Race Header

Swim to the Moon


Sun August 18, 2019
Sign Up Donate
Location: Gregory, MI US 48137 Directions
Type: Swim

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
2018 2017 2016 --- Select Results --- 10K Marathon Swim
10K Marathon Swim
10K Marathon Wetsuits
10K Marathon Swim — Wetsuits
5K Swim
5K Swim
Wetsuit 5K
5K Swim — Wetsuits
1.2 Mile Swim
1.2 Mile Swim
Wetsuit 1.2 Mile
1.2-Mile Swim — Wetsuits
1/2 Mile Swim
Half-Mile Swim
Wetsuit 1/2 Mile
Half-Mile Swim — Wetsuits
Participant Lookup & Tracking Team Total Finishers 5K Teams by Time 10K Teams by Time MSO 10K Overall Finish List - MSO 5K Overall Finish List - MSO 1.2 Mile Overall Finish List - MSO Half Mile 5K Swim - 5K Teams Detail Team Results --- Select Results --- 10K Swim
10K Swim
5K Swim
5K Swim
1.2 Mile Swim
1.2 Mile Swim
1/2 Mile Swim
.5 Mile Swim
Participant Lookup & Tracking Team --- Select Results --- 10K Swim
10K Swim
5K Swim
5K Swim
1.2 Mile Swim
1.2 Mile Swim
1/2 Mile Swim
.5 Mile Swim
Participant Lookup & Tracking
All Results
Interactive Version
Place Bib Name                  Gender Chip    Pace  Age City                State Country 1st 5K  1st 5K 2nd 5K  2nd 5K Age        Division Division  Team Name                  Predicted Time     
                                       Time                                                        Pace           Pace   Percentage Place                                                            
===== === ===================== ====== ======= ===== === =================== ===== ======= ======= ====== ======= ====== ========== ======== ========= ========================== ================== 
1     180 Rodolfo Flores        M      2:11:37 21:11 22  Bloomfield Hills    MI    US      1:03:30 20:29  1:08:06 21:58  20.3       1        M Open    Seaweed Slickers           2:00:00 (11:37)    
2     515 Kristin Harmon        F      2:11:51 21:13 22  Caro                MI    US      1:03:50 20:35  1:08:01 21:56  23.0       1        F Open    Seaweed Slickers           2:20:00 (8:09)     
3     179 Aaron Helander        M      2:12:16 21:17 23  Rochester hills     MI    US      1:05:56 21:16  1:06:20 21:24  20.2       1        M 19-24   Seaweed Slickers           2:15:00 (2:44)     
4     139 Nick Talarico         M      2:17:42 22:10 45  Dexter              MI    US      1:06:26 21:26  1:11:15 22:59  20.9       1        M Masters Ann Arbor Masters          2:15:00 (2:42)     
5     50  Victoria Rian         F      2:18:47 22:20 52  Indianapolis        IN    US      1:07:27 21:45  1:11:20 23:01  25.3       1        F Masters NASTI                      2:30:19 (11:32)    
6     63  Paul Reader           M      2:19:54 22:31 43  Barrington          IL    US      1:08:28 22:05  1:11:25 23:02  20.3       1        M 40-44   10K Sprinters              2:15:00 (4:54)     
7     170 Stephen McKenna       M      2:22:30 22:56 41  Ann Arbor           MI    US      1:11:40 23:07  1:10:50 22:51  19.6       2        M 40-44   Ann Arbor Masters          2:28:00 (5:30)     
8     5   Leigh Rey             F      2:24:58 23:20 41  Hopkinsville        KY    US      1:12:08 23:16  1:12:49 23:29  21.7       1        F 40-44   SKY (Swim Kentucky)        2:20:13 (4:45)     
9     8   Mike Dolence          M      2:25:12 23:22 46  Knightstown         IN    US      1:12:14 23:18  1:12:57 23:32  20.0       1        M 45-49                              2:35:00 (9:48)     
10    181 James Bruzzese        M      2:26:36 23:36 53  Saint Clair Shores  MI    US                     2:26:36 47:17  21.0       1        M 50-54                              2:20:00 (6:36)     
11    144 Sarah Bednarcik       F      2:26:52 23:38 28  Farmington          MI    US      1:12:50 23:30  1:14:01 23:53  20.7       1        F 25-29   FAST 10K                   2:31:26 (4:34)     
12    31  Nicola Ceccon         M      2:27:43 23:46 58  Avon Lake           OH    US      1:13:14 23:37  1:14:28 24:01  21.8       1        M 55-59                              2:30:00 (2:17)     
13    83  Brian Goins           M      2:28:10 23:51 21  Grand Rapids        MI    US      1:12:51 23:30  1:15:19 24:18  18.0       2        M 19-24   Seaweed Slickers           2:30:00 (1:50)     
14    166 Jonas CANTRELL        M      2:28:16 23:52 16  Holt                MI    US                     2:28:16 47:50  18.4       1        M 13-18                              2:30:55 (2:39)     
15    73  Michael Johmann       M      2:28:30 23:54 56  Louisville          KY    US                     2:28:30 47:54  21.3       2        M 55-59   SKY (Swim Kentucky)        2:35:00 (6:30)     
16    172 Shawn Santo           M      2:29:47 24:06 30  Lansing             MI    US      1:13:04 23:34  1:16:43 24:45  17.8       1        M 30-34                              2:30:00 (0:13)     
17    141 Chuck Beatty          M      2:30:59 24:18 59  Akron               OH    US                     2:30:59 48:42  21.5       3        M 55-59                              2:29:30 (1:29)     
18    148 Jen Wortman           F      2:31:03 24:19 35  Ann Arbor           MI    US      1:13:04 23:34  1:17:58 25:09  20.2       1        F 35-39   Ann Arbor Masters          2:30:00 (1:03)     
19    13  Merri Schmitt         F      2:31:25 24:22 28  Louisville          KY    US      1:16:06 24:33  1:15:18 24:17  20.0       2        F 25-29   SKY (Swim Kentucky)        2:30:00 (1:25)     
