Results For
Lake Sammamish Half Marathon

Redmond, WA 98052
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                           Chip Time  Pace  Sex Gender Place Age City               State Division Division  
                                                                                                        Place              
===== === ============================== ========== ===== === ============ === ================== ===== ======== ========= 
1     377 Paul Young                     1:14:15.46 5:40  M   1            29  Seattle            WA    1        M Overall 
                                                                                                        1        M25-29    
2     351 Thomas Valente                 1:17:07.93 5:53  M   2            29  Seattle            WA    2        M Overall 
                                                                                                        2        M25-29    
3     369 Kyle Kenny                     1:21:23.16 6:13  M   3            27  Redmond            WA    3        M Overall 
                                                                                                        3        M25-29    
4     400 Jawn Angus                     1:22:16.79 6:17  M   4            44  Seattle            WA    1        M40-44    
5     4   Sasha Waring                   1:22:44.98 6:19  M   5            39  Seattle            WA    1        M35-39    
6     9   Roy Biron                      1:26:28.56 6:36  M   6            47  Redmond            WA    1        M45-49    
7     8   Brendan Dell                   1:27:46.46 6:42  M   7            38  Lake Oswego        OR    2        M35-39    
8     19  Huy Son                        1:28:01.42 6:43  M   8            39  Seattle            WA    3        M35-39    
9     350 Mitchell Nolan                 1:28:51.06 6:47  M   9            26  Seattle            WA    4        M25-29    
10    12  Alain Durand                   1:29:05.99 6:48  M   10           53  Bellevue           WA    1        M50-54    
11    10  Emily Brain                    1:30:15.31 6:53  F   1            37  Seattle            WA    1        F Overall 
                                                                                                        1        F35-39    
12    13  Richard Kassissieh             1:32:04.74 7:02  M   11           51  Seattle            WA    2        M50-54    
13    42  Derek Damon                    1:32:25.84 7:03  M   12           49  Bellingham         WA    2        M45-49    
14    20  David Childs                   1:32:45.78 7:05  M   13           59  Seattle            WA    1        M55-59    
15    17  Mike Ricks                     1:33:27.41 7:08  M   14           41  Auburn             WA    2        M40-44    
16    23  Geoffrey Gund                  1:33:27.50 7:08  M   15           32  Seattle            WA    1        M30-34    
17    16  Danielle Henty                 1:33:35.52 7:09  F   2            42  Seattle            WA    2        F Overall 
                                                                                                        1        F40-44    
18    21  Laura Breymann                 1:34:14.54 7:12  F   3            40  Kirkland           WA    3        F Overall 
                                                                                                        2        F40-44    
19    46  Nate Weber                     1:34:14.54 7:12  M   16           23  Lake Tapps         WA    1        M20-24    
20    14  Luke Kucera                    1:35:05.12 7:16  M   17           28  Redmond            WA    5        M25-29    
21    33  Jeffrey Ott                    1:35:08.12 7:16  M   18           36  Redmond            WA    4        M35-39    
22    67  Tyler Reynolds                 1:35:28.78 7:17  M   19           37  Renton             WA    5        M35-39    
23    60  Nick Trine                     1:35:42.03 7:18  M   20           30  Seattle            WA    2        M30-34    
24    397 Jordan Clizer                  1:35:59.01 7:20  M   21           24  Seattle            WA    2        M20-24    
25    38  Branden karow                  1:36:11.73 7:21  M   22           40  Seattle            WA    3        M40-44    
26    40  Christine Palmer               1:36:29.24 7:22  F   4            36  Gig Harbor         WA    2        F35-39    
27    66  Katie O'Hollaren               1:36:35.63 7:22  F   5            30  Tacoma             WA    1        F30-34    
28    110 Julia Couch                    1:36:51.45 7:24  F   6            14  Lake Tapps         WA    1        F01-14    
29    22  Saeed Noursalehi               1:36:55.72 7:24  M   23           39  Seattle            WA    6        M35-39    
30    26  Jesika Johnson                 1:37:27.97 7:26  F   7            34  Fircrest           WA    2        F30-34    
31    29  Jenna Gorham                   1:37:37.39 7:27  F   8            49  Sammamish          WA    1        F45-49    
32    27  Caroline Koplowitz             1:37:39.37 7:27  F   9            36  Seattle            WA    3        F35-39    
33    65  Jenna Nelson                   1:37:42.65 7:28  F   10           34  Kirkland           WA    3        F30-34    
34    64  Colin Mieling                  1:37:44.93 7:28  M   24           38  Seattle            WA    7        M35-39    
35    68  Scott Lawrence                 1:39:00.98 7:34  M   25           57  Seattle            WA    2        M55-59    
36    47  Pieter Wigleven                1:39:07.34 7:34  M   26           38  Redmond            WA    8        M35-39    
37    62  Jeff Jorgenson                 1:39:11.70 7:34  M   27           46  Bellevue           WA    3        M45-49    
38    74  Ronald burt                    1:39:47.65 7:37  M   28           43  Tacoma             WA    4        M40-44    
39    53  Bradley Harrison               1:39:54.81 7:38  M   29           38  Seattle            WA    9        M35-39    
