Race the Reserve

Sat August 10, 2019 Coupeville, WA US 98329 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                Gender City          State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                 Time      Time                Percentage Place             
===== === =================== ====== ============= ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     310 Piotr Chadovich     M      Woodinville   WA    US      1:21:17.9 1:21:15.9 6:12  40  73.9       1        M 0-99   
2     227 Avery Geisbuhler    M      Bowling Green OH    US      1:32:52.0 1:32:50.4 7:05  19  62.9       2        M 0-99   
3     278 Ryan Stueber        M      Auburn        WA    US      1:34:24.5 1:34:21.5 7:12  38  62.9       3        M 0-99   
4     283 Daniel Trombly      M      Perrysburg    OH    US      1:34:49.7 1:34:48.9 7:14  18  61.6       4        M 0-99   
5     251 Kevin Mcfeely       M      San Jose      CA    US      1:35:17.1 1:35:12.7 7:16  25  61.3       5        M 0-99   
6     224 Rich Frazier        M      Oak Harbor    WA    US      1:38:14.3 1:38:12.0 7:30  50  66.3       6        M 0-99   
7     397 James Steller       M                                  1:39:13.8 1:39:12.0 7:34  41  60.9       7        M 0-99   
8     210 Evan Bush           M      Bellingham    WA    US      1:42:02.1 1:41:59.0 7:47  38  58.2       8        M 0-99   
9     277 Jay Stringer        M      Seattle       WA    US      1:42:16.6 1:42:14.0 7:48  35  57.4       9        M 0-99   
10    208 Tim Brooks          M      Oak Harbor    WA    US      1:42:50.6 1:42:42.3 7:50  33  56.9       10       M 0-99   
11    216 Brandon Clapp       M      Oak Harbor    WA    US      1:43:13.1 1:43:07.0 7:52  37  57.3       11       M 0-99   
12    229 Claire Gilfillan    F      Everett       WA    US      1:44:29.3 1:44:22.0 7:58  36  63.3       1        F 0-99   
13    230 Lauren Graham       F      Bellaire      TX    US      1:44:58.8 1:44:52.3 8:00  20  62.6       2        F 0-99   
14    226 Natalie Fuller      F      Seattle       WA    US      1:45:39.2 1:45:36.4 8:04  20  62.2       3        F 0-99   
15    399 Erin Hoess          F      Vancouver                   1:45:43.8 1:45:40.0 8:04  38  63.1       4        F 0-99   
16    272 Jeff Sobieski       M      Olmsted Twp   OH    US      1:46:00.5 1:45:47.6 8:05  49  61.0       12       M 0-99   
17    291 Natalie Wilson      F      Rocklin       CA    US      1:46:39.3 1:46:36.0 8:08  20  61.6       5        F 0-99   
18    225 James Fuemmeler     M      Anacortes     WA    US      1:49:39.1 1:49:22.7 8:21  39  54.6       13       M 0-99   
19    240 Jodi Hummer         F      Hinsdale      IL    US      1:51:00.8 1:50:58.0 8:28  36  59.6       6        F 0-99   
20    257 Griff Overturf      M      Mukilteo      WA    US      1:52:59.3 1:52:55.7 8:37  49  57.2       14       M 0-99   
21    282 Rachelle Tomei      F      New York      NY    US      1:54:09.5 1:54:04.7 8:42  38  58.5       7        F 0-99   
22    221 Ryan Dalrymple      M      Seattle       WA    US      1:54:17.8 1:54:10.2 8:43  32  51.2       15       M 0-99   
23    253 Chelsea Myntti      F      Bellingham    WA    US      1:54:40.7 1:54:31.9 8:45  23  56.9       8        F 0-99   
24    286 Krysten Wagner      F      Bellingham    WA    US      1:55:48.6 1:55:39.2 8:50  36  57.2       9        F 0-99   
25    258 Greg Pappas         M      Sumas         WA    US      1:56:12.4 1:56:05.2 8:52  31  50.3       16       M 0-99   
26    223 Kaytie DeMaio       F      Oak Harbor    WA    US      1:56:51.4 1:56:45.0 8:55  20  56.3       10       F 0-99   
27    400 Lark Gustafson      M      Coupeville    WA    US      1:58:20.9 1:58:05.8 9:01  43  52.0       17       M 0-99   
