Nazareth YMCA- 13th Annual Pumpkin Pie 5K Run

Thu November 28, 2019 Nazareth, PA US 18064 Directions

5K Awards

Nazareth YMCA 12th Pumpkin Pie 5k 2018
Nazareth, PA 11/22/2018 9:00 AM Weather: Partially Cloudy, 25 degrees
********** AWARDS LIST **************

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Gun Time Time Pace
19781Holly Benner18:5718:055:50

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place No. Name Gun Time Time Pace
19814Andrew Shaffer18:0418:045:49

MALE AGE GROUP 1 - 4

FEMALE AGE GROUP 1 - 4

MALE AGE GROUP 5 - 9

Place Place Name Age City Chip Time
1112Joseph Ellis9Nazareth23:57
2279Gavin Mahon9Quakertown28:05
3297Brayden Cofiell828:42

FEMALE AGE GROUP 5 - 9

Place Place Name Age City Chip Time
177Kaitlyn Cofiell822:40
2182Ava Alexander7Nazareth25:50
3244Karly Leszcynski9Nazareth27:09

MALE AGE GROUP 10 - 14

Place Place Name Age City Chip Time
114Evan Young13Ruckersville19:12
220Adam Kollgaard13Nazareth19:43
324Kai Mangahas14Allentown20:20

FEMALE AGE GROUP 10 - 14

Place Place Name Age City Chip Time
184Lily Eyvazzadeh14Bethlehem22:57
2119Gianna Marchese14Nazareth24:13
3236Brady Sutton12Bethlehem26:57

MALE AGE GROUP 15 - 19

Place Place Name Age City Chip Time
12Anthony Kositz16Nazareth18:01
27Michael Lerch18Nazareth18:19
39Travis Lahr16Nazareth18:40

FEMALE AGE GROUP 15 - 19

Place Place Name Age City Chip Time
162Kelly Young16Ruckersville22:08
281Madalyn Drozal17Stroudsburg22:51
398Sara Ross19Nazareth23:29

MALE AGE GROUP 20 - 24

Place Place Name Age City Chip Time
11William Summers2017:49
28Brandon Tocket22Roseto18:28
310Colin Henderson23Nazareth18:45

FEMALE AGE GROUP 20 - 24

Place Place Name Age City Chip Time
134Mairead Kelly24Islip21:09
273Danielle Clune23Allentown22:30
379Jen Dirienzo23Bethlehem22:46

MALE AGE GROUP 25 - 29

Place Place Name Age City Chip Time
15Eric Hunter29Easton18:06
218Matthew Skrobizsews27Dickson City19:33
319Gregory Roberts26Altadena19:34

FEMALE AGE GROUP 25 - 29

Place Place Name Age City Chip Time
132Stephanie Ruch25Towaco21:02
276Rose Medina29Bangor22:38
382Jane Wieler29Bethlehem22:52

MALE AGE GROUP 30 - 34

Place Place Name Age City Chip Time
112Brian Dalek32Emmaus18:58
213Adam Syty33Bethlehem19:02
347Eric Nikles31Nazareth21:30

FEMALE AGE GROUP 30 - 34

Place Place Name Age City Chip Time
135Rachel Ashton32Easton21:09
288Emily Repsher34Nazareth23:03
391Maura Dalek31Emmaus23:07

MALE AGE GROUP 35 - 39

Place Place Name Age City Chip Time
138Geoff Hayn37Plymouth Meeting21:13
293Jarrett Mitchell3723:17
3102Stephen Nowroski35Nazareth23:37

FEMALE AGE GROUP 35 - 39

Place Place Name Age City Chip Time
155Jessica Morris39Bethlehem21:50
285Alyssa Young36Wind Gap22:58
394Mary Hartnett38Bethlehem23:20

MALE AGE GROUP 40 - 44

Place Place Name Age City Chip Time
16Dave Weikert44Bethlehem18:18
222Chris Fowler43Bethlehem20:08
327Steven Blasi42Easton20:37

FEMALE AGE GROUP 40 - 44

Place Place Name Age City Chip Time
126Kathy West44Bethlehem20:24
228Erin Umstead4120:43
339Janee Sheppard44Morrisville21:14

MALE AGE GROUP 45 - 49

Place Place Name Age City Chip Time
111Barry Young48Ruckersville18:54
221Thomas Yezerski49Hoboken19:58
348Scott Sabatine45Bethlehem21:30

FEMALE AGE GROUP 45 - 49

Place Place Name Age City Chip Time
192Sara Dickey45Wind Gap23:14
2159Kathleen Ryan49Medina25:17
3180Kimberly Cyganik47Cherry Hill25:48

MALE AGE GROUP 50 - 54

Place Place Name Age City Chip Time
115Mark Hanna50Bethlehem19:17
229Curtis Byler52Easton20:48
330Patrick Flynn52Corning20:56

FEMALE AGE GROUP 50 - 54

Place Place Name Age City Chip Time
196Cindy Perosa53Orefield23:24
2101Amy Kennedy50Bethlehem23:36
3160Linette Martino54Saylorsburg25:19

MALE AGE GROUP 55 - 59

Place Place Name Age City Chip Time
142Joseph Paltanavage59Bath21:19
265Eric Roller55Bath22:15
378Jose Monge57Flushing22:41

FEMALE AGE GROUP 55 - 59

Place Place Name Age City Chip Time
131Rhonda Thomas55Three Springs20:57
2254Wanda Iudicello5627:28
3344Donna Szczucki56Nazareth30:19

MALE AGE GROUP 60 - 64

Place Place Name Age City Chip Time
195Wayne Fatebene63Nazareth23:24
2214Lou Camilletti63Bangor26:27
3303Richard Johnson6128:56

FEMALE AGE GROUP 60 - 64

Place Place Name Age City Chip Time
1239Anne Beasty64Fogelsville27:02
2437Lori Sustak61Nazareth32:38
3458Linda Roberts62Nazareth33:15

MALE AGE GROUP 65 - 99

Place Place Name Age City Chip Time
1296David Roberts65Fogelsville28:41
2313John Dobol70Bridgewater29:12
3376Roger Jinks Sr67Phillipsburg31:03

FEMALE AGE GROUP 65 - 99

Place Place Name Age City Chip Time
199Louis Juran67Nazareth23:34
2433Mary Ellen Chuss-Mi67Bath32:35
3490Michelle Bonner66Easton34:17
National Sponsors