Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                    Gender City               State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division  Team Name                    Predicted Time     
                                                                          Time    Time              Percentage Place                                                              
===== === ======================= ====== ================== ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ========= ============================ ================== 
1     403 Jack Hamilton           M      Pleasant Ridge     MI    US      1:03:03 1:02:21 20:04 15  21.6       1        M Open    Atlantis Swimming            1:06:30 (4:09)     
2     347 Matt Keller             M      Barrington         IL    US      1:04:22 1:04:22 20:43 49  22.7       1        M Masters 5K Sprinters                 1:05:00 (0:38)     
3     621 Drew Del Papa           M      Warren             MI    US      1:08:35 1:06:18 21:20 19  19.6       1        M 19-24                                1:10:00 (3:42)     
4     486 Guillermo Bez           M      Jasper             IN    US      1:07:21 1:07:21 21:41 46  21.3       1        M 45-49                                1:11:00 (3:39)     
5     544 Matt West               M      Brighton           MI    US      1:08:01 1:08:01 21:54 43  20.6       1        M 40-44                                1:05:00 (3:01)     
6     469 Erin Tobias             F      Indianapolis       IN    US      1:08:15 1:08:15 21:58 40  22.2       1        F Open                                 1:20:00 (11:45)    
7     430 Fletcher Smith          M      Milford            MI    US      1:09:25 1:08:22 22:00 14  20.0       1        M 14-18                                1:17:00 (8:38)     
8     546 Peter Biglin            M      Bloomfield Hills   MI    US      1:08:35 1:08:35 22:04 47  21.0       2        M 45-49                                1:09:00 (0:25)     
9     491 Jason Reeves            M      Kalamazoo          MI    US      1:10:44 1:09:05 22:14 37  19.4       1        M 35-39                                1:15:00 (5:55)     
10    458 Carl Boyd               M      Pittsburgh         PA    US      1:13:34 1:09:31 22:23 47  20.7       3        M 45-49                                1:20:00 (10:29)    
11    528 Mike Schuldinger        M      Waterforderford    MI    US      1:09:38 1:09:38 22:25 57  22.4       1        M 55-59   MAC 5K                       1:10:00 (0:22)     
12    573 Lesley Dusevic          F      Ottawa             ON    CA      1:10:51 1:10:00 22:32 50  23.6       1        F Masters                              1:18:00 (8:00)     
13    407 Chadwick Steed          M      Huntington Woods   MI    US      1:10:44 1:10:44 22:46 47  20.4       4        M 45-49                                1:00:00 (10:44)    
14    492 Britta English          F      Indianapolis       IN    US      1:11:22 1:11:22 22:58 45  22.0       1        F 45-49                                2:20:00 (1:08:38)  
15    315 Kirsten Marriott        F      Canton             MI    US      1:11:27 1:11:27 23:00 22  20.7       1        F 19-24                                1:05:00 (6:27)     
16    353 Ember McCoy             F      Ann Arbor          MI    US      1:13:18 1:12:22 23:18 27  20.4       1        F 25-29                                1:15:00 (2:38)     
17    615 Kristyne Russell        F      Chelsea            MI    US      1:16:52 1:12:46 23:25 28  20.3       2        F 25-29                                1:15:00 (2:14)     
18    418 Rodolfo Palma           M      Canton             MI    US      1:12:52 1:12:52 23:27 41  18.9       2        M 40-44                                1:17:28 (4:36)     
19    593 Scott Kosakowski        M      Fremont            OH    US      1:16:48 1:12:59 23:29 24  17.8       2        M 19-24                                1:10:00 (2:59)     
20    334 Rachel Haitonic         F      Fremont            OH    US      1:13:14 1:13:14 23:34 16  20.8       1        F 14-18   Fremont                      1:12:00 (1:14)     
21    461 Jonathan Martel         M      Chevy Chase        MD    US      1:16:20 1:13:19 23:36 54  20.8       1        M 50-54                                1:45:00 (31:41)    
22    421 Kait Capone             F      Stevensville       MI    US      1:13:32 1:13:32 23:40 26  20.1       3        F 25-29                                1:14:00 (0:28)     
23    514 Megan Harvey            F      Milan              MI    US      1:16:19 1:14:15 23:54 20  19.9       2        F 19-24                                1:20:00 (5:45)     
24    504 Brian DePuy             M      Kalamazoo          MI    US      1:21:35 1:14:46 24:04 24  17.4       3        M 19-24                                1:26:00 (11:14)    
25    569 Paul Chadwick           M      Royal Oak          MI    US      1:15:45 1:15:07 24:11 61  21.4       1        M 60-64                                1:17:00 (1:53)     
26    578 Kevin Kelley            M      Rocky River        OH    US      1:19:40 1:15:29 24:18 56  20.5       2        M 55-59                                1:18:00 (2:31)     
27    357 Soren Nielsen           M      Whitmore Lake      MI    US      1:21:41 1:15:55 24:26 13  18.5       1        M 0-13    Team Nielsen                 1:30:00 (14:05)    
28    323 Mallory Bergmann        F      Rochester          MI    US      1:18:29 1:16:05 24:29 15  20.4       2        F 14-18                                1:08:21 (7:44)     
29    367 Neal Bond               M      Ann Arbor          MI    US      1:21:44 1:17:09 24:50 55  19.9       3        M 55-59                                1:25:00 (7:51)     
30    584 Paul Berman             M      Shaker Heights     OH    US      1:19:36 1:17:17 24:53 65  21.5       1        M 65-69                                1:24:00 (6:43)     
31    330 Josh Dorfzaun           M      Pittsburgh         PA    US      1:21:28 1:17:19 24:53 46  18.5       5        M 45-49                                1:20:00 (2:41)     
32    462 Tim Shope               M      Gibsonia           PA    US      1:20:28 1:17:25 24:55 54  19.7       2        M 50-54                                1:20:00 (2:35)     
33    556 Matthew Deighan         M      Beverly Hills      MI    US      1:18:41 1:17:26 24:55 50  19.0       3        M 50-54                                1:15:00 (2:26)     
34    405 Julie Pierce            F      Farmington Hills   MI    US      1:22:51 1:17:35 24:58 50  21.3       1        F 50-54   FAST                         1:29:00 (11:25)    
35    602 Elena Negomedzyanova    F      Moscow                   RU      1:17:35 1:17:35 24:58 41  19.7       1        F 40-44                                1:20:00 (2:25)     
36    319 Bill Pribis             M      Concord            NH    US      1:20:19 1:17:51 25:03 52  19.2       4        M 50-54                                1:15:00 (2:51)     
37    577 Craig Romanauski        M      Canton             MI    US      1:20:04 1:17:53 25:04 57  20.0       4        M 55-59                                1:20:00 (2:07)     
38    344 K. Spiewak              F      Howell             MI    US      1:23:40 1:17:57 25:05 12  21.1       1        F 0-13                                 1:30:58 (13:01)    
39    368 Lucas Lorenzo Barnes    M      Mason              MI    US      1:19:22 1:18:23 25:14 18  16.6       2        M 14-18                                1:18:13 (0:10)     
