Live United 5K & 1K

Sat September 21, 2019 Port Neches, TX US 77651 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                 Gender City          State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division 
                                                                  Time    Time              Percentage Place             
===== === ==================== ====== ============= ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ======== 
1     158 Jacob Wallace        M      Houston       TX    US      18:20.7 18:20.7 5:55  25  70.5       1        M Open   
2     113 Garrett Drummond     M      Groves        TX    US      19:13.9 19:13.9 6:12  17  68.0       2        M Open   
3     139 David Gonzales       M      Lumberton     TX    US      19:49.9 19:49.9 6:24  46  71.9       3        M Open   
4     173 Michael Sanchez      M      Port Neches   TX    US      19:57.6 19:57.6 6:26  24  64.8       1        M 20-29  
5     157 Mark Strayhorn       M      Nederland     TX    US      20:16.1 20:16.1 6:32  46  70.4       1        M 40-49  
6     159 Frank Salduno        M      Port Neches   TX    US      20:37.9 20:37.9 6:39  31  63.0       1        M 30-39  
7     115 Mason Stewart        M                                  20:45.4 20:45.4 6:42  15  64.7       1        M 15-19  
8     55  Steve Langevin       M      Conroe        TX    US      20:52.9 20:52.9 6:44  57  74.4       1        M 50-59  
9     125 Kane Hopper          M      Groves        TX    US      20:53.3 20:53.3 6:44  24  61.9       2        M 20-29  
10    145 Grant Encalade       M      Bridge City   TX    US      20:57.2 20:57.2 6:46  20  61.8       3        M 20-29  
11    111 Bryan Johnson        M      Port Neches   TX    US      21:02.9 21:02.9 6:47  17  62.1       2        M 15-19  
12    117 Trey Keyes           M                                  21:23.2 21:23.2 6:54  15  62.8       3        M 15-19  
13    127 Wacey Johnson        M      Port Neches   TX    US      21:24.0 21:24.0 6:54  50  68.7       2        M 50-59  
14    141 Paul Falgout         M      Port Neches   TX    US      21:39.8 21:39.8 6:59  54  70.0       3        M 50-59  
15    163 Daniel Sellers       M      Missouri City TX    US      21:58.6 21:58.6 7:05  26  58.8       4        M 20-29  
16    144 Daryl Granger        M      Orange        TX    US      22:04.9 22:04.9 7:07  48  65.6       2        M 40-49  
17    53  Scott Laburn         M      Port Neches   TX    US      22:18.9 22:18.9 7:12  58  70.2       4        M 50-59  
18    166 Jordan Addison       M      Baytown       TX    US      22:50.7 22:50.7 7:22  26  56.6       5        M 20-29  
19    162 Victoria White       F      Port Neches   TX    US      23:10.1 23:10.1 7:28  15  66.7       1        F Open   
20    59  Kara Louvier         F      Nederland     TX    US      23:12.2 23:12.2 7:29  35  63.8       2        F Open   
21    147 Caylin Poulter       F      Port Neches   TX    US      23:14.4 23:14.4 7:30  16  65.4       3        F Open   
22    140 Shalyn Dickens       F      Groves        TX    US      23:23.5 23:23.5 7:33  19  62.9       1        F 15-19  
23    148 Elaine Clopton       F      Groves        TX    US      23:48.3 23:48.3 7:41  14  66.0       1        F 0-14   
24    168 Rick Barry           M      Nederland     TX    US      23:48.9 23:48.9 7:41  54  63.7       5        M 50-59  
25    152 Bailey Graham        F      Groves        TX    US      23:52.7 23:52.7 7:42  14  65.8       2        F 0-14   
