Swim to the Moon

Sun August 18, 2019 Gregory, MI US 48137 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Result Set --- Select Results --- 10K Marathon Swim
10K Marathon Swim
5K Swim
5K Swim
1.2 Mile Swim
1.2 Mile Swim
1/2 Mile Swim
Half-Mile Swim
10K Marathon Wetsuits
10K Marathon Swim — Wetsuits
Wetsuit 5K
5K Swim — Wetsuits
Wetsuit 1.2 Mile
1.2-Mile Swim — Wetsuits
Wetsuit 1/2 Mile
Half-Mile Swim — Wetsuits
Participant Lookup & Tracking MSO Age Group Results 10K Marathon Swim - 10K Teams Detail Team Results 5K Swim - 5K Teams Detail Team Results --- Select Results --- 10K Marathon Swim
10K Marathon Swim
10K Marathon Wetsuits
10K Marathon Swim — Wetsuits
5K Swim
5K Swim
Wetsuit 5K
5K Swim — Wetsuits
1.2 Mile Swim
1.2 Mile Swim
Wetsuit 1.2 Mile
1.2-Mile Swim — Wetsuits
1/2 Mile Swim
Half-Mile Swim
Wetsuit 1/2 Mile
Half-Mile Swim — Wetsuits
Participant Lookup & Tracking Team Total Finishers 5K Teams by Time 10K Teams by Time MSO 10K Overall Finish List - MSO 5K Overall Finish List - MSO 1.2 Mile Overall Finish List - MSO Half Mile 5K Swim - 5K Teams Detail Team Results --- Select Results --- 10K Swim
10K Swim
5K Swim
5K Swim
1.2 Mile Swim
1.2 Mile Swim
1/2 Mile Swim
.5 Mile Swim
Participant Lookup & Tracking Team --- Select Results --- 10K Swim
10K Swim
5K Swim
5K Swim
1.2 Mile Swim
1.2 Mile Swim
1/2 Mile Swim
.5 Mile Swim
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- 10K Age Group 5K Age Group 1.2 Mile Age Group Half Mile Age Group 10K Wetsuit 5K, 1.2 Mile & 1/2 Mile Wetsuit Team Results --- Select Results --- 5K Age Group 10K Age Group Team 1.2 Mile & Half Mile 10K Wetsuit Wetsuit 5K, 1.2 Mile & Half Mile --- Select Results --- Overall Age Group --- Select Results --- 1.2 Mile 10K Wetsuit 5K Team Half Mile --- Select Results --- All Results
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib Name                    Gender City                State Country Split Split Finish  Finish Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division  Team Name                   Predicted Time    
                                                                                 Pace          Pace   Time    Time              Percentage Place                                                            
===== === ======================= ====== =================== ===== ======= ===== ===== ======= ====== ======= ======= ===== === ========== ======== ========= =========================== ================= 
1     182 Rodolfo Flores          M      Bloomfield Hills    MI    US                  1:01:22        1:01:22 1:01:22 19:45 21  21.2       1        M Open                                1:05:00 (3:38)    
2     192 Gary Simon              M      Albuquerque         NM    US                  1:03:43        1:03:43 1:03:43 20:31 42  21.8       1        M Masters                             1:10:00 (6:17)    
3     10  Nick Talarico           M      Dexter              MI    US                  1:06:54        1:06:54 1:06:54 21:32 44  21.1       1        M 40-44   Ann Arbor Masters           2:17:00 (1:10:06) 
4     263 Stefan Koberl           M      Saline              MI    US                  1:06:58        1:06:58 1:06:58 21:33 22  19.4       1        M 19-24                               1:30:00 (23:02)   
5     197 Tim Bielek              M      Albuquerque         NM    US                  1:07:32        1:07:32 1:07:32 21:44 52  22.2       1        M 50-54                               1:15:00 (7:28)    
6     191 Mike Schuldinger        M      Waterford           MI    US                  1:09:41        1:09:41 1:09:41 22:26 56  22.2       1        M 55-59   MAC (Milford Athletic Club) 1:10:00 (0:19)    
7     187 Graeme Bainbridge       M      Kalamazoo           MI    US                  1:09:44        1:09:44 1:09:44 22:27 49  21.0       1        M 45-49                               1:08:00 (1:44)    
8     184 Joni Williamson         F      Indianapolis        IN    US                  1:10:00        1:10:00 1:10:00 22:32 36  21.3       1        F Open                                1:06:00 (4:00)    
9     230 Charlee Simanskey       F      Midland             MI    US                  1:12:34        1:12:34 1:12:34 23:21 15  21.4       1        F 14-18                               1:20:00 (7:26)    
10    195 Jen Wortman             F      Ann Arbor           MI    US                  1:12:39        1:12:39 1:12:39 23:23 34  20.4       1        F 30-34   Ann Arbor Masters           1:12:00 (0:39)    
11    222 Kyle Harvey             M      Milan               MI    US                  1:12:55        1:12:55 1:12:55 23:28 21  17.8       2        M 19-24                               1:20:00 (7:05)    
12    203 Katie Madigan           F      Arlington           VA    US                  1:13:31        1:13:31 1:13:31 23:40 42  20.9       1        F Masters                             1:15:00 (1:29)    
13    183 Abigail Ketslakh        F      Ann Arbor           MI    US                  1:14:04        1:14:04 1:14:04 23:50 14  21.3       2        F 14-18                               1:05:00 (9:04)    
14    653 Allison Maak            F                                                    1:14:13        1:14:13 1:14:13 23:53 15  20.9       3        F 14-18                                                 
15    201 Chuck Coffman           M      Chelsea             MI    US                  1:14:14        1:14:14 1:14:14 23:54 54  20.5       2        M 50-54                               1:15:00 (0:46)    
16    189 Tom Fountain            M      Toledo              OH    US                  1:14:23        1:14:23 1:14:23 23:57 53  20.3       3        M 50-54                               1:10:00 (4:23)    
17    241 Shawn Santo             M      Lansing             MI    US                  1:14:38        1:14:38 1:14:38 24:01 29  17.4       1        M 25-29                               1:25:00 (10:22)   
18    198 Kait Capone             F      Stevensville        MI    US                  1:14:57        1:14:57 1:14:57 24:07 25  19.7       1        F 25-29                               1:15:00 (0:03)    
19    188 Shelby Cloyd            F      Kalamazoo           MI    US                  1:15:10        1:15:10 1:15:10 24:12 26  19.6       2        F 25-29                               1:10:00 (5:10)    
20    179 N. Tabar                F      Canton              MI    US                  1:15:14        1:15:14 1:15:14 24:13 12  21.9       1        F 0-13    PCC                         25:00 (50:14)     
21    185 Chad Steed              M      Huntington Woods    MI    US                  1:16:14        1:16:14 1:16:14 24:32 46  18.8       2        M 45-49                               1:07:00 (9:14)    
22    221 Hannah Gabriel          F      East Lansing        MI    US                  1:16:14        1:16:14 1:16:14 24:32 25  19.4       3        F 25-29                               1:20:00 (3:46)    
23    354 Megan Harvey            F      Milan               MI    US                  1:16:34        1:16:34 1:16:34 24:39 19  19.3       1        F 19-24                               1:46:00 (29:26)   
24    200 Paul Chadwick           M      Royal Oak           MI    US                  1:16:40        1:16:40 1:16:40 24:41 60  20.8       1        M 60-64                               1:15:00 (1:40)    
25    193 Ryan Stevens            M      Maumee              OH    US                  1:17:33        1:17:33 1:17:33 24:58 44  18.2       2        M 40-44                               1:10:00 (7:33)    
26    196 Kevin Kelley            M      Rocky River         OH    US                  1:18:15        1:18:15 1:18:15 25:11 55  19.6       2        M 55-59                               1:14:00 (4:15)    
27    243 Shelbee Simanskey       F      Midland             MI    US                  1:18:25        1:18:25 1:18:25 25:14 14  20.1       4        F 14-18                               1:25:00 (6:35)    
28    236 Kurt Einhaus            M      Huntington Woods    MI    US                  1:18:50        1:18:50 1:18:50 25:22 50  18.7       4        M 50-54                               1:25:00 (6:10)    
29    190 Michael Ketslakh        M      Ann Arbor           MI    US                  1:19:12        1:19:12 1:19:12 25:30 48  18.4       3        M 45-49                               1:10:00 (9:12)    