40    498 Parker Olk              M      Chelsea            MI    US      1:21:41 1:18:25 25:14 15  17.2       3        M 14-18                                1:20:00 (1:35)     
41    402 Sara Thurston           F      Livonia            MI    US      1:24:16 1:18:26 25:15 16  19.4       3        F 14-18                                1:17:00 (1:26)     
42    488 Michael Kern            M      Huntingburg        IN    US      1:18:29 1:18:29 25:16 52  19.1       5        M 50-54   SWIN Jasper                  1:30:00 (11:31)    
43    341 Gaard Arneson           M      Ann Arbor          MI    US      1:20:40 1:18:43 25:20 70  22.2       1        M 70-74                                1:20:01 (1:18)     
44    371 Kerry Frame             F      Milan              MI    US      1:27:49 1:18:45 25:21 52  21.4       2        F 50-54   The Ker/Cherie Jewels        1:45:30 (26:45)    
45    537 Parker Crutchfield      M      Kalamazoo          MI    US      1:23:57 1:18:47 25:21 37  17.0       2        M 35-39                                1:25:00 (6:13)     
46    613 Maria Stutzman          F      Adrian             MI    US      1:19:01 1:19:01 25:26 35  18.8       1        F 35-39                                1:25:00 (5:59)     
47    449 Brian Young             M      Bloomfield Hills   MI    US      1:20:51 1:19:12 25:30 43  17.7       3        M 40-44   IMTC Bee's                   1:10:00 (9:12)     
48    524 Karen Scapini           F      Utica              MI    US      1:21:51 1:19:16 25:31 51  21.1       3        F 50-54                                1:30:00 (10:44)    
49    329 Tom BonDurant           M      Indianapolis       IN    US      1:22:54 1:19:30 25:35 47  18.1       6        M 45-49                                1:30:00 (10:30)    
50    338 Kurt Einhaus            M      Huntington Woods   MI    US      1:21:41 1:19:52 25:42 51  18.6       6        M 50-54   FAST                         1:25:00 (5:08)     
51    342 Dave Oplinger           M      Indianapolis       IN    US      1:23:38 1:19:58 25:44 60  20.0       2        M 60-64   NASTI                        1:25:00 (5:02)     
52    459 Thomas Calabrese        M      Canton             MI    US      1:21:29 1:20:02 25:46 15  16.8       4        M 14-18                                1:00:00 (20:02)    
53    545 Paul Wilson             M      Saline             MI    US      1:30:47 1:20:05 25:47 52  18.7       7        M 50-54                                1:20:00 (0:05)     
54    350 Michael Robie           M      Schaumburg         IL    US      1:23:59 1:20:14 25:49 58  19.6       5        M 55-59   5K Sprinters                 1:20:00 (0:14)     
55    572 Bethany Williston       F      Ann Arbor          MI    US      1:22:25 1:20:34 25:56 47  19.9       2        F 45-49                                2:45:00 (1:24:26)  
56    581 Patrick Chen            M      Ann Arbor          MI    US      1:29:09 1:20:38 25:57 21  16.1       4        M 19-24                                1:30:00 (9:22)     
57    467 Emily Canosa            F      Ann Arbor          MI    US      1:24:17 1:20:40 25:58 35  18.4       2        F 35-39                                1:25:13 (4:33)     
58    535 Luke Pinkerton          M      Ann Arbor          MI    US      1:23:54 1:20:48 26:00 44  17.5       4        M 40-44                                1:30:00 (9:12)     
59    517 Allen Hutchinson        M      Royal Oak          MI    US      1:21:58 1:20:52 26:02 46  17.7       7        M 45-49                                1:30:00 (9:08)     
60    575 Lars Petersen           M      Chillicothe        OH    US      1:22:13 1:21:04 26:06 57  19.2       6        M 55-59                                1:25:00 (3:56)     
61    397 Helen Fuller            F      Ann Arbor          MI    US      1:24:57 1:21:46 26:19 36  18.2       3        F 35-39                                1:29:00 (7:14)     
62    431 Lisa Ringkvist          F      Manchester         MI    US      1:32:37 1:21:52 26:21 38  18.3       4        F 35-39                                2:20:00 (58:08)    
63    339 Erin Carpenter          F      Berkley            MI    US      1:23:32 1:22:12 26:27 51  20.3       4        F 50-54   Atlantis Swimming            1:24:14 (2:02)     
64    415 Drew Fitzmorris         M      Ann Arbor          MI    US      1:24:59 1:22:15 26:28 58  19.1       7        M 55-59   Ann Arbor 5k Morning Mooners 1:30:07 (7:52)     
65    496 Samantha Bishop         F      Farmington Hills   MI    US      1:30:47 1:22:21 26:30 28  17.9       4        F 25-29   FAST                         2:01:00 (38:39)    
66    527 Margaret Regan          F                                       1:23:22 1:22:35 26:35 26  17.9       5        F 25-29                                                   
67    450 Anne Marie Gladding     F      Clarkston          MI    US      1:25:26 1:22:43 26:37 50  20.0       5        F 50-54                                1:30:00 (7:17)     
68    622 NIcole Johnson          F      Bowling Green      OH    US      1:26:41 1:22:45 26:38 25  17.8       6        F 25-29   Fremont                      1:25:00 (2:15)     
69    502 Paul Nichols            M      Ypsilanti          MI    US      1:27:30 1:22:45 26:38 53  18.2       8        M 50-54                                1:20:00 (2:45)     
70    366 Orly Olbum              F      Washington         DC    US      1:29:34 1:22:57 26:42 24  17.8       3        F 19-24                                1:20:00 (2:57)     
71    307 Anne Nordloh            F      Pleasant Ridge     MI    US      1:24:21 1:23:02 26:44 35  17.9       5        F 35-39                                1:18:00 (5:02)     
72    570 Susan Bryden Cromwell   F      Guelph             ON    CA      1:29:02 1:23:25 26:51 59  22.0       1        F 55-59                                1:25:00 (1:35)     
73    321 Jennifer Jacobs         F      Ann Arbor          MI    US      1:28:08 1:23:38 26:55 41  18.2       2        F 40-44                                1:25:00 (1:22)     
74    432 Kevin Markell           M      Milford            MI    US      1:29:52 1:23:46 26:58 45  17.0       8        M 45-49   MAC 5K                       1:45:00 (21:14)    
75    506 Karen Rosinski          F      Garden City        MI    US      1:25:31 1:24:01 27:03 56  21.0       2        F 55-59   FAST                         1:25:00 (0:59)     
76    579 Tricia Wilder           F      Farmington         MI    US      1:29:28 1:24:09 27:05 45  18.7       3        F 45-49   dROP Aquatics                1:28:00 (3:51)     
77    302 Peter Swanton           M      Canton             MI    US      1:27:00 1:24:30 27:12 39  16.1       3        M 35-39                                1:00:00 (24:30)    
78    398 Curt Martin             M      Farmington         MI    US      1:30:18 1:24:55 27:20 51  17.5       9        M 50-54   dROP Masters                 1:25:00 (0:05)     
79    356 Miranda Nielsen         F      Whitmore Lake      MI    US      1:30:46 1:24:57 27:21 13  19.0       2        F 0-13    Team Nielsen                 1:30:00 (5:03)     
80    316 Penny Lawrence          F      Porter             IN    US      1:25:05 1:25:05 27:23 17  17.6       4        F 14-18   Swim for Scott Wolford       1:17:00 (8:05)     
