Your browser is using an outdated encryption protocol. On or before July 2018, you may no longer be able to access RunSignUp and other websites unless you update your browser.
Race Header

USATF National Club Cross Country


Sat December 9 2017
Location: Lexington, KY US 40511 Directions
Type: Run Only

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib  Name               Gender City                State Country Lap 1 Lap 1 Lap 2   Lap 2 Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division Team Name                             
                                                                             Pace          Pace  Time    Time              Percentage Place                                                   
===== ==== ================== ====== =================== ===== ======= ===== ===== ======= ===== ======= ======= ===== === ========== ======== ======== ===================================== 
1     1247 Joe Sheeran        M      Ellensburg          WA    US      14:33 3:38  29:29   3:41  29:29   29:29   4:56  60  65.4       1        M 60-64  Club Northwest A-3                    
2     1243 Rick Becker        M      Selah               WA    US      15:22 3:51  30:32   3:49  30:32   30:32   5:06  63  64.8       2        M 60-64  Club Northwest A-3                    
3     1211 Ken Youngers       M      Tucker              GA    US      15:09 3:47  30:38   3:50  30:38   30:38   5:07  61  63.5       3        M 60-64  Atlanta Track Club A-3                
4     1278 Matthew Curran     M      Gloucester          MA    US      15:19 3:50  31:20   3:55  31:20   31:20   5:14  60  61.5       4        M 60-64  Greater Lowell Road Runners A-3       
5     1207 Michael Anderson   M      Tucker              GA    US      16:03 4:00  32:36   4:04  32:36   32:36   5:27  60  59.1       5        M 60-64  Atlanta Track Club A-3                
6     1245 Greg Beyerlein     M      Mukilteo            WA    US                  32:54   4:07  32:54   32:54   5:30  64  60.6       6        M 60-64  Club Northwest A-3                    
7     1237 Kevin Nickodem     M      Chapel Hill         NC    US      16:14 4:04  32:55   4:07  32:55   32:55   5:30  61  59.1       7        M 60-64  Bull City Track Club E-3              
8     1306 Brian Cummins      M      Cortland            NY    US      16:14 4:04  32:57   4:07  32:57   32:57   5:30  62  59.5       8        M 60-64  Syracuse Track Club A-3               
9     1317 Russell Garrison   M      Marietta            OH    US                  33:15   4:09  33:15   33:15   5:33  62  59.0       9        M 60-64  TSRC Earth Drummers E-3               
10    1238 John Holcomb       M      Pacific Palisades   CA    US      16:23 4:05  33:16   4:10  33:16   33:16   5:34  63  59.4       10       M 60-64  Cal Coast Track Club A-3              
11    1307 James Foster       M      Chittenango         NY    US      16:32 4:08  33:21   4:10  33:21   33:21   5:34  66  60.9       1        M 65-69  Syracuse Track Club A-3               
12    1298 Kevin Dollard      M      Hopewell Junction   NY    US      16:16 4:04  33:30   4:11  33:30   33:30   5:36  62  58.5       11       M 60-64  Shore Athletic Club A-3               
13    1296 Scott McEntee      M      Encinitas           CA    US      16:39 4:10  33:37   4:12  33:37   33:37   5:37  60  57.3       12       M 60-64  San Diego Track Club A-3              
14    1284 John Blaser        M      De Soto             KS    US      16:31 4:08  33:38   4:12  33:38   33:38   5:37  60  57.3       13       M 60-64  Kansas City Smoke E-3                 
15    1301 Reno Stirrat       M      Rockaway            NJ    US      16:31 4:08  33:43   4:13  33:43   33:43   5:38  63  58.6       14       M 60-64  Shore Athletic Club A-3               
