Results For
Run for the Buds 3.21 Miles

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                    Clock   Pace  Age Gender Division Division 
                                  Time                     Place             
===== === ======================= ======= ===== === ====== ======== ======== 
1     182 Titus Lorupe            0:14:59 4:40  25  M      1        M Winner 
2     152 Steve Sinko             0:17:37 5:29  44  M      2        M Winner 
                                                           1        M Master 
3     256 John Fazio              0:19:57 6:13  45  M      3        M Winner 
                                                           2        M Master 
                                                           1        M 40-49  
4     65  Nathaniel Graber        0:20:22 6:21  36  M      4        M Winner 
                                                           1        M 30-39  
5     61  Sean Gilligan           0:22:07 6:53  46  M      5        M Winner 
                                                           3        M Master 
                                                           2        M 40-49  
6     101 Luke Maloney            0:23:21 7:16  14  M      6        M Winner 
                                                           1        M 14-19  
7     132 Stephen Pollard         0:24:00 7:29  53  M      7        M Winner 
                                                           4        M Master 
                                                           1        M 50-59  
8     63  Tommy Gilligan          0:24:42 7:42  18  M      8        M Winner 
                                                           2        M 14-19  
9     102 Wayne Maloney           0:24:54 7:45  38  M      9        M Winner 
                                                           2        M 30-39  
10    236 Craig Klevan            0:25:28 7:56  21  M      10       M Winner 
                                                           1        M 20-29  
11    193 David Satran            0:25:28 7:56  48  M      11       M Winner 
                                                           5        M Master 
                                                           3        M 40-49  
12    151 Scott Silver            0:25:41 8:00  53  M      12       M Winner 
                                                           6        M Master 
                                                           2        M 50-59  
13    241 Andrew Shearer          0:25:46 8:02  56  M      13       M Winner 
                                                           7        M Master 
                                                           3        M 50-59  
14    155 Janet Somerville        0:25:56 8:05  51  F      1        F Winner 
15    239 James Esrey             0:25:57 8:05  58  M      14       M Winner 
                                                           8        M Master 
                                                           4        M 50-59  
16    221 Joseph Handlon          0:26:29 8:15  46  M      15       M Winner 
                                                           9        M Master 
                                                           4        M 40-49  
17    153 Jenna Sinnamon          0:26:58 8:24  30  F      2        F Winner 
                                                           1        F 30-39  
18    88  Jane Kovicak            0:27:24 8:32  47  F      3        F Winner 
                                                           1        F Master 
19    254 Kelly Staehle           0:27:27 8:33  40  F      4        F Winner 
                                                           2        F Master 
                                                           1        F 40-49  
20    41  Ed Dolphin              0:27:59 8:43  34  M      16       M Winner 
                                                           3        M 30-39  
21    206 Jeanine Heath           0:28:14 8:48  56  F      5        F Winner 
                                                           3        F Master 
                                                           1        F 50-59  
22    235 Mary Ward Hutchison     0:28:23 8:51  61  F      6        F Winner 
                                                           4        F Master 
                                                           1        F 60-69  
23    267 Jeff Leggett            0:28:24 8:51  60  M      17       M Winner 
                                                           10       M Master 
                                                           1        M 60-69  
24    240 Martina Thiel-Poblotzki 0:28:24 8:51  56  F      7        F Winner 
                                                           5        F Master 
                                                           2        F 50-59  
25    245 Dickie Burgess          0:28:50 8:59  65  M      18       M Winner 
                                                           11       M Master 
                                                           2        M 60-69  
26    30  April Corrales          0:28:55 9:00  32  F      8        F Winner 
                                                           2        F 30-39  
27    66  Alex Grant              0:29:05 9:04  22  M      19       M Winner 
                                                           2        M 20-29  
28    258 Sam Trevor              0:29:34 9:13  21  M      20       M Winner 
                                                           3        M 20-29  
29    259 Sophie Taraniuk         0:29:36 9:13  21  F      9        F Winner 
                                                           1        F 20-29  
30    257 Mark Trevor             0:29:44 9:16  55  M      21       M Winner 
                                                           12       M Master 
                                                           5        M 50-59  
31    205 Geoffrey Heath          0:30:06 9:23  56  M      22       M Winner 
                                                           13       M Master 
                                                           6        M 50-59  
32    238 Phil Smith              0:30:21 9:27  55  M      23       M Winner 
                                                           14       M Master 
                                                           7        M 50-59  
