Race Header

USATF National Club Cross Country


Sat December 9, 2017
Location: Lexington, KY US 40511 Directions
Type: Run Only

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib  Name                    Gender City              State Country Split1 Split1 Finish Finish Clock Chip  Pace Age Age        Division Division Team Name                                              
                                                                                 Pace          Pace   Time  Time           Percentage Place                                                                    
===== ==== ======================= ====== ================= ===== ======= ====== ====== ====== ====== ===== ===== ==== === ========== ======== ======== ====================================================== 
1     1103 Kris Paaso              F      Menlo Park        CA    US      11:06  3:42   22:04  3:41   22:04 22:04 N/A  46             1        F 45-49  Strava Track Club E-1                                  
2     1000 Margaret Brennan        F      Fairview          NC    US      11:08  3:42   22:17  3:43   22:17 22:17 N/A  40             1        F 40-44  Asheville Running Collective E-1                       
3     1009 Sonja Friend-Uhl        F      Boca Raton        FL    US      11:12  3:44   22:23  3:44   22:23 22:23 N/A  46             2        F 45-49  Atlanta Track Club A-1                                 
4     1027 Brennan Liming          F      Cary              NC    US      11:06  3:42   22:28  3:45   22:28 22:28 N/A  41             2        F 40-44  Bull City Track Club A-1                               
5     1072 Kelly Couch             F      Hillsborough      CA    US      11:15  3:45   22:33  3:46   22:33 22:33 N/A  40             3        F 40-44  Impala Racing Team A-1                                 
6     1034 Janet McDevitt          F      Bainbridge Island WA    US      11:12  3:44   22:42  3:47   22:42 22:42 N/A  44             4        F 40-44  Club Northwest A-1                                     
7     1092 Julie Mercado           F      Springboro        OH    US      11:16  3:46   22:58  3:50   22:58 22:58 N/A  44             5        F 40-44  Runners Plus Elite E-1                                 
8     1115 Cassandra Henkiel       F      Austin            TX    US      11:30  3:50   23:09  3:52   23:09 23:09 N/A  47             3        F 45-49  Team Rogue A-1                                         
9     1005 Marisa Sutera Strange   F      Pleasant Valley   NY    US      11:36  3:52   23:12  3:52   23:12 23:12 N/A  54             1        F 50-54  Athena Track Club A-2                                  
10    1070 Aeron Arlin Genet       F      Los Osos          CA    US      11:38  3:52   23:21  3:54   23:21 23:21 N/A  50             2        F 50-54  HOKA Aggie Running Club E-2                            
11    1098 Rachel Hopkins          F      Athens            GA    US      11:31  3:51   23:23  3:54   23:23 23:23 N/A  49             4        F 45-49  Sirius Athletics A-1                                   
12    1105 Laura Kline             F      Syracuse          NY    US      11:30  3:50   23:29  3:55   23:29 23:29 N/A  40             6        F 40-44  Syracuse Track Club A-1                                
13    1035 Camille Shiflett        F      Republic          WA    US      11:38  3:52   23:38  3:56   23:38 23:38 N/A  43             7        F 40-44  Club Northwest A-1                                     
14    1122 Kirsten Leetch          F      Redondo Beach     CA    US      11:44  3:55   23:42  3:57   23:42 23:42 N/A  51             3        F 50-54  The Janes Elite Racing A-2                             
15    1001 Alice Kassens           F      Fincastle         VA    US      11:54  3:58   23:44  3:57   23:44 23:44 N/A  42             8        F 40-44  Athena Track Club A-1                                  
16    1074 Nancy Thomas            F      San Francisco     CA    US      11:55  3:59   23:48  3:58   23:48 23:48 N/A  48             5        F 45-49  Impala Racing Team A-1                                 