26    164 Joel Stephens        M      Port Neches   TX    US      24:13.1 24:13.1 7:49  50  60.7       6        M 50-59  
27    132 David Schion         M      Nederland     TX    US      24:29.4 24:29.4 7:54  60  65.0       1        M 60-69  
28    41  Derek Hebert         M      Kaplan        LA    US      24:36.8 24:36.8 7:56  30  52.7       2        M 30-39  
29    62  Beth Bryant Miller   F      Vidor         TX    US      24:45.1 24:45.1 7:59  39  60.7       1        F 30-39  
30    25  Clifton English      M      Vidor         TX    US      24:58.2 24:58.2 8:03  27  51.8       6        M 20-29  
31    137 Robert McMullen      M      Port Arthur   TX    US      25:09.1 25:09.1 8:07  58  62.3       7        M 50-59  
32    165 Duncan Woodford      M      Nederland     TX    US      25:36.3 25:36.3 8:16  55  59.7       8        M 50-59  
33    116 Christopher Figueron M                                  25:43.6 25:43.6 8:18  17  50.8       4        M 15-19  
34    85  J. Sellers           M      Nederland     TX    US      25:50.7 25:50.7 8:20  11  57.6       1        M 0-14   
35    120 Keith Huckabay       M      Beaumont      TX    US      25:58.2 25:58.2 8:23  33  50.4       3        M 30-39  
36    110 Kristen Zumo         F      Port Neches   TX    US      26:03.8 26:03.8 8:24  31  56.4       2        F 30-39  
37    99  Roland Tink          M      Groves        TX    US      26:06.2 26:06.2 8:25  35  50.6       4        M 30-39  
38    73  Anna Oxner           F      Port Arthur   TX    US      27:25.2 27:25.2 8:51  13  58.5       3        F 0-14   
39    143 Brad Couture         M      Orange        TX    US      28:02.8 28:02.8 9:03  13  50.0       2        M 0-14   
40    169 Pat Wilson           M      Nederland     TX    US      28:18.3 28:18.3 9:08  50  51.9       9        M 50-59  
41    44  Ken Hines            M      Port Arthur   TX    US      28:22.4 28:22.4 9:09  30  45.7       5        M 30-39  
42    154 Brandy Barnard       F      Groves        TX    US      28:23.5 28:23.5 9:10  15  54.4       2        F 15-19  
43    149 Bethany Byrom        F      Port Neches   TX    US      28:25.8 28:25.8 9:10  16  53.4       3        F 15-19  
44    142 Steve Couture        M      Orange        TX    US      28:58.8 28:58.8 9:21  45  48.9       3        M 40-49  
45    151 Katlyn Jones         F      Groves        TX    US      30:14.3 30:14.3 9:45  16  50.2       4        F 15-19  
46    150 Madyson Kendrick     F      Groves        TX    US      30:15.4 30:15.4 9:46  15  51.1       5        F 15-19  
47    171 Sheri Dietz          F      Nederland     TX    US      30:19.1 30:19.1 9:47  40  49.9       1        F 40-49  
48    65  Shane Neil           M      Beaumont      TX    US      30:21.5 30:21.5 9:48  30  42.7       6        M 30-39  
49    172 Laura Digiovanni     F      Port Arthur   TX    US      30:24.7 30:24.7 9:49  33  48.5       3        F 30-39  
50    66  Andrew Nguyen        M      Beaumont      TX    US      30:38.2 30:38.2 9:53  35  43.1       7        M 30-39  
51    4   Victoria Broom       F      Port Arthur   TX    US      31:00.6 31:00.6 10:00 25  47.4       1        F 20-29  
52    133 Jude Tortorice       M      Beaumont      TX    US      31:01.3 31:01.3 10:00 28  41.7       7        M 20-29  
53    61  James Mendez         M      Nederland     TX    US      31:41.0 31:41.0 10:13 43  44.0       4        M 40-49  