30    208 Anonymous Participant   F      Northville          MI    US                  1:19:15        1:19:15 1:19:15 25:30 40  19.1       1        F 40-44                               1:15:00 (4:15)    
31    216 Richard Auchus          M      Ann Arbor           MI    US                  1:19:24        1:19:24 1:19:24 25:33 57  19.6       3        M 55-59   Ann Arbor Masters           1:20:00 (0:36)    
32    228 Craig Romanauski        M      Canton              MI    US                  1:19:33        1:19:33 1:19:33 25:36 56  19.4       4        M 55-59                               1:20:00 (0:27)    
33    14  Jason Riddell           M      Chicago             IL    US                  1:20:07        1:20:07 1:20:07 25:47 25  16.2       2        M 25-29   Northwestern Triathlon      2:20:00 (59:53)   
34    215 gaard arneson           M      Ann Arbor           MI    US                  1:20:33        1:20:33 1:20:33 25:56 69  21.5       1        M 65-69                               1:20:00 (0:33)    
35    223 Dana Kirk               M      Dimondale           MI    US                  1:20:38        1:20:38 1:20:38 25:57 40  17.0       3        M 40-44                               1:20:00 (0:38)    
36    234 Gerald Sumiec           M      White Lake          MI    US                  1:20:54        1:20:54 1:20:54 26:02 43  17.3       4        M 40-44                               1:23:00 (2:06)    
37    232 Kathleen Sullivan       F      Birmingham          MI    US                  1:21:05        1:21:05 1:21:05 26:06 37  18.5       1        F 35-39                               1:20:00 (1:05)    
38    202 Josh Dorfzaun           M      Pittsburgh          PA    US                  1:21:10        1:21:10 1:21:10 26:08 45  17.5       4        M 45-49                               1:15:00 (6:10)    
39    180 Max Brow                M      Milford             MI    US                  1:21:52        1:21:52 1:21:52 26:21 17  16.0       1        M 14-18                               1:00:00 (21:52)   
40    212 Rachel Haitonic         F      Fremont             OH    US                  1:21:52        1:21:52 1:21:52 26:21 15  19.0       5        F 14-18                               1:18:00 (3:52)    
41    272 Julie Pierce            F      Farmington Hills    MI    US                  1:22:00        1:22:00 1:22:00 26:24 49  19.9       1        F 45-49                               1:30:00 (8:00)    
42    211 Ron Perry               M      Ann Arbor           MI    US                  1:22:07        1:22:07 1:22:07 26:26 47  17.6       5        M 45-49   Ann Arbor Masters           1:16:00 (6:07)    
43    262 Nicole Johnson          F      Bowling Green       OH    US                  1:22:26        1:22:26 1:22:26 26:32 24  17.9       2        F 19-24                               1:30:00 (7:34)    
44    226 Dave Oplinger           M      Lapel               IN    US                  1:22:36        1:22:36 1:22:36 26:35 59  19.2       5        M 55-59   NASTI                       1:20:00 (2:36)    
45    659 Lou Ann Dixon           F      Ann Arbor           MI    US                  1:22:39        1:22:39 1:22:39 26:36 50  20.0       1        F 50-54                                                 
46    207 Jeff O'Hare             M      Saginaw             MI    US                  1:22:39        1:22:39 1:22:39 26:36 46  17.3       6        M 45-49   Team ATP                    1:15:00 (7:39)    
47    214 Mitchell Berman         M      Mentor              OH    US                  1:22:42        1:22:42 1:22:42 26:37 57  18.8       6        M 55-59                               1:19:00 (3:42)    
48    229 Tim Shope               M      Gibsonia            PA    US                  1:22:44        1:22:44 1:22:44 26:38 53  18.3       5        M 50-54                               1:20:00 (2:44)    
49    209 Peter Swanton           M      Canton              MI    US                  1:23:17        1:23:17 1:23:17 26:48 38  16.2       1        M 35-39                               1:15:00 (8:17)    
50    265 Daniel Krueckeberg      M      Maumee              OH    US                  1:23:26        1:23:26 1:23:26 26:51 17  15.7       2        M 14-18                               1:30:00 (6:34)    
51    205 Anna Nathan             F      Ann Arbor           MI    US                  1:23:42        1:23:42 1:23:42 26:56 36  17.8       2        F 35-39   Ann Arbor Masters           1:15:00 (8:42)    
52    248 Anne Mccullough         F      Pleasant Ridge      MI    US                  1:23:43        1:23:43 1:23:43 26:57 34  17.7       2        F 30-34                               1:27:00 (3:17)    
53    261 Dennis Higgs            M      Harrow              ON    CA                  1:23:55        1:23:55 1:23:55 27:01 53  18.0       6        M 50-54                               1:30:00 (6:05)    
54    651 Luke Pinkerton          M      Ann Arbor           MI    US                  1:23:59        1:23:59 1:23:59 27:02 43  16.7       5        M 40-44                                                 
55    253 Erin Carpenter          F      Berkley             MI    US                  1:24:12        1:24:12 1:24:12 27:06 50  19.6       2        F 50-54                               1:30:00 (5:48)    
56    317 Amanda Blossfeld        F      Plymouth            MI    US                  1:24:24        1:24:24 1:24:24 27:10 26  17.5       4        F 25-29                               1:40:00 (15:36)   
57    204 Mary Mueting            F      Dexter              MI    US                  1:24:40        1:24:40 1:24:40 27:15 52  19.9       3        F 50-54   Ann Arbor Masters           1:15:00 (9:40)    
58    227 Lars Petersen           M      Chillicothe         OH    US                  1:24:41        1:24:41 1:24:41 27:15 56  18.2       7        M 55-59                               1:20:00 (4:41)    
59    269 Stuart Naylor           M      Portage             MI    US                  1:24:52        1:24:52 1:24:52 27:19 36  15.7       2        M 35-39                               1:30:00 (5:08)    
60    277 Julia smith             F      windsor             ON    CA                  1:25:10        1:25:10 1:25:10 27:25 46  18.6       2        F 45-49                               1:30:00 (4:50)    
61    381 Emily Canosa            F      Ann Arbor           MI    US                  1:25:13        1:25:13 1:25:13 27:26 34  17.4       3        F 30-34   Ann Arbor Masters           2:00:00 (34:47)   
62    24  Emily Roney             F      Darien              CT    US                  1:25:58        1:25:58 1:25:58 27:40 21  17.2       3        F 19-24   Northwestern Triathlon      2:30:00 (1:04:02) 
63    256 Dana Fountain           F      Toledo              OH    US                  1:26:13        1:26:13 1:26:13 27:45 32  17.1       4        F 30-34                               1:30:00 (3:47)    
64    245 Maria Veen              F      Howell              MI    US                  1:26:22        1:26:22 1:26:22 27:48 47  18.5       3        F 45-49   MAC (Milford Athletic Club) 1:25:00 (1:22)    
65    254 Mark Cloyd              M      Kalamazoo           MI    US                  1:26:37        1:26:37 1:26:37 27:53 62  18.7       2        M 60-64                               1:30:00 (3:23)    
66    259 Charles Grdina          M      Mattawan            MI    US                  1:26:39        1:26:39 1:26:39 27:53 57  18.0       8        M 55-59                               1:30:00 (3:21)    
67    276 David Sing              M      Ann Arbor           MI    US                  1:26:45        1:26:45 1:26:45 27:55 63  18.9       3        M 60-64                               1:30:00 (3:15)    
68    206 Paul Nichols            M      Ypsilanti           MI    US                  1:26:51        1:26:51 1:26:51 27:57 52  17.3       7        M 50-54                               1:15:00 (11:51)   
69    210 Jamie Hibbs             F      Ann Arbor           MI    US                  1:27:10        1:27:10 1:27:10 28:03 22  16.9       4        F 19-24                               1:16:00 (11:10)   
70    463 Jeannette Stawski       F      Ann Arbor           MI    US                  1:27:17        1:27:17 1:27:17 28:06 42  17.6       2        F 40-44   Ann Arbor Masters           3:00:00 (1:32:43) 
