76    1180 Kyle Woodruff              M      Orem                1:34:05.8 7:11  41  7        M 40-44   
77    1420 Bill Lyons                 M      Littleton           1:34:47.7 7:14  44  8        M 40-44   
78    1347 Chad Sloan                 M      Omaha               1:35:13.7 7:16  30  6        M 30-34   
79    1352 Reed Harris                M      Springville         1:35:16.2 7:16  33  7        M 30-34   
80    1319 Alli Parker                F      Bountiful           1:35:27.9 7:17  48  1        F 45-49   
81    1175 Angela richards            F      Provo               1:35:28.4 7:17  47  2        F 45-49   
82    1361 Rachel Margetts            F      South Jordan        1:35:34.9 7:18  19  6        F 19-24   
83    1388 Bert Dover                 M      Tucson              1:35:54.7 7:19  52  2        M 50-54   
84    1165 Lisa Dallin                F      Orem                1:35:59.9 7:20  46  3        F 45-49   
85    1418 Bryce Mildon               M      Salt Lake City      1:36:00.8 7:20  40  9        M 40-44   
86    1177 KELSEY BARBER              F      Pasco               1:36:01.2 7:20  33  2        F 30-34   
87    1159 Rebekah Sweat              F      Eagle Mountain      1:36:12.5 7:21  30  3        F 30-34   
88    1351 Alissa Packer              F      Alpine              1:36:22.5 7:21  41  1        F 40-44   
89    1231 Sara Phillips              F      Midway              1:36:45.8 7:23  23  7        F 19-24   
90    1334 Summer Dunn                F      Highland            1:36:51.9 7:24  35  6        F 35-39   
91    1084 Debra Wing                 F      Pleasant Grove      1:37:05.7 7:25  38  7        F 35-39   
92    1240 Dustin Grant               M      Saratoga Springs    1:37:11.5 7:25  40  10       M 40-44   
93    1099 Jesse Peterson             M      Springville         1:37:31.3 7:27  28  8        M 25-29   
94    1176 Justina Goode              F      Spanish Fork        1:37:37.9 7:27  35  8        F 35-39   
95    1323 Cheris Erickson            F      Riverton            1:37:55.9 7:29  47  4        F 45-49   
96    1376 Nate Jeppson               M      Orem                1:38:03.1 7:29  41  11       M 40-44   
97    1199 Cari Cardall               F      Provo               1:38:28.4 7:31  43  2        F 40-44   
98    1155 Cheryl Moffat              F      Provo               1:38:54.0 7:33  52  1        F 50-54   
99    1017 Steve Monson               M      Springville         1:39:25.2 7:35  48  6        M 45-49   
100   1120 Harrison Mumford           M      Emmett              1:39:27.4 7:36  18  5        M 15-18   
101   1276 Brayden Martinez           M      Provo               1:39:33.0 7:36  23  7        M 19-24   
102   1200 Seth Cardall               M      Provo               1:39:38.4 7:36  43  12       M 40-44   
103   499  Tiffany Acvsett            F                          1:39:56.0 7:38  24  8        F 19-24   
104   1406 meg peterson               F      Salt Lake City      1:39:58.5 7:38  37  9        F 35-39   
105   1384 Enoch Young                M      Mapleton            1:40:11.7 7:39  43  13       M 40-44   
106   1403 Hunter Saunders            M      Draper              1:40:12.6 7:39  41  14       M 40-44   
107   1318 Ana Call                   F      Pleasant Grove      1:40:16.8 7:39  44  3        F 40-44   
108   1328 Jeffrey Holdaway           M      Vienna              1:40:33.1 7:41  61  2        M 60-64   
109   1171 Dana Rowland               F      Mapleton            1:40:40.7 7:41  38  10       F 35-39   
110   1322 Kosner Lewis               M      Springville         1:40:59.8 7:43  20  8        M 19-24   
111   1413 Zach Larsen                M      Eagle Mountain      1:41:32.7 7:45  17  6        M 15-18   
112   1055 Alex Childs                M      Grantsville         1:41:34.1 7:45  29  9        M 25-29   
113   1303 Milyssa Burgener           F      Fruit Heights       1:42:06.9 7:48  27  6        F 25-29   
114   1343 Curtis Anderson            M      Elwood              1:42:35.8 7:50  54  3        M 50-54   
115   1220 Andrew Lumsden             M      Lindon              1:42:44.1 7:51  43  15       M 40-44   
116   1075 Craig Mills                M      South Jordan        1:42:56.5 7:51  54  4        M 50-54   
117   1321 Justin Lewis               M      Springville         1:43:12.7 7:53  49  7        M 45-49   
118   1113 Brayli Holt                F      Spanish Fork        1:43:14.6 7:53  30  4        F 30-34   
119   1256 Stephanie Betts            F      Provo               1:43:22.4 7:53  23  9        F 19-24   
120   1315 Isaac Mumford              M      Emmett              1:43:35.4 7:54  22  9        M 19-24   
121   1219 Fiona Ambrose              F      Orem                1:43:43.4 7:55  18  1        F 15-18   
122   1160 Mike Gibson                M      Provo               1:43:49.5 7:56  60  3        M 60-64   
123   1365 Randy Strate               M      Spring City         1:44:02.8 7:57  57  3        M 55-59   
124   1337 Heather Jenson             F      Orem                1:44:22.8 7:58  37  11       F 35-39   
125   1417 Ryan Burraston             M      Spanish Fork        1:44:39.3 7:59  42  16       M 40-44   
126   1068 Matt Haney                 M      Lehi                1:45:13.1 8:02  44  17       M 40-44   
127   1381 nathan mumford             M      Highland            1:45:49.6 8:05  20  10       M 19-24   
128   1216 Colby Wight                M      Orem                1:46:15.5 8:07  58  4        M 55-59   
129   1153 Andrea Sorensen            F      Springville         1:46:32.2 8:08  34  5        F 30-34   