16    1210 Phil Richey        M      Grayson             GA    US      16:25 4:06  33:50   4:14  33:50   33:50   5:39  60  57.0       15       M 60-64  Atlanta Track Club A-3                
17    1299 Harold Leddy       M      Bridgewater         NJ    US      16:40 4:10  34:01   4:15  34:01   34:01   5:41  62  57.6       16       M 60-64  Shore Athletic Club A-3               
18    1261 Kevin Clinefelter  M      Rochester           NY    US      17:02 4:15  34:19   4:17  34:19   34:19   5:44  61  56.6       17       M 60-64  Genesee Valley Harriers A-3           
19    1235 George Braun       M      Denver              CO    US      17:12 4:18  34:28   4:18  34:28   34:28   5:45  64  57.8       18       M 60-64  Boulder Road Runners E-3              
20    1208 Kirk Larson        M      Atlanta             GA    US      17:00 4:15  34:34   4:19  34:34   34:34   5:47  66  58.7       2        M 65-69  Atlanta Track Club A-3                
21    1285 Stan McCormack     M      Shawnee             KS    US      16:57 4:14  34:37   4:20  34:37   34:37   5:47  60  55.7       19       M 60-64  Kansas City Smoke E-3                 
22    1300 Scott Linnell      M      Colts Neck          NJ    US      16:49 4:12  34:47   4:21  34:47   34:47   5:49  61  55.9       20       M 60-64  Shore Athletic Club A-3               
23    1297 Gregory Wagner     M      La Jolla            CA    US                  34:54   4:22  34:54   34:54   5:50  62  56.2       21       M 60-64  San Diego Track Club A-3              
24    1252 David Longmuir     M      Seattle             WA    US      17:10 4:17  34:56   4:22  34:56   34:56   5:50  70  60.5       1        M 70-74  Eastside Runners A-4                  
25    1217 Bob Dalton         M      Fayetteville        GA    US      17:30 4:22  35:07   4:23  35:07   35:07   5:52  64  56.8       22       M 60-64  Atlanta Track Club B-3                
26    1244 Steve K Bertrand   M      Mukilteo            WA    US      17:18 4:20  35:09   4:23  35:09   35:09   5:52  62  55.8       23       M 60-64  Club Northwest A-3                    
27    1246 Frederick Motteler M      Woodinville         WA    US      17:19 4:20  35:09   4:23  35:09   35:09   5:52  61  55.3       24       M 60-64  Club Northwest A-3                    
28    1305 John Austin        M      Syracuse            NY    US                  35:31   4:27  35:31   35:31   5:56  62  55.2       25       M 60-64  Syracuse Track Club A-3               
29    1316 Paul Brown         M      Waconia             MN    US                  35:34   4:27  35:34   35:34   5:57  60  54.2       26       M 60-64  TC Running Company A-2                
30    1315 Donald Porteous    M      Alameda             CA    US      17:25 4:21  35:35   4:27  35:35   35:35   5:57  71  60.0       2        M 70-74  Tamalpa Runners, Inc. A-4             
31    1279 Ken Goodin         M      Lowell              MA    US                  35:48   4:28  35:48   35:48   5:59  62  54.8       27       M 60-64  Greater Lowell Road Runners A-3       
32    1236 Richard Katz       M      Boulder             CO    US                  35:53   4:29  35:53   35:53   6:00  69  58.2       3        M 65-69  Boulder Road Runners E-3              
33    1241 Keith Witthauer    M      Apple Valley        CA    US      17:49 4:27  35:54   4:29  35:54   35:54   6:00  62  54.6       28       M 60-64  Cal Coast Track Club A-3              
34    1202 Hugh Kuchta        M      Kalamazoo           MI    US      17:34 4:23  36:07   4:31  36:07   36:07   6:02  60  53.4       29       M 60-64  Ann Arbor Track Club A-3              
