Humble but Hungry Father's Day 5K

Sun June 16, 2019 Newark, DE US 19702 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                  Gender City            State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division  Team Name                      
                                                                      Time      Time                Percentage Place                                             
===== ==== ===================== ====== =============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ========= ============================== 
1     1808 Mike O'Brian          M      Newark          DE    US      18:10.8   18:09.8   5:51  28  71.5       1        M Winner                                 
2     2088 Mike Guessford        M      Newark          DE    US      19:06.3   19:05.1   6:09  36  69.9       1        M 30-39                                  
3     1754 Josh Loren            M      Landenberg      PA    US      19:14.4   19:11.1   6:11  38  70.5       2        M 30-39                                  
4     2086 Sean Gilligan         M      Middletown      DE    US      21:05.1   21:03.2   6:47  44  67.0       1        M Masters                                
5     2145 Nicholas Wallace      M      Elkton          MD    US      21:18.9   21:17.4   6:51  28  61.0       1        M 20-29   Rembert - Wallace family       
6     5000 Chris Simpson         M                                    21:30.2   21:30.2   6:55  32  60.8       3        M 30-39                                  
7     2090 Shaun Gundel          M      Wilmington      DE    US      22:07.0   22:05.0   7:06  40  62.1       1        M 40-49                                  
8     1533 Don Morrison          M      West Brandywine PA    US      22:21.0   22:17.3   7:10  68  76.7       1        M 60-69                                  
9     2096 C. Kaliher            F      Wilmington      DE    US      22:27.2   22:26.0   7:13  12  73.5       1        F Winner  Bear-Glasgow YMCA Running Club 
10    2111 Cor Maliepaard        M      Newark          DE    US      22:42.1   22:40.2   7:18  60  70.4       2        M 60-69                                  
11    2137 Joseph Sullivan       M      New Castle      DE    US      23:07.5   23:04.9   7:26  30  56.4       4        M 30-39                                  
12    2116 John Organek          M      Bear            DE    US      23:30.5   23:27.8   7:33  41  58.8       2        M 40-49   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
13    1715 Duane Christy         M      Havre De Grace  MD    US      23:49.7   23:48.3   7:40  54  63.9       1        M 50-59                                  
14    2087 Tommy Gilligan        M      Middletown      DE    US      24:03.7   24:01.5   7:44  16  55.2       1        M 14-19                                  
15    2118 Gerry Pennington      M      Dover           DE    US      24:32.8   24:28.7   7:53  54  62.2       2        M 50-59   BMR -DE                        
16    2097 Karl Kaliher          M      Wilmington      DE    US      24:36.9   24:30.0   7:53  38  55.2       5        M 30-39   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
17    1501 Cameron Winchester    M      Middletown      DE    US      24:56.7   24:48.0   7:59  29  52.4       2        M 20-29                                  
18    2132 Gregory Smith         M      New Castle      DE    US      24:52.8   24:48.7   7:59  42  56.0       3        M 40-49                                  
19    1753 Jen Loren             F      Landenberg      PA    US      25:09.9   25:04.8   8:04  34  59.1       1        F 30-39                                  
20    2056 Rob Barrow            M      Newark          DE    US      25:24.4   25:20.0   8:09  55  60.5       3        M 50-59                                  
21    2114 Keith Mullen          M      Bear            DE    US      25:52.5   25:43.4   8:17  33  51.1       6        M 30-39                                  
22    2085 Mary Jo Gilligan      F      Middletown      DE    US      26:58.0   26:51.8   8:39  43  57.6       1        F Masters                                
23    1554 Malik Hill            M      Upper Darby     PA    US      27:08.9   26:52.5   8:39  22  48.3       3        M 20-29                                  
24    1758 Michelle Olkkola      F      Oakland         ME    US      27:09.0   27:03.3   8:42  40  56.1       1        F 40-49                                  
25    1537 James King            M      West Grove      PA    US      27:30.8   27:23.3   8:49  34  48.2       7        M 30-39                                  
26    1711 Anne Peoples          F      Middletown      DE    US      27:34.1   27:25.8   8:50  53  62.3       1        F 50-59   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
27    2130 Ken Schreffler        M      Newark          DE    US      27:35.3   27:26.1   8:50  57  56.8       4        M 50-59                                  
28    1707 gary perkins          M      Wilmington      DE    US      27:40.8   27:32.2   8:52  63  59.4       3        M 60-69                                  