130   1152 Mike Sorensen              M      Springville         1:46:32.9 8:08  40  18       M 40-44   
131   1146 Katie Hendrickson          F      Springville         1:46:37.2 8:08  29  7        F 25-29   
132   1116 Brett Mumford              M      Emmett              1:46:45.5 8:09  50  5        M 50-54   
133   1124 Cindy Bradford             F      Blanding            1:46:45.9 8:09  33  6        F 30-34   
134   1227 Richard Montierth          M      Eagle Mountain      1:47:21.5 8:12  38  11       M 35-39   
135   1230 Katie Carter               F      Vineyard            1:47:26.1 8:12  32  7        F 30-34   
136   1137 Jeff Vincent               M      Salt Lake City      1:47:56.4 8:14  51  6        M 50-54   
137   1135 Crickett Tyacke            F      Orem                1:48:00.3 8:15  54  2        F 50-54   
138   1174 Jessica Virgin             F      Pleasant Grove      1:48:02.1 8:15  34  8        F 30-34   
139   1193 Candice Schwarting         F      Orem                1:48:04.4 8:15  29  8        F 25-29   
140   1316 Brian Johnson              M      Springville         1:48:44.8 8:18  55  5        M 55-59   
141   1215 Darwin Millet              M      Draper              1:48:49.7 8:18  39  12       M 35-39   
142   1282 Amy Rosevear               F      Sandy               1:48:52.5 8:19  39  12       F 35-39   
143   1163 Michelle Kruse             F      Mapleton            1:48:56.2 8:19  48  5        F 45-49   
144   1141 Eric Layton                M      Mapleton            1:49:19.9 8:21  48  8        M 45-49   
145   1387 Reilly Caten               F      Sandy               1:49:34.7 8:22  24  10       F 19-24   
146   1248 Wesley Dashner             M      South Jordan        1:49:56.0 8:24  20  11       M 19-24   
147   1340 Cheryl Josie               F      Lehi                1:49:56.6 8:24  52  3        F 50-54   
148   1299 Jordan Williams            M      Bluffdale           1:49:59.4 8:24  29  10       M 25-29   
149   1261 Anne Forsey                F      Mapleton            1:50:06.2 8:24  41  4        F 40-44   
150   1329 Matthew Holdaway           M      Vienna              1:50:08.2 8:24  23  12       M 19-24   
151   1192 Jessica Murdock            F      Salt Lake City      1:50:31.9 8:26  23  11       F 19-24   
152   1238 Natalie Staheli            F      Santaquin           1:50:49.7 8:28  46  6        F 45-49   
153   500  Hannah Johnson             F      Provo               1:50:53.1 8:28  19  12       F 19-24   
154   1151 Holly Sitake               F      Spanish Fork        1:51:36.9 8:31  34  9        F 30-34   
155   1118 Maria Mumford              F      Emmett              1:51:56.7 8:33  20  13       F 19-24   
156   1424 Conception Lopez           F                          1:52:25.6 8:35  55  1        F 55-59   
157   1397 Emma Santiago              F      midway              1:52:28.6 8:35  20  14       F 19-24   
158   1207 Kirsten Taeger             F      Spanish Fork        1:52:32.6 8:35  35  13       F 35-39   
159   1357 Meindert Kooistra          M      Springville         1:52:47.8 8:37  36  13       M 35-39   
160   1327 Kim Nielsen                M      Springville         1:52:53.5 8:37  47  9        M 45-49   
161   1401 David Brotherson           M      Orem                1:52:54.6 8:37  41  19       M 40-44   
162   1402 Kevin Brotherson           M      Orem                1:53:10.3 8:38  52  7        M 50-54   
163   1298 Brayden Cox                M      Springville         1:53:21.0 8:39  24  13       M 19-24   
164   1326 Julie Gomez                F      Riverton            1:53:29.3 8:40  49  7        F 45-49   
165   1373 Sydney Jensen              F      Provo               1:53:36.5 8:40  24  15       F 19-24   
166   1274 Cayden Carpenter           M      South Jordan        1:53:39.7 8:41  24  14       M 19-24   
167   1122 Marisa Black               F      Blanding            1:53:50.2 8:41  36  14       F 35-39   
168   1069 Brooklyn Phillips          F      South Jordan        1:53:54.6 8:42  41  5        F 40-44   
169   1032 Jodi Ashton                F      Mapleton            1:54:00.2 8:42  19  16       F 19-24   
170   1117 Alison Mumford             F      Emmett              1:54:08.4 8:43  49  8        F 45-49   
171   1119 Goldie Mumford             F      Emmett              1:54:10.8 8:43  18  2        F 15-18   
172   1237 Sara Phillips              F      Payson              1:54:13.7 8:43  23  17       F 19-24   
173   1260 Jeffrey Hansen             M      Springville         1:54:16.1 8:43  60  4        M 60-64   
174   1317 Robert Weymouth            M      Columbia Falls      1:54:21.7 8:44  27  11       M 25-29   
175   1101 Rachel Bird                F      Provo               1:54:40.6 8:45  45  9        F 45-49   
176   1173 jon warner                 F      West Jordan         1:54:44.6 8:46  44  6        F 40-44   
177   1185 Jori Crystal               F      West Jordan         1:54:50.4 8:46  24  18       F 19-24   
178   1273 Austin Carpenter           M      Queen Creek         1:55:03.0 8:47  22  15       M 19-24   
179   1419 Rachel Lyons               F      Littleton           1:55:10.6 8:48  46  10       F 45-49   
180   1404 MATTHEW MILLER             M      Highland            1:55:14.7 8:48  50  8        M 50-54   
181   1036 Lisa Roundy                F      Manila              1:55:18.4 8:48  32  10       F 30-34   
182   1272 Marla Bartholomew          F      Ogden               1:55:21.9 8:48  44  7        F 40-44   
183   492  Brayden Jones              M                          1:55:23.5 8:49  37  14       M 35-39   
