Race the Reserve

Sat August 10, 2019 Coupeville, WA US 98329 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                        Gender City             State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                            Time      Time                Percentage Place             
===== === =========================== ====== ================ ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     223 Ryan DeWaard                M      Lynden                         1:28:05.0 1:28:02.0 6:43  47  72.1       1        M 0-99   
2     306 Andy Wyman                  M      Oak Harbor                     1:28:51.1 1:28:48.2 6:47  46  70.9       2        M 0-99   
3     308 Kurt Warwick                M      Clinton                        1:30:29.7 1:30:28.1 6:54  30  64.5       3        M 0-99   
4     261 Kevin McFeely               M      San Jose                       1:32:55.9 1:32:52.2 7:05  26  62.9       4        M 0-99   
5     290 Ryan Stueber                M      Maple Valley                   1:34:04.4 1:34:00.9 7:11  39  63.5       5        M 0-99   
6     241 Zachary Janotha             M      Oshkosh                        1:36:26.4 1:36:20.2 7:21  18  60.6       6        M 0-99   
7     292 Dominic Szczepaniak Sloane  M                                     1:37:42.1 1:37:38.1 7:27  39  61.1       7        M 0-99   
8     214 Nathan Cattarin             M      Bellingham                     1:48:52.3 1:48:46.5 8:18  40  55.2       8        M 0-99   
9     286 Jeff Sobieski               M      Olmsted Twp                    1:49:04.9 1:48:56.7 8:19  50  59.8       9        M 0-99   
10    222 Aidan Devine                M      Ephrata                        1:49:31.5 1:49:17.4 8:21  13  57.7       10       M 0-99   
11    264 Blake Noelte                M      Burnaby                        1:49:58.6 1:49:55.3 8:23  38  54.0       11       M 0-99   
12    232 David Goodchild             M      Oak Harbor                     1:50:26.5 1:50:15.9 8:25  34  53.1       12       M 0-99   
13    301 Kiley Floor                 M      Kirkland                       1:50:36.5 1:50:15.9 8:25  37  53.6       13       M 0-99   
14    293 Jennifer Szczepaniak Sloane F      Macclesfield                   1:51:54.4 1:51:49.9 8:32  32  58.5       1        F 0-99   
15    271 Rj Rangel                   M      Oak Harbor                     1:52:20.4 1:52:17.9 8:34  24  52.0       14       M 0-99   
16    250 Kathryn Kramer              F      Anacortes                      1:54:39.2 1:54:35.4 8:45  22  56.9       2        F 0-99   
17    210 Dustin Braun                M      Ellensburg                     1:55:21.1 1:55:17.2 8:48  24  50.6       15       M 0-99   
18    304 William Weigel              M      Seattle                        1:56:17.9 1:56:07.5 8:52  26  50.3       16       M 0-99   
19    294 Cassandra Szeliga           F      Gilead                         1:56:39.6 1:56:28.7 8:53  34  56.4       3        F 0-99   
20    233 Matthew Gorham              M      Huntingtn Bch                  1:56:46.9 1:56:35.9 8:54  37  50.7       17       M 0-99   
21    202 Stu Austin                  M      Lake Forest Park               1:57:46.2 1:57:43.4 8:59  59  60.0       18       M 0-99   
22    252 Michael Linder              M      Coupeville                     1:58:50.7 1:58:38.2 9:03  35  49.5       19       M 0-99   
23    267 Michael Owsiak              M      Seattle                        1:59:11.2 1:59:03.4 9:05  33  49.1       20       M 0-99   
24    303 Jordan Ofiesh               M      Victoria                       2:00:01.7 1:59:56.2 9:09  30  48.7       21       M 0-99   
25    231 Paul Golden                 M      Oak Harbor                     2:00:32.0 2:00:25.9 9:12  40  49.8       22       M 0-99   
26    307 Bonnie Decker               F      Langley                        2:01:00.6 2:00:51.6 9:14  33  54.2       4        F 0-99   
27    242 Christina Jump              F      Coupeville                     2:02:35.5 2:02:26.7 9:21  44  56.8       5        F 0-99   