81    464 Valerie Maravolo        F      Howell             MI    US      1:29:59 1:25:34 27:32 36  17.4       6        F 35-39                                1:30:00 (4:26)     
82    538 Renee Harden            F      Medina             OH    US      1:29:34 1:25:34 27:32 36  17.4       7        F 35-39                                1:29:03 (3:29)     
83    441 Doug Whitlock           M      Saint Louis        MO    US      1:30:32 1:25:36 27:33 50  17.2       10       M 50-54                                3:00:00 (1:34:24)  
84    443 Andrew Herner           M      Ann Arbor          MI    US      1:30:42 1:25:41 27:35 49  17.1       9        M 45-49                                1:30:00 (4:19)     
85    322 Tracy Hendershot        F      Columbus           OH    US      1:27:34 1:25:48 27:37 52  19.7       6        F 50-54                                1:17:41 (8:07)     
86    406 ann herbert             F      Grass Lake         MI    US      1:35:17 1:26:18 27:47 52  19.6       7        F 50-54                                1:45:00 (18:42)    
87    439 Nicole Shaw             F      LaSalle            ON    CA      1:28:35 1:26:33 27:51 32  17.1       1        F 30-34                                1:35:00 (8:27)     
88    583 Dalton Pokley           M      Clarkston          MI    US      1:30:55 1:26:36 27:52 21  15.0       5        M 19-24   Seaweed Slickers             1:00:00 (26:36)    
89    453 Scott Purpura           M      Novi               MI    US      1:31:11 1:26:54 27:58 26  14.9       1        M 25-29                                1:33:00 (6:06)     
90    463 Kari Foust-Christensen  F      Brighton           MI    US      1:31:28 1:27:03 28:01 35  17.1       8        F 35-39                                1:30:00 (2:57)     
91    351 Laura Nelson            F      Evanston           IL    US      1:33:38 1:27:06 28:02 28  17.0       7        F 25-29                                1:33:16 (6:10)     
92    563 Elyse Mathos            F      Grand Rapids       MI    US      1:30:31 1:27:12 28:04 30  16.9       2        F 30-34                                1:30:00 (2:48)     
93    333 Lauren Gumbel           F      River Forest       IL    US      1:35:07 1:27:13 28:04 29  16.9       8        F 25-29   Chicago Smelts               1:40:00 (12:47)    
94    571 Sarah Jarboe            F      Dexter             MI    US      1:34:37 1:27:14 28:05 38  17.2       9        F 35-39                                1:35:00 (7:46)     
95    352 David Tanner            M      Bloomington        IN    US      1:32:11 1:27:21 28:07 68  19.6       2        M 65-69   5K Sprinters                 1:29:00 (1:39)     
96    306 Michael Keegan          M      Plymouth           MI    US      1:30:45 1:27:48 28:16 16  15.1       5        M 14-18                                1:25:00 (2:48)     
97    310 Samantha Linden         F      Bloomfield Hills   MI    US      1:45:38 1:28:04 28:21 40  17.2       3        F 40-44                                45:00 (43:04)      
98    301 Marjorie Ellis          F      Laingsburg         MI    US      1:30:54 1:28:14 28:24 47  18.1       4        F 45-49                                1:31:00 (2:46)     
99    320 Lisa Schermer           F      Tiffin             OH    US      1:35:41 1:28:20 28:26 52  19.1       8        F 50-54                                1:40:00 (11:40)    
100   551 Laura Pink              F      Ann Arbor          MI    US      1:36:41 1:28:22 28:27 52  19.1       9        F 50-54                                1:31:00 (2:38)     
101   562 Jennifer Agnew          F      Harrow             ON    CA      1:37:29 1:28:50 28:36 57  20.1       3        F 55-59                                1:26:00 (2:50)     
102   452 Hannah Harmsen          F      Nashville          TN    US      1:38:43 1:29:11 28:42 28  16.6       9        F 25-29                                1:45:00 (15:49)    
103   309 Dave Radcliff           M      Hillsboro          OR    US      1:36:13 1:29:14 28:43 84  25.9       1        M 75-98                                1:42:11 (12:57)    
104   587 James Balwinski         M      Sterling Heights   MI    US      1:35:27 1:29:18 28:45 27  14.5       2        M 25-29   IMTC Bee's                   1:45:00 (15:42)    
105   590 Dan Degener             M      Canton             MI    US      1:31:28 1:29:31 28:49 50  16.5       11       M 50-54   FAST                         1:20:00 (9:31)     
106   512 KURT OLZMANN            M      Rochester          MI    US      1:39:21 1:29:44 28:53 73  20.2       2        M 70-74                                1:50:00 (20:16)    
107   555 Rich Kramp              M      Toledo             OH    US      1:32:46 1:29:54 28:56 37  14.9       4        M 35-39   Team Toledo Triathlon Club   1:27:00 (2:54)     
108   574 Judy Riben              F      West Bloomfield    MI    US      1:35:58 1:29:56 28:57 52  18.8       10       F 50-54                                1:32:00 (2:04)     
109   457 Jordan Karp             M      Pittsburgh         PA    US      1:35:57 1:29:59 28:58 48  16.2       10       M 45-49                                1:20:20 (9:39)     
110   591 Lisa Rose               F      Farmington         MI    US      1:45:36 1:30:00 28:58 45  17.5       5        F 45-49                                1:33:13 (3:13)     
111   481 Stephanie Yanaga        F      Chicago            IL    US      1:36:39 1:30:12 29:02 36  16.5       10       F 35-39                                1:32:00 (1:48)     
112   576 Heather Dixon           F      Clarkston          MI    US      1:35:24 1:30:18 29:04 42  17.0       4        F 40-44   IMTC Bee's                   1:29:00 (1:18)     
113   500 Paul Schaefer           M      Farmington         MI    US      1:37:08 1:30:21 29:05 57  17.2       8        M 55-59                                1:40:00 (9:39)     
114   417 Lisa Turner             F      Perrysville        OH    US      1:38:09 1:30:37 29:10 61  20.7       1        F 60-64                                1:45:03 (14:26)    
115   343 rosemary bodnar         F      La Crosse          WI    US      1:41:13 1:30:39 29:11 60  20.4       2        F 60-64                                1:47:00 (16:21)    
116   475 Timothy Brown           M      Noblesville        IN    US      1:37:38 1:30:43 29:12 53  16.6       12       M 50-54   NASTI                        1:45:33 (14:50)    
117   619 Sarah Huey              F      Sylvania           OH    US      1:33:36 1:30:46 29:13 42  16.9       5        F 40-44   Team Toledo Triathlon Club   1:35:00 (4:14)     
118   507 Maria Marvin            F      Clayton            MI    US      1:37:05 1:31:38 29:30 51  18.2       11       F 50-54                                1:40:00 (8:22)     
119   605 Pam Beck                F      Chillicothe        OH    US      1:39:17 1:31:41 29:31 61  20.5       3        F 60-64                                1:40:00 (8:19)     
120   539 ashlyn childs           F      Adrian             MI    US      1:37:05 1:31:42 29:31 19  16.1       4        F 19-24                                1:30:00 (1:42)     
121   472 Alison Drougel          F      Monroe             MI    US      1:44:21 1:31:42 29:31 39  16.4       11       F 35-39                                2:15:00 (43:18)    
122   508 Hicham Farabi           M      Commerce Township  MI    US      1:39:22 1:31:58 29:36 52  16.3       13       M 50-54                                1:30:00 (1:58)     