184   494  Bryce Morgan               M      Eagle Mountain      1:55:23.8 8:49  32  8        M 30-34   
185   1050 Ben Loveridge              M      Provo               1:55:27.2 8:49  37  15       M 35-39   
186   1136 Lauri Linder               F      South Weber         1:55:31.3 8:49  52  4        F 50-54   
187   1292 Corey Larsen               M      Eagle Mountain      1:55:48.8 8:50  28  12       M 25-29   
188   1244 Victoria Comes Out Bird    F      Orem                1:56:03.9 8:52  68  1        F 65-69   
189   1263 Julia Han                  F      Provo               1:56:16.7 8:53  50  5        F 50-54   
190   1156 Kristin Trejo              F      Spanish Fork        1:56:22.3 8:53  38  15       F 35-39   
191   1179 Jamie Woodruff             F      Orem                1:56:22.4 8:53  40  8        F 40-44   
192   1194 Kalli Allred               F      Mapleton            1:56:29.4 8:54  29  9        F 25-29   
193   1286 Berkey Noyes               F      Heber City          1:56:36.3 8:54  28  10       F 25-29   
194   1243 Matthew Driggs             M      SLC                 1:56:40.6 8:54  54  9        M 50-54   
195   1110 Josie Smith                F      Provo               1:56:56.3 8:56  23  19       F 19-24   
196   1218 Claire Redd                F      Sugar City          1:56:58.4 8:56  21  20       F 19-24   
197   1056 Chelsea Childs             F      Grantsville         1:57:06.7 8:56  28  11       F 25-29   
198   1296 WAYNE FAIRBANKS            M      VINEYARD            1:57:22.0 8:58  65  1        M 65-69   
199   1398 Kiersi Van Dyke            F      Park City           1:57:26.0 8:58  20  21       F 19-24   
200   1226 Brian Boring               M      Mapleton            1:58:02.3 9:01  38  16       M 35-39   
201   1013 Gabriele George            F      Riverton            1:58:30.1 9:03  64  1        F 60-64   
202   1312 Roger Archibald            M      Springville         1:58:41.3 9:04  46  10       M 45-49   
203   1190 Nickie Carter              F      Springville         1:58:54.0 9:05  44  9        F 40-44   
204   1196 Debbie Rex                 F      Springville         1:58:54.1 9:05  42  10       F 40-44   
205   1111 Rachel Skabelund           F      PROVO               1:59:08.5 9:06  24  22       F 19-24   
206   1236 Larelan Jensen             F      Elmo                1:59:13.2 9:06  28  12       F 25-29   
207   1114 Brita Harper               F      Draper              1:59:18.1 9:06  35  16       F 35-39   
208   1213 Alison Allen               F      Rigby               1:59:22.3 9:07  29  13       F 25-29   
209   1211 Melissa Rollins            F      Springville         1:59:23.4 9:07  43  11       F 40-44   
210   1271 Christopher Carpenter      M      Queen Creek         1:59:25.3 9:07  48  11       M 45-49   
211   1121 Sam Jacob                  M      Provo               1:59:31.5 9:07  24  16       M 19-24   
212   1057 SHARA NELSON               F      Springville         1:59:55.5 9:09  32  11       F 30-34   
213   1245 Olivia Albrecht            F      Salt Lake City      2:00:00.9 9:10  24  23       F 19-24   
214   1181 Nicole Lamb                F      Centerville         2:00:07.3 9:10  38  17       F 35-39   
215   1249 Lynette Dashner            F      South Jordan        2:00:10.2 9:10  44  12       F 40-44   
216   1246 Mark Albrecht              M      Salt Lake City      2:00:41.3 9:13  27  13       M 25-29   
217   1091 Liza Higgins               F      Lehi                2:00:47.0 9:13  22  24       F 19-24   
218   1203 William Keil               M      Riverton            2:01:07.3 9:15  43  20       M 40-44   
219   1379 Riley Robertson            F      Provo               2:01:10.0 9:15  24  25       F 19-24   
220   1102 Nancy Bird                 F      Provo               2:01:34.5 9:17  38  18       F 35-39   
221   1150 Nate Smith                 M      Springville         2:01:51.5 9:18  48  12       M 45-49   
222   1331 Jessica Sullivan           F      Draper              2:02:15.7 9:20  21  26       F 19-24   
223   1330 Haylee Sullivan            F      Draper              2:02:16.3 9:20  13  1        F 12-14   
224   1182 Jackie Smith               F      Centerville         2:02:34.0 9:21  50  6        F 50-54   
225   1147 Jackie Crabtree            F      Springville         2:02:38.5 9:22  23  27       F 19-24   
226   1288 JoLene Marshall            F      OREM                2:02:40.6 9:22  62  2        F 60-64   
227   1062 Amanda Bytheway            F      Salt Lake City      2:02:47.3 9:22  39  19       F 35-39   
228   1149 Gabriela Smith             F      Springville         2:02:59.5 9:23  19  28       F 19-24   
229   1385 max mumford                M      Highland            2:03:19.8 9:25  14  1        M 12-14   
230   1188 Bruce Patrick              M      Springville         2:03:37.9 9:26  59  6        M 55-59   
231   1411 Monica Rasmussen           F      Mapleton            2:03:47.7 9:27  51  7        F 50-54   
232   1268 Cathie Carlson             F      Sandy               2:03:53.9 9:27  63  3        F 60-64   
233   1257 Stephanie Sloan            F      Provo               2:04:34.4 9:31  26  14       F 25-29   
234   1304 Morgan Walker              F      Provo               2:04:40.0 9:31  22  29       F 19-24   
235   1143 Ramsey Anderson            F      Spanish Fork        2:04:45.2 9:31  18  3        F 15-18   
236   1399 Lisa Van Dyke              F      Park City           2:04:46.4 9:31  51  8        F 50-54   
237   1142 Dawn Draper                F      Spanish Fotk        2:04:46.8 9:32  45  11       F 45-49   