71    240 Travis Roehm            M      Grand Rapids        MI    US                  1:27:20        1:27:20 1:27:20 28:07 35  15.2       3        M 35-39                               1:25:00 (2:20)    
72    305 Curt Martin             M      Farmington          MI    US                  1:27:34        1:27:34 1:27:34 28:11 50  16.8       8        M 50-54                               1:35:00 (7:26)    
73    242 John Shaw               M      Toledo              OH    US                  1:27:35        1:27:35 1:27:35 28:11 57  17.8       9        M 55-59   Team SFQ                    1:25:00 (2:35)    
74    239 Michael Mellor          M      Ann Arbor           MI    US                  1:27:40        1:27:40 1:27:40 28:13 42  15.9       6        M 40-44   Ann Arbor Masters           1:25:00 (2:40)    
75    294 Paul Berman             M      Shaker Heights      OH    US                  1:28:04        1:28:04 1:28:04 28:21 64  18.8       4        M 60-64                               1:35:00 (6:56)    
76    319 Helen Fuller            F      Ann Arbor           MI    US                  1:28:10        1:28:10 1:28:10 28:23 35  16.9       3        F 35-39                               1:40:00 (11:50)   
77    280 Riley Stevens           M      Maumee              OH    US                  1:28:17        1:28:17 1:28:17 28:25 16  15.0       3        M 14-18                               1:30:00 (1:43)    
78    220 Christine Dolikian      F      Troy                MI    US                  1:28:18        1:28:18 1:28:18 28:25 24  16.7       5        F 19-24                               1:20:00 (8:18)    
79    315 Tricia Wilder           F      Farmington          MI    US                  1:28:26        1:28:26 1:28:26 28:28 44  17.6       3        F 40-44   Drop Aquatics               1:37:00 (8:34)    
80    441 Joe Klesing             M      Rochester           MI    US                  1:28:39        1:28:39 1:28:39 28:32 53  17.0       9        M 50-54                               2:30:00 (1:01:21) 
81    217 Barbara Belfore         F      Grosse Pointe       MI    US                  1:28:51        1:28:51 1:28:51 28:36 57  20.1       1        F 55-59   Detroit Swims               1:20:00 (8:51)    
82    194 Dan Skinner             M      Linden              MI    US                  1:29:56        1:29:56 1:29:56 28:57 58  17.5       10       M 55-59                               1:10:13 (19:43)   
83    224 Laura Lewis             F      Okemos              MI    US                  1:30:04        1:30:04 1:30:04 28:59 39  16.7       4        F 35-39                               1:20:00 (10:04)   
84    273 Laura Pink              F      Ann Arbor           MI    US                  1:30:11        1:30:11 1:30:11 29:02 51  18.5       4        F 50-54                               1:30:00 (0:11)    
85    233 Marjorie Ellis          F      Laingsburg          MI    US                  1:30:11        1:30:11 1:30:11 29:02 46  17.6       4        F 45-49                               1:22:00 (8:11)    
86    199 Jeffrey Carrothers      M      Fair Haven          MI    US                  1:30:19        1:30:19 1:30:19 29:04 54  16.8       10       M 50-54                               1:15:00 (15:19)   
87    283 Jonathan Sykes          M      Ann Arbor           MI    US                  1:30:42        1:30:42 1:30:42 29:12 58  17.3       11       M 55-59                               1:30:00 (0:42)    
88    652 Kip Bohachek            M      Oakwood             OH    US                  1:30:52        1:30:52 1:30:52 29:15 63  18.0       5        M 60-64                                                 
89    654 Jennifer Olk            F      Chelsea             MI    US                  1:31:15        1:31:15 1:31:15 29:22 45  17.2       5        F 45-49                                                 
90    302 Anne Marie Gladding     F      Clarkston           MI    US                  1:31:19        1:31:19 1:31:19 29:24 49  17.9       6        F 45-49                               1:35:00 (3:41)    
91    235 Judy Riben              F      West Bloomfield     MI    US                  1:32:00        1:32:00 1:32:00 29:37 51  18.2       5        F 50-54                               1:23:27 (8:33)    
92    331 Pam Beck                F      Chillicothe         OH    US                  1:32:14        1:32:14 1:32:14 29:41 60  20.1       1        F 60-64                               1:45:00 (12:46)   
93    247 Sarah Richardson        F      Ann Arbor           MI    US                  1:32:18        1:32:18 1:32:18 29:43 35  16.1       5        F 35-39                               1:25:30 (6:48)    
94    218 Edward Bokros           M      Chelsea             MI    US                  1:32:30        1:32:30 1:32:30 29:46 61  17.4       6        M 60-64                               1:20:00 (12:30)   
95    281 Laurie Stober           F      Yellow Springs      OH    US                  1:32:44        1:32:44 1:32:44 29:51 53  18.4       6        F 50-54                               1:30:00 (2:44)    
96    288 Howard Andress          M      Milford             MI    US                  1:33:00        1:33:00 1:33:00 29:56 61  17.3       7        M 60-64                               1:30:10 (2:50)    
97    312 Hicham Farabi           M      Commerce Township   MI    US                  1:33:32        1:33:32 1:33:32 30:06 51  15.9       11       M 50-54                               1:35:30 (1:58)    
98    407 David Wisner            M      East Lansing        MI    US                  1:33:56        1:33:56 1:33:56 30:14 49  15.6       7        M 45-49                               2:00:00 (26:04)   
99    332 Jordan Clark            F      Plymouth            MI    US                  1:33:56        1:33:56 1:33:56 30:14 23  15.7       6        F 19-24   PCC                         1:45:00 (11:04)   
100   358 Lori Friesner           F      Fenton              MI    US                  1:33:59        1:33:59 1:33:59 30:15 56  18.8       2        F 55-59                               1:50:00 (16:01)   
101   297 Liz Duval               F      Ann Arbor           MI    US                  1:34:02        1:34:02 1:34:02 30:16 33  15.7       5        F 30-34   Ann Arbor Masters           1:35:00 (0:58)    
102   371 Kaylee Dasher           F      Schofield           WI    US                  1:34:18        1:34:18 1:34:18 30:21 16  16.2       6        F 14-18                               1:50:33 (16:15)   
103   389 Jordan Karp             M      Pittsburgh          PA    US                  1:34:24        1:34:24 1:34:24 30:23 47  15.3       8        M 45-49                               2:00:00 (25:36)   
104   225 Ryan Novak              M      Milford             MI    US                  1:34:35        1:34:35 1:34:35 30:27 18  13.7       4        M 14-18                               1:20:00 (14:35)   
105   307 Renee Rutz              F      Ann Arbor           MI    US                  1:34:51        1:34:51 1:34:51 30:32 57  18.9       3        F 55-59                               1:35:00 (0:09)    
106   370 Tina Tribu              F      Kalamazoo           MI    US                  1:35:04        1:35:04 1:35:04 30:36 45  16.5       7        F 45-49                               1:50:00 (14:56)   
107   251 Laura Banks             F      New Baltimore       MI    US                  1:35:09        1:35:09 1:35:09 30:38 54  18.1       7        F 50-54                               1:30:00 (5:09)    
108   231 David Somand            M      Ypsilanti           MI    US                  1:35:20        1:35:20 1:35:20 30:41 39  14.3       4        M 35-39                               1:20:00 (15:20)   
109   310 Bruce Wyman             M      Grosse Pointe Park  MI    US                  1:35:30        1:35:30 1:35:30 30:44 64  17.3       8        M 60-64   Detroit Swims               1:35:00 (0:30)    
110   264 Rich Kramp              M      Toledo              OH    US                  1:36:13        1:36:13 1:36:13 30:58 36  13.9       5        M 35-39                               1:30:00 (6:13)    
111   433 David Bodner            M      Toledo              OH    US                  1:36:20        1:36:20 1:36:20 31:00 48  15.1       9        M 45-49                               2:30:00 (53:40)   