20    26  Benjamin VanGessel    M      2:32:32 24:33 33  Ann Arbor           MI    US      1:16:11 24:35  1:16:20 24:37  17.6       2        M 30-34   Ann Arbor Masters          3:00:00 (27:28)    
21    149 Kyle Poland           M      2:33:18 24:40 38  Springboro          OH    US      1:14:09 23:55  1:19:09 25:32  17.8       1        M 35-39                              2:25:00 (8:18)     
22    76  Eric Fernando         M      2:33:20 24:41 50  Franklin            MI    US      1:15:24 24:19  1:17:56 25:08  19.6       2        M 50-54                                                 
23    78  Roxane Strobel        F      2:33:50 24:45 23  Spring Lake         MI    US      1:17:00 24:50  1:16:50 24:47  19.7       1        F 19-24   Ann Arbor Masters          3:41:00 (1:07:10)  
24    23  Ben Purman            M      2:34:10 24:49 40  Ann Arbor           MI    US      1:15:52 24:28  1:18:17 25:15  18.0       3        M 40-44                              2:40:00 (5:50)     
25    88  Gregory Dalton        M      2:35:06 24:58 58  Kalamazoo           MI    US      1:16:13 24:35  1:18:53 25:27  20.8       4        M 55-59                              2:45:00 (9:54)     
26    48  Julie May             F      2:36:22 25:10 51  Louisville          KY    US      1:16:37 24:43  1:19:45 25:44  22.2       1        F 50-54   SKY (Swim Kentucky)        2:35:00 (1:22)     
27    81  Sara Heines           F      2:37:27 25:20 20  Ortonville          MI    US      1:16:50 24:47  1:20:37 26:00  19.3       2        F 19-24   Seaweed Slickers           2:33:00 (4:27)     
28    64  Kevin Scanlan         M      2:38:22 25:29 63  Cary                IL    US      1:16:48 24:46  1:21:34 26:19  21.3       1        M 60-64   10K Sprinters              2:21:00 (17:22)    
29    6   Alexandra Greenbaum   F      2:38:31 25:31 29  Ann Arbor           MI    US      1:18:19 25:16  1:20:12 25:52  19.1       3        F 25-29   Ann Arbor Masters          2:50:00 (11:29)    
30    178 Andrew Berger         M      2:39:40 25:42 54  Lake Orion          MI    US      1:18:45 25:24  1:20:54 26:06  19.5       3        M 50-54                              2:40:21 (0:41)     
31    163 Anne Tilley           F      2:41:59 26:04 53  Pittsburgh          PA    US      1:19:37 25:41  1:22:22 26:34  21.9       2        F 50-54                              2:50:00 (8:01)     
32    159 Lisa Hoy              F      2:42:08 26:06 14  Farmington Hills    MI    US      1:20:17 25:54  1:21:50 26:24  20.2       1        F 13-18                              3:15:00 (32:52)    
33    35  David Dreith          M      2:43:12 26:16 49  Cincinnati          OH    US      1:20:51 26:05  1:22:21 26:34  18.2       2        M 45-49                              2:50:00 (6:48)     
34    12  Katie Pittman         F      2:43:21 26:17 26  Louisville          KY    US      1:23:04 26:48  1:20:17 25:54  18.6       4        F 25-29   SKY (Swim Kentucky)        3:00:00 (16:39)    
35    4   Jason Soules          M      2:43:40 26:20 47  Cohasset            MA    US      1:22:11 26:31  1:21:29 26:17  17.9       3        M 45-49                              3:10:00 (26:20)    
36    87  Dana Kirk             M      2:44:00 26:24 41  Dimondale           MI    US      1:19:03 25:30  1:24:57 27:24  17.0       4        M 40-44                              2:45:00 (1:00)     
37    33  Lauren Moore          F      2:44:21 26:27 38  Chicago             IL    US                     2:44:21 53:01  18.8       2        F 35-39   Chicago Smelts             3:15:00 (30:39)    
38    177 Meghan O'Loughlin     F      2:44:31 26:29 40  Franklin            MI    US      1:20:53 26:05  1:23:37 26:58  19.0       2        F 40-44                              2:40:00 (4:31)     
39    75  Kelsey Kennedy        F      2:45:55 26:42 31  Indianapolis        IN    US      1:20:24 25:56  1:25:30 27:35  18.3       1        F 30-34                              2:30:01 (15:54)    
40    71  Cathy Gainor          F      2:46:22 26:46 51  Kensington          MD    US                     2:46:22 53:40  20.8       3        F 50-54                              3:00:00 (13:38)    
41    21  Dan Thornton          M      2:47:47 27:00 53  Carrboro            NC    US                     2:47:47 54:07  18.4       4        M 50-54                              2:40:00 (7:47)     
42    99  Kathleen Sullivan     F      2:49:04 27:13 38  Birmingham          MI    US                     2:49:04 54:32  18.3       3        F 35-39                              2:40:00 (9:04)     
43    62  Elizabeth Callison    F      2:49:07 27:13 24  Gaylord             MI    US                     2:49:07 54:33  17.9       3        F 19-24                              3:00:00 (10:53)    
44    162 Thomas Hintz          M      2:49:37 27:18 52  Marshall            IL    US      1:23:30 26:56  1:26:06 27:46  18.0       5        M 50-54                              3:15:00 (25:23)    
45    42  Dan Perkey            M      2:51:12 27:33 32  Chicago             IL    US                     2:51:12 55:14  15.6       3        M 30-34   Chicago Smelts             2:52:18 (1:06)     
46    29  Amy Mead              F      2:51:36 27:37 51  Saint Paul          MN    US      1:24:52 27:23  1:26:43 27:58  20.2       4        F 50-54                              2:35:00 (16:36)    