238   1279 Daniel Sangster            M      Orem                2:04:51.5 9:32  31  9        M 30-34   
239   1187 Elizabeth Hadley           F      Centerville         2:05:06.7 9:33  53  9        F 50-54   
240   1395 Tyler Smith                M      Provo               2:05:28.0 9:35  24  17       M 19-24   
241   1183 Sue Mantyla                F      Midway              2:05:51.9 9:36  65  2        F 65-69   
242   1043 Kaitlyn Andersen           F      American Fork       2:06:07.8 9:38  14  2        F 12-14   
243   1313 Debbie Maurin              F      Spanish Fork        2:06:39.6 9:40  43  13       F 40-44   
244   1386 Jen Lewis                  F      Saint George        2:06:41.1 9:40  37  20       F 35-39   
245   1289 Tim Darling                M      Sandy               2:07:42.3 9:45  57  7        M 55-59   
246   1358 Angi Dickerson             F      Mapleton            2:07:48.8 9:45  45  12       F 45-49   
247   1270 Michelle Wasden            F      Pleasant View       2:07:55.5 9:46  47  13       F 45-49   
248   1255 Drea Donaldson             F      Provo               2:07:59.6 9:46  25  15       F 25-29   
249   1378 SAMANTHA Gill              F      Lehi                2:08:23.8 9:48  28  16       F 25-29   
250   1097 Mayne Mortensen            M      Spanish Fork        2:08:41.0 9:49  38  17       M 35-39   
251   1083 PAULA CRAWFORD             F      Ogden               2:08:49.4 9:50  58  2        F 55-59   
252   1360 Gilbert Porter             M      Orem                2:08:57.0 9:51  66  2        M 65-69   
253   1195 Zachary Gurr               M      Orem                2:09:04.1 9:51  20  18       M 19-24   
254   1076 Rock Ballstaedt            M      South Jordan        2:09:17.2 9:52  71  1        M 70-74   
255   1217 Jessica Furner             F      Provo               2:09:45.5 9:54  23  30       F 19-24   
256   1239 Alexis Grant               F      Saratoga Springs    2:09:56.8 9:55  41  14       F 40-44   
257   1064 MICHAEL SPENCER            M      Spanish Fork        2:09:57.7 9:55  45  13       M 45-49   
258   1197 Megan Lloyd                F      Pleasant Grove      2:10:51.1 9:59  40  15       F 40-44   
259   1162 Ben Brookes                M      Provo               2:11:39.8 10:03 42  21       M 40-44   
260   1333 Kylie Bolton               F      Salt Lake City      2:11:59.8 10:05 34  12       F 30-34   
261   1088 STEFEN GALE                M      HIGHLAND            2:12:20.5 10:06 35  18       M 35-39   
262   1063 Madeleine Riding           F      Spanish Fork        2:12:41.6 10:08 20  31       F 19-24   
263   1038 Megan Smith                F      Cheyenne            2:13:33.6 10:12 30  13       F 30-34   
264   1425 Haidi Ward                 F                          2:15:32.3 10:21 42  16       F 40-44   
265   1073 Nubia Stromsdorfer         F      Bountiful           2:16:23.3 10:25 40  17       F 40-44   
266   1405 Annie Thompson             F      Spanish Fork        2:16:41.1 10:26 16  4        F 15-18   
267   1344 Antonius Tolman            M      Provo               2:16:51.0 10:27 24  19       M 19-24   
268   1356 Kirsten Burningham         F      Lehi                2:16:54.5 10:27 36  21       F 35-39   
269   1023 Emily Pinegar              F      Rock Springs        2:17:23.5 10:29 36  22       F 35-39   
270   1284 Danna Radford              F      Spanish Fork        2:18:30.7 10:34 41  18       F 40-44   
271   1140 Rebekah Westfall           F      Orem                2:18:59.5 10:37 35  23       F 35-39   
272   1042 Amy Andersen               F      American Fork       2:18:59.6 10:37 40  19       F 40-44   
273   1359 Lesley Sparks              F      Mapleton            2:19:11.5 10:38 40  20       F 40-44   
274   1251 Kara Healey                F      West Jordan         2:19:24.3 10:38 29  17       F 25-29   
275   1355 Ryan Stewart               M      Spanish Fork        2:19:44.0 10:40 34  10       M 30-34   
276   1374 Thomas Brady               M      Lehi                2:19:45.0 10:40 28  14       M 25-29   
277   1222 John Feinauer              M      Sandy               2:19:47.2 10:40 32  11       M 30-34   
278   1130 Seth Elliott               M      Amarillo            2:19:51.3 10:41 17  7        M 15-18   
279   1134 Amy Cocanour               F      Mechanicsburg       2:19:51.7 10:41 36  24       F 35-39   
280   1225 Cynthia Simpson            F      Orem                2:20:09.7 10:42 49  14       F 45-49   
281   1309 Abigail Jensen             F      Vineyard            2:20:22.4 10:43 28  18       F 25-29   
282   1224 Steffani Packer            F      Orem                2:20:25.0 10:43 45  15       F 45-49   
283   1139 Iann Murray                M      Spanish Fork        2:20:58.3 10:46 47  14       M 45-49   
284   1105 Roxanna Chipman            F      Spanish Fork        2:21:16.6 10:47 27  19       F 25-29   
285   1090 Amber Higgins              F      Lehi                2:21:23.0 10:48 17  5        F 15-18   
286   1066 Bonnie Jensen              F      Orem                2:21:47.9 10:49 48  16       F 45-49   
287   1354 Halie Stewart              F      Spanish Fork        2:21:48.3 10:49 33  14       F 30-34   
288   1348 Melissa Sloan              F      Omaha               2:21:50.6 10:50 28  20       F 25-29   
289   1371 Kyle Wilson                M      Rexburg             2:22:03.6 10:51 23  20       M 19-24   
290   1372 Macee Monson               F      Rexburg             2:22:04.9 10:51 22  32       F 19-24   
291   1223 Kristi Reeves              F      Orem                2:22:14.1 10:51 50  10       F 50-54   