35    1308 Theodore Larison   M      Cortland            NY    US      17:41 4:25  36:08   4:31  36:08   36:08   6:02  65  55.7       4        M 65-69  Syracuse Track Club A-3               
36    1209 Jerry Learned      M      Gainesville         GA    US      17:41 4:25  36:14   4:32  36:14   36:14   6:03  69  57.6       5        M 65-69  Atlanta Track Club A-3                
37    1200 Dave Glass         M      Glenville           NY    US                  36:24   4:33  36:24   36:24   6:05  71  58.7       3        M 70-74  Adirondack Athletic Club E-4          
38    1283 Thomas Cushman     M      Chico               CA    US      16:59 4:15  36:36   4:35  36:36   36:36   6:07  64  54.5       30       M 60-64  HOKA Aggie Running Club E-3           
39    1313 Len Goldman        M      Oakland             CA    US      18:06 4:32  36:42   4:35  36:42   36:42   6:08  73  59.8       4        M 70-74  Tamalpa Runners, Inc. A-4             
40    1319 Robert Peattie     M      Bedford             MA    US      18:20 4:35  36:53   4:37  36:53   36:53   6:10  61  52.7       31       M 60-64  Unattached U-3                        
41    1201 Wally Hayes        M      Ann Arbor           MI    US      18:06 4:32  36:58   4:37  36:58   36:58   6:10  66  54.9       6        M 65-69  Ann Arbor Track Club A-3              
42    1249 Joe Sliman         M      Boardman            OH    US      18:27 4:37  37:00   4:38  37:00   37:00   6:11  63  53.4       32       M 60-64  Eastern Buckeye Track Club E-3        
43    1204 Eduardo Matsuo     M      Ann Arbor           MI    US      17:57 4:29  37:06   4:38  37:06   37:06   6:12  65  54.2       7        M 65-69  Ann Arbor Track Club A-3              
44    1262 Gene Jensen        M      Webster             NY    US      18:29 4:37  37:08   4:38  37:08   37:08   6:12  63  53.2       33       M 60-64  Genesee Valley Harriers A-3           
45    1239 Jeff Salzman       M      Irvine              CA    US      18:28 4:37  37:09   4:38  37:09   37:09   6:12  66  54.7       8        M 65-69  Cal Coast Track Club A-3              
46    1265 Tony Gingello      M      Rochester           NY    US      18:18 4:35  37:13   4:39  37:13   37:13   6:13  70  56.7       5        M 70-74  Genesee Valley Harriers A-4           
47    1280 John Goodwin       M      Andover             MA    US      18:35 4:39  37:38   4:42  37:38   37:38   6:17  62  52.1       34       M 60-64  Greater Lowell Road Runners A-3       
48    1255 Phil Coffin        M      Bloomfield          NJ    US      18:50 4:43  37:52   4:44  37:52   37:52   6:20  64  52.7       35       M 60-64  Fleet Feet/Essex Racing E-3           
49    1257 Steve Doyle        M      La Mesa             CA    US                  37:59   4:45  37:59   37:59   6:21  69  55.0       9        M 65-69  Florida Track Club/West A-3           
50    1230 Dave Dooley        M      Erie                CO    US      18:58 4:45  38:00   4:45  38:00   38:00   6:21  70  55.6       6        M 70-74  Boulder Road Runners A-4              
51    1309 Douglas Wood       M      Canastota           NY    US      18:27 4:37  38:06   4:46  38:06   38:06   6:22  67  53.8       10       M 65-69  Syracuse Track Club A-3               
52    1287 Bob Albritton      M      Wendell             NC    US                  38:08   4:46  38:08   38:08   6:22  66  53.2       11       M 65-69  Piedmont Pacers Track Club A-3        
53    1272 Mitch Moore        M      Rochester           NY    US      18:50 4:43  38:14   4:46  38:14   38:14   6:23  63  51.7       36       M 60-64  Genesee Valley Harriers B-3           
54    1312 Gene French        M      San Bruno           CA    US      18:55 4:44  38:15   4:47  38:15   38:15   6:23  71  55.9       7        M 70-74  Tamalpa Runners, Inc. A-4             