29    1608 Mark Jeffrey          M      Camden Wyoming  DE    US      27:38.9   27:33.9   8:52  46  51.9       4        M 40-49                                  
30    2057 Mariam Basma          F      Bear            DE    US      28:22.1   28:08.8   9:04  45  55.8       2        F 40-49   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
31    2108 Bill Love             M      Bear            DE    US      28:37.6   28:28.0   9:10  66  59.0       4        M 60-69                                  
32    2115 Jaime Murray          F      Bear            DE    US      28:54.7   28:46.1   9:16  33  51.4       2        F 30-39                                  
33    1714 Kim Wolf              F      Hauppauge       NY    US      29:20.7   29:08.8   9:23  46  54.4       3        F 40-49                                  
34    1704 Allison Wong          F      Newark          DE    US      29:28.8   29:16.0   9:25  33  50.6       3        F 30-39                                  
35    2144 Burdon Tyson          M      New Castle      DE    US      30:11.1   30:04.4   9:41  46  47.6       5        M 40-49                                  
36    2143 Franco Thomas         M      Wilmington      DE    US      30:21.2   30:10.3   9:43  38  44.8       8        M 30-39   TEAM NITTY                     
37    2104 Barry Kirkpatrick     M      Newark          DE    US      30:29.9   30:22.4   9:47  58  51.7       5        M 50-59   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
38    1527 Veronica Rausch       F      Chesapeake City MD    US      30:34.1   30:25.0   9:47  52  55.5       2        F 50-59                                  
39    1825 Damali Thomas         F      Wilmington      DE    US      30:44.0   30:34.1   9:50  38  49.1       4        F 30-39                                  
40    2123 Grady Redmond         F      Bear            DE    US      30:50.6   30:43.6   9:53  31  48.1       5        F 30-39   Fusion fitness center          
41    2150 Tami Wilson           F      New Castle      DE    US      31:35.9   30:54.5   9:57  40  49.1       4        F 40-49   Fit Team DE                    
42    1702 Kathryn Herel         F      Newark          DE    US      31:06.3   30:54.7   9:57  58  58.6       3        F 50-59                                  
43    2093 shakira hunt          F      Newark          DE    US      31:39.0   31:10.0   10:02 27  47.4       1        F 20-29                                  
44    1773 Kimberly Nietubicz    F      Newark          DE    US      32:28.6   31:17.1   10:04 34  47.4       6        F 30-39                                  
45    1712 Damon Hopkins         M      Smyrna          DE    US      31:32.5   31:22.3   10:06 40  43.7       6        M 40-49   Teamhop                        
46    2076 Ken Dean              M      Warwick         MD    US      31:56.1   31:43.6   10:13 69  54.5       5        M 60-69                                  
47    2078 Terry Derk            M      Dauphin         PA    US      32:05.9   32:00.0   10:18 76  59.6       1        M 70-99                                  
48    2062 Elizabeth Blevin      F      Newark          DE    US      32:31.3   32:19.0   10:24 26  45.7       2        F 20-29                                  
49    2058 Aaron Bass            M      Bear            DE    US      32:27.9   32:21.4   10:25 38  41.8       9        M 30-39                                  
50    2109 Mary An Love          F      Bear            DE    US      32:51.9   32:32.8   10:29 65  60.6       1        F 60-69                                  
51    1726 Elijah Gibson-Cook    M      Bear            DE    US      33:12.5   32:56.6   10:36 15  40.8       2        M 14-19                                  
52    1717 Jessica Gibson        F      Bear            DE    US      33:40.7   33:29.1   10:47 36  44.5       7        F 30-39                                  
53    2135 Mike Stanley          M      Bear            DE    US      34:26.4   33:58.5   10:56 53  44.4       6        M 50-59   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
54    1536 Kefa Omwenga          M      Newark          DE    US      34:12.4   34:07.1   10:59 36  39.1       10       M 30-39                                  
55    1617 Mary Jeffrey          F      Camden Wyoming  DE    US      34:24.7   34:18.3   11:03 44  45.4       5        F 40-49                                  
56    2069 Steven Colburn        M      Newark          DE    US      34:34.5   34:22.1   11:04 30  37.9       11       M 30-39                                  
57    1570 Alyce Derr            F      Wilmington      DE    US      34:35.0   34:27.3   11:05 30  42.9       8        F 30-39                                  
58    1760 John Felts            M      Landenberg      PA    US      34:48.6   34:31.3   11:07 46  41.5       7        M 40-49                                  
59    2083 Jennifer Fox          F      Elkton          MD    US      34:56.7   34:32.3   11:07 47  46.3       6        F 40-49   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