17    1008 Irma Betancourt         F      Lawrenceville     GA    US      11:45  3:55   23:53  3:59   23:53 23:53 N/A  46             6        F 45-49  Atlanta Track Club A-1                                 
18    1045 Laura Wetz              F      Hilliard          OH    US      11:55  3:59   24:00  4:00   24:00 24:00 N/A  45             7        F 45-49  Columbus Running Company E-1                           
19    1121 Tania Fischer           F      Santa Monica      CA    US      11:54  3:58   24:02  4:00   24:02 24:02 N/A  51             4        F 50-54  The Janes Elite Racing A-2                             
20    1010 Kathy Wiegand           F      Tucker            GA    US      11:56  3:59   24:03  4:00   24:03 24:03 N/A  43             9        F 40-44  Atlanta Track Club A-1                                 
21    1026 Alexandra Bigelow       F      Chapel Hill       NC    US      11:55  3:59   24:04  4:00   24:04 24:04 N/A  44             10       F 40-44  Bull City Track Club A-1                               
22    1102 Dena Evans              F      Redwood City      CA    US      11:58  3:59   24:06  4:01   24:06 24:06 N/A  42             11       F 40-44  Strava Track Club E-1                                  
23    1093 Elizabeth Wells         F      Franklin          OH    US      11:56  3:59   24:23  4:04   24:23 24:23 N/A  40             12       F 40-44  Runners Plus Elite E-1                                 
24    1071 Brooke Bray             F      San Francisco     CA    US      12:01  4:00   24:30  4:05   24:30 24:30 N/A  41             13       F 40-44  Impala Racing Team A-1                                 
25    1119 Gwendolen Twist         F      Pacific Palisades CA    US      12:16  4:05   24:32  4:05   24:32 24:32 N/A  42             14       F 40-44  The Janes Elite Racing A-1                             
26    1095 Liisa Miller            F      Del Rey Oaks      CA    US      12:02  4:00   24:34  4:05   24:34 24:34 N/A  52             5        F 50-54  Santa Cruz Track Club E-2                              
27    1117 Carmen Ayala-Troncoso   F      Austin            TX    US      12:01  4:00   24:35  4:06   24:35 24:35 N/A  58             1        F 55-59  Team Rogue A-1                                         
28    1031 Trish Nervo             F      Chapel Hill       NC    US      12:07  4:02   24:37  4:06   24:37 24:37 N/A  40             15       F 40-44  Bull City Track Club B-1                               
29    1050 Wakenda Tyler           F      Syracuse          NY    US      12:07  4:02   24:39  4:07   24:39 24:39 N/A  42             16       F 40-44  Genesee Valley Harriers A-1                            
30    1030 Nancy Kaiser            F      Durham            NC    US      12:21  4:07   24:45  4:07   24:45 24:45 N/A  47             8        F 45-49  Bull City Track Club B-1                               
31    1028 Joan Mabe               F      Carrboro          NC    US      12:16  4:05   24:49  4:08   24:49 24:49 N/A  55             2        F 55-59  Bull City Track Club A-1                               
32    1099 Melissa Landers-Potts   F      Watkinsville      GA    US      12:28  4:09   24:54  4:09   24:54 24:54 N/A  49             9        F 45-49  Sirius Athletics A-1                                   
33    1081 Meaghan Ridgway         F      Overland Park     KS    US      12:17  4:05   24:58  4:10   24:58 24:58 N/A  44             17       F 40-44  Kansas City Smoke E-1                                  
34    1049 Sarah Newsome           F      Palmyra           NY    US      12:31  4:10   25:01  4:10   25:01 25:01 N/A  43             18       F 40-44  Genesee Valley Harriers A-1                            
35    1107 Karyl Sargent           F      Lafayette         NY    US      12:31  4:10   25:09  4:12   25:09 25:09 N/A  54             6        F 50-54  Syracuse Track Club A-1                                
36    1003 Lorraine Jasper         F      Birchrunville     PA    US      12:34  4:11   25:09  4:12   25:09 25:09 N/A  56             3        F 55-59  Athena Track Club A-2                                  
37    1120 Kathleen Cushing-murray F      Santa Ana         CA    US      12:33  4:11   25:13  4:12   25:13 25:13 N/A  52             7        F 50-54  The Janes Elite Racing A-2                             