292   1034 Johanna Eardley            F      Alpine              2:22:18.4 10:52 32  15       F 30-34   
293   1031 Mona Ashton                F      Mapleton            2:23:12.1 10:56 45  17       F 45-49   
294   1072 Cindy Hansen               F      Highland            2:23:24.5 10:57 49  18       F 45-49   
295   1247 Jill LYNCH                 F      MOUNT PLEASANT      2:23:34.1 10:58 61  4        F 60-64   
296   1071 Brad Hansen                M      Highland            2:24:20.0 11:01 51  10       M 50-54   
297   1380 Tanner Tolman              M      Sunset              2:24:46.8 11:03 29  15       M 25-29   
298   1206 Shaunna Sanders            F      Mapleton            2:24:49.7 11:03 46  19       F 45-49   
299   1210 Jessica Carter             F      Mapleton            2:24:50.0 11:03 36  25       F 35-39   
300   1144 Dave Draper                M      Spanish Fork        2:25:00.2 11:04 49  15       M 45-49   
301   1191 Shanelle Larsen            F      Centerville         2:25:21.8 11:06 27  21       F 25-29   
302   1127 Aldo Castellanos           M      Orem                2:27:08.3 11:14 33  12       M 30-34   
303   1158 Angel Grace                F      Springville         2:27:36.4 11:16 29  22       F 25-29   
304   1415 Bethany Huntington         F      Orem                2:28:23.0 11:20 37  26       F 35-39   
305   1416 Ryan Huntington            M      Orem                2:28:24.0 11:20 36  19       M 35-39   
306   1396 Shivonne Tuoti             F      Springville         2:29:59.5 11:27 50  11       F 50-54   
307   1235 Sarah Safsten              F      Springville         2:30:18.2 11:28 23  33       F 19-24   
308   1170 Allison Elder              F      American Fork       2:31:04.0 11:32 22  34       F 19-24   
309   1059 Launa Monk                 F      Mount Pleasant      2:31:11.0 11:32 33  16       F 30-34   
310   1259 Kristin Keisel             F      Gunnison            2:31:24.4 11:33 41  21       F 40-44   
311   1258 Fawntell Mogle             F      Gunnison            2:32:12.1 11:37 47  20       F 45-49   
312   1164 Gracie Herbst              F      Spanish Fork        2:33:12.9 11:42 15  6        F 15-18   
313   1293 Annette Jenkins            F      Rigby               2:33:17.1 11:42 51  12       F 50-54   
314   1412 Bev Latvala                F      Saint Simons Island 2:34:26.6 11:47 66  3        F 65-69   
315   1242 Jay Terpenning             M      Mapleton            2:35:03.9 11:50 38  20       M 35-39   
316   1367 Scott Asbell               M      Mapleton            2:37:27.0 12:01 52  11       M 50-54   
317   1368 Ann Asbell                 F      Mapleton            2:37:27.3 12:01 53  13       F 50-54   
318   1123 Kacee Simpson              F      Blanding            2:37:39.3 12:02 32  17       F 30-34   
319   1300 Lillian Bayles             F      Blanding            2:37:40.0 12:02 62  5        F 60-64   
320   1389 Lisa Seidel                F      Kent                2:37:47.4 12:03 53  14       F 50-54   
321   1184 Melanie Lockwood           F      Eagle Mountain      2:38:30.9 12:06 51  15       F 50-54   
322   1308 J. Hernandez               M      Spanish Fork        2:38:35.8 12:06 11  1        M 1-11    
323   1307 Jorge Hernandez            M      Spanish Fork        2:38:35.8 12:06 37  21       M 35-39   
324   1129 Cheryl Elliott             F      Amarillo            2:38:57.9 12:08 47  21       F 45-49   
325   1128 Aaron Elliott              M      Amarillo            2:38:58.1 12:08 46  16       M 45-49   
326   1148 Steven Anderton            M      SOUTH JORDAN        2:39:49.2 12:12 63  5        M 60-64   
327   1125 Pamela Higgins             F      Lehi                2:40:06.0 12:13 49  22       F 45-49   
328   1362 Michelle Cox               F      Lincoln             2:44:46.6 12:35 51  16       F 50-54   
329   1423 Tokie Horn                 F      Bountiful           2:45:08.7 12:36 40  22       F 40-44   
330   1035 Leslie Lifferth            F      Springville         2:45:21.3 12:37 24  35       F 19-24   
331   1310 Kalynn Hasler              F      Eagle Mountain      2:51:44.0 13:07 28  23       F 25-29   
332   1383 j. mumford                 M      Highland            3:00:51.3 13:48 9   2        M 1-11    
333   1382 andrea mumford             F      Highland            3:00:52.2 13:48 44  23       F 40-44   
334   497  Allison Jess               F      Murray              3:02:46.9 13:57 48  23       F 45-49   
335   1250 Camille Johnson            F      Provo               3:02:47.5 13:57 23  36       F 19-24   
336   1106 Abigail Washburn           F      Eagle Mountain      3:07:30.3 14:19 21  37       F 19-24   
337   1107 Merri Brohamer             F      South Jordan        3:07:30.5 14:19 45  24       F 45-49   
338   1108 Aliza Braithwaite          F      South Jordan        3:07:30.7 14:19 17  7        F 15-18   
339   1027 River Ashton               M      Herriman            3:14:33.8 14:51 14  2        M 12-14   
340   1026 Bryce Monahan              M      Herriman            3:15:35.6 14:56 41  22       M 40-44   
341   1025 Jennifer Monahan           F      Herriman            3:15:36.0 14:56 43  24       F 40-44   
342   1095 Chelsey Seibold            F      AMERICAN FLS        3:23:45.3 15:33 37  27       F 35-39   
343   1096 Beth Frederick             F      Lehi                3:24:08.7 15:35 28  24       F 25-29   
344   1204 Kristina Mower             F      Springville         3:31:27.2 16:08 38  28       F 35-39   
345   1201 Cheryl Nielson             F      Spanish Fork        3:32:00.4 16:11 46  25       F 45-49   