40    28  Katie O'Sullivan               1:40:02.75 7:38  F   11           51  Seattle            WA    1        F50-54    
41    370 Carol Sexton                   1:40:07.65 7:39  F   12           63  Woodinville        WA    1        F60-64    
42    371 Brandon Johnson                1:40:15.10 7:39  M   30           40  Selah              WA    5        M40-44    
43    111 Josh Donaldson                 1:40:40.01 7:41  M   31           33  Longview           WA    3        M30-34    
44    25  Ran Huo                        1:41:27.31 7:45  F   13           32  Seattle            WA    4        F30-34    
45    34  Erika Whinihan                 1:41:27.38 7:45  F   14           41  Seattle            WA    3        F40-44    
46    399 Keith Ryan                     1:41:39.03 7:46  M   32           27  Seabeck            WA    6        M25-29    
47    50  Diane Haensel                  1:41:40.73 7:46  F   15           49  Covington          WA    2        F45-49    
48    61  Duane Walz                     1:42:11.04 7:48  M   33           53  Olympia            WA    3        M50-54    
49    5   Nick Fetner                    1:42:21.03 7:49  M   34           31  Seattle            WA    4        M30-34    
50    152 Daryl Wilson                   1:42:40.53 7:50  M   35           54  Woodinville        WA    4        M50-54    
51    58  Lucas Parzych                  1:42:51.91 7:51  M   36           20  Silverdale         WA    3        M20-24    
52    41  Christopher Rich               1:43:03.38 7:52  M   37           41  Lake Stevens       WA    6        M40-44    
53    104 Ryan Ritchie                   1:43:29.34 7:54  M   38           38  Bellevue           WA    10       M35-39    
54    57  Enid Moore                     1:43:40.85 7:55  F   16           61  Seattle            WA    2        F60-64    
55    71  Alexis Taladay                 1:43:45.99 7:55  F   17           39  Tacoma             WA    4        F35-39    
56    37  Jon Hall                       1:43:47.02 7:55  M   39           47  Seattle            WA    4        M45-49    
57    76  Alan Keizur                    1:44:02.81 7:57  M   40           51  Sammamish          WA    5        M50-54    
58    197 Kyle Ryan                      1:44:08.36 7:57  M   41           34  Sammamish          WA    5        M30-34    
59    45  MATTHIEU Marescaux             1:44:25.71 7:58  M   42           48  Seattle            WA    5        M45-49    
60    146 Griffin Barnett                1:44:38.47 7:59  M   43           21  Bellevue           WA    4        M20-24    
61    55  Prasenjit Dasgupta             1:44:39.82 7:59  M   44           44  Redmond            WA    7        M40-44    
62    137 Micah Jones                    1:44:43.51 8:00  M   45           25  Silverdale         WA    7        M25-29    
63    88  Lauren Bukoskey                1:45:09.84 8:02  F   18           23  Seattle            WA    1        F20-24    
64    69  Jennifer O'Meara               1:45:34.73 8:04  F   19           41  Renton             WA    4        F40-44    
65    393 Levi Blakeway                  1:45:39.53 8:04  M   46           33  Snohomish          WA    6        M30-34    
66    36  Aaron Fleegle                  1:45:41.87 8:04  M   47           28  Fircrest           WA    8        M25-29    
67    103 Brandon Parks                  1:45:56.46 8:05  M   48           40  Sammamish          WA    8        M40-44    
68    101 Mike Fanning                   1:45:56.63 8:05  M   49           40  Seattle            WA    9        M40-44    
69    121 Trevor Henton                  1:46:06.45 8:06  M   50           34  Spokane            WA    7        M30-34    
70    70  Carly Salerno                  1:46:07.03 8:06  F   20           26  Redmond            WA    1        F25-29    
71    80  Kate Kirkpatrick               1:46:45.70 8:09  F   21           38  Anacortes          WA    5        F35-39    
72    94  Jordan Elder                   1:47:01.99 8:10  M   51           28  Redmond            WA    9        M25-29    
73    398 Mark Prentice                  1:48:22.21 8:16  M   52           36  Seattle            WA    11       M35-39    
74    1   Marisa Toth                    1:48:34.28 8:17  F   22           33  Seattle            WA    5        F30-34    
75    115 Adnan Mujic                    1:48:40.46 8:18  M   53           31  Renton             WA    8        M30-34    
76    129 Grace Chorey                   1:48:47.17 8:18  F   23           40  SammamishSammamish WA    5        F40-44    
77    142 Shihong Ni                     1:48:49.27 8:18  F   24           44  Renton             WA    6        F40-44    
78    372 Nancy Patel                    1:49:02.24 8:19  F   25           43  Seattle            WA    7        F40-44    
79    52  Theresa Inkley                 1:49:16.96 8:21  F   26           31  Maple Valley       WA    6        F30-34    
80    112 Kathirazhagan Appavoo          1:49:19.04 8:21  M   54           40  Sammamish          WA    10       M40-44    
81    161 Keri Clark                     1:49:22.70 8:21  M   55           51  Sammamish          WA    6        M50-54    
82    85  Gil Littman                    1:49:32.88 8:22  M   56           36  Bellevue           WA    12       M35-39    
83    315 Jessica Secan                  1:49:40.76 8:22  F   27           39  Kirkland           WA    6        F35-39    
84    125 Arielle Trumble                1:49:43.86 8:23  F   28           29  Seattle            WA    2        F25-29    
85    82  Lisa Blauvelt                  1:49:48.07 8:23  F   29           54  Renton             WA    2        F50-54    
86    79  Mark Westmoreland              1:49:52.90 8:23  M   57           52  Sammamish          WA    7        M50-54    
87    81  Jill Blackburn                 1:50:02.11 8:24  F   30           50  Seattle            WA    3        F50-54    
88    78  Genie Templeton                1:50:06.84 8:24  F   31           40  Snoqualmie         WA    8        F40-44    