38    1090 Trish Butler            F      Coral Springs     FL    US      12:32  4:10   25:17  4:13   25:17 25:17 N/A  55             4        F 55-59  New Balance Tampa Masters Racing E-2                   
39    1116 Cindy Saiter            F      Austin            TX    US      12:30  4:10   25:19  4:13   25:19 25:19 N/A  47             10       F 45-49  Team Rogue A-1                                         
40    1038 Kristen Mossman         F      Redmond           WA    US      12:34  4:11   25:23  4:14   25:23 25:23 N/A  54             8        F 50-54  Club Northwest A-2                                     
41    1029 Meredith Bazemore       F      Chapel Hill       NC    US      12:32  4:10   25:27  4:15   25:27 25:27 N/A  42             19       F 40-44  Bull City Track Club B-1                               
42    1047 Caroline Bucci          F      Rochester         NY    US      12:56  4:18   25:34  4:15   25:34 25:34 N/A  44             20       F 40-44  Genesee Valley Harriers A-1                            
43    1100 Jill O'Grady            F      Martinez          GA    US      12:37  4:12   25:37  4:16   25:37 25:37 N/A  49             11       F 45-49  Sirius Athletics A-1                                   
44    1124 Judy Stobbe             F      Venice            CA    US      12:43  4:14   25:41  4:17   25:41 25:41 N/A  52             9        F 50-54  The Janes Elite Racing A-1                             
45    1101 Julie Luft              F      Athens            GA    US      12:40  4:14   25:44  4:17   25:44 25:44 N/A  55             5        F 55-59  Sirius Athletics A-1                                   
46    1073 Alexandra Newman        F      Golden            CO    US      12:34  4:11   25:45  4:17   25:45 25:45 N/A  45             12       F 45-49  Impala Racing Team A-1                                 
47    1036 Gail Hall               F      Bothell           WA    US      12:47  4:15   25:48  4:18   25:48 25:48 N/A  58             6        F 55-59  Club Northwest A-2                                     
48    1106 Kristin White           F      Manlius           NY    US      12:44  4:15   25:59  4:20   25:59 25:59 N/A  46             13       F 45-49  Syracuse Track Club A-1                                
49    1006 Mary Swan               F      Penn Valley       PA    US      12:57  4:19   26:00  4:20   26:00 26:00 N/A  56             7        F 55-59  Athena Track Club A-2                                  
50    1044 Krista Seibert          F      Powell            OH    US      12:42  4:14   26:07  4:21   26:07 26:07 N/A  44             21       F 40-44  Columbus Running Company E-1                           
51    1082 Wendy Satterthwaite     F      Berea             KY    US      12:48  4:16   26:07  4:21   26:07 26:07 N/A  52             10       F 50-54  Kentucky Track & Cross Country Coaches Association E-2 
52    1083 Amanda King             F      Newton            MA    US      12:49  4:17   26:08  4:22   26:08 26:08 N/A  56             8        F 55-59  Liberty Athletic Club A-2                              
53    1125 Sabra Harvey            F      Houston           TX    US      13:05  4:22   26:15  4:22   26:15 26:15 N/A  68             1        F 65-69  Unattached E-3                                         
54    1033 Deborah Fletcher        F      Edmonds           WA    US      12:49  4:17   26:25  4:24   26:25 26:25 N/A  47             14       F 45-49  Club Northwest A-1                                     
55    1011 Kris Huff               F      Newnan            GA    US      12:57  4:19   26:27  4:25   26:27 26:27 N/A  53             11       F 50-54  Atlanta Track Club A-2                                 
56    1123 Mary Lynch              F      Santa Ana         CA    US      13:14  4:25   26:39  4:27   26:39 26:39 N/A  51             12       F 50-54  The Janes Elite Racing A-2                             
57    1089 Michelle Allen          F      Fleming Island    FL    US      13:12  4:24   26:44  4:27   26:44 26:44 N/A  54             13       F 50-54  New Balance Tampa Masters Racing E-2                   