123   451 Joy Merten              F      Chicago            IL    US      1:41:20 1:32:00 29:37 27  16.1       10       F 25-29   Chicago Smelts               1:45:00 (13:00)    
124   401 Frederick Thurston      M      Livonia            MI    US      1:40:41 1:32:04 29:38 47  15.7       11       M 45-49                                1:17:00 (15:04)    
125   336 Hang Shi                M      Howell             MI    US      1:39:47 1:32:09 29:40 31  14.2       1        M 30-34                                1:30:00 (2:09)     
126   386 Cameron Blair           M      Mississauga        ON    CA      1:41:22 1:32:38 29:49 47  15.6       12       M 45-49                                1:40:00 (7:22)     
127   410 Ryan Dwornik            M      Perrysburg         OH    US      1:39:19 1:32:38 29:49 44  15.2       5        M 40-44   Team Toledo Triathlon Club   1:33:13 (0:35)     
128   426 Laura Banks             F      New Baltimore      MI    US      1:39:07 1:32:50 29:53 55  18.8       4        F 55-59                                1:20:00 (12:50)    
129   435 SHANNON HUSBAND         F      HAMILTON           ON    CA      1:40:11 1:33:03 29:57 33  15.9       3        F 30-34                                1:45:00 (11:57)    
130   494 George Sveda            M      Westland           MI    US      1:41:41 1:33:33 30:07 57  16.7       9        M 55-59   MAC 5K                       1:35:00 (1:27)     
131   499 Molly Olk               F                                       1:37:01 1:33:50 30:12 19  15.7       5        F 19-24                                                   
132   550 Roderick MacLachlan     M      Toledo             OH    US      1:41:44 1:33:57 30:14 51  15.8       14       M 50-54   Team Toledo Triathlon Club   1:37:00 (3:03)     
133   434 Meghan Jenkins          F      Hamilton           ON    CA      1:41:23 1:34:16 30:20 39  16.0       12       F 35-39                                1:40:00 (5:44)     
134   337 James Johnston          M                                       1:50:57 1:34:18 30:21 70  18.5       3        M 70-74                                                   
135   618 Julia MacLachlan        F      Toledo             OH    US      1:42:37 1:34:54 30:33 49  17.2       6        F 45-49   Team Toledo Triathlon Club   1:37:00 (2:06)     
136   424 Carolyn Soules          F      Cohasset           MA    US      1:45:23 1:35:14 30:39 44  16.4       6        F 40-44                                1:30:00 (5:14)     
137   440 Tamara Steil            F      Grandville         MI    US      1:45:11 1:35:23 30:42 64  20.4       4        F 60-64                                2:10:00 (34:37)    
138   358 Veronica Moorman        F      Flint              MI    US      1:47:57 1:35:52 30:51 33  15.4       4        F 30-34                                2:20:00 (44:08)    
139   399 Jeremy Sherpa           M      Evanston           IL    US      1:43:29 1:36:01 30:54 16  13.8       6        M 14-18                                1:30:00 (6:01)     
140   612 Ashley Wildman          F      Grand Rapids       MI    US      1:46:53 1:36:03 30:55 39  15.7       13       F 35-39                                1:30:00 (6:03)     
141   425 Suzanne Ruginis         F      Burlington         ON    CA      1:43:20 1:36:06 30:56 56  18.4       5        F 55-59                                1:40:00 (3:54)     
142   305 Renny Wheable           F      Burlington         ON    CA      1:43:11 1:36:09 30:57 37  15.6       14       F 35-39                                1:40:00 (3:51)     
143   454 Daniel Meza             M      Madison Heights    MI    US      1:44:40 1:36:41 31:07 26  13.4       3        M 25-29                                1:25:30 (11:11)    
144   531 Karil Morrissey         F      Perrysburg         OH    US      1:43:14 1:36:51 31:10 60  19.1       5        F 60-64   Team Toledo Triathlon Club   1:40:00 (3:09)     
145   392 Marjorie Strand         F                                       1:46:02 1:36:52 31:11 60  19.1       6        F 60-64                                                   
146   478 Karen Darling           F      Chicago            IL    US      1:41:48 1:36:54 31:11 43  16.0       7        F 40-44   5K Sprinters                 1:30:00 (6:54)     
147   592 Andrea Kneessi          F      Chicago            IL    US      1:40:45 1:37:12 31:17 33  15.2       5        F 30-34   WillSwim4Tacos               1:35:00 (2:12)     
148   349 Sarah Elliott           F      Grand Rapids       MI    US      1:45:25 1:37:13 31:17 59  18.8       6        F 55-59                                1:40:00 (2:47)     
149   608 James Bence             M      Okemos             MI    US      1:45:09 1:37:21 31:20 61  16.5       3        M 60-64                                1:30:00 (7:21)     
150   585 Katie Glupker           F      Ann Arbor          MI    US      1:48:24 1:37:57 31:32 35  15.2       15       F 35-39                                1:40:00 (2:03)     
151   442 Dave Somand             M      Superior Twp       MI    US      1:42:48 1:38:09 31:35 40  14.0       6        M 40-44                                1:20:00 (18:09)    
152   561 Jamie Dennis            M      Rochester          MI    US      1:50:24 1:38:12 31:36 49  14.9       13       M 45-49                                1:25:00 (13:12)    
153   480 Patricia Heithaus       F      Gambier            OH    US      1:48:47 1:38:19 31:39 73  22.4       1        F 70-74                                1:50:00 (11:41)    
154   376 Meredith Rinna          F      Newport            MI    US      1:51:18 1:38:34 31:44 44  15.8       8        F 40-44                                2:15:00 (36:26)    
155   471 Melanie Prohaska        F      Cleveland          OH    US      1:48:44 1:38:38 31:45 36  15.1       16       F 35-39   SnakeBite Racing             1:45:00 (6:22)     
156   606 Yoshiko Tischler        F      Novi               MI    US      1:48:21 1:38:45 31:47 52  17.1       12       F 50-54   FAST                         1:40:00 (1:15)     
157   468 Sarah Fornero           F      Chicago            IL    US      1:42:19 1:38:51 31:49 33  15.0       6        F 30-34   WillSwim4Tacos               1:30:00 (8:51)     
158   433 Janet Mitchell          F      Manchester         MI    US      1:52:30 1:39:02 31:53 62  19.2       7        F 60-64                                2:04:00 (24:58)    
159   541 Suzanne Mack            F      Dearborn           MI    US      1:47:14 1:39:10 31:55 58  18.3       7        F 55-59                                1:37:00 (2:10)     
160   543 Laurie Corey            F      Washington         MI    US      1:44:17 1:39:12 31:56 51  16.8       13       F 50-54   IMTC Bee's                   1:33:13 (5:59)     
161   603 Brian Rupp              M      Saint Clair Shores MI    US      1:50:16 1:40:21 32:18 35  13.2       5        M 35-39                                2:15:00 (34:39)    
162   529 Thomas Schwartzenberger M      Rochester Hills    MI    US      1:50:11 1:40:29 32:21 65  16.6       3        M 65-69                                1:51:00 (10:31)    
163   568 samantha soltis         F      Plainfield         IL    US      1:45:20 1:40:47 32:26 25  14.7       11       F 25-29                                1:30:00 (10:47)    
164   314 Becky Murillo           F      Dexter             MI    US      1:58:22 1:40:52 32:28 41  15.1       9        F 40-44                                2:15:00 (34:08)    