55    1250 Craig Andersen     M      Olympia             WA    US      18:31 4:38  38:25   4:48  38:25   38:25   6:25  70  55.0       8        M 70-74  Eastside Runners A-4                  
56    1269 Keith Yeates       M      Pittsford           NY    US      18:57 4:44  38:31   4:49  38:31   38:31   6:26  70  54.8       9        M 70-74  Genesee Valley Harriers A-4           
57    1232 Jan Frisby         M      Grand Junction      CO    US      19:24 4:51  38:37   4:50  38:37   38:37   6:27  73  56.8       10       M 70-74  Boulder Road Runners A-4              
58    1226 Larry Lioy         M      Atlanta             GA    US      18:54 4:43  38:50   4:51  38:50   38:50   6:29  68  53.2       12       M 65-69  Atlanta Track Club C-3                
59    1270 David Bowen        M      Port Byron          NY    US      18:56 4:44  38:54   4:52  38:54   38:54   6:30  65  51.7       13       M 65-69  Genesee Valley Harriers A-3           
60    1253 Frazer Mann        M      Clinton             WA    US      19:10 4:48  39:00   4:53  39:00   39:00   6:31  70  54.1       11       M 70-74  Eastside Runners A-4                  
61    1231 Jeffrey Dumas      M      Boulder             CO    US                  39:11   4:54  39:11   39:11   6:33  72  55.3       12       M 70-74  Boulder Road Runners A-4              
62    1240 William Sumner     M      North Tustin        CA    US      19:25 4:51  39:20   4:55  39:20   39:20   6:34  69  53.1       14       M 65-69  Cal Coast Track Club A-3              
63    1293 Dixon Cook         M      Greensboro          NC    US      19:26 4:51  39:20   4:55  39:20   39:20   6:34  70  53.7       13       M 70-74  Piedmont Pacers Track Club B-3        
64    1263 Tim McMullen       M      Churchville         NY    US      19:06 4:46  39:22   4:55  39:22   39:22   6:35  64  50.6       37       M 60-64  Genesee Valley Harriers A-3           
65    1256 Daniel Diehr       M      San Diego           CA    US      19:38 4:55  39:30   4:56  39:30   39:30   6:36  68  52.3       15       M 65-69  Florida Track Club/West A-3           
66    1220 Randy Stroud       M      Acworth             GA    US                  39:32   4:56  39:32   39:32   6:36  63  50.0       38       M 60-64  Atlanta Track Club B-3                
67    1219 David Peterson     M      Franklin            TN    US      19:47 4:57  39:32   4:56  39:32   39:32   6:36  69  52.8       16       M 65-69  Atlanta Track Club B-3                
68    1273 Michael Reif       M      Victor              NY    US      19:29 4:52  39:38   4:57  39:38   39:38   6:37  69  52.7       17       M 65-69  Genesee Valley Harriers B-3           
69    1205 Aaron Pratt        M      Saline              MI    US      19:37 4:55  39:49   4:59  39:49   39:49   6:39  63  49.7       39       M 60-64  Ann Arbor Track Club A-3              
70    1290 Andrew Garner      M      Summerfield         NC    US      19:30 4:53  39:50   4:59  39:50   39:50   6:39  65  50.5       18       M 65-69  Piedmont Pacers Track Club B-3        
71    1310 James Miner        M      Dryden              NY    US      19:42 4:56  39:51   4:59  39:51   39:51   6:40  69  52.4       19       M 65-69  Syracuse Track Club E-3               
72    1268 Jim May            M      Williamson          NY    US      19:14 4:48  39:57   5:00  39:57   39:57   6:40  71  53.5       14       M 70-74  Genesee Valley Harriers A-4           
73    1218 Vasan Neovakul     M      Atlanta             GA    US      19:51 4:58  40:04   5:01  40:04   40:04   6:41  67  51.1       20       M 65-69  Atlanta Track Club B-3                