47    107 Jorg Maser            M      2:51:47 27:39 55  Oak Park            IL    US      1:23:58 27:05  1:27:49 28:20  18.3       5        M 55-59                              2:55:00 (3:13)     
48    175 Richard Auchus        M      2:52:21 27:44 58  Ann Arbor           MI    US                     2:52:21 55:36  18.7       6        M 55-59   Ann Arbor Masters          3:00:00 (7:39)     
49    34  Heidi Kafka           F      2:53:20 27:54 56  Chicago             IL    US      1:26:25 27:53  1:26:55 28:02  21.3       1        F 55-59   Chicago Smelts             2:50:00 (3:20)     
50    84  Melissa Richardson    F      2:53:44 27:58 48  Commerce Township   MI    US      1:27:10 28:07  1:26:33 27:55  19.3       1        F 45-49   MAC 10K                    2:59:00 (5:16)     
51    22  Timothy Murphy        M      2:54:34 28:06 49  Round Rock          TX    US      1:25:00 27:25  1:29:33 28:53  17.1       4        M 45-49                              4:00:00 (1:05:26)  
52    27  Amy Larson            F      2:54:51 28:08 34  Grand Rapids        MI    US                     2:54:51 56:24  17.4       2        F 30-34                              2:54:00 (0:51)     
53    15  Michael Loszewski     M      2:56:27 28:24 46  Ann Arbor           MI    US      1:28:16 28:28  1:28:10 28:26  16.5       5        M 45-49                              3:20:00 (23:33)    
54    169 Rob Loeb              M      2:56:27 28:24 55  Toledo              OH    US      1:26:27 27:53  1:29:59 29:02  17.8       7        M 55-59                              2:55:00 (1:27)     
55    160 Cari Dahling          F      2:56:28 28:24 33  Chicago             IL    US      1:26:19 27:51  1:30:08 29:05  17.2       3        F 30-34                              3:10:00 (13:32)    
56    53  Ashley Braniecki      F      2:56:40 28:26 33  Cleveland           OH    US      1:27:06 28:06  1:29:34 28:54  17.2       4        F 30-34                              2:45:00 (11:40)    
57    158 Matt Nezwek           M      2:58:44 28:46 30  Portland            MI    US      1:27:08 28:06  1:31:35 29:33  14.9       4        M 30-34                              3:20:00 (21:16)    
58    138 Timothy Ryan          M      2:59:04 28:49 50  Findley Lake        NY    US      1:24:44 27:20  1:34:20 30:26  16.8       6        M 50-54                              3:00:00 (0:56)     
59    140 David Watterson       M      2:59:06 28:49 60  Pittsburgh          PA    US      1:27:47 28:19  1:31:18 29:27  18.3       2        M 60-64                              3:15:00 (15:54)    
60    137 Karilyn Hope          F      2:59:26 28:53 14  Rochester           MI    US      1:28:43 28:37  1:30:42 29:15  18.2       2        F 13-18                              3:30:00 (30:34)    
61    11  Creighton Benoit      M      2:59:58 28:58 31  Louisville          KY    US      1:29:51 28:59  1:30:07 29:04  14.9       5        M 30-34   SKY (Swim Kentucky)        2:50:00 (9:58)     
62    161 Jon Olbum             M      3:00:01 28:58 61  Pittsburgh          PA    US      1:29:16 28:48  1:30:45 29:16  18.4       3        M 60-64                              10:50:00 (7:49:59) 
63    165 Todd Cloud            M      3:00:18 29:01 43  Indianapolis        IN    US      1:27:44 28:18  1:32:33 29:51  15.7       5        M 40-44                              2:50:00 (10:18)    
64    82  bruce main            M      3:02:14 29:20 55  Ypsilanti           MI    US      1:29:59 29:02  1:32:15 29:45  17.2       8        M 55-59                              3:20:05 (17:51)    
65    106 Marty McLaughlin      M      3:02:38 29:24 44  Ypsilanti           MI    US      1:28:12 28:27  1:34:25 30:27  15.7       6        M 40-44   Ann Arbor Masters          4:41:34 (1:38:56)  
66    171 John Cassidy          M      3:02:51 29:26 54  Brighton            MI    US      1:28:25 28:31  1:34:26 30:28  17.0       7        M 50-54   MAC 10K                    3:10:00 (7:09)     
67    28  Michael Connelly      M      3:03:24 29:31 50  East Lansing        MI    US      1:28:17 28:29  1:35:06 30:41  16.4       8        M 50-54                              3:10:00 (6:36)     
68    40  Scott Bos             M      3:03:39 29:33 30  Brighton            MI    US      1:30:25 29:10  1:33:13 30:04  14.5       6        M 30-34   Team Bos                   3:15:00 (11:21)    
69    49  Jonathan Sykes        M      3:04:09 29:38 59  Ann Arbor           MI    US      1:28:15 28:28  1:35:54 30:56  17.6       9        M 55-59                              2:50:00 (14:09)    
70    611 Michelle Milne        F      3:05:13 29:48 51  Evanston            IL    US                     3:05:13 59:45  18.7       5        F 50-54                                                 
71    7   Victoria Bolf         F      3:05:17 29:49 33  Chicago             IL    US      1:30:44 29:16  1:34:32 30:30  16.4       5        F 30-34   Chicago Smelts             3:10:00 (4:43)     
72    157 John Copeland         M      3:05:34 29:52 37  Morton Grove        IL    US      1:27:20 28:10  1:38:14 31:41  14.7       2        M 35-39                              3:05:00 (0:34)     
73    94  thierry wilbrandt     M      3:06:16 29:59 62  Indianapolis        IN    US      1:32:14 29:45  1:34:02 30:20  17.9       4        M 60-64                              3:10:00 (3:44)     
74    100 Laura Lewis           F      3:06:54 30:05 40  Okemos              MI    US      1:34:38 30:32  1:32:16 29:46  16.7       3        F 40-44                              3:00:06 (6:48)     