33    103 Kristen Manderachi      0:30:51 9:37  36  F      10       F Winner 
                                                           3        F 30-39  
34    31  Jessica Corson          0:31:01 9:40  49  F      11       F Winner 
                                                           6        F Master 
                                                           2        F 40-49  
35    184 Linda Davis             0:31:17 9:45  51  F      12       F Winner 
                                                           7        F Master 
                                                           3        F 50-59  
36    216 Leanne Bregni           0:31:17 9:45  27  F      13       F Winner 
                                                           2        F 20-29  
37    249 John Lynch              0:31:21 9:46  55  M      24       M Winner 
                                                           15       M Master 
                                                           8        M 50-59  
38    263 Allen Jackson           0:31:26 9:48  52  M      25       M Winner 
                                                           16       M Master 
                                                           9        M 50-59  
39    98  Amanda Maier            0:31:33 9:50  32  F      14       F Winner 
                                                           4        F 30-39  
40    67  Angela Hale             0:31:40 9:52  43  F      15       F Winner 
                                                           8        F Master 
                                                           3        F 40-49  
41    183 Lori Mcfarland          0:31:47 9:54  47  F      16       F Winner 
                                                           9        F Master 
                                                           4        F 40-49  
42    60  Ryan Gilligan           0:31:49 9:55  16  M      26       M Winner 
                                                           3        M 14-19  
43    110 Susan Merkel            0:32:09 10:01 60  F      17       F Winner 
                                                           10       F Master 
                                                           2        F 60-69  
44    97  Julie Macchione         0:32:28 10:07 20  F      18       F Winner 
                                                           3        F 20-29  
45    33  casi cribb              0:33:30 10:26 19  F      19       F Winner 
                                                           1        F 14-19  
46    84  Thomas Johannsen        0:33:37 10:28 54  M      27       M Winner 
                                                           17       M Master 
                                                           10       M 50-59  
47    90  Dawn Land               0:33:58 10:35 55  F      20       F Winner 
                                                           11       F Master 
                                                           4        F 50-59  
48    172 Elizabeth Traver        0:34:42 10:49 47  F      21       F Winner 
                                                           12       F Master 
                                                           5        F 40-49  
49    82  Lindsay Jewell          0:34:45 10:50 33  F      22       F Winner 
                                                           5        F 30-39  
50    198 Daniel Halsey           0:35:07 10:56 46  M      28       M Winner 
                                                           18       M Master 
                                                           5        M 40-49  
51    264 Erin Browne             0:35:09 10:57 39  F      23       F Winner 
                                                           6        F 30-39  
52    16  Carolyn Bradshaw        0:35:15 10:59 52  F      24       F Winner 
                                                           13       F Master 
                                                           5        F 50-59  
53    170 Melissa Toledo          0:36:10 11:16 49  F      25       F Winner 
                                                           14       F Master 
                                                           6        F 40-49  
54    106 Susan Maze              0:36:25 11:21 61  F      26       F Winner 
                                                           15       F Master 
                                                           3        F 60-69  
55    91  Beth Ann Lathbury       0:36:36 11:24 39  F      27       F Winner 
                                                           7        F 30-39  
56    207 Julie Condos            0:36:46 11:27 40  F      28       F Winner 
                                                           16       F Master 
                                                           7        F 40-49  
57    266 Jane Perillo            0:36:51 11:29 57  F      29       F Winner 
                                                           17       F Master 
                                                           6        F 50-59  
58    94  Jennifer Logue          0:36:57 11:31 49  F      30       F Winner 
                                                           18       F Master 
                                                           8        F 40-49  
59    104 Amy Manlove             0:37:52 11:48 31  F      31       F Winner 
                                                           8        F 30-39  
60    92  Michelle Lewis          0:38:00 11:50 50  F      32       F Winner 
                                                           19       F Master 
                                                           7        F 50-59  
61    50  Jan Eule                0:38:09 11:53 47  M      29       M Winner 
                                                           19       M Master 
                                                           6        M 40-49  
62    185 Jeff Davis              0:40:14 12:32 52  M      30       M Winner 
                                                           20       M Master 
                                                           11       M 50-59  
63    158 Mike Stanley            0:40:33 12:38 56  M      31       M Winner 
                                                           21       M Master 