74    1203 Michael Manz       M      Ann Arbor           MI    US      20:14 5:03  40:14   5:02  40:14   40:14   6:43  63  49.1       40       M 60-64  Ann Arbor Track Club A-3              
75    1233 Elliott Henry      M      Frisco              CO    US                  40:33   5:04  40:33   40:33   6:46  71  52.7       15       M 70-74  Boulder Road Runners A-4              
76    1303 Przemyslaw Nowicki M      Holmdel             NJ    US      20:12 5:03  40:55   5:07  40:55   40:55   6:50  73  53.6       16       M 70-74  Shore Athletic Club A-4               
77    1251 Charles Crouse     M      Woodinville         WA    US                  40:59   5:08  40:59   40:59   6:51  71  52.1       17       M 70-74  Eastside Runners A-4                  
78    1311 Patrick Riccardi   M      Syracuse            NY    US      20:28 5:07  41:30   5:11  41:30   41:30   6:56  67  49.4       21       M 65-69  Syracuse Track Club E-3               
79    1288 David Stauffer     M      Red Lodge           MT    US                  41:32   5:11  41:32   41:32   6:56  68  49.8       22       M 65-69  Piedmont Pacers Track Club A-3        
80    1289 Kenneth Williams   M      Greensboro          NC    US      20:08 5:02  41:33   5:12  41:33   41:33   6:56  64  48.0       41       M 60-64  Piedmont Pacers Track Club A-3        
81    1206 Paul Carlin        M      Indianapolis        IN    US      20:24 5:06  41:42   5:13  41:42   41:42   6:58  72  51.9       18       M 70-74  Ann Arbor Track Club E-4              
82    1266 Jim Glinsky        M      Pittsford           NY    US      20:50 5:13  41:49   5:14  41:49   41:49   6:59  71  51.1       19       M 70-74  Genesee Valley Harriers A-4           
83    1248 Richard Hart       M      Columbiana          OH    US      20:30 5:08  41:51   5:14  41:51   41:51   6:59  62  46.8       42       M 60-64  Eastern Buckeye Track Club E-3        
84    1234 Richard Kutzner    M      Casa Grande         AZ    US      20:26 5:06  41:54   5:14  41:54   41:54   7:00  74  53.2       20       M 70-74  Boulder Road Runners A-4              
85    1258 Daniel Linehan     M      Carlsbad            CA    US      20:47 5:12  41:54   5:14  41:54   41:54   7:00  69  49.8       23       M 65-69  Florida Track Club/West A-3           
86    1254 William Waters     M      Bothell             WA    US                  42:23   5:18  42:23   42:23   7:05  67  48.3       24       M 65-69  Eastside Runners E-3                  
87    1259 James Callaway     M      Coronado            CA    US      21:10 5:18  42:26   5:18  42:26   42:26   7:05  75  53.4       1        M 75-79  Florida Track Club/West A-3           
88    1271 Jack Kasperski     M      Fairport            NY    US      20:55 5:14  42:31   5:19  42:31   42:31   7:06  66  47.8       25       M 65-69  Genesee Valley Harriers B-3           
89    1215 Curtis Walker      M      Tucker              GA    US      21:11 5:18  42:50   5:21  42:50   42:50   7:09  71  49.9       21       M 70-74  Atlanta Track Club A-4                
90    1291 Bob Milan          M      Greensboro          NC    US      21:44 5:26  43:31   5:26  43:31   43:31   7:16  68  47.5       26       M 65-69  Piedmont Pacers Track Club B-3        
91    1224 David Turner       M      Clarkesville        GA    US      21:47 5:27  43:50   5:29  43:50   43:50   7:19  78  54.7       2        M 75-79  Atlanta Track Club B-4                
92    1281 Denny LeBlanc      M      Nashua              NH    US      21:59 5:30  43:53   5:29  43:53   43:53   7:20  75  51.6       3        M 75-79  Greater Lowell Road Runners A-3       
93    1214 Charlie Patterson  M      Buford              GA    US      22:03 5:31  43:58   5:30  43:58   43:58   7:21  75  51.5       4        M 75-79  Atlanta Track Club A-4                