Top Male Finisher - Open
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ================ ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Slim Allen       1267 22  1       M      orem UT US   1:03:53.4 
2     Adam Hendrickson 1234 25  2       M      Logan UT US  1:05:43.4 
3     Dustin Bybee     1345 37  3       M      Alpine UT US 1:07:43.8 


Top Female Finisher - Open
Place Name                       Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== ========================== ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Christina Vergara-Aleshire 1131 38  17      F      Henderson NV US      1:13:05.5 
2     Selina Sekulic             1287 34  22      F      Salt Lake City UT US 1:14:26.4 
3     Tawny Bybee                1295 33  28      F      Alpine UT US         1:15:56.1 


Top Male Finisher - Masters
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Ryan Bybee     1339 44  5       M      Highland UT US       1:09:51.2 
2     Melchor Suaste 1390 42  14      M      Salt Lake City UT US 1:12:43.4 
3     David Taylor   1332 52  20      M      Mapleton UT US       1:13:41.6 


Top Female Finisher - Masters
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ================= ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Jessica Stanford  1253 51  38      F      Draper UT US       1:23:25.1 
2     emily lee         1394 42  64      F      Mapleton UT US     1:31:10.6 
3     Michelle Margetts 1325 50  71      F      South Jordan UT US 1:33:16.9 