58    1118 Melissa Flicker         F      Wrightwood        CA    US      13:13  4:24   26:51  4:28   26:51 26:51 N/A  45             15       F 45-49  The Janes Elite Racing A-1                             
59    1039 Karla Havens            F      Shacklefords      VA    US      13:06  4:22   26:52  4:28   26:52 26:52 N/A  55             9        F 55-59  Colonial Road Runners A-2                              
60    1079 Suzanne Cordes          F      Alamo             CA    US      13:14  4:25   26:54  4:29   26:54 26:54 N/A  58             10       F 55-59  Impala Racing Team A-1                                 
61    1080 Angela Longworth        F      Hercules          CA    US      13:18  4:26   26:59  4:30   26:59 26:59 N/A  50             14       F 50-54  Impala Racing Team E-2                                 
62    1104 Vanessa Lordi           F      Livermore         CA    US      27:11  9:04   27:20  4:33   27:20 27:20 N/A  40             22       F 40-44  Strawberry Canyon Track Club E-1                       
63    1055 Bonnie Lindblom         F      Rochester         NY    US      13:38  4:33   27:21  4:33   27:21 27:21 N/A  54             15       F 50-54  Genesee Valley Harriers A-2                            
64    1032 Susan Pearsall          F      New York          NY    US      13:27  4:29   27:25  4:34   27:25 27:25 N/A  52             16       F 50-54  Central Park Track Club (CPTC) New Balance E-2         
65    1052 Maureen Bischoff        F      Fairport          NY    US      13:37  4:32   27:31  4:35   27:31 27:31 N/A  51             17       F 50-54  Genesee Valley Harriers A-2                            
66    1037 Kelly Kruell            F      Portland          OR    US      13:44  4:35   27:38  4:37   27:38 27:38 N/A  58             11       F 55-59  Club Northwest A-2                                     
67    1002 Cheryl Bellaire         F      Wayne             PA    US      13:41  4:33   27:40  4:37   27:40 27:40 N/A  58             12       F 55-59  Athena Track Club A-2                                  
68    1013 Mary Sweeney            F      Atlanta           GA    US      13:44  4:35   27:43  4:37   27:43 27:43 N/A  57             13       F 55-59  Atlanta Track Club A-2                                 
69    1114 Suzanne Ray             F      Jacksonville      OR    US      13:47  4:36   27:46  4:38   27:46 27:46 N/A  65             2        F 65-69  Team Red Lizard A-3                                    
70    1112 Jeanette Groesz         F      Redmond           OR    US      13:50  4:37   27:58  4:40   27:58 27:58 N/A  68             3        F 65-69  Team Red Lizard A-3                                    
71    1056 Colleen Magnussen       F      Geneseo           NY    US      13:58  4:40   28:00  4:40   28:00 28:00 N/A  57             14       F 55-59  Genesee Valley Harriers A-2                            
72    1066 Liane Pancoast          F      Westford          MA    US      13:56  4:38   28:10  4:41   28:10 28:10 N/A  59             15       F 55-59  Greater Lowell Road Runners E-2                        
73    1076 Jill Miller-Robinett    F      Concord           CA    US      14:12  4:44   28:27  4:45   28:27 28:27 N/A  63             1        F 60-64  Impala Racing Team A-3                                 
74    1051 Carol Bischoff          F      Victor            NY    US      14:05  4:41   28:28  4:45   28:28 28:28 N/A  53             18       F 50-54  Genesee Valley Harriers A-2                            
75    1046 Sandra Gregorich        F      Madison           WI    US      14:04  4:41   28:32  4:45   28:32 28:32 N/A  55             16       F 55-59  Finger Lakes Runners Club E-2                          
76    1113 Joanna Harper           F      Portland          OR    US      14:04  4:41   28:38  4:46   28:38 28:38 N/A  60             2        F 60-64  Team Red Lizard A-3                                    
77    1041 Kimberly Votava         F      Virginia Beach    VA    US      14:05  4:41   28:39  4:46   28:39 28:39 N/A  50             19       F 50-54  Colonial Road Runners A-2                              