75    38  Thomas Zak            M      3:07:06 30:07 53  Milwaukee           WI    US      1:32:24 29:48  1:34:41 30:33  16.5       9        M 50-54                              4:00:00 (52:54)    
76    32  Dana Boulukos         F      3:07:25 30:10 42  Chicago             IL    US      1:34:41 30:33  1:32:44 29:55  16.9       4        F 40-44   Chicago Smelts             3:15:00 (7:35)     
77    108 karen schulte-coman   F      3:07:40 30:12 42  South Bend          IN    US      1:34:03 30:20  1:33:36 30:12  16.9       5        F 40-44                              3:15:00 (7:20)     
78    143 DIRK OVERDICK-ROTH    M      3:07:52 30:14 53  Commerce Township   MI    US      1:30:25 29:10  1:37:26 31:26  16.4       10       M 50-54                              3:00:00 (7:52)     
79    154 Shep Jenks            M      3:08:59 30:25 60  Bloomfield Hills    MI    US      1:28:05 28:25  1:40:54 32:33  17.4       5        M 60-64                              3:06:00 (2:59)     
80    103 Renee Bacon           F      3:09:27 30:29 38  St Clair            MI    US      1:31:56 29:39  1:37:31 31:27  16.3       4        F 35-39                              3:00:00 (9:27)     
81    80  NICK BLAWAT           M      3:10:10 30:36 43  Elmhurst            IL    US      1:33:41 30:13  1:36:29 31:07  14.9       7        M 40-44                              3:20:00 (9:50)     
82    150 Kip Bohachek          M      3:10:19 30:38 64  Oakwood             OH    US      1:33:30 30:10  1:36:48 31:14  17.9       6        M 60-64                              3:15:00 (4:41)     
83    39  Kirsten Clemans       F      3:10:27 30:39 27  Comstock Park       MI    US      1:33:04 30:01  1:37:23 31:25  15.9       5        F 25-29                              3:20:00 (9:33)     
84    89  John Smirnow          M      3:11:02 30:45 52  Takoma Park         MD    US      1:31:41 29:35  1:39:20 32:03  16.0       11       M 50-54                              3:18:51 (7:49)     
85    142 Randy McClary         M      3:11:16 30:47 54  Mears               MI    US      1:33:05 30:02  1:38:11 31:40  16.3       12       M 50-54                              3:15:00 (3:44)     
86    86  Jennifer Olk          F      3:11:22 30:48 46  Chelsea             MI    US                     3:11:22 1:44   17.1       2        F 45-49                              3:15:00 (3:38)     
87    77  John Shaw             M      3:11:38 30:50 58  Toledo              OH    US      1:31:02 29:22  1:40:36 32:27  16.8       10       M 55-59   Team Toledo Triathlon Club 3:15:00 (3:22)     
88    10  Lindsey Slack         F      3:11:57 30:53 36  Prospect            KY    US      1:33:11 30:04  1:38:46 31:52  16.0       5        F 35-39   SKY (Swim Kentucky)        4:00:00 (48:03)    
89    37  Dennis Higgs          M      3:12:31 30:59 54  Harrow              ON    CA      1:32:46 29:55  1:39:44 32:10  16.1       13       M 50-54                              3:00:00 (12:31)    
90    85  Doug Cannell          M      3:13:42 31:10 61  West Bloomfield     MI    US      1:34:39 30:32  1:39:02 31:57  17.1       7        M 60-64                              3:15:00 (1:18)     
91    43  Sara Chapman          F      3:14:23 31:17 37  Chicago             IL    US      1:38:06 31:39  1:36:17 31:04  15.8       6        F 35-39   Chicago Smelts             3:21:40 (7:17)     
92    109 Juan Roca             M      3:14:49 31:21 41  Clarkston           MI    US      1:29:58 29:01  1:44:50 33:49  14.3       8        M 40-44                              2:15:00 (59:49)    
93    182 Heidi IglayReger      F      3:16:21 31:36 40  Ann Arbor           MI    US      1:33:08 30:03  1:43:13 33:18  15.9       6        F 40-44                              3:00:00 (16:21)    
94    65  Peder Dahlberg        M      3:16:54 31:41 69  Oak Park            IL    US      1:33:59 30:19  1:42:54 33:12  18.2       1        M 65-69   10K Sprinters              2:59:30 (17:24)    
95    72  Jessica Opfer         F      3:17:24 31:46 43  Rochester           MI    US      1:37:30 31:27  1:39:53 32:13  16.2       7        F 40-44                              3:20:00 (2:36)     
96    61  Tina Oakes            F      3:17:35 31:48 57  Indianapolis        IN    US      1:36:50 31:14  1:40:45 32:30  18.9       2        F 55-59                              3:44:00 (26:25)    
97    176 Paul Merkey           M      3:17:52 31:51 33  Chicago             IL    US      1:33:05 30:02  1:44:47 33:48  13.5       7        M 30-34                              3:30:00 (12:08)    
98    36  Kristen Ellison       F      3:18:36 31:58 33  Chicago             IL    US      1:37:27 31:26  1:41:09 32:38  15.3       6        F 30-34   Chicago Smelts             3:15:00 (3:36)     
99    55  David Zak             M      3:21:13 32:23 48  Tiffin              OH    US      1:37:57 31:36  1:43:16 33:19  14.7       6        M 45-49                              3:30:00 (8:47)     
100   155 Rishan Mohideen       M      3:21:35 32:27 33  Chicago             IL    US      1:37:02 31:18  1:44:33 33:44  13.3       8        M 30-34                              2:55:47 (25:48)    
101   183 Scott Workman         M      3:23:59 32:50 55  Carmel              IN    US      1:36:35 31:09  1:47:24 34:39  15.4       11       M 55-59                              3:25:00 (1:01)     