54    167 Judy Decuir          F      Nederland     TX    US      32:12.8 32:12.8 10:23 55  54.2       1        F 50-59  
55    16  Jeremy Cooper        M      Jennings      LA    US      32:42.3 32:42.3 10:33 35  40.4       8        M 30-39  
56    103 Stevie M. West       F      Nederland     TX    US      33:00.9 33:00.9 10:39 13  48.6       4        F 0-14   
57    146 Mckenna Glaude       F      Port Neches   TX    US      33:19.7 33:19.7 10:45 16  45.6       6        F 15-19  
58    153 Makayla Moton        F      Nederland     TX    US      33:20.7 33:20.7 10:45 15  46.3       7        F 15-19  
59    60  Regina Martin        F      Mont Belvieu  TX    US      33:33.8 33:33.8 10:50 33  43.9       4        F 30-39  
60    94  Dallas Stark         M      Lake Charles  LA    US      34:04.3 34:04.3 10:59 32  38.2       9        M 30-39  
61    160 Kamo Rushing         F      Vidor         TX    US      34:27.6 34:27.6 11:07 40  43.9       2        F 40-49  
62    71  Roger Nugent         M      Lumberton     TX    US      34:33.1 34:33.1 11:09 55  44.2       10       M 50-59  
63    26  Debbie Ferguson      F      Nederland     TX    US      35:07.1 35:07.1 11:20 54  49.1       2        F 50-59  
64    17  Lynn Crawford        F      Nederland     TX    US      35:08.7 35:08.7 11:20 48  45.9       3        F 40-49  
65    119 Brian Hampton        M      Beaumont      TX    US      35:21.9 35:21.9 11:24 36  37.6       10       M 30-39  
66    48  Rachel Jones         F      Port Neches   TX    US      35:44.2 35:44.2 11:32 39  42.1       5        F 30-39  
67    109 Kimberly Yoes        F      Nederland     TX    US      36:01.9 36:01.9 11:37 32  40.9       6        F 30-39  
68    101 Jeremy West          M      Nederland     TX    US      37:09.2 37:09.2 11:59 34  35.4       11       M 30-39  
69    170 Paula Tacker         F      Orange        TX    US      37:18.1 37:18.1 12:02 35  39.7       7        F 30-39  
70    87  Dawn Short           F      Vidor         TX    US      37:19.2 37:19.2 12:02 35  39.7       8        F 30-39  
71    8   Michelle Vandevender F      Beaumont      TX    US      39:23.4 39:23.4 12:42 42  38.9       4        F 40-49  
72    118 Paige Miller         F      Port Neches   TX    US      42:28.9 42:28.9 13:42 19  34.6       8        F 15-19  
73    161 Tammy Caillouet      F      Vidor         TX    US      42:29.6 42:29.6 13:42 47  37.6       5        F 40-49  
74    129 Katie Johnson        F      Port Neches   TX    US      42:29.7 42:29.7 13:42 19  34.6       9        F 15-19  
75    128 Lisa Johnson         F      Port Neches   TX    US      43:05.1 43:05.1 13:54 48  37.5       6        F 40-49  
76    155 Tammy Hussey         F      Lumberton     TX    US      43:48.5 43:48.5 14:08 42  34.9       7        F 40-49  
77    122 Kelly McConnell      F      Port Arthur   TX    US      43:56.0 43:56.0 14:10 43  35.1       8        F 40-49  
78    80  Daniel Romero        M      Beaumont      TX    US      44:37.4 44:37.4 14:24 20  29.0       8        M 20-29  
79    63  Frederick Montes     F      Beaumont      TX    US      44:38.7 44:38.7 14:24 20  32.9       2        F 20-29  
80    81  Dana Rozas           F      Groves        TX    US      45:19.4 45:19.4 14:37 48  35.6       9        F 40-49  
81    79  Tarynn Robinson      F      Groves        TX    US      46:56.9 46:56.9 15:09 26  31.3       3        F 20-29  
82    156 Peggy Carl           F      Port Neches   TX    US      47:25.4 47:25.4 15:18 50  34.8       3        F 50-59  