78    1111 Patricia Ford           F      La Fayette        NY    US      14:13  4:45   28:40  4:46   28:40 28:40 N/A  62             3        F 60-64  Syracuse Track Club A-3                                
79    1062 Claire McManus          F      Boston            MA    US      14:26  4:49   28:45  4:48   28:45 28:45 N/A  61             4        F 60-64  Greater Boston Track Club A-3                          
80    1094 Nancy Wilkins-Diehr     F      San Diego         CA    US      14:07  4:42   28:45  4:48   28:45 28:45 N/A  55             17       F 55-59  San Diego Track Club E-2                               
81    1060 Anonymous Participant   F      Rochester         NY    US      14:12  4:44   28:55  4:49   28:55 28:55 N/A  63             5        F 60-64  Genesee Valley Harriers A-3                            
82    1040 Robin Moon              F      Yorktown          VA    US      14:25  4:48   29:03  4:51   29:03 29:03 N/A  58             18       F 55-59  Colonial Road Runners A-2                              
83    1065 Wendy Newsham           F      Brookline         NH    US      14:26  4:49   29:11  4:52   29:11 29:11 N/A  50             20       F 50-54  Greater Boston Track Club E-2                          
84    1017 Mary Richards           F      Townsend          GA    US      14:51  4:57   29:30  4:55   29:30 29:30 N/A  63             6        F 60-64  Atlanta Track Club A-3                                 
85    1020 Cynthia Williams        F      Acworth           GA    US      14:46  4:55   29:34  4:56   29:34 29:34 N/A  61             7        F 60-64  Atlanta Track Club A-3                                 
86    1068 Michelle Nahom          F      Duxbury           MA    US      14:35  4:51   29:44  4:58   29:44 29:44 N/A  48             16       F 45-49  Greater Springfield Harriers, Inc A-1                  
87    1069 Shiobbean Lemme         F      Pittsfield        MA    US      14:48  4:56   29:47  4:58   29:47 29:47 N/A  50             21       F 50-54  Greater Springfield Harriers, Inc A-1                  
88    1007 Amy Bartholomew-Koepp   F      Cumming           GA    US      14:57  4:59   29:50  4:58   29:50 29:50 N/A  43             23       F 40-44  Atlanta Track Club A-1                                 
89    1087 Alda Cossi              F      Winchester        MA    US      14:38  4:53   29:51  4:58   29:51 29:51 N/A  62             8        F 60-64  Liberty Athletic Club A-2                              
90    1109 Sharon Ames             F      Fayetteville      NY    US      14:58  5:00   29:59  5:00   29:59 29:59 N/A  60             9        F 60-64  Syracuse Track Club A-3                                
91    1097 Susan Stirrat           F      Rockaway          NJ    US      15:03  5:01   30:05  5:01   30:05 30:05 N/A  62             10       F 60-64  Shore Athletic Club E-3                                
92    1057 Cheryl Guth             F      Rochester         NY    US      14:47  4:56   30:06  5:01   30:06 30:06 N/A  63             11       F 60-64  Genesee Valley Harriers A-3                            
93    1018 Margaret Taylor         F      Atlanta           GA    US      15:01  5:00   30:10  5:01   30:10 30:10 N/A  62             12       F 60-64  Atlanta Track Club A-3                                 
94    1077 Jo Anne Rowland         F      Concord           CA    US      15:07  5:03   30:20  5:03   30:20 30:20 N/A  69             4        F 65-69  Impala Racing Team A-3                                 
95    1075 Donna Chan              F      San Francisco     CA    US      14:57  4:59   30:34  5:06   30:34 30:34 N/A  66             5        F 65-69  Impala Racing Team A-3                                 
96    1012 Mireille Silva          F      Marietta          GA    US      14:51  4:57   30:43  5:07   30:43 30:43 N/A  58             19       F 55-59  Atlanta Track Club A-2                                 
97    1086 Shahdokht Reeder        F      Brighton          MA    US      15:36  5:12   30:55  5:09   30:55 30:55 N/A  55             20       F 55-59  Liberty Athletic Club A-2                              
98    1085 Drusilla Pratt-Otto     F      Brookline         MA    US      15:45  5:15   31:37  5:16   31:37 31:37 N/A  59             21       F 55-59  Liberty Athletic Club A-2                              