102   91  Michelle Mubarak      F      3:24:18 32:53 28  Lenexa              KS    US      1:40:36 32:27  1:43:41 33:27  14.8       6        F 25-29                              4:00:00 (35:42)    
103   44  Laura Kochevar        F      3:24:43 32:57 53  Chicago             IL    US      1:38:49 31:53  1:45:53 34:09  17.4       6        F 50-54   10K Sprinters              3:25:00 (0:17)     
104   93  mitch vermet          M      3:25:09 33:01 25  Chicago             IL    US      1:36:15 31:03  1:48:53 35:07  13.0       1        M 25-29                              2:55:00 (30:09)    
105   70  Carol Shuford         F      3:25:48 33:07 52  Alexandria          VA    US      1:39:40 32:09  1:46:08 34:14  17.1       7        F 50-54                              3:30:30 (4:42)     
106   146 Elaine McCracken      F      3:26:09 33:11 55  Crown Point         IN    US      1:42:38 33:06  1:43:31 33:24  17.7       3        F 55-59   Swim for Scott Wolford     3:20:00 (6:09)     
107   90  Andrea Gellinger      F      3:26:16 33:12 33  Noblesville         IN    US      1:39:39 32:09  1:46:37 34:24  14.7       7        F 30-34                              4:00:00 (33:44)    
108   147 John Walz             M      3:26:40 33:16 46  Waterville          OH    US      1:41:23 32:42  1:45:17 33:58  14.1       7        M 45-49                              2:55:00 (31:40)    
109   104 Nina Gutmanis         F      3:28:08 33:30 34  Franklin            WI    US      1:41:08 32:37  1:46:59 34:31  14.6       8        F 30-34                              3:30:00 (1:52)     
110   54  Jan Johnson           F      3:28:08 33:30 64  Indianapolis        IN    US      1:40:42 32:29  1:47:26 34:39  19.7       1        F 60-64                              3:49:55 (21:47)    
111   102 Ron Vandekerckhove    M      3:31:03 33:58 51  White Lake          MI    US      1:42:21 33:01  1:48:42 35:04  14.4       14       M 50-54                                                 
112   98  Brooke Vandekerckhove F      3:31:07 33:59 25  Commerce Township   MI    US      1:42:19 33:00  1:48:47 35:05  14.4       7        F 25-29                              3:30:00 (1:07)     
113   18  James Carl DAmour     M      3:33:02 34:17 57  Ann Arbor           MI    US      1:43:04 33:15  1:49:58 35:28  15.0       12       M 55-59   Ann Arbor Masters          3:50:00 (16:58)    
114   79  MN Wiersema           F      3:33:25 34:21 47  Ann Arbor           MI    US      1:43:58 33:32  1:49:26 35:18  15.5       3        F 45-49                              3:05:00 (28:25)    
115   47  Edward Bokros         M      3:34:05 34:27 62  Chelsea             MI    US      1:43:09 33:16  1:50:55 35:47  15.6       8        M 60-64                              3:00:00 (34:05)    
116   14  Krista McCalley       F      3:34:30 34:31 30  Des Moines          IA    US      1:42:22 33:01  1:52:08 36:10  14.1       9        F 30-34   Competitor Multisport      4:45:00 (1:10:30)  
117   67  Patrick Brown         M      3:35:40 34:42 46  Grass Lake          MI    US      1:40:50 32:32  1:54:50 37:03  13.5       8        M 45-49                              3:35:00 (0:40)     
118   97  Donavan Hylarides     M      3:37:13 34:57 33  High Point          NC    US      1:45:03 33:53  1:52:09 36:11  12.3       9        M 30-34                              3:10:00 (27:13)    
119   74  Steven Sagers         M      3:37:21 34:59 25  Kalamazoo           MI    US      1:41:52 32:52  1:55:29 37:15  12.3       2        M 25-29                              4:00:00 (22:39)    
120   56  Susan Dziedzic        F      3:39:10 35:16 51  Milan               MI    US      1:45:25 34:00  1:53:44 36:41  15.8       8        F 50-54                              3:50:00 (10:50)    
121   156 Heather Rodriguez     F      3:39:10 35:16 49  Lakewood            CO    US      1:48:37 35:02  1:50:32 35:39  15.5       4        F 45-49                              3:45:00 (5:50)     
122   174 Cassie Ruch           F      3:40:36 35:30 30  Wilmington          NC    US      1:49:05 35:11  1:51:31 35:58  13.8       10       F 30-34                              3:45:00 (4:24)     
123   46  barry whall           M      3:40:37 35:30 54  Cupertino           CA    US      1:09:43 22:29  2:30:54 48:41  14.1       15       M 50-54                              3:30:00 (10:37)    
124   59  Kathy Garvin          F      3:41:05 35:35 58  Caledonia           MI    US      1:46:05 34:13  1:55:00 37:06  17.1       4        F 55-59                              3:40:00 (1:05)     
125   168 Rita Messing          F      3:41:55 35:43 42  Harbor Beach        MI    US      1:45:09 33:55  1:56:46 37:40  14.3       8        F 40-44                              4:00:00 (18:05)    
126   164 Tyler Wilkie          M      3:42:19 35:47 27  Lakeside Marblehead OH    US      1:43:44 33:28  1:58:35 38:15  12.0       3        M 25-29                              3:30:00 (12:19)    
127   9   sheppard sanford      M      3:42:23 35:47 61  Louisville          KY    US      1:49:05 35:11  1:53:18 36:33  14.9       9        M 60-64   SKY (Swim Kentucky)        3:30:00 (12:23)    
128   68  Michelle Osterhout    F      3:43:37 35:59 49  Goodrich            MI    US      1:49:29 35:19  1:54:08 36:49  15.1       5        F 45-49                              3:56:00 (12:23)    
129   167 Carol Rose Kahn       F      3:44:20 36:06 63  Manchester          MI    US      1:46:21 34:18  1:57:58 38:03  18.1       2        F 60-64                              3:50:00 (5:40)     