112   346 Joseph Thomas           M      Clarksville         TN    US                  1:36:26        1:36:26 1:36:26 31:02 56  16.0       12       M 55-59                               1:45:00 (8:34)    
113   2   Allyson Schultz         F      Traverse City       MI    US                  1:36:28        1:36:28 1:36:28 31:03 22  15.3       7        F 19-24                               2:00:00 (23:32)   
114   322 Joel Service            M      St. Joseph          MI    US                  1:36:39        1:36:39 1:36:39 31:07 49  15.1       10       M 45-49                               1:40:00 (3:21)    
115   266 Julia MacLachlan        F      Toledo              OH    US                  1:37:11        1:37:11 1:37:11 31:17 48  16.6       8        F 45-49                               1:30:00 (7:11)    
116   663 Matthew Blamy           M      Novi                MI    US                  1:37:45        1:37:45 1:37:45 31:28 48  14.9       11       M 45-49                                                 
117   404 Diane Shimshock         F      Redford             MI    US                  1:38:11        1:38:11 1:38:11 31:36 28  15.0       5        F 25-29                               2:00:00 (21:49)   
118   282 George Sveda            M      Westland            MI    US                  1:38:16        1:38:16 1:38:16 31:38 56  15.7       13       M 55-59                               1:30:00 (8:16)    
119   274 Jessie Schenk           F      Grosse Pointe       MI    US                  1:38:18        1:38:18 1:38:18 31:38 47  16.3       9        F 45-49   Detroit Swims               1:30:00 (8:18)    
120   257 Ron Fournier            M      Rochester           MI    US                  1:38:19        1:38:19 1:38:19 31:39 59  16.1       14       M 55-59                               1:30:00 (8:19)    
121   268 Elaine McCracken        F      Crown Point         IN    US                  1:38:38        1:38:38 1:38:38 31:45 54  17.5       8        F 50-54                               1:30:00 (8:38)    
122   403 Hang Shi                M      Haslett             MI    US                  1:38:45        1:38:45 1:38:45 31:47 30  13.2       1        M 30-34                               2:00:00 (21:15)   
123   360 Lisa Laenen             F      White Lake          MI    US                  1:38:56        1:38:56 1:38:56 31:51 50  16.7       9        F 50-54                               1:50:00 (11:04)   
124   340 Laura Mike              F      Ypsilanti           MI    US                  1:39:05        1:39:05 1:39:05 31:54 32  14.9       6        F 30-34   Ann Arbor Masters           1:45:00 (5:55)    
125   336 John Longthorne         M      Toledo              OH    US                  1:39:13        1:39:13 1:39:13 31:56 63  16.5       9        M 60-64                               1:45:00 (5:47)    
126   674 Samantha Soltis         F      Plainfield          IL    US                  1:39:19        1:39:19 1:39:19 31:58 24  14.9       8        F 19-24                               1:25:00 (14:19)   
127   291 Olivier Lecerf          M      Farmington          MI    US                  1:40:05        1:40:05 1:40:05 32:13 60  16.0       10       M 60-64   FAST                        1:32:00 (8:05)    
128   284 Ron Vandekerckhove      M      White Lake          MI    US                  1:40:08        1:40:08 1:40:08 32:14 50  14.7       12       M 50-54   MAC (Milford Athletic Club) 1:30:00 (10:08)   
129   398 Jessica Opfer           F      Rochester           MI    US                  1:40:35        1:40:35 1:40:35 32:22 42  15.3       4        F 40-44                               2:00:00 (19:25)   
130   286 Dan Vining              M      Toledo              OH    US                  1:41:01        1:41:01 1:41:01 32:31 51  14.7       13       M 50-54                               1:30:00 (11:01)   
131   365 Chad Reichert           M      Ann Arbor           MI    US                  1:41:07        1:41:07 1:41:07 32:33 44  13.9       7        M 40-44                               1:50:00 (8:53)    
132   436 Sarah Elliott           F      Grand Rapids        MI    US                  1:41:20        1:41:20 1:41:20 32:37 58  17.9       4        F 55-59                               2:30:00 (48:40)   
133   656 Brian Holland           M                                                    1:41:24        1:41:24 1:41:24 32:38 40  13.5       8        M 40-44                                                 
134   296 John Clifford           M      Dearborn            MI    US                  1:41:33        1:41:33 1:41:33 32:41 53  14.9       14       M 50-54                               1:35:00 (6:33)    
135   299 Joannie Eastridge       F      South Lyon          MI    US                  1:41:39        1:41:39 1:41:39 32:43 63  18.9       2        F 60-64   MAC (Milford Athletic Club) 1:35:00 (6:39)    
136   258 Joanna Graham           F      Utica               MI    US                  1:41:51        1:41:51 1:41:51 32:47 44  15.3       5        F 40-44                               1:30:00 (11:51)   
137   349 Brooke Vandekerckhove   F      Commerce Township   MI    US                  1:41:56        1:41:56 1:41:56 32:49 24  14.5       9        F 19-24                               1:45:00 (3:04)    
138   313 Karil Morrissey         F      Toledo              OH    US                  1:41:57        1:41:57 1:41:57 32:49 59  18.0       5        F 55-59                               1:36:00 (5:57)    
139   255 Steve Erickson          M      Livonia             MI    US                  1:42:17        1:42:17 1:42:17 32:55 60  15.6       11       M 60-64                               1:30:00 (12:17)   
140   295 Eric Buckhave           M      Ypsilanti           MI    US                  1:42:31        1:42:31 1:42:31 33:00 47  14.1       12       M 45-49                               1:35:00 (7:31)    
141   267 Roderick MacLachlan     M      Toledo              OH    US                  1:42:32        1:42:32 1:42:32 33:00 50  14.4       15       M 50-54                               1:30:00 (12:32)   
142   311 David Zedonis           M      Fishers             IN    US                  1:42:50        1:42:50 1:42:50 33:06 58  15.3       15       M 55-59                               1:35:00 (7:50)    
143   306 Stephanie Morris        F      Clarkston           MI    US                  1:43:04        1:43:04 1:43:04 33:10 34  14.4       7        F 30-34   MAC (Milford Athletic Club) 1:35:00 (8:04)    
144   301 Matthew Gapinski        M      West Bloomfield     MI    US                  1:43:10        1:43:10 1:43:10 33:12 28  12.6       3        M 25-29   FAST                        1:35:00 (8:10)    
145   246 Carolyn Walz            F      Lansing             MI    US                  1:43:27        1:43:27 1:43:27 33:18 41  14.7       6        F 40-44                               1:25:00 (18:27)   
146   252 Jan Belanger            F      Ypsilanti           MI    US                  1:43:44        1:43:44 1:43:44 33:23 53  16.5       10       F 50-54                               1:30:00 (13:44)   
147   337 Chamisa MacKenzie       F      ann arbor           MI    US                  1:44:17        1:44:17 1:44:17 33:34 33  14.2       8        F 30-34   Ann Arbor Masters           1:45:00 (0:43)    
148   356 Kali Bayes              F      Fort Gratiot        MI    US                  1:44:18        1:44:18 1:44:18 33:34 33  14.2       9        F 30-34                               1:50:00 (5:42)    
149   657 Catherine Curry         F      Indianapolis        IN    US                  1:44:36        1:44:36 1:44:36 33:40 52  16.1       11       F 50-54                                                 
150   328 Renee Small             F      Toledo              OH    US                  1:45:21        1:45:21 1:45:21 33:55 48  15.3       10       F 45-49                               1:40:45 (4:36)    
151   321 Joan Remski             F      Dearborn            MI    US                  1:45:25        1:45:25 1:45:25 33:56 49  15.5       11       F 45-49                               1:40:00 (5:25)    