99    1053 Gail Geiger             F      Caledonia         NY    US      15:28  5:09   31:54  5:19   31:54 31:54 N/A  54             22       F 50-54  Genesee Valley Harriers A-1                            
100   1059 Cindy Ingalls           F      Pittsford         NY    US      15:47  5:16   32:06  5:21   32:06 32:06 N/A  66             6        F 65-69  Genesee Valley Harriers A-3                            
101   1108 Stephanie Urban         F      Fayetteville      NY    US      15:30  5:10   32:13  5:22   32:13 32:13 N/A  51             23       F 50-54  Syracuse Track Club A-1                                
102   1110 Carol Dodge             F      Fulton            NY    US      15:55  5:18   32:19  5:23   32:19 32:19 N/A  61             13       F 60-64  Syracuse Track Club A-3                                
103   1016 Terry Ozell             F      Atlanta           GA    US      16:18  5:26   33:06  5:31   33:06 33:06 N/A  64             14       F 60-64  Atlanta Track Club A-2                                 
104   1019 Elizabeth Unislawski    F      Marietta          GA    US      16:18  5:26   33:06  5:31   33:06 33:06 N/A  62             15       F 60-64  Atlanta Track Club A-3                                 
105   1084 Nora Mann               F      Arlington         MA    US      16:24  5:28   33:13  5:32   33:13 33:13 N/A  59             22       F 55-59  Liberty Athletic Club A-2                              
106   1023 Barbara Palmquist       F      Lexington         KY    US      16:35  5:32   33:21  5:34   33:21 33:21 N/A  66             7        F 65-69  BLUEgrass Runners A-3                                  
107   1061 Cynthia Hastings        F      Winthrop          MA    US      16:41  5:34   33:28  5:35   33:28 33:28 N/A  60             16       F 60-64  Greater Boston Track Club A-3                          
108   1058 Jeanne Herrick          F      Pittsford         NY    US      16:32  5:31   33:37  5:36   33:37 33:37 N/A  66             8        F 65-69  Genesee Valley Harriers A-3                            
109   1015 Nonie Hudnall           F      Spartanburg       SC    US      17:31  5:50   35:04  5:50   35:04 35:04 N/A  67             9        F 65-69  Atlanta Track Club A-3                                 
110   1096 Leslie Nowicki          F      Holmdel           NJ    US      17:15  5:45   35:08  5:51   35:08 35:08 N/A  54             24       F 50-54  Shore Athletic Club E-2                                
111   1078 Dianne Anderson         F      Danville          CA    US      17:44  5:55   35:55  5:59   35:55 35:55 N/A  71             1        F 70-74  Impala Racing Team A-3                                 
112   1025 Mary Nagle              F      Lexington         KY    US      18:23  6:08   37:12  6:12   37:12 37:12 N/A  75             1        F 75-79  BLUEgrass Runners A-3                                  
113   1024 Katie Yunker            F      Lexington         KY    US      18:32  6:11   38:34  6:26   38:34 38:34 N/A  60             17       F 60-64  BLUEgrass Runners A-3                                  
114   1021 Terry Foody             F      Lexington         KY    US      19:34  6:31   40:02  6:40   40:02 40:02 N/A  69             10       F 65-69  BLUEgrass Runners A-3                                  
115   1064 Margaret Champion       F      Winthrop          MA    US      20:59  6:59   41:12  6:52   41:12 41:12 N/A  71             2        F 70-74  Greater Boston Track Club A-3                          
116   1042 Ann Hirn                F      Portsmouth        VA    US      20:43  6:54   41:35  6:56   41:35 41:35 N/A  72             3        F 70-74  Colonial Road Runners A-2                              
117   1067 Iwona Boruch            F      Holyoke           MA    US      24:24  8:08   50:59  8:30   50:59 50:59 N/A  43             24       F 40-44  Greater Springfield Harriers, Inc A-1                  
118   1091 Tami Graf               F      Lusby             MD    US      24:58  8:20   51:24  8:34   51:24 51:24 N/A  81             1        F 80-84  Potomac Valley Track Club E-5                          

Embed Code