                                                           12       M 50-59  
64    83  Kelly Johannsen         0:41:34 12:57 53  F      33       F Winner 
                                                           20       F Master 
                                                           8        F 50-59  
65    100 E. Maloney              0:42:00 13:05 9   M      32       M Winner 
                                                           1        M 1-13   
66    237 Jeff Lovett             0:42:10 13:08 29  M      33       M Winner 
                                                           4        M 20-29  
67    140 Karen Romecki           0:42:12 13:09 58  F      34       F Winner 
                                                           21       F Master 
                                                           9        F 50-59  
68    272 E. Maloney              0:42:28 13:14 7   F      35       F Winner 
                                                           1        F 1-13   
69    125 Jim Peterson            0:42:43 13:18 82  M      34       M Winner 
                                                           22       M Master 
                                                           1        M 70-99  
70    18  Noah Bradshaw           0:42:50 13:21 19  M      35       M Winner 
                                                           4        M 14-19  
71    27  L. Stephen Cleary       0:43:01 13:24 67  M      36       M Winner 
                                                           23       M Master 
                                                           3        M 60-69  
72    96  Jacqueline Lukaszewicz  0:43:09 13:27 53  F      36       F Winner 
                                                           22       F Master 
                                                           10       F 50-59  
73    122 Cindy Olsavsky          0:43:17 13:29 38  F      37       F Winner 
                                                           9        F 30-39  
74    20  Zoe Brady               0:43:42 13:37 66  F      38       F Winner 
                                                           23       F Master 
                                                           4        F 60-69  
75    19  Stuart Bradshaw         0:44:54 13:59 48  M      37       M Winner 
                                                           24       M Master 
                                                           7        M 40-49  
76    197 Deanna Carmean          0:45:03 14:02 69  F      39       F Winner 
                                                           24       F Master 
                                                           5        F 60-69  
77    21  Carol Brown             0:45:04 14:02 61  F      40       F Winner 
                                                           25       F Master 
                                                           6        F 60-69  
78    253 Katherine Lynch         0:48:16 15:02 18  F      41       F Winner 
                                                           2        F 14-19  
79    157 Melissa Stanley         0:48:17 15:02 51  F      42       F Winner 
                                                           26       F Master 
                                                           11       F 50-59  
80    99  Elisabeth Maloney       0:49:31 15:26 38  F      43       F Winner 
                                                           10       F 30-39  
81    219 Nicole Curran           0:49:54 15:33 50  F      44       F Winner 
                                                           27       F Master 
                                                           12       F 50-59  
82    85  Heather Justison        0:50:01 15:35 47  F      45       F Winner 
                                                           28       F Master 
                                                           9        F 40-49  
83    87  Barry Kirkpatrick       0:50:16 15:40 61  M      38       M Winner 
                                                           25       M Master 
                                                           4        M 60-69  
84    54  Richard Garrish         0:50:41 15:47 22  M      39       M Winner 
                                                           5        M 20-29  
85    40  Kendra DiOrio           0:50:52 15:51 52  F      46       F Winner 
                                                           29       F Master 
                                                           13       F 50-59  
86    17  Julia Bradshaw          0:51:36 16:04 20  F      47       F Winner 
                                                           4        F 20-29  
87    126 Jessica Pfennig         0:51:52 16:09 54  F      48       F Winner 
                                                           30       F Master 
                                                           14       F 50-59  
88    255 Susan Taylor            0:53:14 16:35 51  F      49       F Winner 
                                                           31       F Master 
                                                           15       F 50-59  
89    115 Samantha Neubert        0:54:38 17:01 46  F      50       F Winner 
                                                           32       F Master 
                                                           10       F 40-49  
90    188 Maureen Walsh           0:55:00 17:08 69  F      51       F Winner 
                                                           33       F Master 
                                                           7        F 60-69  
91    186 Kelly Trevor            0:55:00 17:08 52  F      52       F Winner 
                                                           34       F Master 
                                                           16       F 50-59  
92    187 Caitlin Trevor          0:55:00 17:08 17  F      53       F Winner 
                                                           3        F 14-19  
93    271 A. Maloney              0:55:20 17:14 11  F      54       F Winner 
                                                           2        F 1-13   
94    37  Emily DiOrio            0:55:42 17:21 18  F      55       F Winner 
                                                           4        F 14-19  
95    38  James DiOrio            0:55:45 17:22 57  M      40       M Winner 