60    1607 Hannah Jeffrey        F      Camden Wyoming  DE    US      34:41.9   34:37.4   11:09 15  44.8       1        F 14-19                                  
61    2142 M. Thayer             F      Newark          DE    US      34:41.7   34:40.4   11:10 10  50.1       1        F 1-13    Thayer Girls                   
62    2084 BISWAJIT GHOSH        M      Newark          DE    US      35:02.6   34:41.6   11:10 33  37.9       12       M 30-39   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
63    1821 Mia Aube              F      Newark          DE    US      35:11.4   35:00.7   11:16 15  44.3       2        F 14-19                                  
64    1759 Susan MacKenzie       F      Elkton          MD    US      35:20.1   35:06.8   11:18 65  56.2       2        F 60-69                                  
65    1820 B. Aube               M      Newark          DE    US      35:18.1   35:06.9   11:18 9   46.4       1        M 1-13                                   
66    1815 Steve Sinko           M      Wilmington      DE    US      35:33.5   35:22.6   11:23 42  39.3       8        M 40-49                                  
67    1823 Melanie Aube          F      Newark          DE    US      35:33.1   35:22.8   11:23 40  42.9       7        F 40-49                                  
68    2106 Joel Lobban           M      Bear            DE    US      35:46.0   35:27.4   11:25 19  36.6       3        M 14-19                                  
69    1523 Lakesha Gardner       F      Middletown      DE    US      35:59.4   35:46.9   11:31 39  42.2       9        F 30-39                                  
70    1785 Terrance Yeagins      M      Newark          DE    US      36:02.2   35:56.6   11:34 37  37.3       13       M 30-39                                  
71    2105 Allison Laurant       F      Newark          DE    US      36:31.8   36:17.9   11:41 46  43.7       8        F 40-49                                  
72    2125 James Rembert         M      Bronx           NY    US      36:39.2   36:23.4   11:43 68  47.0       6        M 60-69   Rembert - Wallace family       
73    2127 Krystal Rembert       F      Bear            DE    US      36:39.0   36:23.8   11:43 28  40.6       3        F 20-29   Rembert - Wallace family       
74    2133 Alex Stanley          F      Bear            DE    US      36:34.4   36:27.3   11:44 21  40.5       4        F 20-29   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
75    2070 Derrick Coleman       M      Smyrna          DE    US      36:48.6   36:41.4   11:49 44  38.4       9        M 40-49                                  
76    2064 Brian Burke           M      Newark          DE    US      37:10.8   36:56.7   11:53 31  35.3       14       M 30-39   NorthStar Family               
77    2065 Tionna Burke          F      Newark          DE    US      37:10.7   36:56.7   11:53 32  40.0       10       F 30-39   NorthStar Family               
78    2139 Carlo Testa           M      Wilmington      DE    US      38:07.2   37:41.6   12:08 34  35.0       15       M 30-39                                  
79    2091 Jamie Harris          F      Wilmington      DE    US      38:07.5   37:42.4   12:08 34  39.3       11       F 30-39                                  
80    2079 Jay Donahue           M      Newark          DE    US      38:55.4   38:32.9   12:24 50  38.3       7        M 50-59   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
81    2134 Melissa Stanley       F      Bear            DE    US      39:21.1   38:57.7   12:32 49  42.0       9        F 40-49   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
82    2120 Frank Profero         M      Shiloh          NJ    US      39:10.6   38:57.8   12:32 65  42.7       7        M 60-69                                  
83    2124 April Rembert         F      Bronx           NY    US      39:16.8   39:00.0   12:33 39  38.7       12       F 30-39   Rembert - Wallace family       
84    2126 Kristina Rembert      F      Bear            DE    US      39:17.1   39:01.6   12:34 28  37.8       5        F 20-29   Rembert - Wallace family       
85    2140 Ashley Thayer         F      Newark          DE    US      39:39.7   39:35.2   12:45 37  37.8       13       F 30-39   Thayer Girls                   
86    2141 J. Thayer             F      Newark          DE    US      39:39.6   39:35.5   12:45 11  42.7       2        F 1-13    Thayer Girls                   
87    2148 Amy Wilcoxon          F      Bear            DE    US      40:11.9   39:48.2   12:49 45  39.5       10       F 40-49   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
88    1764 Charmanie Dill        F      Townsend        DE    US      40:10.0   39:56.3   12:51 64  48.8       3        F 60-69                                  
89    2146 Tessa Wallace         F      Bear            DE    US      40:38.5   40:08.4   12:55 39  37.6       14       F 30-39   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
90    2113 NANCY Mixon           F      Bear            DE    US      40:38.6   40:08.6   12:55 48  40.3       11       F 40-49                                  