89    89  Courtney Curts                 1:50:30.63 8:26  F   32           30  Carnation          WA    7        F30-34    
90    188 Liz LeBreton                   1:50:34.00 8:26  F   33           38  Seattle            WA    7        F35-39    
91    136 Tara Fernalld                  1:51:06.06 8:29  F   34           40  Puyallup           WA    9        F40-44    
92    75  Keomany Riley                  1:51:37.76 8:31  F   35           51  Snoqualmie         WA    4        F50-54    
93    124 Gary Thompson                  1:51:40.95 8:32  M   58           54  Edmonds            WA    8        M50-54    
94    63  Rachel LeBlanc                 1:51:45.98 8:32  F   36           31  Seattle            WA    8        F30-34    
95    98  Jeff Teper                     1:52:00.63 8:33  M   59           56  Medina             WA    3        M55-59    
96    373 Jason Kaufman                  1:52:13.78 8:34  M   60           47  Sammamish          WA    6        M45-49    
97    105 Laura Robinson                 1:52:28.92 8:35  F   37           40  Seattle            WA    10       F40-44    
98    51  Rebecca Adamson                1:53:09.63 8:38  F   38           46  Sammamish          WA    3        F45-49    
99    96  Paul Luedtke                   1:53:22.08 8:39  M   61           38  Seattle            WA    13       M35-39    
100   92  Hana Rubin                     1:54:13.03 8:43  F   39           45  Seattle            WA    4        F45-49    
101   106 Scott Baumeier                 1:54:36.31 8:45  M   62           58  Woodinville        WA    4        M55-59    
102   123 Jonathan Peebles               1:54:55.91 8:46  M   63           60  Snoqualmie         WA    1        M60-64    
103   169 Jason Sellers                  1:55:07.84 8:47  M   64           50  Fife               WA    9        M50-54    
104   190 Crystal Side                   1:55:17.69 8:48  F   40           37  Colbert            WA    8        F35-39    
105   90  Gregory George                 1:55:19.92 8:48  M   65           32  Arlington          WA    9        M30-34    
106   181 Adam Couch                     1:55:30.08 8:49  M   66           43  Lake Tapps         WA    11       M40-44    
107   158 James Marshall                 1:56:00.22 8:51  M   67           36  Sammamish          WA    14       M35-39    
108   113 Keith Borland                  1:56:34.20 8:54  M   68           36  Kenmore            WA    15       M35-39    
109   87  Nick Alexander                 1:56:35.65 8:54  M   69           31  Puyallup           WA    10       M30-34    
110   147 Jeffrey Carl                   1:56:43.65 8:55  M   70           47  Redmond            WA    7        M45-49    
111   379 Hara Kannajosyula              1:56:58.81 8:56  M   71           44  Kent               WA    12       M40-44    
112   86  Ashley Smith                   1:57:15.37 8:57  F   41           33  Lynnwood           WA    9        F30-34    
113   126 Tamaria Sanderson              1:57:28.34 8:58  F   42           43  Kirkland           WA    11       F40-44    
114   127 Anne Philpot                   1:57:43.06 8:59  F   43           26  Bellingham         WA    3        F25-29    
115   119 Josh Anderson                  1:57:44.23 8:59  M   72           35  Seattle            WA    16       M35-39    
117   120 Caedmon Cahill                 1:58:36.41 9:03  F   45           42  Seattle            WA    12       F40-44    
118   187 Missy Green                    1:58:51.04 9:04  F   46           41  Seattle            WA    13       F40-44    
119   107 Tim Montgomery                 1:58:59.65 9:05  M   73           42  Gig Harbor         WA    13       M40-44    
120   396 Tyrone Robuck                  1:58:59.70 9:05  M   74           42  Gig Harbor         WA    14       M40-44    
121   108 Cameron Pruitt                 1:59:00.75 9:05  M   75           42  Gig Harbor         WA    15       M40-44    
122   183 Isaac Sek                      1:59:03.44 9:05  M   76           26  Seattle            WA    10       M25-29    
123   144 Zarry Tavakkol                 1:59:03.76 9:05  F   47           42  Kirkland           WA    14       F40-44    
124   128 Terry Wong                     1:59:18.50 9:06  M   77           71  Seattle            WA    1        M70-74    
125   186 John Chan                      1:59:32.29 9:08  M   78           45  Issaquah           WA    8        M45-49    
126   196 Heidi Buker                    1:59:52.97 9:09  F   48           42  Anacortes          WA    15       F40-44    
127   114 Peter Heckel                   1:59:53.14 9:09  M   79           55  Shoreline          WA    5        M55-59    
128   231 Christine Lewis                1:59:59.13 9:10  F   49           49  Tacoma             WA    6        F45-49    
129   374 Janet Yoest                    2:00:00.34 9:10  F   50           57  Auburn             WA    1        F55-59    
130   134 Anne Selinger-Cox              2:00:15.20 9:11  F   51           64  Redmond            WA    3        F60-64    
131   195 Sofia Wahaj                    2:01:11.17 9:15  F   52           45  Maple Valley       WA    7        F45-49    
132   130 Vik Ignacio                    2:01:13.72 9:15  M   80           38  Carnation          WA    17       M35-39    
133   166 Kamiah Cyr                     2:01:17.71 9:16  F   53           42  Maple Valley       WA    16       F40-44    
134   259 Jake Harding                   2:02:02.53 9:19  M   81           34  Seattle            WA    11       M30-34    
135   380 Chad Sage                      2:02:05.99 9:19  M   82           42  Anacortes          WA    16       M40-44    
136   348 Bill Gehle                     2:02:22.85 9:21  M   83           59  Seattle            WA    6        M55-59    
137   209 Hannah Couch                   2:02:33.28 9:21  F   54           16  Lake Tapps         WA    1        F15-19    
138   199 Dean Faber                     2:02:38.97 9:22  M   84           62  Bothell            WA    2        M60-64    