                                                           26       M Master 
                                                           13       M 50-59  
96    39  James A DiOrio          0:55:45 17:22 15  M      41       M Winner 
                                                           5        M 14-19  
97    29  JB Codding              0:56:26 17:35 59  F      56       F Winner 
                                                           35       F Master 
                                                           17       F 50-59  
98    145 Joan Scone              0:57:56 18:03 78  F      57       F Winner 
                                                           36       F Master 
                                                           1        F 70-99  
99    57  Lisa Gibason            0:59:01 18:23 48  F      58       F Winner 
                                                           37       F Master 
                                                           11       F 40-49  
100   22  David Bryant            0:59:22 18:30 40  M      42       M Winner 
                                                           27       M Master 
                                                           8        M 40-49  
101   171 Amanda Trainer          0:59:36 18:34 42  F      59       F Winner 
                                                           38       F Master 
                                                           12       F 40-49  
102   93  Joan Lindsay            1:00:06 18:43 49  F      60       F Winner 
                                                           39       F Master 
                                                           13       F 40-49  
103   174 Sheila Walsh            1:00:18 18:47 56  F      61       F Winner 
                                                           40       F Master 
                                                           18       F 50-59  
104   173 Fiona Walsh             1:00:18 18:47 15  F      62       F Winner 
                                                           5        F 14-19  
105   220 Karen Tillman           1:00:50 18:57 45  F      63       F Winner 
                                                           41       F Master 
                                                           14       F 40-49  
106   121 Betty Olmstead          1:00:58 19:00 74  F      64       F Winner 
                                                           42       F Master 
                                                           2        F 70-99  
107   261 Brian Ney               1:01:39 19:12 36  M      43       M Winner 
                                                           4        M 30-39  
108   147 John Scott              1:02:02 19:20 61  M      44       M Winner 
                                                           28       M Master 
                                                           5        M 60-69  
109   149 Marcia Scott            1:02:02 19:20 61  F      65       F Winner 
                                                           43       F Master 
                                                           8        F 60-69  
110   210 Kelsey Boyd             1:04:35 20:07 29  F      66       F Winner 
                                                           5        F 20-29  
111   211 Mark Copple             1:04:35 20:07 34  M      45       M Winner 
                                                           5        M 30-39  
112   59  Mary Jo Gilligan        1:06:20 20:40 46  F      67       F Winner 
                                                           44       F Master 
                                                           15       F 40-49  
113   144 Tere Schubert           1:07:00 20:52 66  F      68       F Winner 
                                                           45       F Master 
                                                           9        F 60-69  
114   143 Nino Schubert           1:07:00 20:52 33  M      46       M Winner 
                                                           6        M 30-39  
115   24  Maddie Campbell         1:07:06 20:54 21  F      69       F Winner 
                                                           6        F 20-29  
116   73  Kim Hines               1:10:22 21:55 48  F      70       F Winner 
                                                           46       F Master 
                                                           16       F 40-49  
117   212 louis bartoshesky       1:10:54 22:05 75  M      47       M Winner 
                                                           29       M Master 
                                                           2        M 70-99  
118   248 LAURA Kosseim           1:11:00 22:07 52  F      71       F Winner 
                                                           47       F Master 
                                                           19       F 50-59  
119   45  Brett Emerick           1:12:02 22:26 43  M      48       M Winner 
                                                           30       M Master 
                                                           9        M 40-49  
120   48  R. Emerick              1:12:02 22:26 12  F      72       F Winner 
                                                           3        F 1-13   
121   46  E. Emerick              1:12:02 22:26 10  F      73       F Winner 
                                                           4        F 1-13   
122   47  F. Emerick              1:12:02 22:26 6   F      74       F Winner 
                                                           5        F 1-13   
123   49  Stacia Emerick          1:12:09 22:29 45  F      75       F Winner 
                                                           48       F Master 
                                                           17       F 40-49  
124   95  Nathan Logue            1:24:00 26:10 14  M      49       M Winner 
                                                           6        M 14-19  
125   142 Carie Sadowski          1:44:39 32:36 48  F      76       F Winner 
                                                           49       F Master 
                                                           18       F 40-49  
126   141 A. Sadowski             1:44:39 32:36 12  F      77       F Winner 
                                                           6        F 1-13   