165   532 Julie Weidner           F      Toledo             OH    US      1:50:19 1:41:22 32:38 66  19.7       1        F 65-69                                1:40:00 (1:22)     
166   411 Ed Nicholson            M      Milford            MI    US      1:49:37 1:41:24 32:38 55  15.1       10       M 55-59                                1:30:00 (11:24)    
167   589 Kathryn Born            F      Grand Rapids       MI    US      1:49:53 1:41:33 32:41 44  15.3       10       F 40-44                                1:40:00 (1:33)     
168   370 Julie Harvey            F      Milan              MI    US      1:55:10 1:41:35 32:42 48  15.9       7        F 45-49   The Ker/Cherie Jewels        2:00:00 (18:25)    
169   525 Lisa Williams           F      Laingsburg         MI    US      1:52:01 1:41:44 32:45 56  17.4       8        F 55-59                                1:45:00 (3:16)     
170   482 Rebecca Bell            F      Eaton Rapids       MI    US      1:51:47 1:41:48 32:46 30  14.5       7        F 30-34                                1:45:00 (3:12)     
171   582 Tom Ruyle               M      Grapevine          TX    US      1:50:34 1:41:48 32:46 67  16.7       4        M 65-69                                1:49:00 (7:12)     
172   383 Pamela Repp             F      Laingsburg         MI    US      1:52:01 1:41:49 32:46 55  17.2       9        F 55-59                                1:45:00 (3:11)     
173   445 Charlene Elizabeth Way  F      WINDSOR            ON    CA      1:48:03 1:41:50 32:47 55  17.2       10       F 55-59                                1:45:00 (3:10)     
174   548 Nikki Derrick           F      Royal Oak          MI    US      1:47:20 1:41:50 32:47 47  15.7       8        F 45-49                                1:35:00 (6:50)     
175   521 Alec penland            M      Gibraltar          MI    US      1:51:23 1:41:58 32:49 21  12.7       6        M 19-24   FAST                         1:55:00 (13:02)    
176   484 Joel Gibson             M      Grandville         MI    US      1:53:30 1:41:58 32:49 52  14.7       15       M 50-54                                1:48:45 (6:47)     
177   408 Jessica Neff            F      Chelsea            MI    US      1:51:07 1:42:14 32:54 14  15.4       5        F 14-18                                1:30:00 (12:14)    
178   446 Frank Mirabella         M      Ann Arbor          MI    US      1:52:21 1:42:20 32:56 65  16.3       5        M 65-69                                1:40:00 (2:20)     
179   385 Phil Johnson            M      Rochester          MI    US      1:58:49 1:42:27 32:59 46  14.0       14       M 45-49                                1:45:00 (2:33)     
180   522 curt penland            M      Gibraltar          MI    US      1:51:59 1:42:32 33:00 59  15.4       11       M 55-59   FAST                         1:45:00 (2:28)     
181   393 Andrew Fritsch          M      Perrysburg         OH    US      1:57:29 1:43:46 33:24 31  12.6       2        M 30-34                                2:10:00 (26:14)    
182   614 Sue Hadden              F      Ann Arbor          MI    US      1:54:55 1:43:53 33:26 64  18.8       8        F 60-64   Ann Arbor Masters            1:45:00 (1:07)     
183   346 Thomas Boyd             M      Mason              MI    US      1:54:31 1:43:55 33:27 56  14.9       12       M 55-59                                2:00:00 (16:05)    
184   594 Joan Remski             F      Dearborn           MI    US      1:55:29 1:44:18 33:34 50  15.8       14       F 50-54                                1:44:00 (0:18)     
185   534 David Thibodeau         M      Greenfield         IN    US      1:56:13 1:44:35 33:40 53  14.4       16       M 50-54                                1:30:00 (14:35)    
186   382 Bruce Hubbell           M      Grosse Pointe      MI    US      1:54:11 1:44:56 33:46 58  15.0       13       M 55-59   Grosse Pointe Swimmers       1:40:00 (4:56)     
187   523 Josie Shafer            F      Wooster            OH    US      1:59:50 1:45:42 34:01 40  14.3       11       F 40-44   Trample ALS                  1:39:25 (6:17)     
188   485 Scott Matteson          M      Kalamazoo          MI    US      2:04:16 1:46:07 34:09 56  14.6       14       M 55-59                                2:00:00 (13:53)    
189   428 Aubrey Ludlow           F      Ypsilanti          MI    US      2:03:54 1:46:09 34:10 30  13.9       8        F 30-34                                2:15:45 (29:36)    
190   536 Bill Ogden              M                                       2:00:40 1:46:26 34:15 45  13.4       15       M 45-49                                                   
191   313 Ann Kehn                F      Brighton           MI    US      2:04:25 1:46:58 34:26 50  15.4       15       F 50-54                                2:15:00 (28:02)    
192   348 Mark Alexander          M      Holt               MI    US      2:01:30 1:47:04 34:28 50  13.8       17       M 50-54                                2:04:17 (17:13)    
193   372 Cherie Adkins           F      Ypsilanti          MI    US      1:56:28 1:47:21 34:33 50  15.4       16       F 50-54   The Ker/Cherie Jewels        1:50:00 (2:39)     
194   422 Jacquie Swanton         F      Saginaw            MI    US      1:53:38 1:47:23 34:34 54  16.1       17       F 50-54                                1:36:00 (11:23)    
195   438 Kimberly Ayars          F      Columbus           OH    US      1:57:13 1:47:27 34:35 43  14.4       12       F 40-44   Competitor Multisport        2:00:00 (12:33)    
196   365 Holly Uecker-Herman     F      Grand Rapids       MI    US      1:57:19 1:47:29 34:36 61  17.5       9        F 60-64                                2:00:00 (12:31)    
197   510 Tad Machrowicz          M      Ortonville         MI    US      2:01:40 1:47:51 34:43 54  14.1       18       M 50-54   TRS Racing Baucco Squad      1:50:00 (2:09)     
198   436 Christina Howard        F      Ann Arbor          MI    US      1:59:12 1:47:55 34:44 46  14.7       9        F 45-49                                2:15:00 (27:05)    
199   597 John Flynn              M      Grosse Pointe      MI    US      1:57:31 1:48:13 34:50 51  13.7       19       M 50-54   Grosse Pointe Swimmers       1:31:01 (17:12)    
200   308 kim kletzka             M      Livonia            MI    US      2:01:27 1:48:20 34:52 64  15.2       4        M 60-64                                2:00:00 (11:40)    
201   616 Kimberly Johnson        F      Lansing            MI    US      2:04:24 1:48:22 34:53 61  17.3       10       F 60-64                                2:00:00 (11:38)    
202   447 Susan Smith             F      Saint Clair Shores MI    US      1:59:15 1:48:53 35:03 65  18.1       2        F 65-69                                4:30:00 (2:41:07)  
203   325 Linda Hibbs             F      Ann Arbor          MI    US      2:04:39 1:49:14 35:10 59  16.8       11       F 55-59                                2:00:00 (10:46)    
204   495 Amy Mundisev            F      Eldridge           IA    US      2:02:05 1:49:30 35:15 41  13.9       13       F 40-44                                1:57:00 (7:30)     
205   335 Barbara MItchell        F      Okemos             MI    US      2:02:53 1:49:31 35:15 64  17.8       11       F 60-64                                2:00:00 (10:29)    
206   560 Alan Albert             M      Sylvania           OH    US      1:56:04 1:49:32 35:15 62  14.8       5        M 60-64                                1:39:59 (9:33)     