130   30  Kathleen Bober        F      3:46:37 36:28 64  Oro Valley          AZ    US      1:48:46 35:05  1:57:50 38:01  18.1       3        F 60-64                              3:45:00 (1:37)     
131   152 Laura Brainard        F      3:47:14 36:34 51  Bloomfield Hills    MI    US      1:48:48 35:06  1:58:26 38:12  15.3       9        F 50-54                              3:45:00 (2:14)     
132   45  Alexandra Konet       F      3:48:08 36:43 35  Columbus            OH    US      1:50:44 35:43  1:57:23 37:52  13.4       7        F 35-39                              3:15:00 (33:08)    
133   3   Laurie Belcher        F      3:51:44 37:18 49  Danville            KY    US      1:52:24 36:15  1:59:20 38:30  14.6       6        F 45-49   SKY (Swim Kentucky)        4:20:00 (28:16)    
134   145 Steve Erickson        M      3:51:55 37:19 61  Livonia             MI    US      1:52:06 36:10  1:59:49 38:39  14.3       10       M 60-64                              3:30:00 (21:55)    
135   101 Brian Holland         M      3:53:15 37:32 41  Mason               MI    US      1:52:16 36:13  2:00:58 39:01  12.0       9        M 40-44                              3:25:00 (28:15)    
136   20  Hugo Velez            M      3:55:02 37:49 60  New Braunfels       TX    US      1:52:07 36:10  2:02:55 39:39  14.0       11       M 60-64                              3:45:00 (10:02)    
137   57  Andy Mitrey           M      3:57:30 38:13 46  Powell              OH    US      1:51:24 35:56  2:06:05 40:40  12.2       9        M 45-49   Competitor Multisport      3:50:15 (7:15)     
138   2   Diane Morrow-Kondos   F      4:00:08 38:39 60  Tulsa               OK    US      1:33:10 30:03  2:26:58 47:25  16.2       4        F 60-64                              4:30:00 (29:52)    
139   184 Hong Weng             F      4:01:33 38:52 36  south lyon          MI    US      1:56:26 37:34  2:05:07 40:22  12.7       8        F 35-39   MAC 10K                    5:00:00 (58:27)    
140   17  Terri Steinhubel      F      4:01:37 38:53 48  Porter              IN    US      1:50:40 35:42  2:10:57 42:15  13.9       7        F 45-49   Swim for Scott Wolford     3:25:00 (36:37)    
141   60  Craig Newkirk         M      4:03:53 39:15 60  Noblesville         IN    US                     4:03:53 18:40  13.4       12       M 60-64                              3:30:00 (33:53)    
142   16  Jessica Osbourne      F      4:05:33 39:31 34  Grand Rapids        MI    US      1:55:20 37:12  2:10:12 42:00  12.4       11       F 30-34                              4:00:00 (5:33)     
143   52  Adam Frantz           M      4:06:20 39:39 38  South Whitley       IN    US      1:54:16 36:52  2:12:04 42:36  11.1       3        M 35-39                              3:00:00 (1:06:20)  
144   41  David Ely             M      4:07:17 39:48 52  Okemos              MI    US      1:58:06 38:06  2:09:11 41:40  12.4       16       M 50-54                              4:50:12 (42:55)    
145   51  Rachel Filar          F      4:08:07 39:56 44  Lapeer              MI    US      1:54:55 37:04  2:13:12 42:58  13.0       9        F 40-44                              3:45:00 (23:07)    
146   69  Michael Gill          M      4:09:38 40:10 67  Williamsburg        MI    US      1:57:13 37:49  2:12:25 42:43  14.0       2        M 65-69                              4:30:00 (20:22)    
147   25  Brian Dilger          M      4:13:17 40:46 55  Plainfield          IN    US      1:54:06 36:48  2:19:11 44:54  12.4       13       M 55-59                              3:43:42 (29:35)    
148   153 Dawn Thomas           F      4:13:50 40:51 47  Royal Oak           MI    US      1:59:36 38:35  2:14:14 43:18  13.0       8        F 45-49                              4:20:00 (6:10)     
149   96  Richard Scott         M      4:17:59 41:31 53  Wyandotte           MI    US      1:55:20 37:12  2:22:38 46:01  11.9       17       M 50-54                              3:15:00 (1:02:59)  
150   19  Lea Velez             F      4:18:02 41:32 43  New Braunfels       TX    US      2:02:15 39:26  2:15:47 43:48  12.4       10       F 40-44                              3:45:00 (33:02)    
151   24  Paul Barber           M      4:21:58 42:10 57  Ortonville          MI    US      2:05:07 40:22  2:16:51 44:09  12.2       14       M 55-59                              3:40:00 (41:58)    
152   1   Carol Schemanske      F      4:25:09 42:40 65  highland            MI    US      2:10:16 42:01  2:14:53 43:31  15.7       1        F 65-69   MAC 10K                    3:45:00 (40:09)    
153   92  Craig Durnford        M      4:51:08 46:51 48  Stony Plain         AB    CA      2:06:18 40:45  2:44:49 53:10  10.2       10       M 45-49   TRS Racing Baucco Squad    3:20:00 (1:31:08)  
154   105 Larry Anderson        M      5:05:25 49:09 49  El Paso             TX    US      2:22:32 45:59  2:42:52 52:32  9.8        11       M 45-49                              5:00:00 (5:25)     
      95  John Trame            M                    60  Toledo              OH    US      2:33:38 49:34                                               Team Toledo Triathlon      5:00:00 (5:00:00)  
      188 Unknown Partic. 188   M                                                          1:16:01 24:31                                                                                             