Male 11 and Under
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============ ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     J. Hernandez 1308 11  322     M      Spanish Fork UT US 2:38:35.8 
2     j. mumford   1383 9   332     M      Highland UT US     3:00:51.3 


Male 12 to 14
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ============ ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     max mumford  1385 14  229     M      Highland UT US 2:03:19.8 
2     River Ashton 1027 14  339     M      Herriman UT US 3:14:33.8 


Male 15 to 18
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Alex Hartshorn  1353 18  4       M      Highland UT US 1:09:07.2 
2     Isaac Rasmussen 1290 18  9       M      Highland UT US 1:11:26.7 
3     Jack Miller     1294 18  19      M      Highland UT US 1:13:37.7 


Male 19 to 24
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Brayden Allsop 1422 23  7       M      Provo UT US  1:11:07.4 
2     Mitch Carroll  1414 23  10      M      Provo UT US  1:11:30.8 
3     Brian Schulz   1186 20  13      M      Lindon UT US 1:12:35.8 


Male 25 to 29
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Robby Lee     1306 28  6       M      Layton UT US 1:10:05.0 
2     Kyle Petersen 1007 27  11      M      Lehi UT US   1:11:53.1 
3     Colin Gill    1377 29  15      M      Lehi UT US   1:12:48.1 


Male 30 to 34
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== ================= ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Raymond Rodriguez 1132 34  8       M      Las Vegas NV US      1:11:20.4 
2     Jeff Manning      1363 32  12      M      Pleasant Grove UT US 1:12:05.5 
3     Kevin Allen       1214 30  23      M      Rigby ID US          1:14:48.3 


Male 35 to 39
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Golden Harper  1311 38  16      M      Draper UT US 1:12:55.4 
2     Brett Andrus   1126 38  18      M      Orem UT US   1:13:33.9 
3     Bryce Peterson 1168 36  27      M      Magna UT US  1:15:32.2 


Male 40 to 44
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== =========== ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Juston Park 495  40  21      M                           1:13:50.3 
2     Ryan Wing   1085 42  39      M      Pleasant Grove UT US 1:24:23.7 
3     Ryan Packer 1350 43  43      M      Alpine UT US         1:25:50.4 


Male 45 to 49
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Vincent Han    1262 49  41      M      Provo UT US    1:25:12.4 
2     Matt Heaps     1341 48  44      M      Lehi UT US     1:26:28.9 
3     Joel Griffitts 1324 45  55      M      Mapleton UT US 1:29:13.3 


Male 50 to 54
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Soren moller    1346 50  37      M      West Jordan UT US 1:22:22.1 
2     Bert Dover      1388 52  83      M      Tucson AZ US      1:35:54.7 
3     Curtis Anderson 1343 54  114     M      Elwood UT US      1:42:35.8 