207   476 Anne Holcomb-Smith      F      Kalamazoo          MI    US      2:02:53 1:49:57 35:23 39  13.7       17       F 35-39                                2:10:00 (20:03)    
208   487 Aaron Songer            M      Huntingburg        IN    US      2:04:48 1:50:06 35:26 43  12.7       7        M 40-44                                1:00:00 (50:06)    
209   617 Maria Veen              F      Howell             MI    US      2:05:28 1:50:14 35:29 48  14.7       10       F 45-49   MAC 5K                       1:24:00 (26:14)    
210   509 Diane Petronio          F      Brighton           MI    US      2:05:28 1:50:18 35:30 57  16.2       12       F 55-59   MAC 5K                       1:50:00 (0:18)     
211   474 Perry Moore             M      Grand Rapids       MI    US      2:05:55 1:51:06 35:46 71  15.9       4        M 70-74                                2:00:00 (8:54)     
212   409 Jim Berk                M      West Bloomfield    MI    US      2:06:59 1:51:20 35:50 64  14.8       6        M 60-64                                2:00:00 (8:40)     
213   460 Jim Cremering           M      Walled Lake        MI    US      2:03:38 1:51:24 35:51 58  14.1       15       M 55-59                                2:05:01 (13:37)    
214   519 Amy Lawson              F      Ann Arbor          MI    US      2:04:26 1:51:24 35:51 45  14.1       11       F 45-49                                1:55:00 (3:36)     
215   377 Lesley Stuppy           F      Newport            MI    US      2:05:11 1:52:21 36:10 41  13.6       14       F 40-44                                2:15:00 (22:39)    
216   400 Melissa Mack            F      Royal Oak          MI    US      2:03:40 1:52:47 36:18 25  13.1       12       F 25-29                                1:50:00 (2:47)     
217   547 Andrea Bour Plant       F      Columbus           OH    US      2:05:42 1:53:12 36:26 52  14.9       18       F 50-54                                2:10:00 (16:48)    
218   332 Elizabeth Scott         F      Dexter             MI    US      2:08:46 1:53:17 36:28 38  13.3       18       F 35-39                                2:30:00 (36:43)    
219   387 Marc Robinson           M      Chicago            IL    US      2:10:27 1:53:27 36:31 51  13.1       20       M 50-54                                2:45:00 (51:33)    
220   354 Donald Alsen            M      Palatine           IL    US      2:06:39 1:53:54 36:40 69  15.2       6        M 65-69   5K Sprinters                 1:50:00 (3:54)     
221   388 Jamie Roberts           F      Grand Rapids       MI    US      2:07:08 1:54:09 36:44 30  12.9       9        F 30-34                                1:42:32 (11:37)    
222   412 Martin Wooledge         M      Mason              MI    US      2:05:36 1:54:28 36:51 55  13.4       16       M 55-59                                2:30:00 (35:32)    
223   328 Angus Miller            M      Mason              MI    US      2:11:10 1:55:03 37:02 63  14.2       7        M 60-64                                2:15:00 (19:57)    
224   437 Jennifer Bentley        F      Ann Arbor          MI    US      2:06:32 1:55:15 37:06 47  13.9       12       F 45-49                                2:15:00 (19:45)    
225   542 Sharon Roberts          F      woodhaven          MI    US      2:09:00 1:55:23 37:08 56  15.3       13       F 55-59   FAST                         1:52:00 (3:23)     
226   470 Tracy Steele            M      Williamston        MI    US      2:06:50 1:55:24 37:09 52  13.0       21       M 50-54                                1:40:00 (15:24)    
227   381 Stuart Cubbon           M      Toledo             OH    US      2:09:37 1:55:34 37:12 61  13.9       8        M 60-64                                1:52:00 (3:34)     
228   490 Jesus Moreno            M      Detroit            MI    US      2:09:58 1:56:27 37:29 33  11.3       3        M 30-34                                1:30:00 (26:27)    
229   391 Unknown Partic. 391     M                                       2:09:09 1:56:39 37:33                2        M 0-13                                                    
230   610 Cheryl Murphy           F      East Lansing       MI    US      2:11:12 1:56:50 37:36 47  13.7       13       F 45-49                                2:00:00 (3:10)     
231   580 Laurie Svoboda          F      Ann Arbor          MI    US      2:15:00 1:57:24 37:47 40  12.9       15       F 40-44                                2:10:00 (12:36)    
232   416 Mona Shand              F      Brighton           MI    US      2:12:13 1:57:54 37:57 45  13.3       14       F 45-49                                1:40:00 (17:54)    
233   518 Courtney Meyet          F      Jonesville         MI    US      2:10:20 1:58:29 38:08 43  13.1       16       F 40-44                                2:00:00 (1:31)     
234   389 Christina Morales       F      Byron Center       MI    US      2:13:33 1:58:38 38:11 50  13.9       19       F 50-54                                1:45:00 (13:38)    
235   396 Chris Boylan            M      Okemos             MI    US      2:14:55 1:59:00 38:18 71  14.9       5        M 70-74                                1:40:00 (19:00)    
236   311 Christine Benbow        F      Tipton             MI    US      2:11:22 1:59:41 38:31 46  13.2       15       F 45-49                                2:05:00 (5:19)     
237   505 Kristin Hoy             F      Farmington Hills   MI    US      2:18:59 1:59:49 38:34 51  13.9       20       F 50-54                                2:00:00 (0:11)     
238   557 Mashrur Alam            M      Novi               MI    US      2:18:10 2:00:10 38:41 27  10.8       4        M 25-29   MAC 5K                       3:00:00 (59:50)    
239   473 Andria Doyle            F      Van Buren          OH    US      2:12:34 2:00:12 38:41 42  12.8       17       F 40-44   Competitor Multisport        2:10:00 (9:48)     
240   564 Amber Iszler            F      Grand Ledge        MI    US      2:17:27 2:01:24 39:04 32  12.2       10       F 30-34                                2:04:17 (2:53)     
241   598 David Anderson          M      Fort Gratiot       MI    US      2:14:52 2:01:37 39:09 47  11.9       16       M 45-49                                2:00:00 (1:37)     
242   554 Dan Silkworth           M      Ann Arbor          MI    US      2:13:11 2:01:47 39:12 57  12.8       17       M 55-59                                2:05:00 (3:13)     
243   375 Tracy Frink             F      Beverly Hills      MI    US      2:18:44 2:01:55 39:14 46  13.0       16       F 45-49                                2:30:00 (28:05)    
244   558 Joan Radke              F      Lansing            MI    US      2:17:19 2:02:01 39:16 29  12.1       13       F 25-29                                2:00:00 (2:01)     
245   300 Amanda Platzer          F      saline             MI    US      2:18:27 2:02:39 39:29 39  12.3       19       F 35-39                                2:15:00 (12:21)    
246   567 susan soltis            F      Plainfield         IL    US      2:17:57 2:03:04 39:37 57  14.5       14       F 55-59                                1:45:00 (18:04)    
247   427 Stephen Werner          M      Fenton             MO    US      2:21:06 2:03:44 39:50 59  12.8       18       M 55-59                                2:00:00 (3:44)     