91    2075 Charmaine Davis       F      New Castle      DE    US      41:07.9   40:37.6   13:05 37  36.8       15       F 30-39   TEAM NITTY                     
92    2077 Tina Dean             F      Warwick         MD    US      41:04.1   40:37.7   13:05 67  49.9       4        F 60-69                                  
93    1530 Kelly Supranowicz     F      Wilmington      DE    US      41:29.8   41:08.7   13:15 38  36.5       16       F 30-39                                  
94    2095 Heather Justison      F      Newark          DE    US      42:05.9   41:44.7   13:26 44  37.3       12       F 40-49                                  
95    2128 Saleita Robinson      F      Newark          DE    US      42:20.3   41:48.8   13:28 54  41.3       4        F 50-59                                  
96    1578 Constanza Madariaga   F      New Castle      DE    US      42:44.4   42:02.9   13:32 27  35.1       6        F 20-29   Fit Team DE                    
97    2071 CHARLES CONWAY        M      Bear            DE    US      42:40.9   42:18.2   13:37 65  39.4       8        M 60-69                                  
98    1576 Kecia Winchester      F      Middletown      DE    US      42:43.2   42:26.2   13:40 48  38.1       13       F 40-49                                  
99    2080 Harry Drew            M      New Castle      DE    US      44:46.2   44:20.1   14:16 61  36.3       9        M 60-69                                  
100   2081 Tia Drew              F      Atco            NJ    US      44:46.7   44:36.5   14:21 26  33.1       7        F 20-29                                  
101   2067 Carl Chancy           M      Middletown      DE    US      46:19.8   46:02.7   14:49 36  29.0       16       M 30-39   Concert Crew 5K                
102   2138 Brandon Taylor        M      Middletown      DE    US      46:21.7   46:04.2   14:50 37  29.1       17       M 30-39                                  
103   2089 Haley Gundel          F      Wilmington      DE    US      46:21.5   46:05.6   14:50 18  32.2       3        F 14-19                                  
104   2112 Jane Maricich         F      Bear            DE    US      46:46.4   46:14.5   14:53 72  47.0       1        F 70-99   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
105   2082 Shannon Farmer        F      Bear            DE    US      47:34.6   47:08.0   15:10 47  33.9       14       F 40-49   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
106   1713 Tamisha Hopkins       F      Smyrna          DE    US      47:10.7   47:10.7   15:11 39  32.0       17       F 30-39   Teamhop                        
107   2147 Kate Warner           F      Newark          DE    US      47:34.6   47:13.2   15:12 27  31.3       8        F 20-29   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
108   1557 E. Flowers            M      Virginia Beach  VA    US      49:41.9   48:31.6   15:37 7   37.7       2        M 1-13                                   
109   1569 L. Flowers            M      Virginia Beach  VA    US      49:41.4   48:38.9   15:40 6   40.5       3        M 1-13                                   
110   1524 Linwood Corbin        M      Darby           PA    US      49:17.5   48:48.6   15:43 59  32.4       8        M 50-59                                  
111   2072 JUDITH CONWAY         F      Bear            DE    US      49:17.2   48:51.1   15:43 65  40.4       5        F 60-69                                  
112   2092 Kendra Haynes         F      Bear            DE    US      49:38.4   49:09.8   15:49 35  30.2       18       F 30-39   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
113   1846 Joe Ward              M      Middletown      DE    US      49:37.0   49:10.4   15:50 63  33.3       10       M 60-69                                  
114   2107 William Lockwood      M      Darby           PA    US      49:57.2   49:22.1   15:53 49  29.6       10       M 40-49                                  
115   2110 James Mackie          M      New Castle      DE    US      49:39.5   49:23.4   15:54 47  29.2       11       M 40-49                                  
116   1606 Darrell Sturgis, Jr.  M      Newark          DE    US      51:26.6   50:49.9   16:22 22  25.5       4        M 20-29                                  
117   1590 Ashley Rainey         F      Newark          DE    US      51:26.7   50:50.8   16:22 22  29.0       9        F 20-29                                  
118   1788 James Hutchinson      M      Elkton          MD    US      52:26.4   51:22.5   16:32 42  27.1       12       M 40-49                                  
119   1748 L. Salvato            M      Newark          DE    US      52:29.0   52:04.9   16:46 10  29.8       4        M 1-13                                   
120   2066 Jeanne-Marie Camac    F      New Castle      DE    US      52:52.2   52:19.7   16:51 62  36.3       6        F 60-69   Bear-Glasgow YMCA Running Club 
121   2121 Samantha Quackenbush  F      Newark          DE    US      52:37.6   52:28.0   16:53 32  28.2       19       F 30-39   Hungry Hungry Hippos           