139   177 Laura Sanderson                2:02:54.20 9:23  F   55           43  Seattle            WA    17       F40-44    
140   182 Katherine Mraz                 2:03:00.41 9:23  F   56           33  Seattle            WA    10       F30-34    
141   150 Jeanne Fox                     2:03:33.58 9:26  F   57           49  Woodinville        WA    8        F45-49    
142   217 Doug Dossett                   2:03:36.84 9:26  M   85           50  Kenmore            WA    10       M50-54    
143   132 Kate Parsons Proctor           2:03:38.03 9:26  F   58           22  Sammamish          WA    2        F20-24    
144   116 Angela Russell                 2:03:46.06 9:27  F   59           42  Tacoma             WA    18       F40-44    
145   176 Noy Monserate                  2:04:20.38 9:29  M   86           50  Renton             WA    11       M50-54    
146   184 Brian James                    2:04:22.04 9:30  M   87           30  Seattle            WA    12       M30-34    
147   255 KATHRYN TONDER                 2:04:51.47 9:32  F   60           47  Sammamish          WA    9        F45-49    
148   198 Vagner Andrade                 2:05:36.36 9:35  M   88           49  Sammamish          WA    9        M45-49    
149   366 Zoe Fredach                    2:06:33.24 9:40  F   61           13  Bonney Lake        WA    2        F01-14    
150   220 Andrea Pearson                 2:06:38.18 9:40  F   62           43  Bonney Lake        WA    19       F40-44    
151   185 Jennifer Anderson              2:07:35.22 9:44  F   63           48  Steilacoom         WA    10       F45-49    
152   192 Gretchen Stoskopf Hedges       2:08:15.59 9:47  F   64           49  Lake Stevens       WA    11       F45-49    
153   135 LeeAnn Dunham                  2:08:18.62 9:48  F   65           46  Bellevue           WA    12       F45-49    
154   139 Mattie Adam                    2:08:45.93 9:50  F   66           25  Oakland            CA    4        F25-29    
155   56  Todd Krinke                    2:08:46.02 9:50  M   89           36  Seattle            WA    18       M35-39    
156   225 Susan Baquero-Young            2:08:52.88 9:50  F   67           53  Bellevue           WA    5        F50-54    
157   174 JANNA FRIEDLY                  2:08:53.21 9:50  F   68           48  Bellevue           WA    13       F45-49    
158   235 Karin Williams                 2:08:56.22 9:51  F   69           41  Olympia            WA    20       F40-44    
159   72  Lorin Archibald                2:10:05.46 9:56  M   90           25  Issaquah           WA    11       M25-29    
160   73  Sarah Archibald                2:10:05.59 9:56  F   70           14  Renton             WA    3        F01-14    
161   207 Beth Koetting                  2:10:14.52 9:57  F   71           53  Bellevue           WA    6        F50-54    
162   224 Kruthika Banpur                2:10:29.62 9:58  F   72           30  Issaquah           WA    11       F30-34    
163   281 Angela Moore                   2:10:37.03 9:58  F   73           46  Buckley            WA    14       F45-49    
164   157 Adrian Marinescu               2:10:48.67 9:59  M   91           44  Sammamish          WA    17       M40-44    
165   263 Tia Nichols                    2:11:29.94 10:02 F   74           28  Bellevue           WA    5        F25-29    
166   213 Elizabeth Perry                2:11:40.85 10:03 F   75           41  Cashmere           WA    21       F40-44    
167   232 Sue Stevens                    2:11:49.47 10:04 F   76           52  Sammamish          WA    7        F50-54    
168   284 Kam Syed                       2:12:09.56 10:05 M   92           42  Sammamish          WA    18       M40-44    
169   200 John Hackstadt                 2:12:13.70 10:06 M   93           48  Anacortes          WA    10       M45-49    
170   194 Sheri Bair                     2:12:19.33 10:06 F   77           37  Seattle            WA    9        F35-39    
171   249 Drew Loukusa                   2:12:32.74 10:07 M   94           25  Bothell            WA    12       M25-29    
172   219 Kyra Hughes                    2:12:33.54 10:07 F   78           38  Sammamish          WA    10       F35-39    
173   95  Charlotte Garrison             2:12:58.19 10:09 F   79           57  Monroe             WA    2        F55-59    
174   236 Glenn Coil                     2:13:14.93 10:10 M   95           43  Redmond            WA    19       M40-44    
175   212 Sujit Patra                    2:13:15.39 10:10 M   96           40  Redmond            WA    20       M40-44    
176   395 Saravanan Murugesan            2:13:28.23 10:11 M   97           48  Bothell            WA    11       M45-49    
177   203 Tina Moody                     2:13:28.68 10:11 F   80           48  Forks              WA    15       F45-49    
178   248 Alexey Shiyan                  2:13:34.45 10:12 M   98           46  Redmond            WA    12       M45-49    
179   215 Miriam Schultz                 2:15:15.79 10:20 F   81           35  Kirkland           WA    11       F35-39    
180   205 Julianne DeMars                2:15:25.45 10:20 F   82           26  Kirkland           WA    6        F25-29    
181   171 Anonymous Participant          2:16:18.46 10:24 F   83           27                           7        F25-29    
182   358 Rachel Waite                   2:16:21.75 10:25 F   84           34  Seattle            WA    12       F30-34    
183   193 Jennifer MacCormack            2:17:08.22 10:28 F   85           50  Seattle            WA    8        F50-54    
184   233 Amy Warner                     2:17:36.72 10:30 F   86           55  Lake Stevens       WA    3        F55-59    
185   246 Brittany Stockton              2:17:41.34 10:31 F   87           30  Issaquah           WA    13       F30-34    
186   180 Kerstin Pepper                 2:17:45.88 10:31 F   88           43  Redmond            WA    22       F40-44    