Top Male Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Rodolfo Flores 180 22  1       M      Bloomfield Hills MI US 2:11:37 


Top Female Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location   Time    
===== ============== === === ======= ====== ========== ======= 
1     Kristin Harmon 515 22  2       F      Caro MI US 2:11:51 


Top Male Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============= === === ======= ====== ============ ======= 
1     Nick Talarico 139 45  4       M      Dexter MI US 2:17:42 


Top Female Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Victoria Rian 50  52  5       F      Indianapolis IN US 2:18:47 


Male 19 to 24
Place Name           Bib Age Overall Gender Location              Time    
===== ============== === === ======= ====== ===================== ======= 
1     Aaron Helander 179 23  3       M      Rochester hills MI US 2:12:16 
2     Brian Goins    83  21  13      M      Grand Rapids MI US    2:28:10 


Male 25 to 29
Place Name          Bib Age Overall Gender Location                  Time    
===== ============= === === ======= ====== ========================= ======= 
1     mitch vermet  93  25  104     M      Chicago IL US             3:25:09 
2     Steven Sagers 74  25  119     M      Kalamazoo MI US           3:37:21 
3     Tyler Wilkie  164 27  126     M      Lakeside Marblehead OH US 3:42:19 


Male 30 to 34
Place Name               Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Shawn Santo        172 30  16      M      Lansing MI US   2:29:47 
2     Benjamin VanGessel 26  33  20      M      Ann Arbor MI US 2:32:32 
3     Dan Perkey         42  32  45      M      Chicago IL US   2:51:12 


