Race Header

Beat the Heat 5K


Sat July 22 2017
Location: Winston-Salem, NC US 27105 Directions
Type: Run or Run/Walk, Run Only

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!
Place Bib Name               Gender Clock     Age Age        Division Division           Gun Start    Finish       
                                    Time          Percentage Place                                                 
===== === ================== ====== ========= === ========== ======== ================== ============ ============ 
1     46  Vargas Luis        M      14:08.365 24                                         20:05:06.726 20:19:15.091 
2     1   Cowart Donnie      M      14:47.039 31                                         20:05:06.726 20:19:53.765 
3     25  koskey peter       M      15:20.806 27                                         20:05:06.726 20:20:27.532 
4     14  Goncarovs Andris   M      15:34.535 25                                         20:05:06.726 20:20:41.261 
5     29  Martin Avery       M      15:39.419 23                                         20:05:06.726 20:20:46.145 
6     12  Gates Evan         M      15:44.467 26                                         20:05:06.726 20:20:51.193 
7     3   Anderson Stevven   M      15:48.661 32                                         20:05:06.726 20:20:55.387 
8     6   Burleigh Brayden   M      15:55.740 24                                         20:05:06.726 20:21:02.466 
9     15  Griggs Alex        M      16:00.652 25                                         20:05:06.726 20:21:07.378 
10    20  Hinson Kyle        M      16:02.909 18                                         20:05:06.726 20:21:09.635 
11    52  Mendenhall Dakota  M      16:03.763 18                                         20:05:06.726 20:21:10.489 
12    7   Capps Christopher  M      16:14.256 26                                         20:05:06.726 20:21:20.982 
13    38  Pfruender Justin   M      16:19.486 37                                         20:05:06.726 20:21:26.212 
14    26  Latter Philip      M      16:24.047 35                                         20:05:06.726 20:21:30.773 
15    8   Cisneros Juan      M      16:30.952 18                                         20:05:06.726 20:21:37.678 
16    19  Hincher Rylan      M      16:38.692 20                                         20:05:06.726 20:21:45.418 
17    42  Thirumurthy Harsha M      16:40.493 40             1        Male Masters       20:05:06.726 20:21:47.219 
18    2   Rapp Sarah         F      16:43.437 24                                         20:00:09.467 20:16:52.904 
19    51  Moen Chris         M      16:49.375 27                                         20:05:06.726 20:21:56.101 
20    31  Meigs Tim          M      16:50.625 50             1        Male GrandMaster   20:05:06.726 20:21:57.351 
21    56  Reuning Duncan     M      16:52.172 28                                         20:05:06.726 20:21:58.898 
22    21  Hudgins Brandon    M      17:02.054 30                                         20:05:06.726 20:22:08.780 
23    11  Finlay Gavin       M      17:07.574 37                                         20:05:06.726 20:22:14.300 
24    32  Morhard Robert     M      17:20.671 27                                         20:05:06.726 20:22:27.397 
25    4   Bechard Barton     M      17:23.306 52             2        Male GrandMaster   20:05:06.726 20:22:30.032 
26    40  Schwartz Kate      F      17:25.120 32                                         20:00:09.467 20:17:34.587 
27    9   Cozzarelli Andie   F      17:31.146 26                                         20:00:09.467 20:17:40.613 
28    30  McIver Andrew      M      17:32.936 35                                         20:05:06.726 20:22:39.662 
29    28  LoPiccolo Amanda   F      18:00.215 34                                         20:00:09.467 20:18:09.682 
30    36  Perez Miguel       M      18:13.639 41             2        Male Masters       20:05:06.726 20:23:20.365 
31    35  Nunn Molly         F      18:15.561 33                                         20:00:09.467 20:18:25.028 
32    44  Weisse Kristin     F      18:30.007 26                                         20:00:09.467 20:18:39.474 
33    16  Hall Joseph        M      18:39.532 60             3        Male GrandMaster   20:05:06.726 20:23:46.258 
34    23  Inman Teresa       F      18:58.076 40             1        Female Master      20:00:09.467 20:19:07.543 
35    18  Hincher Keaton     M      19:06.137 14                                         20:05:06.726 20:24:12.863 
36    41  Strange Jonna      F      19:09.053 15                                         20:00:09.467 20:19:18.520 
37    27  Lawrence Natalie   F      19:26.639 35                                         20:00:09.467 20:19:36.106 
38    45  Willis Joseph      M      19:32.842 52             4        Male GrandMaster   20:05:06.726 20:24:39.568 
39    50  Bazemore Meredith  F      20:20.763 41             2        Female Master      20:00:09.467 20:20:30.230 
40    24  Kirby Jackie       F      20:56.664 29                                         20:00:09.467 20:21:06.131 
41    55  Bigelow Alexandra  F      21:23.845 44             3        Female Master      20:00:09.467 20:21:33.312 
42    39  Sansbury Heather   F      23:37.883 47             4        Female Master      20:00:09.467 20:23:47.350 
43    614 Szymkowski Mary    F      24:38.807 54             1        Female GrandMaster 18:59:40.723 19:24:19.530 


Overall Winners
Place Name             Bib Age Gender Location Time      
===== ================ === === ====== ======== ========= 
1     Vargas Luis      46  24  M               14:08.365 
2     Cowart Donnie    1   31  M               14:47.039 
3     koskey peter     25  27  M               15:20.806 
4     Goncarovs Andris 14  25  M               15:34.535 
5     Martin Avery     29  23  M               15:39.419 
6     Gates Evan       12  26  M               15:44.467 
7     Anderson Stevven 3   32  M               15:48.661 
8     Burleigh Brayden 6   24  M               15:55.740 


Male Masters
Place Name               Bib Age Overall Location Time      
===== ================== === === ======= ======== ========= 
1     Thirumurthy Harsha 42  40  17               16:40.493 
2     Perez Miguel       36  41  30               18:13.639 


Female Master
Place Name              Bib Age Overall Location Time      
===== ================= === === ======= ======== ========= 
1     Inman Teresa      23  40  34               18:58.076 
2     Bazemore Meredith 50  41  39               20:20.763 
3     Bigelow Alexandra 55  44  41               21:23.845 


Male GrandMaster
Place Name           Bib Age Overall Location Time      
===== ============== === === ======= ======== ========= 
1     Meigs Tim      31  50  20               16:50.625 
2     Bechard Barton 4   52  25               17:23.306 


Female GrandMaster
Place Name            Bib Age Overall Location Time      
===== =============== === === ======= ======== ========= 
1     Szymkowski Mary 614 54  43               24:38.807 

Additional results can be found at http://ultimateracemanagement.com/index.php/race-results.

Embed Code