187   247 Jessi Wasson                   2:18:18.07 10:33 F   89           36  Mercer Island      WA    12       F35-39    
188   357 Shailja Nair                   2:18:25.52 10:34 F   90           45  Medina             WA    16       F45-49    
189   145 richard Tran                   2:18:25.92 10:34 M   99           25  Bellevue           WA    13       M25-29    
190   208 Kyle Long                      2:18:32.10 10:35 M   100          30  Tacoma             WA    13       M30-34    
191   154 Kevin Dunn                     2:18:32.45 10:35 M   101          33  Bothell            WA    14       M30-34    
192   294 Carissa Benedict               2:18:46.10 10:36 F   91           48  Issaquah           WA    17       F45-49    
193   229 Kelli Milkey                   2:18:50.65 10:36 F   92           55  Edmonds            WA    4        F55-59    
194   148 Infinity Chandler              2:18:55.01 10:36 F   93           41  Issaquah           WA    23       F40-44    
195   149 Alicia Curry                   2:18:55.19 10:36 F   94           40  Issaquah           WA    24       F40-44    
196   202 Dominique McDonald             2:18:57.91 10:36 F   95           36  Forks              WA    13       F35-39    
197   375 Jorge Chavez                   2:19:52.00 10:41 M   102          49  Sammamish          WA    13       M45-49    
198   222 Robin Shealy                   2:20:05.69 10:42 F   96           39  Redmond            WA    14       F35-39    
199   218 Brian Foster                   2:21:09.58 10:47 M   103          49  Sammamish          WA    14       M45-49    
200   264 Junko Otsuki                   2:21:25.94 10:48 F   97           51  Bellevue           WA    9        F50-54    
201   359 Anonymous Participant          2:21:26.97 10:48 M   104          35                           19       M35-39    
202   242 Cindy Schuster                 2:21:36.42 10:49 F   98           40  Woodinville        WA    25       F40-44    
203   266 David Kopczynski               2:21:57.02 10:50 M   105          36  Sammamish          WA    20       M35-39    
204   267 Tai Kopczynski                 2:21:57.21 10:50 F   99           37  Sammamish          WA    15       F35-39    
205   301 Jenna Rerucha                  2:21:58.34 10:50 F   100          32  SEATTLE            WA    14       F30-34    
206   286 Ainsley Little                 2:22:00.70 10:50 F   101          16  Bellevue           WA    2        F15-19    
207   292 Manoj Swaminathan              2:22:31.13 10:53 M   106          45  Sammamish          WA    15       M45-49    
208   189 Matthew Mosbacher              2:22:59.83 10:55 M   107          39  Seattle            WA    21       M35-39    
209   216 David Jones                    2:23:23.62 10:57 M   108          68  Edmonds            WA    1        M65-69    
210   83  Jillian Fletcher               2:23:49.22 10:59 F   102          39  Kirkland           WA    16       F35-39    
211   317 Stephanie Benjamin             2:24:31.88 11:02 F   103          32  Snohomish          WA    15       F30-34    
212   346 Angela Rose                    2:24:36.10 11:02 F   104          50  Seattle            WA    10       F50-54    
213   118 Monika Woods                   2:24:39.90 11:03 F   105          48  Snohomish          WA    18       F45-49    
214   254 Heather Sellers                2:24:43.52 11:03 F   106          49  Snohomish          WA    19       F45-49    
215   252 Shelly Chavez                  2:24:43.66 11:03 F   107          50  Gig Harbor         WA    11       F50-54    
216   360 TERESA SOUCIE                  2:25:47.06 11:08 F   108          67  Seattle            WA    1        F65-69    
217   240 Pam Hayden                     2:25:59.36 11:09 F   109          45  Mercer Island      WA    20       F45-49    
218   282 M. Ramireddy                   2:26:14.13 11:10 M   109          12  Sammamish          WA    1        M01-14    
219   283 Vishnu Ramireddy               2:26:14.34 11:10 M   110          41  Sammamish          WA    21       M40-44    
220   269 Jack Riggin                    2:26:35.27 11:11 M   111          65  Yakima             WA    2        M65-69    
221   287 Danja Roberts                  2:27:05.39 11:14 F   110          54  North Bend         WA    12       F50-54    
222   237 Thomas Van de Velde            2:27:06.09 11:14 M   112          44  Redmond            WA    22       M40-44    
223   245 Vincent Bersagol               2:27:31.61 11:16 M   113          47  Redmond            WA    16       M45-49    
224   261 Zachary Levine                 2:28:15.51 11:19 M   114          37  Enumclaw           WA    22       M35-39    
225   271 Kristin Anderson               2:28:17.11 11:19 F   111          30  Seattle            WA    16       F30-34    
226   321 Reiko Hisamatsu                2:28:19.76 11:19 F   112          58  Sammamish          WA    5        F55-59    
227   280 Matt Glew                      2:28:24.30 11:20 M   115          41  Renton             WA    23       M40-44    
228   204 Samantha Scott                 2:28:54.42 11:22 F   113          31  Kent               WA    17       F30-34    
229   97  Brian Pendleton                2:29:29.58 11:25 M   116          40  Moses Lake         WA    24       M40-44    
230   312 Alison Makins                  2:29:32.82 11:25 F   114          37  Seattle            WA    17       F35-39    
231   163 Amanda Mills                   2:30:00.32 11:27 F   115          41  Sammamish          WA    26       F40-44    
232   297 Aleya Erickson                 2:30:52.81 11:31 F   116          24  Everett            WA    3        F20-24    
233   140 Scott Ambelang                 2:31:02.62 11:32 M   117          29  Bellevue           WA    14       M25-29    
234   296 Beth East                      2:31:48.05 11:35 F   117          61  Gulfport           MS    4        F60-64    
235   251 Whitney Loukusa                2:31:53.71 11:36 F   118          27  Bothell            WA    8        F25-29    