Male 35 to 39
Place Name          Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== ============= === === ======= ====== =================== ======= 
1     Kyle Poland   149 38  21      M      Springboro OH US    2:33:18 
2     John Copeland 157 37  72      M      Morton Grove IL US  3:05:34 
3     Adam Frantz   52  38  143     M      South Whitley IN US 4:06:20 


Male 40 to 44
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Paul Reader     63  43  6       M      Barrington IL US 2:19:54 
2     Stephen McKenna 170 41  7       M      Ann Arbor MI US  2:22:30 
3     Ben Purman      23  40  24      M      Ann Arbor MI US  2:34:10 


Male 45 to 49
Place Name         Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============ === === ======= ====== ================= ======= 
1     Mike Dolence 8   46  9       M      Knightstown IN US 2:25:12 
2     David Dreith 35  49  33      M      Cincinnati OH US  2:43:12 
3     Jason Soules 4   47  35      M      Cohasset MA US    2:43:40 


Male 50 to 54
Place Name           Bib Age Overall Gender Location                 Time    
===== ============== === === ======= ====== ======================== ======= 
1     James Bruzzese 181 53  10      M      Saint Clair Shores MI US 2:26:36 
2     Eric Fernando  76  50  22      M      Franklin MI US           2:33:20 
3     Andrew Berger  178 54  30      M      Lake Orion MI US         2:39:40 


Male 55 to 59
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Nicola Ceccon   31  58  12      M      Avon Lake OH US  2:27:43 
2     Michael Johmann 73  56  15      M      Louisville KY US 2:28:30 
3     Chuck Beatty    141 59  17      M      Akron OH US      2:30:59 


Male 60 to 64
Place Name            Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kevin Scanlan   64  63  28      M      Cary IL US       2:38:22 
2     David Watterson 140 60  59      M      Pittsburgh PA US 2:59:06 
3     Jon Olbum       161 61  62      M      Pittsburgh PA US 3:00:01 


Male 65 to 69
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Peder Dahlberg 65  69  94      M      Oak Park IL US     3:16:54 
2     Michael Gill   69  67  146     M      Williamsburg MI US 4:09:38 


Female 19 to 24
Place Name               Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ================== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Roxane Strobel     78  23  23      F      Spring Lake MI US 2:33:50 
2     Sara Heines        81  20  27      F      Ortonville MI US  2:37:27 
3     Elizabeth Callison 62  24  43      F      Gaylord MI US     2:49:07 


Female 25 to 29
Place Name                Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Sarah Bednarcik     144 28  11      F      Farmington MI US 2:26:52 
2     Merri Schmitt       13  28  19      F      Louisville KY US 2:31:25 
3     Alexandra Greenbaum 6   29  29      F      Ann Arbor MI US  2:38:31 


Female 30 to 34
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Kelsey Kennedy 75  31  39      F      Indianapolis IN US 2:45:55 
2     Amy Larson     27  34  52      F      Grand Rapids MI US 2:54:51 
3     Cari Dahling   160 33  55      F      Chicago IL US      2:56:28 


Female 35 to 39
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Jen Wortman       148 35  18      F      Ann Arbor MI US  2:31:03 
2     Lauren Moore      33  38  37      F      Chicago IL US    2:44:21 
3     Kathleen Sullivan 99  38  42      F      Birmingham MI US 2:49:04 


Female 40 to 44
Place Name              Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Leigh Rey         5   41  8       F      Hopkinsville KY US 2:24:58 
2     Meghan O'Loughlin 177 40  38      F      Franklin MI US     2:44:31 
3     Laura Lewis       100 40  74      F      Okemos MI US       3:06:54 


Female 45 to 49
Place Name               Bib Age Overall Gender Location                Time    
===== ================== === === ======= ====== ======================= ======= 
1     Melissa Richardson 84  48  50      F      Commerce Township MI US 2:53:44 
2     Jennifer Olk       86  46  86      F      Chelsea MI US           3:11:22 
3     MN Wiersema        79  47  114     F      Ann Arbor MI US         3:33:25 


Female 50 to 54
Place Name         Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Julie May    48  51  26      F      Louisville KY US 2:36:22 
2     Anne Tilley  163 53  31      F      Pittsburgh PA US 2:41:59 
3     Cathy Gainor 71  51  40      F      Kensington MD US 2:46:22 


Female 55 to 59
Place Name             Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================ === === ======= ====== ================== ======= 
1     Heidi Kafka      34  56  49      F      Chicago IL US      2:53:20 
2     Tina Oakes       61  57  96      F      Indianapolis IN US 3:17:35 
3     Elaine McCracken 146 55  106     F      Crown Point IN US  3:26:09 


Female 60 to 64
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Jan Johnson     54  64  110     F      Indianapolis IN US 3:28:08 
2     Carol Rose Kahn 167 63  129     F      Manchester MI US   3:44:20 
3     Kathleen Bober  30  64  130     F      Oro Valley AZ US   3:46:37 


Female 65 to 69
Place Name             Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ================ === === ======= ====== ============== ======= 
1     Carol Schemanske 1   65  152     F      highland MI US 4:25:09 

Embed Code