248   331 Susan Haapaniemi        F      Farmington         MI    US      2:21:36 2:04:10 39:58 63  15.5       12       F 60-64   MAC 5K                       2:15:00 (10:50)    
249   345 Anonymous Participant   F      Flat Rock          MI    US      2:20:56 2:04:26 40:03 57  14.4       15       F 55-59                                2:15:00 (10:34)    
250   423 Steve Webb              M      Tulsa              OK    US      2:24:12 2:05:05 40:16 63  13.1       9        M 60-64                                2:15:00 (9:55)     
251   364 Brian Gard              M      Rockford           MI    US      2:21:31 2:05:36 40:26 42  11.1       8        M 40-44                                2:00:00 (5:36)     
252   465 Gordon Frenette         M      Bloomfield Hills   MI    US      2:20:52 2:05:43 40:28 59  12.6       19       M 55-59                                1:45:00 (20:43)    
253   359 Carolyn McHendry        F      Loveland           OH    US      2:17:58 2:05:50 40:30 35  11.8       20       F 35-39   Competitor Multisport        2:10:00 (4:10)     
254   340 Barb Christ             F      Commerce Township  MI    US      2:20:07 2:06:27 40:42 52  13.4       21       F 50-54                                2:00:00 (6:27)     
255   444 Jean Bolley             F      Bath               MI    US      2:23:04 2:06:48 40:49 67  16.0       3        F 65-69                                2:09:55 (3:07)     
256   395 William Mclaren         M      Berkley            MI    US      2:23:53 2:06:49 40:49 41  10.9       9        M 40-44                                2:10:00 (3:11)     
257   497 Timothy Wright          M      Ann Arbor          MI    US      2:21:34 2:07:04 40:54 51  11.7       22       M 50-54                                2:05:00 (2:04)     
258   588 Gwen Hooper             F      Grand Rapids       MI    US      2:21:44 2:07:13 40:57 59  14.4       16       F 55-59                                2:00:00 (7:13)     
259   317 Katherine Kapes         F      Grove City         OH    US      2:23:30 2:07:39 41:05 38  11.8       21       F 35-39   Competitor Multisport        2:04:00 (3:39)     
260   586 Jennifer Franklin       F      Farmington         MI    US      2:25:33 2:07:45 41:07 50  12.9       22       F 50-54   dROP Masters                 2:45:00 (37:15)    
261   501 Jean Hagen              F      Ann Arbor          MI    US      2:25:32 2:08:15 41:17 62  14.8       13       F 60-64                                2:15:00 (6:45)     
262   503 Brenda Tally            F      Flat Rock          MI    US      2:23:31 2:08:51 41:28 56  13.7       17       F 55-59   FAST                         2:00:00 (8:51)     
263   324 Donna McMinn            F      Oakland            MI    US      2:25:15 2:09:07 41:34 67  15.7       4        F 65-69                                2:30:00 (20:53)    
264   599 Stephanie Suszek        F      Rochester Hills    MI    US      2:23:41 2:10:20 41:57 32  11.3       11       F 30-34                                2:05:00 (5:20)     
265   596 Amber Dixon             F      Portage            MI    US      2:29:00 2:10:45 42:05 42  11.7       18       F 40-44                                2:45:00 (34:15)    
266   466 Bruce McCullen          M      Ann Arbor          MI    US      2:28:02 2:10:47 42:06 67  13.0       7        M 65-69                                2:10:30 (0:17)     
267   607 Kathryn Babion          F      Novi               MI    US      2:26:31 2:11:26 42:18 35  11.3       22       F 35-39                                2:15:00 (3:34)     
268   489 John Bottenberg         M      Milford            MI    US      2:30:23 2:11:39 42:22 57  11.8       20       M 55-59                                2:10:00 (1:39)     
269   540 Lisa Miller             F      Toledo             OH    US      2:29:53 2:13:15 42:53 39  11.3       23       F 35-39   Team Toledo Triathlon Club   3:00:00 (46:45)    
270   327 David Hibbs             M      Ann Arbor          MI    US      2:31:47 2:13:43 43:02 55  11.5       21       M 55-59                                2:10:00 (3:43)     
271   312 Lisa Williams           F      Wilmette           IL    US      2:31:34 2:17:01 44:06 55  12.7       18       F 55-59                                1:40:00 (37:01)    
272   516 Carrie Kraegel          F      Kalamazoo          MI    US      2:29:15 2:17:15 44:11 40  11.1       19       F 40-44                                10:04:00 (7:46:45) 
273   374 Jennifer Braga          F      Kalamazoo          MI    US      2:29:15 2:17:17 44:11 48  11.8       17       F 45-49                                2:19:49 (2:32)     
274   553 Denys De Castilhos      M      Lansing            MI    US      2:35:36 2:17:42 44:19 58  11.4       22       M 55-59                                2:10:00 (7:42)     
275   414 Anabel Lopez            F      Chicago            IL    US      2:33:46 2:18:25 44:33 47  11.6       18       F 45-49                                4:40:00 (2:21:35)  
276   609 Kendra Carroll          F      Perrysburg         OH    US      2:34:59 2:18:27 44:34 46  11.4       19       F 45-49   Team Toledo Triathlon        1:55:00 (23:27)    
277   355 Brad Banks              M      Lansing            MI    US      2:39:24 2:21:12 45:27 57  11.0       23       M 55-59                                2:10:00 (11:12)    
278   413 Terry Zdanio            M      Macomb             MI    US      2:39:59 2:22:16 45:47 49  10.3       17       M 45-49                                1:41:58 (40:18)    
279   303 Lee Higgins             F      Junction City      KY    US      2:41:10 2:23:32 46:12 56  12.3       19       F 55-59                                2:20:02 (3:30)     
280   380 Andrew Durniat          M      Wooster            OH    US      2:39:58 2:24:15 46:26 39  9.4        6        M 35-39   Trample ALS                  2:00:00 (24:15)    
281   511 Kelly Trame             F      Toledo             OH    US      2:46:20 2:27:20 47:25 47  10.9       20       F 45-49   Team Toledo Triathlon Club   2:30:00 (2:40)     
282   378 Tiffany Brower          F      Kalamazoo          MI    US      2:47:31 2:29:12 48:01 35  10.0       24       F 35-39                                2:30:00 (0:48)     
283   620 Barbara Corn            F      Warren             MI    US      2:48:20 2:31:10 48:39 60  12.3       14       F 60-64                                2:15:15 (15:55)    
284   604 Carolynn Devins         F      Wyandotte          MI    US      2:52:29 2:35:44 50:08 64  12.5       15       F 60-64                                2:30:00 (5:44)     
285   384 Linda Tingley           F      Rochester Hills    MI    US      2:53:02 2:36:44 50:27 64  12.4       16       F 60-64                                2:50:00 (13:16)    
286   379 Kimberly Larson         F      Portage            MI    US      3:05:08 2:46:11 53:29 44  9.4        20       F 40-44                                2:45:00 (1:11)     
287   448 Rachel Uptegraft        F      Lansing            MI    US      3:17:14 2:59:17 57:42 33  8.3        12       F 30-34                                2:45:00 (14:17)    
288   623 Danita Milbeck          F      Dearborn           MI    US      3:22:14 3:03:34 59:05 60  10.1       17       F 60-64                                2:15:00 (48:34)    
289   477 Mary Kay Gavitt         F                                       3:24:14 3:05:40 59:46 63  10.4       18       F 60-64                                                   