152   431 Kayla Tunesi            F      Shelby Township     MI    US                  1:45:50        1:45:50 1:45:50 34:04 24  14.0       10       F 19-24                               2:20:00 (34:10)   
153   405 Rob Simon               M      Toledo              OH    US                  1:45:51        1:45:51 1:45:51 34:04 57  14.7       16       M 55-59                               2:00:00 (14:09)   
154   300 Arianne Faunt           F      Westland            MI    US                  1:45:53        1:45:53 1:45:53 34:05 43  14.6       7        F 40-44                               1:35:00 (10:53)   
155   325 Holly Uecker-Herman     F      Grand Rapids        MI    US                  1:45:56        1:45:56 1:45:56 34:06 60  17.5       3        F 60-64                               1:40:00 (5:56)    
156   399 Melanie Prohaska        F      Cleveland           OH    US                  1:46:08        1:46:08 1:46:08 34:10 35  14.0       6        F 35-39   SnakeBite Racing Team       2:00:00 (13:52)   
157   298 Susan Dziedzic          F      Milan               MI    US                  1:47:01        1:47:01 1:47:01 34:27 50  15.4       12       F 50-54                               1:35:00 (12:01)   
158   396 Angelina Mosher         F      Muskegon            MI    US                  1:47:29        1:47:29 1:47:29 34:36 26  13.7       6        F 25-29                               2:00:00 (12:31)   
159   287 Tyler Wilkie            M      Toledo              OH    US                  1:48:00        1:48:00 1:48:00 34:46 26  12.0       4        M 25-29                               1:30:00 (18:00)   
160   278 Sarah Sosnowski         F      Washington          MI    US                  1:48:08        1:48:08 1:48:08 34:48 35  13.7       7        F 35-39                               1:30:00 (18:08)   
161   421 Colleen Anthony         F      Livonia             MI    US                  1:48:13        1:48:13 1:48:13 34:50 24  13.6       11       F 19-24                               2:15:00 (26:47)   
162   384 Erica Ehrlichman        F      Grosse Pointe Farms MI    US                  1:48:16        1:48:16 1:48:16 34:51 51  15.4       13       F 50-54                               2:00:00 (11:44)   
163   303 bruce hubbell           M      Grosse Pointe       MI    US                  1:48:19        1:48:19 1:48:19 34:52 57  14.4       17       M 55-59   Detroit Swims               1:35:00 (13:19)   
164   410 Peter Goldberg          M      Ann Arbor           MI    US                  1:48:20        1:48:20 1:48:20 34:52 28  12.0       5        M 25-29                               2:05:00 (16:40)   
165   400 Joan Radke              F      Lansing             MI    US                  1:48:34        1:48:34 1:48:34 34:57 28  13.6       7        F 25-29                               2:00:00 (11:26)   
166   662 Zac Baugh               M                                                    1:48:42        1:48:42 1:48:42 34:59 20  11.9       3        M 19-24                                                 
167   314 Steve Crowell           M      Brighton            MI    US                  1:49:18        1:49:18 1:49:18 35:11 59  14.5       18       M 55-59                               1:36:40 (12:38)   
168   324 Whitney Tyner           F      Milford             MI    US                  1:50:23        1:50:23 1:50:23 35:32 41  13.8       8        F 40-44                               1:40:00 (10:23)   
169   401 Guy Riefler             M      Athens              OH    US                  1:50:25        1:50:25 1:50:25 35:32 48  13.2       13       M 45-49                               2:00:00 (9:35)    
170   359 Sue Hadden              F      Ann Arbor           MI    US                  1:50:27        1:50:27 1:50:27 35:33 63  17.4       4        F 60-64   Ann Arbor Masters           1:50:00 (0:27)    
171   351 Victoria Andress        F      Milford             MI    US                  1:50:38        1:50:38 1:50:38 35:37 59  16.6       6        F 55-59                               1:45:10 (5:28)    
172   327 Roger Wotila            M      Cadillac            MI    US                  1:50:38        1:50:38 1:50:38 35:37 71  16.0       1        M 70-74                               1:40:00 (10:38)   
173   439 Donna Heska             F      Kawkawlin           MI    US                  1:50:51        1:50:51 1:50:51 35:41 55  15.8       7        F 55-59                               2:30:00 (39:09)   
174   367 Thomas Schwartzenberger M      Rochester Hills     MI    US                  1:51:23        1:51:23 1:51:23 35:51 64  14.8       12       M 60-64                               1:50:00 (1:23)    
175   308 Caitlin Siegel          F      Wyandotte           MI    US                  1:51:26        1:51:26 1:51:26 35:52 28  13.3       8        F 25-29                               1:35:00 (16:26)   
176   392 Mariah LeRolland-Wagner F      Ann Arbor           MI    US                  1:51:36        1:51:36 1:51:36 35:55 29  13.2       9        F 25-29                               2:00:00 (8:24)    
177   419 Sharon Roberts          F      woodhaven           MI    US                  1:51:51        1:51:51 1:51:51 36:00 55  15.6       8        F 55-59   FAST                        2:10:00 (18:09)   
178   333 Nancy Clark             F      Saginaw             MI    US                  1:51:54        1:51:54 1:51:54 36:01 56  15.8       9        F 55-59                               1:45:00 (6:54)    
179   334 Stuart Cubbon           M      Toledo              OH    US                  1:51:54        1:51:54 1:51:54 36:01 60  14.3       13       M 60-64                               1:45:00 (6:54)    
180   362 Ken Maxwell             M      Croswell            MI    US                  1:52:02        1:52:02 1:52:02 36:04 53  13.5       16       M 50-54                               1:50:00 (2:02)    
181   309 Martin Wooledge         M      Mason               MI    US                  1:52:17        1:52:17 1:52:17 36:08 54  13.6       17       M 50-54                               1:35:00 (17:17)   
182   290 John Flynn              M      Grosse Pointe       MI    US                  1:52:26        1:52:26 1:52:26 36:11 50  13.1       18       M 50-54   Detroit Swims               1:30:59 (21:27)   
183   391 Amy Lawson              F      Ann Arbor           MI    US                  1:52:35        1:52:35 1:52:35 36:14 44  13.8       9        F 40-44                               2:00:00 (7:25)    
184   285 Hugo Velez              M      New Braunfels       TX    US                  1:53:04        1:53:04 1:53:04 36:24 59  14.0       19       M 55-59                               1:30:00 (23:04)   
185   339 Joshua Mietelski        M      Dexter              MI    US                  1:53:34        1:53:34 1:53:34 36:33 40  12.1       9        M 40-44                               1:45:00 (8:34)    
186   424 Cari Jones              F      Bowling Green       OH    US                  1:53:48        1:53:48 1:53:48 36:38 36  13.1       8        F 35-39                               2:15:00 (21:12)   
187   416 Abby Knieriem           F      Perrysburg          OH    US                  1:53:49        1:53:49 1:53:49 36:38 27  13.0       10       F 25-29                               2:10:00 (16:11)   
188   377 Mary Anthony            F      Livonia             MI    US                  1:53:56        1:53:56 1:53:56 36:40 51  14.7       14       F 50-54                               2:00:00 (6:04)    
189   318 Patrick Convery         M      Temperance          MI    US                  1:54:07        1:54:07 1:54:07 36:44 55  13.4       20       M 55-59                               1:40:00 (14:07)   
190   394 Mary Meierfrankenfeld   F      Haslett             MI    US                  1:54:07        1:54:07 1:54:07 36:44 54  15.1       15       F 50-54                               2:00:00 (5:53)    
191   374 Chloe Wetstein          F      Defiance            OH    US                  1:54:31        1:54:31 1:54:31 36:52 14  13.8       7        F 14-18                               1:58:00 (3:29)    
192   373 Suzanne Piepszowski     F      Detroit             MI    US                  1:54:37        1:54:37 1:54:37 36:53 54  15.1       16       F 50-54                               1:55:00 (0:23)    