Top Male Finisher
Place Name         Bib Age Overall Location    Time  
===== ============ === === ======= =========== ===== 
1     Titus Lorupe 182 25  1       Nairobi  KE 14:59 


Top Female Finisher
Place Name             Bib Age Overall Location        Time  
===== ================ === === ======= =============== ===== 
1     Janet Somerville 155 51  14      Hockessin DE US 25:56 


Top Male Masters
Place Name        Bib Age Overall Location     Time  
===== =========== === === ======= ============ ===== 
1     Steve Sinko 152 44  2       Newark DE US 17:37 


Top Female Masters
Place Name         Bib Age Overall Location     Time  
===== ============ === === ======= ============ ===== 
1     Jane Kovicak 88  47  18      Elkton MD US 27:24 


Male 13 and Under
Place Name       Bib Age Overall Location         Time  
===== ========== === === ======= ================ ===== 
1     E. Maloney 100 9   65      Georgetown DE US 42:00 


Male 14 to 19
Place Name           Bib Age Overall Location         Time  
===== ============== === === ======= ================ ===== 
1     Luke Maloney   101 14  6       Georgetown DE US 23:21 
2     Tommy Gilligan 63  18  8       Middletown DE US 24:42 
3     Ryan Gilligan  60  16  42      Middletown DE US 31:49 
4     Noah Bradshaw  18  19  70      Elkton MD US     42:50 
5     James A DiOrio 39  15  96      Newark DE US     55:45 


Male 20 to 29
Place Name            Bib Age Overall Location                    Time  
===== =============== === === ======= =========================== ===== 
1     Craig Klevan    236 21  10      Newark DE US                25:28 
2     Alex Grant      66  22  27      Newark DE US                29:05 
3     Sam Trevor      258 21  28      Kingston upon Thames LND GB 29:34 
4     Jeff Lovett     237 29  66      Middletown DE US            42:10 
5     Richard Garrish 54  22  84      Aldan PA US                 50:41 


Male 30 to 39
Place Name             Bib Age Overall Location         Time    
===== ================ === === ======= ================ ======= 
1     Nathaniel Graber 65  36  4       New Castle DE US 20:22   
2     Wayne Maloney    102 38  9       Georgetown DE US 24:54   
3     Ed Dolphin       41  34  20      Notre Dame IN US 27:59   
4     Brian Ney        261 36  107     Lincoln DE US    1:01:39 
5     Mark Copple      211 34  111     New Castle DE US 1:04:35 


Male 40 to 49
Place Name           Bib Age Overall Location           Time  
===== ============== === === ======= ================== ===== 
1     John Fazio     256 45  3       Cochranville PA US 19:57 
2     Sean Gilligan  61  46  5       Middletown DE US   22:07 
3     David Satran   193 48  11      Wilmington DE US   25:28 
4     Joseph Handlon 221 46  16      Wilmington DE US   26:29 
5     Daniel Halsey  198 46  50      Dover DE US        35:07 


Male 50 to 59
Place Name            Bib Age Overall Location                    Time  
===== =============== === === ======= =========================== ===== 
1     Stephen Pollard 132 53  7       Kennett Square PA US        24:00 
2     Scott Silver    151 53  12      Middletown DE US            25:41 
3     Andrew Shearer  241 56  13      Bear DE US                  25:46 
4     James Esrey     239 58  15      Middletown DE US            25:57 
5     Mark Trevor     257 55  30      Kingston upon Thames LND GB 29:44 


Male 60 to 69
Place Name              Bib Age Overall Location        Time    
===== ================= === === ======= =============== ======= 
1     Jeff Leggett      267 60  23      Newark DE US    28:24   
2     Dickie Burgess    245 65  25      Milford DE US   28:50   
3     L. Stephen Cleary 27  67  71      Hockessin DE US 43:01   
4     Barry Kirkpatrick 87  61  83      Newark DE US    50:16   
5     John Scott        147 61  108     Dagsboro DE US  1:02:02 