122   2068 G. Clinton            M      Newark          DE    US      52:37.8   52:28.6   16:53 10  29.6       5        M 1-13    Hungry Hungry Hippos           
123   2129 Laura Ross            F      New Castle      DE    US      53:14.8   52:40.0   16:57 34  28.2       20       F 30-39                                  
124   1556 Allen Flowers         M      Virginia Beach  VA    US      54:11.9   53:02.3   17:04 30  24.5       18       M 30-39                                  
125   2074 Pamela Cotman         F      Middletown      DE    US      54:10.8   53:03.0   17:05 56  33.3       5        F 50-59   Fatboy                         
126   1555 A. Flowers            F      Virginia Beach  VA    US      54:12.7   53:03.2   17:05 10  32.8       3        F 1-13                                   
127   1551 Alvin Dunlap          M      New Castle      DE    US      57:39.3   53:49.7   17:20 54  28.3       9        M 50-59                                  
128   1545 Alexzandria Lacey     F      Newark          DE    US      55:11.1   54:51.7   17:39 30  26.9       21       F 30-39                                  
129   1605 Anonymous Participant M      Newark          DE    US      55:59.8   55:19.9   17:49 55  27.7       10       M 50-59                                  
130   1525 Lori Lockwood         F      Darby           PA    US      56:14.4   55:47.3   17:57 48  29.0       15       F 40-49                                  
131   2061 Shenet Beasley        F      Smyrna          DE    US      56:19.7   55:53.4   17:59 35  26.6       22       F 30-39                                  
132   2131 D. Smith              F      Smyrna          DE    US      56:22.2   55:54.2   18:00 12  29.5       4        F 1-13                                   
133   1591 M. Rainey             M      Newark          DE    US      56:22.5   55:55.1   18:00 6   35.2       6        M 1-13                                   
134   1724 K. Gibson             F      Bear            DE    US      56:36.8   56:21.3   18:08 9   31.8       5        F 1-13                                   
135   1723 Vernon Gibson         M      Bear            DE    US      56:36.3   56:21.6   18:08 34  23.4       19       M 30-39                                  
136   1583 Alexandra Rainey      F      Newark          DE    US      58:21.5   57:35.1   18:32 26  25.6       10       F 20-29                                  
137   2122 Gena Reddy            F      Newark          DE    US      1:07:30.1 58:04.2   18:41 30  25.4       23       F 30-39                                  
138   1598 Velva Rainey          F      Newark          DE    US      59:12.9   58:33.8   18:51 54  29.5       6        F 50-59                                  
139   1601 Mark Rainey, II       M      Newark          DE    US      59:13.4   58:34.8   18:51 22  22.2       5        M 20-29                                  
140   2060 Michael Beasley       M      Smyrna          DE    US      59:38.0   59:09.6   19:03 36  22.5       20       M 30-39                                  
141   2149 Nykisha Wilmer        F      Wilmington      DE    US      1:00:14.2 59:28.1   19:08 26  24.8       11       F 20-29   Nalani's Squad                 
142   1553 Angela Dunlap         F      New Castle      DE    US      1:05:06.0 1:00:16.3 19:24 52  28.0       7        F 50-59                                  
143   1542 Cassandra Sturgis     F      Wilmington      DE    US      1:05:04.4 1:04:28.4 20:45 50  25.6       8        F 50-59                                  
144   1539 Darrell Sturgis       M      Wilmington      DE    US      1:05:06.1 1:04:29.5 20:45 47  22.4       13       M 40-49                                  
145   1746 Bill Funk             M      Newark          DE    US      1:07:29.5 1:07:05.4 21:36 68  25.5       11       M 60-69                                  
146   1749 L. Salvato            F      Newark          DE    US      1:07:30.9 1:07:06.5 21:36 6   30.0       6        F 1-13                                   
147   2059 Isaiah Battle         M      Newark          DE    US      1:07:31.2 1:07:31.2 21:44 26  19.2       6        M 20-29                                  


Top Male Finisher - Open
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location     Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ============ ======= 
1     Mike O'Brian 1808 28  1       M      Newark DE US 18:10.8 


Top Female Finisher - Open
Place Name       Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ========== ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     C. Kaliher 2096 12  9       F      Wilmington DE US 22:27.2 


Top Male Finisher - Masters
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Sean Gilligan 2086 44  4       M      Middletown DE US 21:05.1 


Top Female Finisher - Masters
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location         Time  
===== ================ ==== === ======= ====== ================ ===== 
1     Mary Jo Gilligan 2085 43  22      F      Middletown DE US 26:58 

Embed Code