193   661 Greg Petty              M      Kalamazoo           MI    US                  1:54:45        1:54:45 1:54:45 36:56 62  14.1       14       M 60-64                                                 
194   279 Tracy Steele            M      Williamston         MI    US                  1:55:00        1:55:00 1:55:00 37:01 51  12.9       19       M 50-54                               1:30:00 (25:00)   
195   440 Catherine Juon          F      Saline              MI    US                  1:55:03        1:55:03 1:55:03 37:02 47  13.9       12       F 45-49                               2:30:00 (34:57)   
196   387 Linda Hibbs             F      Ann Arbor           MI    US                  1:55:11        1:55:11 1:55:11 37:04 58  15.7       10       F 55-59                               2:00:00 (4:49)    
197   320 Gregory Powell          M      Oregon              OH    US                  1:55:16        1:55:16 1:55:16 37:06 53  13.1       20       M 50-54                               1:40:00 (15:16)   
198   316 Christina Morales       F      Byron Center        MI    US                  1:55:29        1:55:29 1:55:29 37:10 49  14.2       13       F 45-49                               1:39:00 (16:29)   
199   270 Jonathan Parker         M      Ann Arbor           MI    US                  1:55:30        1:55:30 1:55:30 37:11 44  12.2       10       M 40-44                               1:30:00 (25:30)   
200   347 Kristen Thrall          F      Cadillac            MI    US                  1:55:33        1:55:33 1:55:33 37:12 42  13.3       10       F 40-44                               1:45:00 (10:33)   
201   363 Denise Milne            F      Farmington          MI    US                  1:56:01        1:56:01 1:56:01 37:21 66  17.2       1        F 65-69                               1:50:00 (6:01)    
202   382 Richard Cohen           M      Toledo              OH    US                  1:56:04        1:56:04 1:56:04 37:21 74  15.9       2        M 70-74                               2:00:00 (3:56)    
203   425 Lindsay O'Brien         F      Chicago             IL    US                  1:56:59        1:56:59 1:56:59 37:39 36  12.7       9        F 35-39                               2:15:00 (18:01)   
204   353 marilyn bradford        F      Highland            MI    US                  1:57:09        1:57:09 1:57:09 37:42 60  15.8       5        F 60-64                               1:45:43 (11:26)   
205   385 Trina Elieff            F      Liberty Center      OH    US                  1:57:32        1:57:32 1:57:32 37:50 52  14.4       17       F 50-54                               2:00:00 (2:28)    
206   344 Lorri Romesberg         F      Rockford            MI    US                  1:57:39        1:57:39 1:57:39 37:52 46  13.5       14       F 45-49                               1:45:00 (12:39)   
207   378 Kevin Bingham           M      Highland Park       MI    US                  1:57:55        1:57:55 1:57:55 37:57 39  11.5       6        M 35-39                               2:00:00 (2:05)    
208   380 abigail Boonzaaijer     F      Cadillac            MI    US                  1:58:08        1:58:08 1:58:08 38:01 21  12.5       12       F 19-24                               2:00:00 (1:52)    
209   352 Michael Wendorf         M      Ann Arbor           MI    US                  1:58:39        1:58:39 1:58:39 38:11 59  13.3       21       M 55-59                               1:45:10 (13:29)   
210   350 Lea Velez               F      New Braunfels       TX    US                  1:59:01        1:59:01 1:59:01 38:18 42  12.9       11       F 40-44                               1:45:00 (14:01)   
211   432 Kimberly Ayars          F      Columbus            OH    US                  1:59:05        1:59:05 1:59:05 38:20 42  12.9       12       F 40-44   Competitor Multisport       2:30:00 (30:55)   
212   466 Linda Marx              F      East Lansing        MI    US                  1:59:22        1:59:22 1:59:22 38:25 62  15.9       6        F 60-64                               3:20:00 (1:20:38) 
213   443 Melissa McDaniel        F      Chicago             IL    US                  1:59:28        1:59:28 1:59:28 38:27 44  13.0       13       F 40-44                               2:30:00 (30:32)   
214   326 Bulldog Watkins         M      Tecumseh            MI    US                  1:59:50        1:59:50 1:59:50 38:34 53  12.6       21       M 50-54                               1:40:00 (19:50)   
215   364 Perry Moore             M      Grand Rapids        MI    US                  2:00:22        2:00:22 2:00:22 38:45 70  14.5       3        M 70-74                               1:50:00 (10:22)   
216   368 Susan Soltis            F      Plainfield          IL    US                  2:00:28        2:00:28 2:00:28 38:46 56  14.7       11       F 55-59                               1:50:00 (10:28)   
217   342 Marilyn Reichenbach     F      Brighton            MI    US                  2:01:26        2:01:26 2:01:26 39:05 62  15.6       7        F 60-64   MAC (Milford Athletic Club) 1:45:00 (16:26)   
218   369 Kimberly Stockton       F      Hale                MI    US                  2:02:02        2:02:02 2:02:02 39:17 50  13.5       18       F 50-54                               1:50:00 (12:02)   
219   345 Dianne Stephens         F      Sarnia              ON    CA                  2:02:04        2:02:04 2:02:04 39:17 56  14.5       12       F 55-59                               1:45:00 (17:04)   
220   397 Cheryl Murphy           F      East Lansing        MI    US                  2:04:05        2:04:05 2:04:05 39:56 46  12.8       15       F 45-49                               2:00:00 (4:05)    
221   388 Ryan Hibbs              M      Ann Arbor           MI    US                  2:04:07        2:04:07 2:04:07 39:57 24  10.5       4        M 19-24                               2:00:00 (4:07)    
222   366 IRWAN SALIM             M      PLYMOUTH            MI    US                  2:04:09        2:04:09 2:04:09 39:58 41  11.1       11       M 40-44                               1:50:00 (14:09)   
223   178 Ray Miller              M      Mason               MI    US                  2:05:25        2:05:25 2:05:25 40:22 62  12.9       15       M 60-64                               9:59:59 (7:54:34) 
224   413 Dan Silkworth           M      Ann Arbor           MI    US                  2:05:40        2:05:40 2:05:40 40:27 56  12.3       22       M 55-59                               2:05:00 (0:40)    
225   330 Jennifer Sader          F      Sylvania            OH    US                  2:05:51        2:05:51 2:05:51 40:30 47  12.7       16       F 45-49                               1:44:00 (21:51)   
226   461 David Ely               M      Okemos              MI    US                  2:07:10        2:07:10 2:07:10 40:56 51  11.7       22       M 50-54   Playmakers                  2:45:15 (38:05)   
227   446 Cathy Peck              F      Fenton              MI    US                  2:07:24        2:07:24 2:07:24 41:00 55  13.7       13       F 55-59   MAC (Milford Athletic Club) 2:30:00 (22:36)   
228   335 Gordon Frenette         M      Bloomfield Hills    MI    US                  2:08:34        2:08:34 2:08:34 41:23 58  12.2       23       M 55-59   MAC (Milford Athletic Club) 1:45:00 (23:34)   
229   426 Kirk Phipps             M      Millington          MI    US                  2:08:44        2:08:44 2:08:44 41:26 49  11.4       14       M 45-49                               2:15:00 (6:16)    
230   237 Evan Hartland           M      Ottawa Lake         MI    US                  2:08:44        2:08:44 2:08:44 41:26 27  10.1       6        M 25-29                               1:25:00 (43:44)   
231   355 Jim Deren               M      White Lake          MI    US                  2:09:18        2:09:18 2:09:18 41:37 63  12.7       16       M 60-64   MAC (Milford Athletic Club) 1:49:00 (20:18)   
232   427 Susan Tucholski         F      Richmond            MI    US                  2:09:27        2:09:27 2:09:27 41:40 58  14.0       14       F 55-59                               2:15:00 (5:33)    
233   372 Jean Bolley             F      Bath                MI    US                  2:09:55        2:09:55 2:09:55 41:49 66  15.4       2        F 65-69   Playmakers                  1:55:00 (14:55)   