94    1229 Michael Popick     M      Powder Springs      GA    US      22:03 5:31  44:02   5:30  44:02   44:02   7:21  69  47.4       27       M 65-69  Atlanta Track Club C-3                
95    1221 Ed Bligh           M      Alpharetta          GA    US      22:38 5:39  45:04   5:38  45:04   45:04   7:32  75  50.3       5        M 75-79  Atlanta Track Club B-4                
96    1267 Thomas Lamme       M      Penfield            NY    US      22:34 5:39  45:09   5:39  45:09   45:09   7:32  70  46.8       22       M 70-74  Genesee Valley Harriers A-4           
97    1318 Bruce Kritzler     M      Saint Simons Island GA    US                  45:14   5:39  45:14   45:14   7:34  69  46.2       28       M 65-69  Unattached U-3                        
98    1216 Frank White        M      Cumming             GA    US      22:37 5:39  45:26   5:41  45:26   45:26   7:35  72  47.7       23       M 70-74  Atlanta Track Club A-4                
99    1274 Roger Salmons      M      Fairport            NY    US      22:21 5:36  45:36   5:42  45:36   45:36   7:37  69  45.8       29       M 65-69  Genesee Valley Harriers B-3           
100   1213 Joseph Lenahan     M      Roswell             GA    US      23:00 5:45  46:15   5:47  46:15   46:15   7:44  71  46.2       24       M 70-74  Atlanta Track Club A-4                
101   1314 David McCormack    M      San Rafael          CA    US      22:45 5:41  46:33   5:49  46:33   46:33   7:47  72  46.5       25       M 70-74  Tamalpa Runners, Inc. A-4             
102   1212 Sam Benedict       M      Atlanta             GA    US      22:32 5:38  46:43   5:50  46:43   46:43   7:48  70  45.2       26       M 70-74  Atlanta Track Club A-4                
103   1286 Michael De Witt    M      Kenosha             WI    US      23:36 5:54  47:41   5:58  47:41   47:41   7:58  67  43.0       30       M 65-69  Parkside Athletic Club E-3            
104   1222 William Shaffer    M      Gainesville         GA    US      23:24 5:51  48:58   6:07  48:58   48:58   8:11  71  43.6       27       M 70-74  Atlanta Track Club B-4                
105   1228 Phillip Ozell      M      Atlanta             GA    US                  50:36   6:20  50:36   50:36   8:27  67  40.5       31       M 65-69  Atlanta Track Club C-3                
106   1276 Tom Derderian      M      Winthrop            MA    US                  50:58   6:22  50:58   50:58   8:31  68  40.6       32       M 65-69  Greater Boston Track Club E-3         
107   1223 Andrew Sherwood    M      Atlanta             GA    US                  52:05   6:31  52:05   52:05   8:42  78  46.0       6        M 75-79  Atlanta Track Club B-4                
108   1227 Sam Norman         M      Lithonia            GA    US                  54:10   6:46  54:10   54:10   9:03  64  36.8       43       M 60-64  Atlanta Track Club C-3                
109   1225 Jim Askew          M      Highlands           NC    US                  55:39   6:58  55:39   55:39   9:18  81  46.2       1        M 80-84  Atlanta Track Club B-4                
110   1282 Peter Stasz        M      Holyoke             MA    US                  1:05:05 8:08  1:05:05 1:05:05 10:52 70  32.4       28       M 70-74  Greater Springfield Harriers, Inc E-4 
      1292 Terry Simon        M      Greensboro          NC    US      21:56 5:29                                N/A   63                               Piedmont Pacers Track Club B-3        
      1659 Len Barry          M      Manlius             NY    US      11:25 2:51                                N/A   54                               Syracuse Track Club E-2               

Embed Code