83    22  Monica Deese         F      Nederland     TX    US      47:25.4 47:25.4 15:18 40  31.9       10       F 40-49  
84    105 Tracy Williams       F      Port Arthur   TX    US      48:13.1 48:13.1 15:33 40  31.4       11       F 40-49  
85    106 Matresa Wooding      F      Port Arthur   TX    US      48:13.3 48:13.3 15:33 40  31.4       12       F 40-49  
86    24  Michelle Do          F      Nederland     TX    US      48:37.4 48:37.4 15:41 17  30.7       10       F 15-19  
87    92  Randy Sonnier        M      Sulphur       LA    US      49:15.5 49:15.5 15:53 50  29.8       11       M 50-59  
88    77  Linda Rash           F      Orange        TX    US      49:17.7 49:17.7 15:54 39  30.5       9        F 30-39  
89    134 Andrew P. Morel      M      Sulphur       LA    US      49:18.5 49:18.5 15:54 30  26.3       12       M 30-39  
90    126 Steve Hopper         M      Groves        TX    US      49:26.4 49:26.4 15:57 53  30.4       12       M 50-59  
91    138 Luci McMullen        F      Port Arthur   TX    US      51:29.8 51:29.8 16:37 56  34.3       4        F 50-59  
92    175 Gene Smithheart      F      Orange        TX    US      52:25.9 52:25.9 16:55 68  39.2       1        F 60-69  
93    174 Kristi Evans         F      Orange        TX    US      52:28.6 52:28.6 16:56 44  29.6       13       F 40-49  
94    1   Missy Aucoin         F      Lake Charles  LA    US      53:01.2 53:01.2 17:06 46  29.8       14       F 40-49  
95    100 Paula Walters        F      Port Arthur   TX    US      53:01.4 53:01.4 17:06 58  34.1       5        F 50-59  
96    2   John Bourgeois       M      Bridge City   TX    US      53:05.9 53:05.9 17:08 46  26.9       13       M 30-39  
97    18  Malloree Culpepper   F      Nederland     TX    US      53:55.6 53:55.6 17:24 19  27.3       11       F 15-19  
98    86  Tonya Selvidge       F      Vidor         TX    US      53:56.1 53:56.1 17:24 24  27.3       4        F 20-29  
99    54  Julie Lagrone        F      Winnie        TX    US      53:58.3 53:58.3 17:25 44  28.8       15       F 40-49  
100   57  Patty Leblanc        F      China         TX    US      53:59.1 53:59.1 17:25 43  28.6       16       F 40-49  
101   19  Aimee Daigle         F      Beaumont      TX    US      54:43.7 54:43.7 17:39 33  26.9       10       F 30-39  
102   136 Karen English        F      Groves        TX    US      54:44.4 54:44.4 17:39 55  31.9       6        F 50-59  
103   47  Emily Jones          F      Port Arthur   TX    US      55:08.7 55:08.7 17:47 16  27.5       12       F 15-19  
104   45  Barbara Jones        F      Port Arthur   TX    US      55:08.9 55:08.9 17:47 40  27.4       17       F 40-49  
105   95  Auronica Thomas      F      Port Arthur   TX    US      55:30.9 55:30.9 17:54 43  27.8       18       F 40-49  
106   52  Julie Kuehmstedt     F      Nederland     TX    US      55:31.1 55:31.1 17:55 56  31.8       7        F 50-59  
107   131 Beth Kotzian         F      Groves        TX    US      55:47.1 55:47.1 18:00 38  26.8       11       F 30-39  
108   124 Susan Schkade        F      Port Neches   TX    US      55:47.4 55:47.4 18:00 55  31.3       8        F 50-59  
109   123 Sheila Arnold        F      Port Neches   TX    US      55:50.2 55:50.2 18:01 55  31.3       9        F 50-59  
110   58  Theron Lewis         M      Port Arthur   TX    US      56:02.2 56:02.2 18:05 40  24.4       5        M 40-49  