234   435 Andria Doyle            F      Van Buren           OH    US                  2:10:43        2:10:43 2:10:43 42:04 41  11.7       14       F 40-44   Competitor Multisport       2:30:00 (19:17)   
235   390 Steven Kineman          M      Charlotte           MI    US                  2:10:59        2:10:59 2:10:59 42:10 58  12.0       24       M 55-59                               2:00:00 (10:59)   
236   395 William Moran           M      Milan               MI    US                  2:10:59        2:10:59 2:10:59 42:10 62  12.4       17       M 60-64                               2:00:00 (10:59)   
237   448 Tricia Stafford         F      Dublin              OH    US                  2:12:18        2:12:18 2:12:18 42:35 57  13.5       15       F 55-59   Competitor Multisport       2:30:00 (17:42)   
238   412 Sarah Poulin            F      Grass Lake          MI    US                  2:12:24        2:12:24 2:12:24 42:37 36  11.3       10       F 35-39                               2:05:00 (7:24)    
239   444 Carolyn McHendry        F      Loveland            OH    US                  2:12:24        2:12:24 2:12:24 42:37 34  11.2       10       F 30-34   Competitor Multisport       2:30:00 (17:36)   
240   449 robie wagester          F      North Branch        MI    US                  2:12:52        2:12:52 2:12:52 42:46 67  15.3       3        F 65-69                               2:30:00 (17:08)   
241   438 Jean Hagen              F      Ann Arbor           MI    US                  2:13:21        2:13:21 2:13:21 42:55 61  14.1       8        F 60-64                               2:30:00 (16:39)   
242   409 Susan Haapaniemi        F      Farmington          MI    US                  2:13:38        2:13:38 2:13:38 43:01 62  14.2       9        F 60-64   MAC (Milford Athletic Club) 2:01:00 (12:38)   
243   408 David Zaitchik          M      Livonia             MI    US                  2:13:39        2:13:39 2:13:39 43:01 61  12.0       18       M 60-64                               2:00:00 (13:39)   
244   469 William Mclaren         M      Berkley             MI    US                  2:14:27        2:14:27 2:14:27 43:17 40  10.2       12       M 40-44                               4:10:00 (1:55:33) 
245   415 Ashley Heher            F      Chicago             IL    US                  2:14:42        2:14:42 2:14:42 43:21 36  11.1       11       F 35-39                               2:10:00 (4:42)    
246   357 brad eastridge          M      South Lyon          MI    US                  2:15:07        2:15:07 2:15:07 43:29 67  12.5       2        M 65-69   MAC (Milford Athletic Club) 1:50:00 (25:07)   
247   454 Laura Stade             F      Emmett              MI    US                  2:15:47        2:15:47 2:15:47 43:42 47  11.8       17       F 45-49                               2:40:00 (24:13)   
248   423 David Hibbs             M      Ann Arbor           MI    US                  2:15:51        2:15:51 2:15:51 43:44 54  11.2       23       M 50-54                               2:15:00 (0:51)    
249   406 Kitty Vandenbrulle      F      Brighton            MI    US                  2:16:20        2:16:20 2:16:20 43:53 73  16.2       1        F 70-74   MAC (Milford Athletic Club) 2:00:00 (16:20)   
250   157 Barb Christ             F      Commerce Township   MI    US                  2:16:28        2:16:28 2:16:28 43:55 51  12.2       19       F 50-54                               4:00:00 (1:43:32) 
251   430 Rhoda Miel              F      Ann Arbor           MI    US                  2:16:41        2:16:41 2:16:41 44:00 55  12.8       16       F 55-59   Ann Arbor Masters           2:20:00 (3:19)    
252   445 MaryLou Miller          F      Fenton              MI    US                  2:17:30        2:17:30 2:17:30 44:15 55  12.7       17       F 55-59                               2:30:00 (12:30)   
253   457 Logan Isham             M      Hudsonville         MI    US                  2:17:47        2:17:47 2:17:47 44:21 30  9.4        2        M 30-34                               2:45:00 (27:13)   
254   422 Heather Ciesielski      F      Cincinnati          OH    US                  2:17:49        2:17:49 2:17:49 44:22 38  10.9       12       F 35-39                               2:15:00 (2:49)    
255   453 Ken DeMarco             M      Rawson              OH    US                  2:19:34        2:19:34 2:19:34 44:55 52  10.7       24       M 50-54   Competitor Multisport       2:30:10 (10:36)   
256   418 Kelly Repka             F      Toledo              OH    US                  2:21:08        2:21:08 2:21:08 45:26 46  11.2       18       F 45-49                               2:10:00 (11:08)   
257   323 Jeff Strait             M      Sterling Heights    MI    US                  2:21:46        2:21:46 2:21:46 45:38 47  10.2       15       M 45-49                               1:40:00 (41:46)   
258   375 Ken Wetstein            M      Defiance            OH    US                  2:23:14        2:23:14 2:23:14 46:06 48  10.1       16       M 45-49                               1:58:00 (25:14)   
259   468 Michael Mclaren         M      Beaverton           MI    US                  2:23:56        2:23:56 2:23:56 46:20 37  9.3        7        M 35-39                               4:10:00 (1:46:04) 
260   450 Ann Ward                F      Commerce Twp.       MI    US                  2:24:13        2:24:13 2:24:13 46:25 63  13.3       10       F 60-64   MAC (Milford Athletic Club) 2:30:00 (5:47)    
261   417 Danita Milbeck          F      Dearborn            MI    US                  2:24:56        2:24:56 2:24:56 46:39 59  12.6       18       F 55-59                               2:10:00 (14:56)   
262   447 Heather Pentycofe       F      Erie                MI    US                  2:25:02        2:25:02 2:25:02 46:41 30  10.2       11       F 30-34                               2:30:00 (4:58)    
263   428 Merle Dech              M      Toledo              OH    US                  2:25:29        2:25:29 2:25:29 46:50 56  10.6       25       M 55-59                               2:20:00 (5:29)    
264   467 Caleb Poirier           M      Ann Arbor           MI    US                  2:25:31        2:25:31 2:25:31 46:50 41  9.5        13       M 40-44                               4:00:00 (1:34:29) 
265   451 Bridget Sheahan         F      Brighton            MI    US                  2:26:11        2:26:11 2:26:11 47:03 46  10.8       19       F 45-49                               2:30:01 (3:50)    
266   429 Cynthia Erickson        F      East Lansing        MI    US                  2:27:09        2:27:09 2:27:09 47:22 64  13.2       11       F 60-64   Playmakers                  2:20:00 (7:09)    
267   376 Patricia Johnson        F      Saginaw             MI    US                  2:27:23        2:27:23 2:27:23 47:26 56  12.0       19       F 55-59   Team ATP                    1:59:00 (28:23)   
268   452 Mary Little             F      Metamora            MI    US                  2:29:59        2:29:59 2:29:59 48:16 57  11.9       20       F 55-59                               2:30:05 (0:06)    
269   293 Terry Zdanio            M      Macomb              MI    US                  2:34:00        2:34:00 2:34:00 49:34 48  9.4        17       M 45-49                               1:33:00 (1:01:00) 
270   175 Steven Carter           M      Ann Arbor           MI    US                  2:34:59        2:34:59 2:34:59 49:53 30  8.4        3        M 30-34                               5:00:00 (2:25:01) 
271   420 John Trame              M      Toledo              OH    US                  2:35:06        2:35:06 2:35:06 49:55 59  10.2       26       M 55-59                               2:10:00 (25:06)   
272   437 Mary Kay Gavitt         F      Grand Ledge         MI    US                  2:39:29        2:39:29 2:39:29 51:20 62  11.9       12       F 60-64   Playmakers                  2:30:00 (9:29)    
273   460 Barbara Corn            F      Warren              MI    US                  2:42:57        2:42:57 2:42:57 52:27 59  11.2       21       F 55-59                               2:45:02 (2:05)    
274   465 Alice Farmer            F      Chicago             IL    US                  2:45:33        2:45:33 2:45:33 53:17 59  11.1       22       F 55-59                               3:15:00 (29:27)   