236   257 Kelly LoVoi                    2:32:45.82 11:40 F   119          30  Issaquah           WA    18       F30-34    
237   238 Shreekanth Balasubramanian     2:33:44.64 11:44 M   118          41  Bothell            WA    25       M40-44    
238   293 Andrea Stanek                  2:33:46.04 11:44 F   120          44  Duvall             WA    27       F40-44    
239   376 Debika Howard                  2:33:52.31 11:45 F   121          35  Bothell            WA    18       F35-39    
240   201 Abigail Lang                   2:35:19.33 11:51 F   122          31  Seattle            WA    19       F30-34    
241   274 Rachel Schopen                 2:36:03.43 11:55 F   123          52  Issaquah           WA    13       F50-54    
242   314 Kathryn Wickward               2:36:46.51 11:58 F   124          54  Seattle            WA    14       F50-54    
243   258 Caroline Harding               2:36:57.82 11:59 F   125          31  Seattle            WA    20       F30-34    
244   234 Katerina Ehrlich               2:37:01.65 11:59 F   126          41  Seattle            WA    28       F40-44    
245   302 Alisha Gentry                  2:37:46.02 12:03 F   127          41  University Place   WA    29       F40-44    
246   230 Roger Teel                     2:38:19.63 12:05 M   119          57  Port Orchard       WA    7        M55-59    
247   39  Shiv Kunderu                   2:38:20.53 12:05 M   120          36  Redmond            WA    23       M35-39    
248   227 Jenna Gray                     2:38:49.47 12:07 F   128          35  Renton             WA    19       F35-39    
249   295 Amy Dahlgren                   2:38:53.21 12:08 F   129          44  Seattle            WA    30       F40-44    
250   337 Gloria Vazquez                 2:39:15.31 12:09 F   130          52  Snoqualmie         WA    15       F50-54    
251   253 Merinda Clayton                2:39:37.66 12:11 F   131          39  Snoqualmie         WA    20       F35-39    
252   226 Tanya Faley                    2:41:48.77 12:21 F   132          51  Shoreline          WA    16       F50-54    
253   272 Kris Ocampo                    2:42:45.40 12:25 F   133          40  Sammamish          WA    31       F40-44    
254   304 Nicole Weir                    2:46:46.58 12:44 F   134          33  Everett            WA    21       F30-34    
255   365 Ajit Dash                      2:46:57.78 12:45 M   121          47  Sammamish          WA    17       M45-49    
256   143 Katelyn Page                   2:48:20.45 12:51 F   135          29  Bellevue           WA    9        F25-29    
257   298 Liz Harris Scruggs             2:49:26.70 12:56 F   136          27  Seattle            WA    10       F25-29    
258   285 Katherine Bigby                2:50:39.47 13:02 F   137          36  Seattle            WA    21       F35-39    
259   361 Gabriela Bureriu               2:51:38.32 13:06 F   138          39  Bothell            WA    22       F35-39    
260   362 Lucian Cocos                   2:51:38.58 13:06 F   139          37  Bothell            WA    23       F35-39    
261   332 Anonymous Participant          2:54:14.02 13:18 F   140          37                           24       F35-39    
262   307 angie holmes                   2:59:41.68 13:43 F   141          66  Long Beach         MS    2        F65-69    
263   331 Kristin Richardson             3:01:33.89 13:52 F   142          46  Kellogg            ID    21       F45-49    
264   327 Vidhyashankar Balasubramaniyan 3:02:51.41 13:58 M   122          44  Redmond            WA    26       M40-44    
265   330 Gayathri Ramadoss              3:02:51.96 13:58 F   143          43  Redmond            WA    32       F40-44    
266   309 Kari Scheff                    3:03:10.06 13:59 F   144          50  Seattle            WA    17       F50-54    
267   313 Beth Reddaway                  3:03:10.31 13:59 F   145          48  Seattle            WA    22       F45-49    
268   299 Adam Buttermore                3:05:31.30 14:10 M   123          39  Fall City          WA    24       M35-39    
269   316 Sarah Mongiat                  3:10:59.84 14:35 F   146          30  Seattle            WA    22       F30-34    
270   250 Julie Denberger                3:13:10.26 14:45 F   147          30  Seattle            WA    23       F30-34    
271   341 Jerry Thornton Jr.             3:13:25.16 14:46 M   124          60  Sumner             WA    3        M60-64    
272   340 Walter Hansen                  3:13:26.15 14:46 M   125          61  Sumner             WA    4        M60-64    
273   342 Wendy Fitzgerald               3:13:27.76 14:46 F   148          39  Sumner             WA    25       F35-39    
274   289 Adam Little                    3:19:23.51 15:13 M   126          18  Bellevue           WA    1        M15-19    
275   335 Anita Gregory                  3:27:29.05 15:50 F   149          62  Seattle            WA    5        F60-64    
276   329 Steve Kinney                   3:36:36.08 16:32 M   127          62  Bellevue           WA    5        M60-64    
277   326 John Waters                    3:44:12.53 17:07 M   128          64  Seattle            WA    6        M60-64    
278   325 Monica Rondon                  3:44:12.69 17:07 F   150          54  Seattle            WA    18       F50-54    
279   336 Amy Jo Pearsall                3:50:50.90 17:37 F   151          44  Auburn             WA    33       F40-44    
280   290 Derek Little                   3:51:51.31 17:42 M   129          53  Bellevue           WA    12       M50-54    
281   334 Lyn Frank                      4:00:20.85 18:21 F   152          51  Port Orchard       WA    19       F50-54    
282   333 Wendy Jones                    4:22:19.81 20:02 F   153          55  Sammamish          WA    6        F55-59    
283   328 Beverly Jones                  4:22:21.34 20:02 F   154          44  Bronx              NY    34       F40-44    
      394 Natalie Bourdon                1:57:51.36 9:00  F   44           46  Macon              GA    5        F45-49    