28    212 Lucas Caldern       M      Seattle       WA    US      1:59:56.0 1:59:29.4 9:07  34  49.0       18       M 0-99   
29    211 Laura Caldern       F      Seattle       WA    US      2:01:06.3 2:00:46.0 9:13  33  54.2       11       F 0-99   
30    293 Amy Woolsey         F      Seattle       WA    US      2:05:05.8 2:04:59.3 9:32  44  55.6       12       F 0-99   
31    238 Kara Hollenbeck     F      Lynnwood      WA    US      2:05:52.1 2:05:37.5 9:35  35  52.4       13       F 0-99   
32    206 Brendon Bonnell     M      Tacoma        WA    US      2:06:01.8 2:05:49.5 9:36  23  46.4       19       M 0-99   
33    209 Amelia Brummel      F      Chimacum      WA    US      2:06:02.6 2:05:50.3 9:36  21  51.9       14       F 0-99   
34    222 Dina Deliyanides    F      Olympia       WA    US      2:06:49.6 2:06:32.8 9:40  45  55.4       15       F 0-99   
35    248 Ellie Kindlund      F      Bellingham    WA    US      2:07:52.2 2:07:41.9 9:45  22  51.1       16       F 0-99   
36    279 Maria Summers       F      Coupeville    WA    US      2:08:32.8 2:08:26.1 9:48  34  51.1       17       F 0-99   
37    398 Kimberly Young      F      Bellingham    WA    US      2:10:30.1 2:10:20.5 9:57  34  50.4       18       F 0-99   
38    275 Rylie Sperry        F      Bellingham    WA    US      2:10:58.6 2:10:49.0 9:59  24  49.8       19       F 0-99   
39    296 Donna Hinshaw       F      Oak Harbor    WA    US      2:13:30.6 2:13:21.6 10:11 63  65.8       20       F 0-99   
40    246 Joe Kelley          M      Seattle       WA    US      2:14:37.0 2:14:27.8 10:16 25  43.4       20       M 0-99   
41    276 Paul Stephanis      M      Liberty Lake  WA    US      2:15:22.9 2:15:16.6 10:20 55  50.4       21       M 0-99   
42    237 Reginald Holden     M      Surrey                      2:16:30.3 2:16:24.2 10:25 68  56.6       22       M 0-99   
43    284 Lois Verbaan        F      Sitka         AK    US      2:16:51.0 2:16:46.2 10:26 44  50.8       21       F 0-99   
44    233 Rich Heine          M      Lynnwood      WA    US      2:17:20.1 2:17:05.7 10:28 48  46.7       23       M 0-99   
45    250 John Lovie          M      Clinton       WA    US      2:17:16.5 2:17:08.5 10:28 66  55.2       24       M 0-99   
46    268 Mark Schmitz        M      Bellevue      WA    US      2:18:50.5 2:18:35.3 10:35 35  42.3       25       M 0-99   
47    267 Greg Schmitz        M      Cincinnati    OH    US      2:18:50.7 2:18:36.1 10:35 41  43.6       26       M 0-99   
48    259 Joanna Pappas       F      Sumas         WA    US      2:18:52.6 2:18:45.3 10:36 31  47.0       22       F 0-99   
49    231 Mike Griffin        M      Seattle       WA    US      2:19:35.1 2:19:32.9 10:39 53  47.9       27       M 0-99   
50    232 Ashley Hayes        F      Oak Harbor    WA    US      2:19:44.6 2:19:35.5 10:39 31  46.8       23       F 0-99   
51    308 Cornelia Miksovsky  F      Bellingham    WA    US      2:24:11.1 2:24:05.4 11:00 51  52.1       24       F 0-99   
52    273 Peter Sone          M      Oak Harbor    WA    US      2:24:56.8 2:24:45.1 11:03 45  43.1       28       M 0-99   
53    281 Elizabeth Teasley   F      Mukilteo      WA    US      2:25:18.7 2:25:01.9 11:04 50  51.1       25       F 0-99   
54    239 L.C. Huang          F      Seattle       WA    US      2:28:32.9 2:28:08.1 11:18 23  44.0       26       F 0-99   
55    295 Paul Yu             M      Seattle       WA    US      2:28:32.9 2:28:08.1 11:18 35  39.6       29       M 0-99   
56    261 Ryan Poor           M      Westlake      OH    US      2:29:02.4 2:28:46.5 11:21 42  40.9       30       M 0-99   
57    260 Kaci Poor           F      Gainesville   FL    US      2:29:02.4 2:28:48.3 11:22 28  43.8       27       F 0-99   
