Results For
Space Coast Triathlon

Cocoa Beach, FL 32922
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name             Gender City              State Country Swim    Swim  Swim  TR 1    Bike    Bike     Bike  TR 2    Run     Run   Run   Clock     Chip      Pace    Age Age        Division Division  
                                                                          Pace  Place                 Pace     Place                 Pace  Place Time      Time                  Percentage Place              
===== === ================ ====== ================= ===== ======= ======= ===== ===== ======= ======= ======== ===== ======= ======= ===== ===== ========= ========= ======= === ========== ======== ========= 
1     202 Adam Hart        M      Oviedo                          0:07:36 15:11 1     0:02:39 0:41:28 15.9 mph 3     0:00:48 0:23:49 7:41  1     1:16:19.7 1:16:19.7 1:16:20 37  5.0        1        M First T 
2     200 Frank Blossfeldt M      Ketsch                  GE      0:09:03 18:05 3     0:03:41 0:39:27 16.7 mph 1     0:01:03 0:26:24 8:31  4     1:19:36.7 1:19:36.7 1:19:37 41  5.0        2        M First T 
3     206 John Perez       M      Winter Park                     0:08:16 16:32 2     0:02:37 0:42:50 15.4 mph 4     0:00:26 0:25:30 8:14  2     1:19:39.1 1:19:39.1 1:19:39 39  4.9        3        M First T 
4     236 Michelle Smith   F      Melbourne                       0:09:52 19:43 5     0:04:07 0:44:46 14.8 mph 6     0:00:59 0:29:19 9:27  6     1:29:02.7 1:29:02.7 1:29:03 32  4.7        1        F First T 
5     209 Kurt Waterman    M      Indialantic                     0:12:23 24:46 10    0:03:07 0:43:10 15.3 mph 5     0:01:38 0:30:17 9:46  7     1:30:35.3 1:30:35.3 1:30:35 41  4.4        4        M First T 
6     201 Scott Harris     M      Suntree                         0:10:06 20:12 7     0:03:43 0:45:11 14.6 mph 7     0:01:48 0:31:43 10:14 8     1:32:30.5 1:32:30.5 1:32:31 51  4.6        5        M First T 
7     207 James Snook      M      Lake Mary                       0:18:28 36:55 13    0:02:48 0:40:36 16.3 mph 2     0:01:51 0:29:10 9:25  5     1:32:54.0 1:32:54.0 1:32:54 47  4.5        1        M 0-99    
8     307 Sonja Waterman   F      Indialantic       FL    US      0:09:36 19:13 4     0:05:33 0:50:01 13.2 mph 8     0:02:01 0:31:55 10:18 9     1:39:07.0 1:39:07.0 1:39:07 26  4.2        2        F First T 
9     208 Omar Trujillo    M      Miami                           0:12:04 24:09 9     0:04:11 0:59:01 11.2 mph 11    0:00:51 0:26:23 8:31  3     1:42:30.1 1:42:30.1 1:42:30 22  3.6        2        M 0-99    
10    160 Laura Kramer     F      Hutchinson Island               0:10:03 20:06 6     0:04:16 0:52:37 12.5 mph 9     0:00:45 0:35:13 11:21 12    1:42:53.9 1:42:53.9 1:42:54 53  5.0        3        F First T 
11    187 Patti Hinckley   F      Port Saint Lucie                0:13:49 27:37 11    0:01:19 0:55:42 11.8 mph 10            0:32:08 10:22 10    1:42:57.8 1:42:57.8 1:42:58 60  5.5        4        F First T 
12    205 Derwin Oviedo    M      Cape Canaveral                  0:11:23 22:47 8     0:04:14 0:59:12 11.1 mph 12    0:01:59 0:33:04 10:40 11    1:49:52.0 1:49:52.0 1:49:52 39  3.5        3        M 0-99    
13    173 Michelle Truong  F      Cocoa                           0:16:30 33:00 12    0:04:37 1:05:01 10.1 mph 13    0:02:02 0:39:32 12:45 13    2:07:41.7 2:07:41.7 2:07:42 47  3.8        5        F First T 


Top Male Finisher - First Timer
Place Name             Bib Age Overall Gender Location      Time      
===== ================ === === ======= ====== ============= ========= 
1     Adam Hart        202 37  1       M      Oviedo        1:16:19.7 
2     Frank Blossfeldt 200 41  2       M      Ketsch  GE    1:19:36.7 
3     John Perez       206 39  3       M      Winter Park   1:19:39.1 
4     Kurt Waterman    209 41  5       M      Indialantic   1:30:35.3 
5     Scott Harris     201 51  6       M      Suntree       1:32:30.5 


Top Female Finisher - First Timer
Place Name            Bib Age Overall Gender Location            Time      
===== =============== === === ======= ====== =================== ========= 
1     Michelle Smith  236 32  4       F      Melbourne           1:29:02.7 
2     Sonja Waterman  307 26  8       F      Indialantic FL US   1:39:07.0 
3     Laura Kramer    160 53  10      F      Hutchinson Island   1:42:53.9 
4     Patti Hinckley  187 60  11      F      Port Saint Lucie    1:42:57.8 
5     Michelle Truong 173 47  13      F      Cocoa               2:07:41.7 


Male
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============= === === ======= ====== ================ ========= 
1     James Snook   207 47  7       M      Lake Mary        1:32:54.0 
2     Omar Trujillo 208 22  9       M      Miami            1:42:30.1 
3     Derwin Oviedo 205 39  12      M      Cape Canaveral   1:49:52.0 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.