Male Overall Winners
Place Name           Bib Age Overall Location      Time       
===== ============== === === ======= ============= ========== 
1     Paul Young     377 29  1       Seattle WA US 1:14:15.46 
2     Thomas Valente 351 29  2       Seattle WA US 1:17:07.93 
3     Kyle Kenny     369 27  3       Redmond WA US 1:21:23.16 


Female Overall Winners
Place Name           Bib Age Overall Location       Time       
===== ============== === === ======= ============== ========== 
1     Emily Brain    10  37  11      Seattle WA US  1:30:15.31 
2     Danielle Henty 16  42  17      Seattle WA US  1:33:35.52 
3     Laura Breymann 21  40  18      Kirkland WA US 1:34:14.54 


Male 14 & Under
Place Name         Bib Age Overall Location        Time       
===== ============ === === ======= =============== ========== 
1     M. Ramireddy 282 12  218     Sammamish WA US 2:26:14.13 


Female 14 & Under
Place Name            Bib Age Overall Location          Time       
===== =============== === === ======= ================= ========== 
1     Julia Couch     110 14  28      Lake Tapps WA US  1:36:51.45 
2     Zoe Fredach     366 13  149     Bonney Lake WA US 2:06:33.24 
3     Sarah Archibald 73  14  160     Renton WA US      2:10:05.59 


Female 15 - 19
Place Name           Bib Age Overall Location         Time       
===== ============== === === ======= ================ ========== 
1     Hannah Couch   209 16  137     Lake Tapps WA US 2:02:33.28 
2     Ainsley Little 286 16  206     Bellevue WA US   2:22:00.70 


Male 15 - 19
Place Name        Bib Age Overall Location       Time       
===== =========== === === ======= ============== ========== 
1     Adam Little 289 18  274     Bellevue WA US 3:19:23.51 


Female 20 - 24
Place Name                 Bib Age Overall Location        Time       
===== ==================== === === ======= =============== ========== 
1     Lauren Bukoskey      88  23  63      Seattle WA US   1:45:09.84 
2     Kate Parsons Proctor 132 22  143     Sammamish WA US 2:03:38.03 
3     Aleya Erickson       297 24  232     Everett WA US   2:30:52.81 


Male 20 - 24
Place Name          Bib Age Overall Location         Time       
===== ============= === === ======= ================ ========== 
1     Nate Weber    46  23  19      Lake Tapps WA US 1:34:14.54 
2     Jordan Clizer 397 24  24      Seattle WA US    1:35:59.01 
3     Lucas Parzych 58  20  51      Silverdale WA US 1:42:51.91 


Female 25 - 29
Place Name            Bib Age Overall Location         Time       
===== =============== === === ======= ================ ========== 
1     Carly Salerno   70  26  70      Redmond WA US    1:46:07.03 
2     Arielle Trumble 125 29  84      Seattle WA US    1:49:43.86 
3     Anne Philpot    127 26  114     Bellingham WA US 1:57:43.06 


Male 25 - 29
Place Name           Bib Age Overall Location      Time       
===== ============== === === ======= ============= ========== 
1     Paul Young     377 29  1       Seattle WA US 1:14:15.46 
2     Thomas Valente 351 29  2       Seattle WA US 1:17:07.93 
3     Kyle Kenny     369 27  3       Redmond WA US 1:21:23.16 


Female 30 - 34
Place Name             Bib Age Overall Location       Time       
===== ================ === === ======= ============== ========== 
1     Katie O'Hollaren 66  30  27      Tacoma WA US   1:36:35.63 
2     Jesika Johnson   26  34  30      Fircrest WA US 1:37:27.97 
3     Jenna Nelson     65  34  33      Kirkland WA US 1:37:42.65 