58    203 Taylor Andrews      M      Arcata        CA    US      2:29:02.4 2:28:48.5 11:22 32  39.2       31       M 0-99   
59    289 Tawnya Wavada       F      Oak Harbor    WA    US      2:29:38.6 2:29:30.5 11:25 31  43.7       28       F 0-99   
60    285 Anisoara Vulpoi     F      Seattle       WA    US      2:32:42.6 2:32:30.8 11:39 37  43.5       29       F 0-99   
61    234 Michelle Hendrix    F      Redmond       WA    US      2:38:31.6 2:38:17.5 12:05 35  41.6       30       F 0-99   
62    220 Katrina Craig       F      Seattle       WA    US      2:38:31.8 2:38:18.1 12:05 30  41.2       31       F 0-99   
63    242 Damien Jones        M      Seattle       WA    US      2:40:03.1 2:39:43.8 12:12 46  39.4       32       M 0-99   
64    249 Sara Lewis          F      Seattle       WA    US      2:40:03.3 2:39:44.0 12:12 37  41.5       32       F 0-99   
65    299 LInda Postenrieder  F      Oak Harbor    WA    US      2:43:34.4 2:43:18.1 12:28 58  50.2       33       F 0-99   
66    241 Jan Ince            F      Ferndale      WA    US      2:43:41.1 2:43:25.9 12:29 63  53.7       34       F 0-99   
67    396 Morgan Merkel       F      Scottsdale    AZ    US      2:43:39.8 2:43:32.0 12:29 40  41.2       35       F 0-99   
68    204 Kathleen Bauer      F      Marysville    WA    US      2:46:33.4 2:46:24.0 12:42 74  62.5       36       F 0-99   
69    297 Ronald Holbrook     M      Oak Harbor    WA    US      2:53:58.3 2:53:48.0 13:16 39  34.3       33       M 0-99   
70    298 Crystal Holbrook    F      Oak Harbor    WA    US      2:53:58.4 2:53:48.1 13:16 36  38.0       37       F 0-99   
71    219 Alyssa Connell      F      Clinton       ME    US      3:05:15.6 3:05:03.8 14:08 35  35.6       38       F 0-99   
72    262 Krista Ransier      F      Vancouver                   3:05:15.6 3:05:04.2 14:08 23  35.2       39       F 0-99   
73    292 Kellie Wiswell      F      Clinton       ME    US      3:05:15.4 3:05:04.8 14:08 32  35.3       40       F 0-99   
74    254 Sarah Norsworthy    F      Mill Creek    WA    US      3:14:40.2 3:14:30.3 14:51 36  34.0       41       F 0-99   
75    207 Jaimie Bresler      F      Everett       WA    US      3:14:40.4 3:14:30.5 14:51 34  33.8       42       F 0-99   
76    243 Jacqueline Juniper  F      Oak Harbor    WA    US      3:27:26.4 3:27:04.5 15:48 48  35.0       43       F 0-99   
77    244 Jennifer Juniper    F      Oak Harbor    WA    US      3:27:26.4 3:27:05.1 15:48 48  35.0       44       F 0-99   
78    247 Lincoln Kelley      M      Coupeville    WA    US      3:31:55.6 3:31:47.6 16:10 45  29.5       34       M 0-99   
79    265 Donald Ryder        M      Seattle       WA    US      3:37:22.2 3:37:03.9 16:34 66  34.9       35       M 0-99   
80    201 Christine Ammann    F      Seattle       WA    US      3:38:09.2 3:37:48.5 16:38 68  43.4       45       F 0-99   
81    280 Linda Sutherland    F      Kirkland      WA    US      3:38:09.3 3:37:48.6 16:38 62  39.7       46       F 0-99   
82    294 Kyoung Yi           F      Oak Harbor    WA    US      4:41:52.5 4:41:29.1 21:29 66  32.6       47       F 0-99   
83    300 Dan Kobayashi       M                                  4:41:52.5 4:41:30.3 21:29 68  27.4       36       M 0-99   
84    309 Unknown Partic. 309 M                                  4:41:49.4 4:41:49.4 21:31                37       M 0-99   
85    202 Rosie Anderson      F      Stanwood      WA    US      4:45:01.0 4:45:01.0 21:45 55  27.7       48       F 0-99   
86    252 Mikie Moda          F      Arlington     WA    US      4:45:02.4 4:45:02.4 21:46 64  31.2       49       F 0-99   

Additional results can be found at http://www.BuDuRacing.com.

Embed Code