Top Male Finisher - Open
Place Name          Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ============= === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Jack Hamilton 403 15  1       M      Pleasant Ridge MI US 1:02:21 


Top Female Finisher - Open
Place Name        Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =========== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Erin Tobias 469 40  6       F      Indianapolis IN US 1:08:15 


Top Male Finisher - Masters
Place Name        Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== =========== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Matt Keller 347 49  2       M      Barrington IL US 1:04:22 


Top Female Finisher - Masters
Place Name           Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Lesley Dusevic 573 50  12      F      Ottawa ON CA 1:10:00 


Male 14 to 18
Place Name                 Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ==================== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Fletcher Smith       430 14  7       M      Milford MI US 1:08:22 
2     Lucas Lorenzo Barnes 368 18  39      M      Mason MI US   1:18:23 
3     Parker Olk           498 15  40      M      Chelsea MI US 1:18:25 


Male 19 to 24
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================ === === ======= ====== =============== ======= 
1     Drew Del Papa    621 19  3       M      Warren MI US    1:06:18 
2     Scott Kosakowski 593 24  19      M      Fremont OH US   1:12:59 
3     Brian DePuy      504 24  24      M      Kalamazoo MI US 1:14:46 


Male 25 to 29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== =============== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Scott Purpura   453 26  89      M      Novi MI US             1:26:54 
2     James Balwinski 587 27  104     M      Sterling Heights MI US 1:29:18 
3     Daniel Meza     454 26  143     M      Madison Heights MI US  1:36:41 


Male 30 to 34
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Hang Shi       336 31  125     M      Howell MI US     1:32:09 
2     Andrew Fritsch 393 31  181     M      Perrysburg OH US 1:43:46 
3     Jesus Moreno   490 33  228     M      Detroit MI US    1:56:27 


Male 35 to 39
Place Name               Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Jason Reeves       491 37  9       M      Kalamazoo MI US 1:09:05 
2     Parker Crutchfield 537 37  45      M      Kalamazoo MI US 1:18:47 
3     Peter Swanton      302 39  77      M      Canton MI US    1:24:30 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============= === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Matt West     544 43  5       M      Brighton MI US         1:08:01 
2     Rodolfo Palma 418 41  18      M      Canton MI US           1:12:52 
3     Brian Young   449 43  47      M      Bloomfield Hills MI US 1:19:12 


Male 45 to 49
Place Name          Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============= === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Guillermo Bez 486 46  4       M      Jasper IN US           1:07:21 
2     Peter Biglin  546 47  8       M      Bloomfield Hills MI US 1:08:35 
3     Carl Boyd     458 47  10      M      Pittsburgh PA US       1:09:31 


Male 50 to 54
Place Name            Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== =============== === === ======= ====== =================== ======= 
1     Jonathan Martel 461 54  21      M      Chevy Chase MD US   1:13:19 
2     Tim Shope       462 54  32      M      Gibsonia PA US      1:17:25 
3     Matthew Deighan 556 50  33      M      Beverly Hills MI US 1:17:26 


Male 55 to 59
Place Name             Bib Age Overall Gender Location              Time    
===== ================ === === ======= ====== ===================== ======= 
1     Mike Schuldinger 528 57  11      M      Waterforderford MI US 1:09:38 
2     Kevin Kelley     578 56  26      M      Rocky River OH US     1:15:29 
3     Neal Bond        367 55  29      M      Ann Arbor MI US       1:17:09 


Male 60 to 64
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Paul Chadwick 569 61  25      M      Royal Oak MI US    1:15:07 
2     Dave Oplinger 342 60  51      M      Indianapolis IN US 1:19:58 
3     James Bence   608 61  149     M      Okemos MI US       1:37:21 


Male 65 to 69
Place Name                    Bib Age Overall Gender Location              Time    
===== ======================= === === ======= ====== ===================== ======= 
1     Paul Berman             584 65  30      M      Shaker Heights OH US  1:17:17 
2     David Tanner            352 68  95      M      Bloomington IN US     1:27:21 
3     Thomas Schwartzenberger 529 65  162     M      Rochester Hills MI US 1:40:29 


Male 70 to 74
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Gaard Arneson  341 70  43      M      Ann Arbor MI US 1:18:43 
2     KURT OLZMANN   512 73  106     M      Rochester MI US 1:29:44 
3     James Johnston 337 70  134     M                      1:34:18 


Male 75 & Over
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Dave Radcliff 309 84  103     M      Hillsboro OR US 1:29:14 


Female 13 and under
Place Name            Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== =============== === === ======= ====== =================== ======= 
1     K. Spiewak      344 12  38      F      Howell MI US        1:17:57 
2     Miranda Nielsen 356 13  79      F      Whitmore Lake MI US 1:24:57 


Female 14 to 18
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================ === === ======= ====== =============== ======= 
1     Rachel Haitonic  334 16  20      F      Fremont OH US   1:13:14 
2     Mallory Bergmann 323 15  28      F      Rochester MI US 1:16:05 
3     Sara Thurston    402 16  41      F      Livonia MI US   1:18:26 


Female 19 to 24
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kirsten Marriott 315 22  15      F      Canton MI US     1:11:27 
2     Megan Harvey     514 20  23      F      Milan MI US      1:14:15 
3     Orly Olbum       366 24  70      F      Washington DC US 1:22:57 


Female 25 to 29
Place Name             Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================ === === ======= ====== ================== ======= 
1     Ember McCoy      353 27  16      F      Ann Arbor MI US    1:12:22 
2     Kristyne Russell 615 28  17      F      Chelsea MI US      1:12:46 
3     Kait Capone      421 26  22      F      Stevensville MI US 1:13:32 


Female 30 to 34
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Nicole Shaw     439 32  87      F      LaSalle ON CA      1:26:33 
2     Elyse Mathos    563 30  92      F      Grand Rapids MI US 1:27:12 
3     SHANNON HUSBAND 435 33  129     F      HAMILTON ON CA     1:33:03 


Female 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Maria Stutzman 613 35  46      F      Adrian MI US    1:19:01 
2     Emily Canosa   467 35  57      F      Ann Arbor MI US 1:20:40 
3     Helen Fuller   397 36  61      F      Ann Arbor MI US 1:21:46 


Female 40 to 44
Place Name                 Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ==================== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Elena Negomedzyanova 602 41  35      F      Moscow  RU             1:17:35 
2     Jennifer Jacobs      321 41  73      F      Ann Arbor MI US        1:23:38 
3     Samantha Linden      310 40  97      F      Bloomfield Hills MI US 1:28:04 


Female 45 to 49
Place Name              Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ================= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Britta English    492 45  14      F      Indianapolis IN US 1:11:22 
2     Bethany Williston 572 47  55      F      Ann Arbor MI US    1:20:34 
3     Tricia Wilder     579 45  76      F      Farmington MI US   1:24:09 


Female 50 to 54
Place Name          Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============= === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Julie Pierce  405 50  34      F      Farmington Hills MI US 1:17:35 
2     Kerry Frame   371 52  44      F      Milan MI US            1:18:45 
3     Karen Scapini 524 51  48      F      Utica MI US            1:19:16 


Female 55 to 59
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ===================== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Susan Bryden Cromwell 570 59  72      F      Guelph ON CA      1:23:25 
2     Karen Rosinski        506 56  75      F      Garden City MI US 1:24:01 
3     Jennifer Agnew        562 57  101     F      Harrow ON CA      1:28:50 


Female 60 to 64
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== =============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Lisa Turner     417 61  114     F      Perrysville OH US 1:30:37 
2     rosemary bodnar 343 60  115     F      La Crosse WI US   1:30:39 
3     Pam Beck        605 61  119     F      Chillicothe OH US 1:31:41 


Female 65 to 69
Place Name          Bib Age Overall Gender Location                 Time    
===== ============= === === ======= ====== ======================== ======= 
1     Julie Weidner 532 66  165     F      Toledo OH US             1:41:22 
2     Susan Smith   447 65  202     F      Saint Clair Shores MI US 1:48:53 
3     Jean Bolley   444 67  255     F      Bath MI US               2:06:48 


Female 70 to 74
Place Name              Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================= === === ======= ====== ============= ======= 
1     Patricia Heithaus 480 73  153     F      Gambier OH US 1:38:19 

Embed Code