Male 30 - 34
Place Name           Bib Age Overall Location       Time       
===== ============== === === ======= ============== ========== 
1     Geoffrey Gund  23  32  16      Seattle WA US  1:33:27.50 
2     Nick Trine     60  30  23      Seattle WA US  1:35:42.03 
3     Josh Donaldson 111 33  43      Longview WA US 1:40:40.01 


Female 35 - 39
Place Name               Bib Age Overall Location         Time       
===== ================== === === ======= ================ ========== 
1     Emily Brain        10  37  11      Seattle WA US    1:30:15.31 
2     Christine Palmer   40  36  26      Gig Harbor WA US 1:36:29.24 
3     Caroline Koplowitz 27  36  32      Seattle WA US    1:37:39.37 


Male 35 - 39
Place Name         Bib Age Overall Location          Time       
===== ============ === === ======= ================= ========== 
1     Sasha Waring 4   39  5       Seattle WA US     1:22:44.98 
2     Brendan Dell 8   38  7       Lake Oswego OR US 1:27:46.46 
3     Huy Son      19  39  8       Seattle WA US     1:28:01.42 


Female 40 - 44
Place Name           Bib Age Overall Location       Time       
===== ============== === === ======= ============== ========== 
1     Danielle Henty 16  42  17      Seattle WA US  1:33:35.52 
2     Laura Breymann 21  40  18      Kirkland WA US 1:34:14.54 
3     Erika Whinihan 34  41  45      Seattle WA US  1:41:27.38 


Male 40 - 44
Place Name          Bib Age Overall Location      Time       
===== ============= === === ======= ============= ========== 
1     Jawn Angus    400 44  4       Seattle WA US 1:22:16.79 
2     Mike Ricks    17  41  15      Auburn WA US  1:33:27.41 
3     Branden karow 38  40  25      Seattle WA US 1:36:11.73 


Female 45 - 49
Place Name            Bib Age Overall Location        Time       
===== =============== === === ======= =============== ========== 
1     Jenna Gorham    29  49  31      Sammamish WA US 1:37:37.39 
2     Diane Haensel   50  49  47      Covington WA US 1:41:40.73 
3     Rebecca Adamson 51  46  98      Sammamish WA US 1:53:09.63 


Male 45 - 49
Place Name           Bib Age Overall Location         Time       
===== ============== === === ======= ================ ========== 
1     Roy Biron      9   47  6       Redmond WA US    1:26:28.56 
2     Derek Damon    42  49  13      Bellingham WA US 1:32:25.84 
3     Jeff Jorgenson 62  46  37      Bellevue WA US   1:39:11.70 


Female 50 - 54
Place Name             Bib Age Overall Location      Time       
===== ================ === === ======= ============= ========== 
1     Katie O'Sullivan 28  51  40      Seattle WA US 1:40:02.75 
2     Lisa Blauvelt    82  54  85      Renton WA US  1:49:48.07 
3     Jill Blackburn   81  50  87      Seattle WA US 1:50:02.11 


Male 50 - 54
Place Name               Bib Age Overall Location       Time       
===== ================== === === ======= ============== ========== 
1     Alain Durand       12  53  10      Bellevue WA US 1:29:05.99 
2     Richard Kassissieh 13  51  12      Seattle WA US  1:32:04.74 
3     Duane Walz         61  53  48      Olympia WA US  1:42:11.04 


Female 55 - 59
Place Name               Bib Age Overall Location           Time       
===== ================== === === ======= ================== ========== 
1     Janet Yoest        374 57  129     Auburn WA US       2:00:00.34 
2     Charlotte Garrison 95  57  173     Monroe WA US       2:12:58.19 
3     Amy Warner         233 55  184     Lake Stevens WA US 2:17:36.72 


Male 55 - 59
Place Name           Bib Age Overall Location      Time       
===== ============== === === ======= ============= ========== 
1     David Childs   20  59  14      Seattle WA US 1:32:45.78 
2     Scott Lawrence 68  57  35      Seattle WA US 1:39:00.98 
3     Jeff Teper     98  56  95      Medina WA US  1:52:00.63 


Female 60 - 64
Place Name              Bib Age Overall Location          Time       
===== ================= === === ======= ================= ========== 
1     Carol Sexton      370 63  41      Woodinville WA US 1:40:07.65 
2     Enid Moore        57  61  54      Seattle WA US     1:43:40.85 
3     Anne Selinger-Cox 134 64  130     Redmond WA US     2:00:15.20 


Male 60 - 64
Place Name               Bib Age Overall Location         Time       
===== ================== === === ======= ================ ========== 
1     Jonathan Peebles   123 60  102     Snoqualmie WA US 1:54:55.91 
2     Dean Faber         199 62  138     Bothell WA US    2:02:38.97 
3     Jerry Thornton Jr. 341 60  271     Sumner WA US     3:13:25.16 


Female 65 - 69
Place Name          Bib Age Overall Location         Time       
===== ============= === === ======= ================ ========== 
1     TERESA SOUCIE 360 67  216     Seattle WA US    2:25:47.06 
2     angie holmes  307 66  262     Long Beach MS US 2:59:41.68 


Male 65 - 69
Place Name        Bib Age Overall Location      Time       
===== =========== === === ======= ============= ========== 
1     David Jones 216 68  209     Edmonds WA US 2:23:23.62 
2     Jack Riggin 269 65  220     Yakima WA US  2:26:35.27 


Male 70 - 74
Place Name       Bib Age Overall Location      Time      
===== ========== === === ======= ============= ========= 
1     Terry Wong 128 71  124     Seattle WA US 1:59:18.5 

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.