28    201 Brian Austin                M      Oak Harbor                     2:02:42.3 2:02:40.0 9:22  59  57.6       23       M 0-99   
29    291 Amelia Swinton              F      Seattle                        2:02:53.0 2:02:40.4 9:22  31  53.2       6        F 0-99   
30    289 Shaun Stuchenko             M      Coquitlam                      2:03:38.1 2:03:19.0 9:25  41  49.0       24       M 0-99   
31    246 Joe Kelley                  M      Seattle                        2:05:00.2 2:04:55.6 9:32  26  46.7       25       M 0-99   
32    268 Kaci Poor                   F      Gainesville                    2:06:27.0 2:06:19.0 9:39  29  51.6       7        F 0-99   
33    249 Brigitte Klene              F      Seattle                        2:07:00.2 2:06:53.4 9:41  33  51.6       8        F 0-99   
34    225 Scott Dudek                 M      Seattle                        2:07:00.7 2:06:53.6 9:41  33  46.1       26       M 0-99   
35    256 J.C. Lundberg               M      Alexandria                     2:07:44.1 2:07:33.7 9:44  34  45.9       27       M 0-99   
36    263 Jennifer Nishiyama          F      Round Hill                     2:09:31.7 2:09:26.6 9:53  39  51.8       9        F 0-99   
37    204 Martha Balash               F      Norton                         2:10:14.0 2:09:58.6 9:55  58  63.1       10       F 0-99   
38    203 Bob Balash                  M      Norton                         2:10:14.7 2:09:59.3 9:55  59  54.4       28       M 0-99   
39    235 Christopher Harrison        M      San Diego                      2:11:43.7 2:11:36.1 10:03 46  47.8       29       M 0-99   
40    226 Greg Dunham                 M      Redmond                        2:12:08.7 2:11:51.9 10:04 39  45.2       30       M 0-99   
41    234 Lark Gustafson              M      Coupeville                     2:13:32.1 2:13:23.0 10:11 44  46.4       31       M 0-99   
42    296 Leonardo Velazquez          M      Seattle                        2:17:28.5 2:17:16.2 10:29 37  43.0       32       M 0-99   
43    216 Katie Chicojay              F      Seattle                        2:19:12.9 2:18:58.6 10:37 25  46.9       11       F 0-99   
44    297 Svetlana West               F      Bellevue                       2:19:56.1 2:19:40.1 10:40 46  50.7       12       F 0-99   
45    209 Amanda Brady                F      Bainbridge Is                  2:20:02.6 2:19:46.5 10:40 19  47.5       13       F 0-99   
46    208 Fred Bowen                  M      Lynnwood                       2:22:39.6 2:22:21.1 10:52 46  44.2       33       M 0-99   
47    254 Peter Lo                    M      Vancouver                      2:23:32.8 2:23:24.8 10:57 48  44.6       34       M 0-99   
48    300 Kathleen Claypool           F      Mill Creek                     2:23:51.4 2:23:41.6 10:58 30  45.4       14       F 0-99   
49    239 Jan Ince                    F      Ferndale                       2:24:49.5 2:24:31.4 11:02 64  61.6       15       F 0-99   
50    270 Sheela Ramesh               F      Seattle                        2:24:40.5 2:24:32.2 11:02 32  45.2       16       F 0-99   
51    295 Elizabeth Teasley           F      Mukilteo                       2:25:01.7 2:24:43.0 11:03 51  51.9       17       F 0-99   
52    265 Baylee Northup              F      Lynnwood                       2:26:22.6 2:26:03.1 11:09 25  44.6       18       F 0-99   
53    255 Shannon Lowry               F      Ephrata                        2:27:23.5 2:27:09.4 11:14 58  55.7       19       F 0-99   
54    288 Mary Stocker                F      Lynnwood                       2:27:52.5 2:27:43.1 11:17 59  56.2       20       F 0-99   
55    211 Nellie Brown                F      Mount Ephraim                  2:28:51.7 2:28:41.5 11:21 35  44.3       21       F 0-99   
56    269 Rachael Protas              F      Gypsum                         2:30:44.9 2:30:28.9 11:29 31  43.4       22       F 0-99   
57    224 Danielle Dixon              F      San Diego                      2:32:17.7 2:32:00.7 11:36 35  43.3       23       F 0-99   