Top Male Finisher - Open
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================ === === ======= ====== =============== ======= 
1     Jacob Wallace    158 25  1       M      Houston TX US   18:20.7 
2     Garrett Drummond 113 17  2       M      Groves TX US    19:13.9 
3     David Gonzales   139 46  3       M      Lumberton TX US 19:49.9 


Top Female Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Victoria White 162 15  19      F      Port Neches TX US 23:10.1 
2     Kara Louvier   59  35  20      F      Nederland TX US   23:12.2 
3     Caylin Poulter 147 16  21      F      Port Neches TX US 23:14.4 


Male 14 and Under
Place Name         Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============ === === ======= ====== =============== ======= 
1     J. Sellers   85  11  34      M      Nederland TX US 25:50.7 
2     Brad Couture 143 13  39      M      Orange TX US    28:02.8 


Men 15 to 19
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============= === === ======= ====== ================= ======= 
1     Mason Stewart 115 15  7       M                        20:45.4 
2     Bryan Johnson 111 17  11      M      Port Neches TX US 21:02.9 
3     Trey Keyes    117 15  12      M                        21:23.2 


Male 20 to 29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Michael Sanchez 173 24  4       M      Port Neches TX US 19:57.6 
2     Kane Hopper     125 24  9       M      Groves TX US      20:53.3 
3     Grant Encalade  145 20  10      M      Bridge City TX US 20:57.2 


Male 30 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Frank Salduno  159 31  6       M      Port Neches TX US 20:37.9 
2     Derek Hebert   41  30  28      M      Kaplan LA US      24:36.8 
3     Keith Huckabay 120 33  35      M      Beaumont TX US    25:58.2 


Male 40 to 49
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Mark Strayhorn 157 46  5       M      Nederland TX US 20:16.1 
2     Daryl Granger  144 48  16      M      Orange TX US    22:04.9 
3     Steve Couture  142 45  44      M      Orange TX US    28:58.8 


Male 50 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Steve Langevin 55  57  8       M      Conroe TX US      20:52.9 
2     Wacey Johnson  127 50  13      M      Port Neches TX US 21:24.0 
3     Paul Falgout   141 54  14      M      Port Neches TX US 21:39.8 


Male 60 to 69
Place Name         Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============ === === ======= ====== =============== ======= 
1     David Schion 132 60  27      M      Nederland TX US 24:29.4 


Female 14 and Under
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Elaine Clopton 148 14  23      F      Groves TX US      23:48.3 
2     Bailey Graham  152 14  25      F      Groves TX US      23:52.7 
3     Anna Oxner     73  13  38      F      Port Arthur TX US 27:25.2 


Female 15 to 19
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Shalyn Dickens 140 19  22      F      Groves TX US      23:23.5 
2     Brandy Barnard 154 15  42      F      Groves TX US      28:23.5 
3     Bethany Byrom  149 16  43      F      Port Neches TX US 28:25.8 


Female 20 to 29
Place Name             Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ================ === === ======= ====== ================= ======= 
1     Victoria Broom   4   25  51      F      Port Arthur TX US 31:00.6 
2     Frederick Montes 63  20  79      F      Beaumont TX US    44:38.7 
3     Tarynn Robinson  79  26  81      F      Groves TX US      46:56.9 


Female 30 to 39
Place Name               Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ================== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Beth Bryant Miller 62  39  29      F      Vidor TX US       24:45.1 
2     Kristen Zumo       110 31  36      F      Port Neches TX US 26:03.8 
3     Laura Digiovanni   172 33  49      F      Port Arthur TX US 30:24.7 


Female 40 to 49
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Sheri Dietz   171 40  47      F      Nederland TX US 30:19.1 
2     Kamo Rushing  160 40  61      F      Vidor TX US     34:27.6 
3     Lynn Crawford 17  48  64      F      Nederland TX US 35:08.7 


Female 50 to 59
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Judy Decuir     167 55  54      F      Nederland TX US   32:12.8 
2     Debbie Ferguson 26  54  63      F      Nederland TX US   35:07.1 
3     Peggy Carl      156 50  82      F      Port Neches TX US 47:25.4 


Female 60 to 69
Place Name            Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Gene Smithheart 175 68  92      F      Orange TX US 52:25.9 

Embed Code