Male 70 and Over
Place Name              Bib Age Overall Location         Time    
===== ================= === === ======= ================ ======= 
1     Jim Peterson      125 82  69      longmont CO US   42:43   
2     louis bartoshesky 212 75  117     Wilmington DE US 1:10:54 


Female 13 and Under
Place Name       Bib Age Overall Location         Time    
===== ========== === === ======= ================ ======= 
1     E. Maloney 272 7   68      Georgetown DE US 42:28   
2     A. Maloney 271 11  93      Georgetown DE US 55:20   
3     R. Emerick 48  12  120     Newark DE US     1:12:02 
4     E. Emerick 46  10  121     Newark DE US     1:12:02 
5     F. Emerick 47  6   122     Newark DE US     1:12:02 


Female 14 to 19
Place Name            Bib Age Overall Location         Time    
===== =============== === === ======= ================ ======= 
1     casi cribb      33  19  45      Newark DE US     33:30   
2     Katherine Lynch 253 18  78      Narberth PA US   48:16   
3     Caitlin Trevor  187 17  92      Wilmington DE US 55:00   
4     Emily DiOrio    37  18  94      Newark DE US     55:42   
5     Fiona Walsh     173 15  104     Wilmington DE US 1:00:18 


Female 20 to 29
Place Name            Bib Age Overall Location                    Time    
===== =============== === === ======= =========================== ======= 
1     Sophie Taraniuk 259 21  29      Kingston upon Thames LND GB 29:36   
2     Leanne Bregni   216 27  36      Middletown DE US            31:17   
3     Julie Macchione 97  20  44      Galena MD US                32:28   
4     Julia Bradshaw  17  20  86      Elkton MD US                51:36   
5     Kelsey Boyd     210 29  110     New Castle DE US            1:04:35 


Female 30 to 39
Place Name               Bib Age Overall Location          Time  
===== ================== === === ======= ================= ===== 
1     Jenna Sinnamon     153 30  17      Townsend DE US    26:58 
2     April Corrales     30  32  26      Middletown DE US  28:55 
3     Kristen Manderachi 103 36  33      Springfield PA US 30:51 
4     Amanda Maier       98  32  39      Townsend DE US    31:33 
5     Lindsay Jewell     82  33  49      Townsend DE US    34:45 


Female 40 to 49
Place Name             Bib Age Overall Location           Time  
===== ================ === === ======= ================== ===== 
1     Kelly Staehle    254 40  19      Newark DE US       27:27 
2     Jessica Corson   31  49  34      Chalfont PA US     31:01 
3     Angela Hale      67  43  40      Catonsville MD US  31:40 
4     Lori Mcfarland   183 47  41      West Chester PA US 31:47 
5     Elizabeth Traver 172 47  48      Middletown DE US   34:42 


Female 50 to 59
Place Name                    Bib Age Overall Location         Time  
===== ======================= === === ======= ================ ===== 
1     Jeanine Heath           206 56  21      Bear DE US       28:14 
2     Martina Thiel-Poblotzki 240 56  24      Middletown DE US 28:24 
3     Linda Davis             184 51  35      Dover DE US      31:17 
4     Dawn Land               90  55  47      Middletown DE US 33:58 
5     Carolyn Bradshaw        16  52  52      Elkton MD US     35:15 


Female 60 to 69
Place Name                Bib Age Overall Location         Time  
===== =================== === === ======= ================ ===== 
1     Mary Ward Hutchison 235 61  22      Lewes DE US      28:23 
2     Susan Merkel        110 60  43      Newark DE US     32:09 
3     Susan Maze          106 61  54      Media PA US      36:25 
4     Zoe Brady           20  66  74      Landenberg PA US 43:42 
5     Deanna Carmean      197 69  76      Millsboro DE US  45:03 


Female 70 and Over
Place Name           Bib Age Overall Location             Time    
===== ============== === === ======= ==================== ======= 
1     Joan Scone     145 78  98      Kennett Square PA US 57:56   
2     Betty Olmstead 121 74  106     Wilmington DE US     1:00:58 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.