58    229 Jennifer Gamache            F      Philomath                      2:33:05.3 2:32:53.8 11:40 45  45.9       24       F 0-99   
59    305 Neil Anthony                M      Coupeville                     3:35:16.4 2:35:04.8 11:50 71  51.4       35       M 0-99   
60    260 Lani Martinez               F      Oak Harbor                     2:36:21.8 2:36:02.5 11:55 34  42.1       25       F 0-99   
61    207 Lindsay Blaser              F      Meridian                       2:38:10.1 2:37:57.8 12:03 35  41.7       26       F 0-99   
62    240 Linda Janotha               F      Oshkosh                        2:41:12.5 2:41:05.5 12:18 55  48.9       27       F 0-99   
63    219 Tara De Borja               F      Seattle                        2:44:49.5 2:44:33.2 12:34 30  39.6       28       F 0-99   
64    281 Neil Shetty                 M      Seattle                        2:44:49.7 2:44:33.7 12:34 31  35.5       36       M 0-99   
65    262 Jayan Nair                  M      Sammamish                      2:45:25.7 2:45:16.9 12:37 46  38.1       37       M 0-99   
66    299 James Wiest                 M      Kingston                       2:47:18.5 2:47:04.4 12:45 48  38.3       38       M 0-99   
67    227 Tom Foozer                  M      Oak Harbor                     2:49:48.3 2:49:37.7 12:57 49  38.1       39       M 0-99   
68    215 Cherry Cayabyab             F      Seattle                        2:52:16.0 2:52:05.9 13:08 41  39.5       29       F 0-99   
69    245 Emily Kalteich              F      Bothell                        2:52:16.5 2:52:10.5 13:09 37  38.5       30       F 0-99   
70    259 Brenda Manookin             F      Bothell                        2:53:33.8 2:53:27.2 13:14 37  38.3       31       F 0-99   
71    221 Eric DeBelly                M      Monroe                         2:53:50.0 2:53:36.7 13:15 57  40.0       40       M 0-99   
72    247 Lincoln Kelley              M      Coupeville                     3:03:00.4 3:02:47.5 13:57 46  34.4       41       M 0-99   
73    236 Kendra Hensley              F      Olympia                        3:06:23.8 3:06:09.0 14:13 54  41.8       32       F 0-99   
74    230 Ashley Gee                  F      Pensacola                      3:07:06.8 3:06:51.5 14:16 28  34.9       33       F 0-99   
75    238 Ronald Holbrook             M      Oak Harbor                     3:07:09.9 3:06:53.8 14:16 40  32.1       42       M 0-99   
76    237 Crystal Holbrook            F      Oak Harbor                     3:07:10.6 3:06:55.3 14:16 37  35.5       34       F 0-99   
77    273 Stefanie Robinson           F      Bellevue                       3:07:32.2 3:07:14.2 14:18 35  35.2       35       F 0-99   
78    276 Karl Sander                 M      Oak Harbor                     3:14:58.5 3:14:45.0 14:52 43  31.5       43       M 0-99   
79    275 Karissa Sander              F      Oak Harbor                     3:24:18.2 3:24:05.2 15:35 44  34.1       36       F 0-99   
80    217 Holly Davison               F      Clinton                        3:41:52.8 3:41:36.2 16:55 42  30.9       37       F 0-99   
81    282 Becca Shim                  F      Langley                        3:46:28.7 3:46:07.7 17:16 39  29.7       38       F 0-99   


Male 99 and Under
Place Name         Bib Age Overall Gender Location     Time      
===== ============ === === ======= ====== ============ ========= 
1     Ryan DeWaard 223 47  1       M      Lynden       1:28:02.0 
2     Andy Wyman   306 46  2       M      Oak Harbor   1:28:48.2 
3     Kurt Warwick 308 30  3       M      Clinton      1:30:28.1 


Female 99 and Under
Place Name                        Bib Age Overall Gender Location       Time      
===== =========================== === === ======= ====== ============== ========= 
1     Jennifer Szczepaniak Sloane 293 32  14      F      Macclesfield   1:51:49.9 
2     Kathryn Kramer              250 22  16      F      Anacortes      1:54:35.4 
3     Cassandra Szeliga           294 34  19      F      Gilead         1:56:28.7 

Additional results can be found at http://www.BuDuRacing.com.

Embed Code