Male 55 to 59
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Brad Ward      1297 55  53      M      Springville UT US  1:28:32.2 
2     Scott Crandall 1264 59  75      M      Spanish Fork UT US 1:34:03.3 
3     Randy Strate   1365 57  123     M      Spring City UT US  1:44:02.8 


Male 60 to 64
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ================ ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Ken Krause       1198 60  48      M      Salem UT US  1:27:16.7 
2     Jeffrey Holdaway 1328 61  108     M      Vienna VA US 1:40:33.1 
3     Mike Gibson      1160 60  122     M      Provo UT US  1:43:49.5 


Male 65 to 69
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location       Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ============== ======= 
1     WAYNE FAIRBANKS 1296 65  198     M      VINEYARD UT US 1:57:22 
2     Gilbert Porter  1360 66  252     M      Orem UT US     2:08:57 


Male 70 to 74
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Rock Ballstaedt 1076 71  254     M      South Jordan UT US 2:09:17.2 


Female 12 to 14
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location            Time      
===== ================ ==== === ======= ====== =================== ========= 
1     Haylee Sullivan  1330 13  223     F      Draper UT US        2:02:16.3 
2     Kaitlyn Andersen 1043 14  242     F      American Fork UT US 2:06:07.8 


Female 15 to 18
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Fiona Ambrose   1219 18  121     F      Orem UT US         1:43:43.4 
2     Goldie Mumford  1119 18  171     F      Emmett ID US       1:54:10.8 
3     Ramsey Anderson 1143 18  235     F      Spanish Fork UT US 2:04:45.2 


Female 19 to 24
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location     Time      
===== ================== ==== === ======= ====== ============ ========= 
1     Jackie Hendrickson 1233 24  29      F      Logan UT US  1:16:49.9 
2     Michaela Tanne     1409 24  46      F      Lindon UT US 1:26:43.2 
3     Liza Sybrowsky     1400 19  52      F      Provo UT US  1:28:26.2 


Female 25 to 29
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location               Time      
===== ================= ==== === ======= ====== ====================== ========= 
1     Hilary Troutner   1393 29  33      F      Provo UT US            1:18:31.6 
2     Johanna Donaldson 1391 27  35      F      Provo UT US            1:21:14.0 
3     Janel Zick        1291 28  36      F      West Valley City UT US 1:22:02.6 


Female 30 to 34
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Callie Jackson 1202 32  63      F      Idaho falls ID US    1:31:10.3 
2     KELSEY BARBER  1177 33  86      F      Pasco WA US          1:36:01.2 
3     Rebekah Sweat  1159 30  87      F      Eagle Mountain UT US 1:36:12.5 


Female 35 to 39
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== ===================== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Anonymous Participant 1172 39  45      F        US           1:26:36.7 
2     Melissa Terpenning    1241 37  54      F      Mapleton UT US 1:28:39.0 
3     Renata Skersyte       1112 39  56      F      Hailey ID US   1:29:37.0 


Female 40 to 44
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Alissa Packer 1351 41  88      F      Alpine UT US         1:36:22.5 
2     Cari Cardall  1199 43  97      F      Provo UT US          1:38:28.4 
3     Ana Call      1318 44  107     F      Pleasant Grove UT US 1:40:16.8 


Female 45 to 49
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time      
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ========= 
1     Alli Parker     1319 48  80      F      Bountiful UT US 1:35:27.9 
2     Angela richards 1175 47  81      F      Provo UT US     1:35:28.4 
3     Lisa Dallin     1165 46  84      F      Orem UT US      1:35:59.9 


Female 50 to 54
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location    Time      
===== =============== ==== === ======= ====== =========== ========= 
1     Cheryl Moffat   1155 52  98      F      Provo UT US 1:38:54.0 
2     Crickett Tyacke 1135 54  137     F      Orem UT US  1:48:00.3 
3     Cheryl Josie    1340 52  147     F      Lehi UT US  1:49:56.6 


Female 55 to 59
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location    Time      
===== ================ ==== === ======= ====== =========== ========= 
1     Conception Lopez 1424 55  156     F                  1:52:25.6 
2     PAULA CRAWFORD   1083 58  251     F      Ogden UT US 2:08:49.4 


Female 60 to 64
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location       Time      
===== =============== ==== === ======= ====== ============== ========= 
1     Gabriele George 1013 64  201     F      Riverton UT US 1:58:30.1 
2     JoLene Marshall 1288 62  226     F      OREM UT US     2:02:40.6 
3     Cathie Carlson  1268 63  232     F      Sandy UT US    2:03:53.9 


Female 65 to 69
Place Name                    Bib  Age Overall Gender Location                  Time      
===== ======================= ==== === ======= ====== ========================= ========= 
1     Victoria Comes Out Bird 1244 68  188     F      Orem UT US                1:56:03.9 
2     Sue Mantyla             1183 65  241     F      Midway UT US              2:05:51.9 
3     Bev Latvala             1412 66  314     F      Saint Simons Island GA US 2:34:26.6 

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.