Top Male Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Rodolfo Flores 182 21  1       M      Bloomfield Hills MI US 1:01:22 


Top Female Finisher - Open
Place Name            Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Joni Williamson 184 36  8       F      Indianapolis IN US 1:10:00 


Top Male Finisher - Masters
Place Name       Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ========== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Gary Simon 192 42  2       M      Albuquerque NM US 1:03:43 


Top Female Finisher - Masters
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Katie Madigan 203 42  12      F      Arlington VA US 1:13:31 


Male 14 to 18
Place Name               Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================== === === ======= ====== ============= ======= 
1     Max Brow           180 17  39      M      Milford MI US 1:21:52 
2     Daniel Krueckeberg 265 17  50      M      Maumee OH US  1:23:26 
3     Riley Stevens      280 16  77      M      Maumee OH US  1:28:17 


Male 19 to 24
Place Name          Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============= === === ======= ====== ============ ======= 
1     Stefan Koberl 263 22  4       M      Saline MI US 1:06:58 
2     Kyle Harvey   222 21  11      M      Milan MI US  1:12:55 
3     Zac Baugh     662 20  166     M                   1:48:42 


Male 25 to 29
Place Name             Bib Age Overall Gender Location              Time    
===== ================ === === ======= ====== ===================== ======= 
1     Shawn Santo      241 29  17      M      Lansing MI US         1:14:38 
2     Jason Riddell    14  25  33      M      Chicago IL US         1:20:07 
3     Matthew Gapinski 301 28  144     M      West Bloomfield MI US 1:43:10 


Male 30 to 34
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============= === === ======= ====== ================= ======= 
1     Hang Shi      403 30  122     M      Haslett MI US     1:38:45 
2     Logan Isham   457 30  253     M      Hudsonville MI US 2:17:47 
3     Steven Carter 175 30  270     M      Ann Arbor MI US   2:34:59 


Male 35 to 39
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Peter Swanton 209 38  49      M      Canton MI US       1:23:17 
2     Stuart Naylor 269 36  59      M      Portage MI US      1:24:52 
3     Travis Roehm  240 35  71      M      Grand Rapids MI US 1:27:20 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Nick Talarico 10  44  3       M      Dexter MI US    1:06:54 
2     Ryan Stevens  193 44  25      M      Maumee OH US    1:17:33 
3     Dana Kirk     223 40  35      M      Dimondale MI US 1:20:38 


Male 45 to 49
Place Name              Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ================= === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Graeme Bainbridge 187 49  7       M      Kalamazoo MI US        1:09:44 
2     Chad Steed        185 46  21      M      Huntington Woods MI US 1:16:14 
3     Michael Ketslakh  190 48  29      M      Ann Arbor MI US        1:19:12 


Male 50 to 54
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============= === === ======= ====== ================= ======= 
1     Tim Bielek    197 52  5       M      Albuquerque NM US 1:07:32 
2     Chuck Coffman 201 54  15      M      Chelsea MI US     1:14:14 
3     Tom Fountain  189 53  16      M      Toledo OH US      1:14:23 


Male 55 to 59
Place Name             Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ================ === === ======= ====== ================= ======= 
1     Mike Schuldinger 191 56  6       M      Waterford MI US   1:09:41 
2     Kevin Kelley     196 55  26      M      Rocky River OH US 1:18:15 
3     Richard Auchus   216 57  31      M      Ann Arbor MI US   1:19:24 


Male 60 to 64
Place Name          Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Paul Chadwick 200 60  24      M      Royal Oak MI US 1:16:40 
2     Mark Cloyd    254 62  65      M      Kalamazoo MI US 1:26:37 
3     David Sing    276 63  67      M      Ann Arbor MI US 1:26:45 


Male 65 to 69
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ============== === === ======= ====== ================ ======= 
1     gaard arneson  215 69  34      M      Ann Arbor MI US  1:20:33 
2     brad eastridge 357 67  246     M      South Lyon MI US 2:15:07 


Male 70 to 74
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Roger Wotila  327 71  172     M      Cadillac MI US     1:50:38 
2     Richard Cohen 382 74  202     M      Toledo OH US       1:56:04 
3     Perry Moore   364 70  215     M      Grand Rapids MI US 2:00:22 


Female 13 and under
Place Name     Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ======== === === ======= ====== ============ ======= 
1     N. Tabar 179 12  20      F      Canton MI US 1:15:14 


Female 14 to 18
Place Name              Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================= === === ======= ====== =============== ======= 
1     Charlee Simanskey 230 15  9       F      Midland MI US   1:12:34 
2     Abigail Ketslakh  183 14  13      F      Ann Arbor MI US 1:14:04 
3     Allison Maak      653 15  14      F                      1:14:13 


Female 19 to 24
Place Name           Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== ============== === === ======= ====== =================== ======= 
1     Megan Harvey   354 19  23      F      Milan MI US         1:16:34 
2     Nicole Johnson 262 24  43      F      Bowling Green OH US 1:22:26 
3     Emily Roney    24  21  62      F      Darien CT US        1:25:58 


Female 25 to 29
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Kait Capone    198 25  18      F      Stevensville MI US 1:14:57 
2     Shelby Cloyd   188 26  19      F      Kalamazoo MI US    1:15:10 
3     Hannah Gabriel 221 25  22      F      East Lansing MI US 1:16:14 


Female 30 to 34
Place Name            Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== =============== === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Jen Wortman     195 34  10      F      Ann Arbor MI US      1:12:39 
2     Anne Mccullough 248 34  52      F      Pleasant Ridge MI US 1:23:43 
3     Emily Canosa    381 34  61      F      Ann Arbor MI US      1:25:13 


Female 35 to 39
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Kathleen Sullivan 232 37  37      F      Birmingham MI US 1:21:05 
2     Anna Nathan       205 36  51      F      Ann Arbor MI US  1:23:42 
3     Helen Fuller      319 35  76      F      Ann Arbor MI US  1:28:10 


Female 40 to 44
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ===================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Anonymous Participant 208 40  30      F      Northville MI US 1:19:15 
2     Jeannette Stawski     463 42  70      F      Ann Arbor MI US  1:27:17 
3     Tricia Wilder         315 44  79      F      Farmington MI US 1:28:26 


Female 45 to 49
Place Name         Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============ === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Julie Pierce 272 49  41      F      Farmington Hills MI US 1:22:00 
2     Julia smith  277 46  60      F      windsor ON CA          1:25:10 
3     Maria Veen   245 47  64      F      Howell MI US           1:26:22 


Female 50 to 54
Place Name           Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ============== === === ======= ====== =============== ======= 
1     Lou Ann Dixon  659 50  45      F      Ann Arbor MI US 1:22:39 
2     Erin Carpenter 253 50  55      F      Berkley MI US   1:24:12 
3     Mary Mueting   204 52  57      F      Dexter MI US    1:24:40 


Female 55 to 59
Place Name            Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== =============== === === ======= ====== =================== ======= 
1     Barbara Belfore 217 57  81      F      Grosse Pointe MI US 1:28:51 
2     Lori Friesner   358 56  100     F      Fenton MI US        1:33:59 
3     Renee Rutz      307 57  105     F      Ann Arbor MI US     1:34:51 


Female 60 to 64
Place Name                Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =================== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Pam Beck            331 60  92      F      Chillicothe OH US  1:32:14 
2     Joannie Eastridge   299 63  135     F      South Lyon MI US   1:41:39 
3     Holly Uecker-Herman 325 60  155     F      Grand Rapids MI US 1:45:56 


Female 65 to 69
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Denise Milne   363 66  201     F      Farmington MI US   1:56:01 
2     Jean Bolley    372 66  233     F      Bath MI US         2:09:55 
3     robie wagester 449 67  240     F      North Branch MI US 2:12:52 


Female 70 to 74
Place Name               Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ================== === === ======= ====== ============== ======= 
1     Kitty Vandenbrulle 406 73  249     F      Brighton MI US 2:16:20 

Embed Code